Režie:
John McTiernanKamera:
Jan de BontHudba:
Michael KamenHrají:
Bruce Willis, Bonnie Bedelia, Alan Rickman, Paul Gleason, Reginald VelJohnson, Alexander Godunov, William Atherton, Hart Bochner, James Shigeta (více)VOD (4)
Obsahy(1)
Policista John McClane přilétá na Vánoce do Los Angeles za svou manželkou Holly a dětmi. Holly pracuje pro japonskou společnost Nakatomi, v jejímž mrakodrapu se právě koná vánoční večírek. Holly odešla z New Yorku za prací, zatímco John tam zůstal. Nyní zjišťuje, že Holly používá v práci své jméno za svobodna. Jde se do koupelny upravit a mezitím do budovy přijíždějí ozbrojení muži. Zabijí strážce, uzamknou výtahy, všechny vchody a odpojí telefony. Potom proniknou na večírek a John z koupelny zaslechne střelbu. Podaří se mu nepozorovaně utéct do vyššího patra, kam později útočníci odvedou ředitele společnosti Nakatomi. Chtějí po něm přístupové heslo k počítači, který mimo jiné řídí trezor, ze kterého chtějí ukrást dluhopisy v hodnotě stovek milionů... Ředitel se jim snaží vysvětlit, že trezor má sedm zámků a on zná kód pouze k jednomu – a i ten jim odmítne dát. Hans, vůdce útočníků, ho zastřelí. John spustí požární alarm, aby přivolal pomoc, ale útočníci zavolají hasičům, že poplach je falešný. Díky tomu ale zjistili, že je někdo v horním patře, a pošlou tam muže se zbraní... John teroristu zabije, sebere mu zbraň a vysílačku a jeho tělo pošle dolů výtahem. Bratr zavražděného, Karl, chce Johna ihned najít a pomstít se. John použije ukradenou vysílačku a snaží se přivolat pomoc, ale jeho volání slyší i teroristé a dojde jim, že John bude někde na střeše. Volání zachytí i policie, ale nevěří Johnovi, že se něco děje. Když pak ale ve vysílačce zaslechnou střelbu, pošlou tam na kontrolu hlídku. Seržant Powell dojede do Nakatomi, promluví si se strážným, což je ale nastrčený terorista, a v klidu odjíždí s tím, že nic podezřelého nenašel. Když ho John vidí odjíždět, vyhodí z okna mrtvolu dalšího teroristy, kterého při přestřelce zabil, a začne z okna střílet... (TV Prima)
(více)Videa (2)
Recenze (1 319)
Smrtonosná pasca je KULT. Je tu uveriteľná akcia so zraniteľným hrdinom a viacero naozaj dobrých akčných scén. Na to, že sa dej odohráva len na jednom mieste (mrakodrap), je dokonca aj dosť rôznorodá. Hluchých miest niet. Medzi akciou je len pár checkpointov (konverzačiek) aby mal divák čas si vydýchnuť. Záporáci majú svoje tváre a človek si ich aj po rokoch pamatá (to nie je ako v dnešných filmoch, kde vačšinou poriadny zlosyn chýba). Tu je hlavný záporák dokonca jeden z najlepších. Alan Rickman je neskutočný. Film má aj charizmatického a kultového hrdinu, ktorému sa nejeden z nás chcel podobať a byť ako on. John McClane má štýl, má hlášky, je to frajer. Toto je jeden z TÝCH akčných filmov. ()
Bruce Willise by měli zarámovat a pověsit vedle Mony Lisy, protože to co předvádí v tomhle filmu je neskutečný. V jednom článku jsem se dočet, že Johna McClana měl hrát Richard Gere a to mě tak neuvěřitelným způsobem rozesmálo až.... no nic. No pardon ale dovedete si představit romantika Gera jak hází jednu hlášku za druhou (viz. Bože kdo jede v tom autě? Steve Wonder?) a skáká z mrakodrapu na laně? To asi ne. Pro mě je tenhle film pecka pecek a na ten článek musím zapomenou jinak se znova neudržim... ()
Napětí, vzrušení, dobrodružství všech úrovní, na všech poschodích! - Boudo, budko, kdo v tobě přebývá? - Já pan Takagi a já Holly Gennero a já John McClane! Kdo jsi ty? - Jsem Hans Gruber! Klasický, kultovní a nezapomenutelný akční snímek plný skvělých hlášek, nezapomenutelných scén a perfektního Willise. Chyby: 1) Když přijde John McClane do budovy Nakatomi a dívá se na monitoru na jméno své ženy, můžeme si všimnout, že na jednom záběru je napsáno: "GENNARO, HOLLY". V dalším záběru, když na toto jméno klikne, spatříme je jinak napsané: "GENNERO, HOLLY". 2) Asi v 39. minutě přijede výtah, v němž sedí mrtvý terorista s čepicí Santy Clause. Hans Gruber se na něj dívá, otočí mu hlavu a v ten okamžik mrtvý zavře oči. Je to velmi snadné postřehnout. ()
Skutečnost, že americký filmový průmysl vedou židé, cenzuru katolíci a diváci jsou protestanti, ukazuje na tamní mimořádnou spolupráci: jedněm jdou do kapsy výdělky, druzí zajistí odstřiháním závadností návštěvnost a třetí se přijdou poveselit do kina. Nestojí právě na tomto velký trik Hollywoodu, o němž vypráví první Smrtonosná past? Na elementární úrovni ten film můžeme samozřejmě číst jako příběh o newyorském policajtovi, který vystřílí bandu teroristů, ale vedle toho tu máme i příběh o nacistovi Gruberovi, kterého přivábila do mrakodrapu chuť nastřádaných židovských peněz. Gruber se svými německými pohůnky představuje cosi jako relikt, který se nepodařilo chytit spojeneckým oddílům před Norimberskými procesy. Jestliže měl Goebbels za nacistického Německa na starost vnitřní Německo a Hitler válku, pak tady zajišťuje analogicky PR-ko dekadentní aristokrat s pokřiveným světonázorem Gruber a válku jeho pochopové určení na špinavou práci. Co je ovšem klíčové a co si uvědomil Marlon Brando, židé a představitelé mocné židovské lobby, kteří kontrolují a vládnou Hollywoodu, si dávají dobrý pozor, aby ve filmech nebyli nikdy zobrazováni negativně a už vůbec ne jako loutkáři hýbající světovou šachovnicí, a proto jsou v první Smrtonosné pasti filmu vydávány za Japonce, konkrétně za japonskou finanční společnost Nakatomi sídlící v moderním mrakodrapu v centru L.A. Podobná cenzura proběhla mimochodem v Německu, kde jména jako Karl a Hans, ale i Fritz, Kristoff nebo Heinrich nahradily jejich anglické ekvivalenty. Kdo je pak ale Willis, který nám v triádě teroristé-oběti-zachránce chybí? Willis je nejspíš novodobá kombinace Abraháma, Mojžíše a krále Davida v jednom. Prostě Superman, sám velký Jahve, který se zjevil, aby po Egyptu, Asýrii, Babylonu, Římu opět vysekal židy z problémů. Odsud chápeme i původ slavného výroku Johna McClanea o krůtě a obyčejným vánočním stromečku, kterým odkazuje k šábesu (židé Vánoce neslaví, to je další kamufláž pro západní křesťanské publikum), kdy by se mělo v klidu odpočívat, jenže on musí lízt v nějaký blbý rouře. Podobný výrok známe z Biga Lebowskiho, který rovněž o šábesu nekoulí. Jenže záchrana lidských životů je přece jen něco jiného než kuželky. ()
Uvolněte tento kanál, je určen pouze pro tísňová volání. - Jdi se bodnout, ty krávo, objednávám si snad pizzu?! Můj oblíbený vánoční film. Bruce Willis jako samotářský policista John McClane, je naprosto geniální postava a než zachrání Nakatomi a svou ženu ze spárů teroristů, divák okusí nejen spoustu skvěle natočené akce, ale také velkou porci výbuchů, ran pěstí a ironických hlášek hlavního hrdiny. Režisér John McTiernan začal svou kariéru báječně a po Predátorovi přišel s dalším kultovním snímkem, který se okamžitě zařadil mezi klasiku. Smrtonosná past je prostě absolutním vrcholem akčního žánru, s jedinečným kouzlem a dokonalou atmosférou. ()
Galerie (71)
Photo © Guild Home Video
Zajímavosti (176)
- Dôstojníka LAPD, ktorý ošetruje seržanta Powella (Reginald VelJohnson), si zahral herec Anthony Peck. Ako detektív Ricky Walsh sa objavil aj v Smrtonosnej pasci 3. (m.a.t.o.)
- Ve scéně, kdy Karl (Alexander Godunov) bojuje s Johnem McClanem (Bruce Willis), používá japonské bojové umění Karate Shotokan. (Yoshitsune)
- Teroristé rozbijí sklo v okně raketou na obrněné vozidlo. Poté střelu opakují, přičemž je okno už opravené a následně ho opět vysklí. (joker.george)
Reklama