Reklama

Reklama

Zdivočelá země

(seriál)
Česko, (1997–2012), 41 h 15 min (Minutáž: 52–107 min)

Režie:

Hynek Bočan

Předloha:

Jiří Stránský (kniha)

Hrají:

Martin Dejdar, Jana Hubinská, Jakub Zdeněk, Jiří Langmajer, Jakub Wehrenberg, Jan Teplý ml., Radim Kalvoda, Zbyněk Fric, Václav Chalupa, Čestmír Řanda ml. (více)
(další profese)

Série(4) / Epizody(45)

Obsahy(1)

Úspěšný dobrodružný seriál ČT, který vznikl na podkladě dvou románů spisovatele Jiřího Stránského "Zdivočelá země" a "Aukce". Dvacet dílů seriálu vypráví o letech pro naši zemi velmi důležitých a rozhodujících - o dramatickém, politicky i lidsky konfliktním osídlování českého pohraničí v prvních týdnech po osvobození v roce 1945 až po padesátá léta, plná politické zvůle a bezpráví. Příběh, v jehož středu stojí bývalý západní letec Antonín Maděra a parta sotva odrostlých mládenců, je zasazen do našeho pohraničí, do Krušných hor i časů. Sem se totiž vrací z Anglie hlavní hrdina, aby v rodné vsi zapomněl na útrapy i hrůzy války a mohl tu "žít, pracovat a mít rád své bližní", jak sám říká. Že přichází do jiného Svatého Štěpána, než byl ten, který musela jeho rodina v roce 1939 opustit, tušil. Ale to, co ho zde opravdu čeká, nemohl odhadnout ani ve svých nejbujnějších představách. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (276)

honajz 

všechny recenze uživatele

Tenhle seriál těžko hodnotit. Jsou v něm silné scény, ale také naprosto pochybné, někdy se vše opakuje po několikáté (schéma Maděra ve vězení, ostatní čekají, Maděra statečně nic nepodepíše, žena trpí). A časem se objeví ta ideologická rovina, kdy sice beru, že Stránský to vše prožil (nebo možná ne přímo on, ale jeho spoluvězni, z jejichž historek čerpal), ale něco je dodáno v rámci seriálového vyprávění a stylu, a čím více se blížíme listopadu 1989, tím více z toho leze „ten jediný, správný“ pohled na minulost, včetně angažovanosti Václava Havla pro seriál. Díly jsou časem i nudnější, stále se opakující situace jsou únavné... Chápu, co chtěl seriál říct, klobouk dolů přede všemi, kteří na něm dělali, je to kus práce, který odvedli, ale prostě celkově to ne vždy drží pohromadě a ne vždy je to zajímavé. ()

novoten 

všechny recenze uživatele

Tematicky obdivuhodné spojení poválečného dramatu s westernem bylo zajímavým počinem, ale ještě větším překvapením je druhá, političtěji cílená série, která ukázala, že potenciál využitý do mrtě nemusí být vždy na škodu. Přesto projekci dalšího dalšího pokračování s obavami odkládám na neurčito, protože málokterý příběh působil tak uceleně. ()

Reklama

Tosim 

všechny recenze uživatele

Tak jsem si ZZ po letech oživil. Zatímco první řada je českou parafrázi westernu, druhá hutným průvodcem po komunistických lágrech. Třetí oživuje největší národní trauma ze socialismu (fascinuje mě na ní téma kompromisů, kdy už nešlo o život) a čtvrtá je již vcelku zbytečným dovětkem, i když porušuje pár klišé. Nyní už bych se za seriál tak nebil, ale stále je pro mě v podstatě historickou ságou určitého období našich dějin, které se daří reflektovat tu dobře, tu hůř, stejně jako ostatním (Četnické humoresky, Vyprávěj). Škoda pozdějšího televizního zpracování, oceňuju odstup některých řad od sebe tak, aby přirozeně stáli i herci. A souhlasím, že téměř všechny smrti hlavních postav seriálu jsou na hranici uvěřitelnosti. ()

kingik 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tak komický seriál, který je přitom vážně míněný, neznám. Dejdarovi mám po jeho komických rolích věřit, že je seriozní válečný pilot (akceptoval jsem ho), ale z týpků na usedlosti se mně chtělo brečet. To byl tedy exkluzivní výběr. A to jsem měl brát vážně tu bandu sedmi statečných idiotů, nebo co vlastně představovali?! To nejsměšnější však na mě seriál vybalil v okamžiku, kdy docela jednoduchá scéna pádu dvou protagonistů ze schodů, byla natočena za pomoci kaskadérů a fakt byli k nerozeznání od herců. Neméně "super" byl i pád Langmajera ze skály. Figurínu jsem nepoznal, ani když jsem si tuhle scénu pouštěl pětkrát zpomaleně. Brilantně natočené. Po technické stránce je to velmi často bída, přitom tvůrci nemají dost soudnosti a stále se ženou za natočením nějaké akce, aniž by si uvědomovali, jak zoufale je natočená. Až se děj přesune do komunistického lágru, bude to dívatelnější. Ubere se na nechtěné komice postav a přidá se trochu na atmosféře a výrazu charakterů. Zvláště Maděra bude na maděru. Kdo to má rád natur, přijde si taky na své. 40% ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Poválečná historie v kostce. 1) Skvělá osvětová práce. Pamětníci zavzpomínají a ostatní se seznámí a poučí. I kdyby seriál nikdy neposloužil jinak než jako zrcadlo doby, nebyla to marná práce._____ 2) Oceňuji zejména skvělé zobrazení atmosféry každodenního života. Rozdíl mezi 50. a 70. léty jsem ještě v žádném filmu neviděl tak průzračně jasně._____ 3) Seriál je rozvleklý? Ale kdepak. Pravda, střílí se v něm pomálu a rvačky, pokud k nějaké dojde, jsou přízemně české. Seriál je sága, rozsáhlé vypravování a tak i plyne...jako velká řeka, pomalu, ale s velikou silou. Majestátnost příběhu, a tady opravdu jde o Příběh, si vyžaduje zklidnění a důstojný průběh._____ 4) Výborné herecké výkony (kdo byl špatný?) podtrhuje epická hudba._____ 5) Někdo snad namítne, že takhle každodenní život většiny občanů prostě nevypadal. Jistě, že ne. Kdo chce vidět každodennní život rutinérsky zpracovaný, ať sleduje Velmi křehké vztahy, Ordinaci v růžové zahradě a podobné seriály. Každému, co jeho jest._____ 6) Podplukovník Maděra a major Zeman. Oba seriály zobrazují dobu ideologickým prizmatem. Srovnání ale není fér. Zatímco Zeman režimu slouží, Maděra chce mít čistě jen pokoj. Není disident ani odbojář. Je oběť._____ 7) Třetí řada překonala má očekávání. Kompaktní děj a výstižná atmosféra. Těším se na Maděru v sametové revoluci. ()

Galerie (354)

Zajímavosti (129)

  • Natáčelo se celkem 563 dnů. (M.B)
  • Nápis na bráně pracovního lágru je: „Prací ke svobodě.“ Na branách koncentračních táborů v Německu byly obdobné nápisy, jako například: „Arbeit macht frei.“ Překrucováním původního významu je dnes chápáno jako cynické heslo, které zesměšňuje oběti a zastírá nelidské zacházení v koncentračních táborech, v nichž nucená práce sloužila k podrobení, vykořisťování, ponižování a vraždění lidí. Původ tohoto hesla je u filozofa Søren Kierkegaarda, který napsal toto: „Povinnost pracovat, abychom mohli žít, je projev svobody. Právě prací se člověk osvobozuje, prací se stává pánem země, prací konečně dokazuje, že je nad přírodou.“ (sator)
  • Tri dni po dotočení svojich posledných záberov zomrel pokojne doma v spánku herec Vladimír Ráž (Chvojík). (Zdroj: casprezeny.sk) (Raccoon.city)

Související novinky

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (více)

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj

13.08.2012

Skromný český televizní píseček se dočká zanedlouho dalšího boje o sledovanost, především na poli komerčních seriálů. Dvě nejsilnější komerční televize vsadily na školní prostředí (TV Nova seriálem… (více)

Reklama

Reklama