Nelítostný souboj

• USA Heat (více)

Jsou stejně schopní a stejně posedlí. A stojí proti sobě... Lupič Neil McCauley se specializuje na akce, při kterých jde o velké peníze. Ať už připravuje přepadení pancéřového vozu nebo vyloupení banky, vždy se může opřít o spolehlivé spolupracovníky. Každý jeho zločin je pečlivě naplánovaný a provedený s dokonalou profesionalitou. Když McCauley připravuje svou poslední velkou loupež, po které se chystá na odpočinek, je mu už v patách policejní detektiv Vincent Hanna. Potíž je v tom, že Hanna je stejně schopný a stejně posedlý svou prací jako McCauley. Oba muži toho mají společného víc, než se na první pohled zdá: ani jednomu z nich to například v soukromí neklape. Vincentu Hannovi se hroutí už třetí manželství, McCauley pro jistotu nikdy s nikým nenavázal trvalý vztah. Oba by si vlastně mohli skvěle rozumět. Jenže stojí na opačných stranách zákona a jejich setkání nemůže skončit nijak jinak, než soubojem na život a na smrt… Režisér Michael Mann (Miami Vice, Lovec lidí, Poslední Mohykán) natočil strhující kriminální příběh, ve kterém se vedle akčních scén soustředil na podrobný popis toho, jak jeho hrdinové žijí v soukromí a jak své činy připravují. Při uvedení do kin se reklamní slogany zmiňovaly o tom, že se zde poprvé na plátně setkali dva z největších amerických herců Al Pacino a Robert De Niro. Pravda je, že oba předtím hráli ve filmu Kmotr II (1974), kde však neměli žádnou společnou scénu. (Česká televize)

eagle-eye

Od filmu vyhřívajícím se na 61.místě žebříčku csfd bych rozhodně čekal více. Resp. jen mě utvrdil v názoru, že se tímto s hodnocením uživatelů csfd neshoduji. Jinak bych se nemohl pozastavit nad tím, proč? Proč je ve filmu o 3 hodinové stopáži použito x scénáristických a nelogický berliček, jenom aby se děj pošoupnul dál a film tak neuvázl na osmi až devíti hodinách? To mě na filmu štvalo dost, protože jinak se na to koukalo dost dobře, především díky koncertu Al Pacino vs. De Niro, tady pánům nelze vytknout nic a jenom můžeme smeknout klobouk. Naopak Kilmer mě přišel až tak vedlejší postava, že ho na daleko menším prostoru zastínili Voigt, Sizemore nebo mlaďounká a talentovaná Portmanka. Až na ty horké jehly ve scénáři to bylo gutto, ale víc jak na tři jít nemůžu. ()

Holina

Po původních čtyřech **** přehodnocuji na plnou palbu. Bezkonkurenční obsazení (kromě ústředních postav taky Trejo, Rollins, Fichtner, ale třeba i Studi nebo Ted "jábychsevopíchal" Levine), vynikající atmosféra a naprosto nadčasový hudební podkres (a tím nemyslím jen psychedelického Mobyho). Na druhou stranu se o filmu traduje, že rozhovor, který vedou De niro a Al Pacino v kavárně je od začátku do konce výsledkem improvizace. Speciálně na něj jsem čekal a musím říci: Ano, takhle jalový rozhovor bude zřejmě výsledkem improvizace - nechápu co je na něm tak úžasného. Ale ani to nepotopí celkový dojem z vynikajícího Mannova počinu... ()

Katka88

Mám smíšené pocity, ale za herecké obsazení, souboj hlavních postav, napětí a některé nečekané události jsou to 4*. Jenom mi trochu vadila délka filmu. ()

Honzick

Vynikající Al Pacino a ještě lepší De Niro na opačných stranách zákona, jdoucí si po krku na život a na smrt? To už je sám o sobě velký trhák, ale když se k tomu přidají ještě skvělí Val Kilmer a Tom Sizemore, perfektní scénář, úžasný soundtrack a konec který opravdu chytne za koule...Vznikne nám slovy nepopsatelné akční drama, kterému nevadí ani dvou a půl hodinová stopáž a který si zaslouží ,,aspoň,, pět hvězd:) ()

SirSez

Konec mě nesedl a nemohu ho překousnout . Pak je tu ještě fakt, že jsem byl schopen sledování dvakrát přerušit a roztahat tak sledování do tří večerů, což není dobré znamení. ()

Paity

Škoda, vždycky strašně fandím celý film Robertu De Nirovi. On je sice padouch, ale nechce nikoho zbytečně vraždit, chce "čistou prácičku". V patách mu je ale chytrá liška Al Pacino, který ho nenechá ani chvilku vydechnout. Pro mne více thriller než akční film, pro někoho možná naopak. Každopádně tohle za to stojí. ()

showxman

Jestli si myslíte, že jakýkoliv film, který má ve stopáži téměř tři hodiny, vás bude nudit, potom je Heat ideální volbou, která vás jednou pro vždy přesvědčí, že tomu tak nutně být nemusí. Heat je elitní thriller, jemuž se co do napětí a atmosféry blíží opravdu málo co. Větvící se příběh, který ovšem není překombinovaný a ani trochu nudný, protože se pořád něco děje a film tak nechává diváka v očekávání od scény ke scéně; excelentní režie. Nesmím opomenout zmínit vynikající výkony v podání matadorů De Nira a Al Pacina. 95% ()

Scevola

Heat som videl prvykrat pred cca 10 rokmi. Vtedy som ho hodnotil ako priemerny, nudny, zdlhavy film. Pred nedavnom som sa dostal k Affleckovmu Townu a bol som spokojny. Kedze je to do znacnej miery inspirovane filmom Heat, tak som si povedal ze si to pozriem este raz. Bol som velmi milo prekvapeny, uz to nebola "zdlhava nuda" ale spickove krimi zalozeny na atmosfere a vztahu dvoch hercoch (Al Pacino, De Niro) stojacich na opacnych stranach zakona. 9/10 ()

F.W.Colqhoun

Hele, připusťme to: Postavit kariéru na duelech slavných tváří zavání ubohostí. Jisté rozpaky z několika Mannových filmů [Collateral, Miami Vice, Public Enemy] jsem si vysvětloval tím, že nespadají do mistrova klasického období. Od Nelítostného souboje, opředeného pověstí bezchybné žánrovky, jsem neměl důvod nečekat jen to nejlepší. Jenže ono je to stále to samé - precizní práce s kamerou a tempem, důraz na věrohodnost reálií, angažmá hereckých es a jejich odhodlání zazdívají základní nedostatky typu figurkovitost postav, rutinní zvraty a vůbec scénář, který stojí plus mínus za-vyliž-prdel. Prachy, loupežnická čest vs. policajtská proradnost, pouto mezi fízlem a zlodějem, bla bla bla. Queer držení za ručičku by bylo fajnovější s pomrkáváním do kamery. Investice tolika umu do obyčejné břečky irituje už jen kontrastem. Zaboha jsem nemohl přijít na to, proč Al Pacino bez zjevného důvodu tak huláká. ()

Litvicek

De Niro a Al Pacino jsou moji oblíbenci a oba hráli velice dobře ale celkově vzato si myslím, že film je hodně přeceňován. Líbila se mi hlavně akční stránka filmu a způsob zpracování. Příběh je taky v pohodě ale furt nemám ten pocit, že jsem viděl jeden z nejlepe hodnocených filmů na Csfd.,, Čekal jsem od toho víc ale dostal jsem jen poloviční porci kvality, bohužel. ()

bloodline

Koh-i-Noor svetovej kinematografie. Kto nájde chybu, nech hodí kameňom a stlačí repeat. Pán Mann stvoril kult, modlu, zlaté tela, ku ktorému vzhliadajú a zaprisahávajú svoje filmové vierovyznanie masy elitných fajnšmekrov. Kto nevidel, neuverí a mrhá svojou biednou existenciou... a ja chválospevmi. "Don't let yourself get attached to anything you are not willing to walk out on in 30 seconds flat if you feel the heat around the corner... For me the sun rises and sets with her... I'm alone, I am not lonely." 6* ()

farfalla

Na csfd.cz je ´Heat´ hodnocen jako 50. nejlepší film. Byla jsem však dost zklamaná. Stále jsem čekala, kdy už to začne být lepší, ale až do konce filmu nic. Celý příběh je příliš odosobněný. Postavy mezi sebou mají nekonzistentní vztahy. Chvíli velká láska a hned vzápětí bitka. V jednu chvíli velká romantika a plány a za chvíli chlad a ticho bez budoucnosti. V jednu chvíli velká policejní akce, která je vzápětí odpískána a jde se domů, úmorné sledování, a pak se policajt otočí a kouká z okna, zatímco se mu za zády vraždí. Ach, jo, dobře, mezi lidma jsou takové prudké změny možné, ale mezi všemi postavami a ve všech situacích? Režisér Mannn natočil velmi komplexní film, ale patrně musel krátit délku. 170 minut je hodně, ale mnoho detailů vývoje postav patrně vypadlo z finální sestřihu. Přišlo mi, že od prvního přepadení se střílením na samém začátku jsme se nějak dostali k přepadení banky, kde byla dost hloupá střílečka (lupiči ani policajti se více-méně nekryli, stříleli ze samopalů, z policie nikdo nepřijel na pomoc, lupiči se dostali z dlouhé přestřelky a odjeli si k lékaři), a pak už útěk a telepatické pronásledování z hotelu na letiště. Jestli budu mít čas a chuť, možná dám ´Heatu´ ještě jednu příležitost. ()

ti88na

Vcelku luxusná gangsterka zo všetkým, čo k takémuto filmu patrí, výborným hereckým obsadením počínajúc a kvalitou spracovania končiac. Dĺžka ma však trochu odradila, hoci neviem čo by sa dalo vynechať, dokonca sa mi zdá, že nie všetko bolo dotiahnuté. Príbeh je stávka na istotu, čo v preklade znamená, že mu chýba originalita. Al Pacino a Robert De Niro však svojimi výkonmi zastreli akékoľvek nedostatky, pozerať sa na nich je pre každého súdneho diváka sviatkom. Páčilo sa mi, že dostali rovnaký priestor, ich postavy boli plnohodnotné charaktery. Al Pacino ako fanatický policajt, ktorý svoju prácu stavia nado všetko ostatné a Rober De Niro ako grázel, ktorého charizma a šarm zvádzajú, ale jeho "práca" je dostatočne surová, aby som mu nedržala palca, čo oceňujem, pretože nemám rada, keď sa so zločincov stávajú hrdinovia unikajúci pred zlými policajtmi. Tu to tak nebolo a ja som smelo mohla fandiť strane zákona. V závere som si pomyslela, že keby si títo dvaja bravúrni herci svoje role vymenili, zrejme by film na svojej šmrcovnosti nič nestratil. Ale takto to bolo fajn. ()

Strandmon

Je to spíše takové dobré krimi drama, akce jsem čekal mmohem více , přece jenom nějaká ta přestřelka na dálnici (naprosto luxusní) a pak už spíše jenom nějaké náznaky, ovšem to neznamená, že by se mi film nelíbil. Skvělá chemie mezi postavami, dva top herci proti sobě (fandil sem Al Pacinovi) a naprosto boží dialogy, hlavně scéna Pacino, De Niro na kafi je top. Takže toho není moc co bych snímku vytkl. Ke konci na mě už možná byla ta délka trochu moc takže bych nejspíše 20 až 30 minutek ubral, ale jinak velmi slušná záležitost. ()

Miller

Herecké výkony jsou výtečné, to filmu odepřít nelze, stejně jako krásná hudba a kamera. Scénář není až tak špatný, ale je tu slabina - režie Michaela Manna. Ač si film buduje napětí, Mann to vždy pokazí něčím, co má být super neodhalitelného a zatajenídechuhodného, ale nic, a napětí spadne jako Tom Sizemore ve fontáně. Ale, na ten film stejně zapomenu. Čekal jsem víc, od filmu, který je zde uváděn jako 4. nej film, takového maestra jako je De Niro a u Pacina dokonce jako 3. nej film. Stále lepší, než Mannův hancock (ten film si ani velké písmeno nezaslouží). 80% EDIT: Já se omlouvám, ale nemohu, prostě to budu muset přetrpět, ale jen 3 hvězdy. Prostě jsem se koukal skoro 3 hodniny na to, abych viděl jak Pacino během asi sedmiminutového nanhánění, Chuck-Norrisovsky vidí stín za sebou, a ve vteřině zabije De Nira, který v pohodě mohl ujet autem, ale zbytečně uteče na letiště, a pak mu podá ruku, a super-citlivý Pacino jí bude držet a stát 60% Rotten Tomatoes: 94% | FDb.cz: 87% | kfilmu.net: 94% | IMDb: 82% | kinobox: 83% | průměr: 92% ()

Michael Mann plánuje remake korejského hitu

Michael Mann plánuje remake korejského hitu