Reklama

Reklama

Profesionálové

(seriál)
Velká Británie, (1977–1983), 47 h 30 min (Minutáž: 50 min)

Hrají:

Gordon Jackson, Martin Shaw, Lewis Collins, Ian McDiarmid, Pierce Brosnan, Steve Alder, Jiří Pravda, David Suchet, Peter Cellier, Patrick Malahide (více)
(další profese)

Série(5) / Epizody(57)

Obsahy(1)

Který divák by neznal Bodieho, Doylea a Cowleyho z CI5? Agenti Raymond Doyle (Martin Shaw) a William Bodie (Lewis Collins) mají odvahu, šarm a srdce na pravém místě. Pro ránu pěstí nejdou daleko a svoji práci udělají vždy na sto procent. Jejich šéf, velitel oddělení CI5, major George Cowley (Gordon Jackson) má navíc i letité zkušenosti, s nimiž zvládá každý náročný případ. Ti tři jsou sebejistí, schopní, vtipní, a stojí si za svým názorem v každé situaci. Akční seriál o speciálním oddělení britské policie se stal legendou, jejíž jedinečné kouzlo potvrzuje každá repríza. Duchovní otec Profesionálů, producent Brian Clemens, chtěl koncem sedmdesátých let vytvořit seriál, který by obstál v konkurenci britské a americké tvorby. Popularita, kterou seriál po svém uvedení v roce 1977 získal, předčila všechna očekávání. Jeho působivost spočívá nejen ve skvělé kombinaci žánrových prvků, ale především v charismatu hlavních představitelů. Ti měli ambice předvést šířku svého herectví, i když akčně laděné zápletky jim to příliš neumožňovaly. Kromě výkonů sympatického ústředního tria upoutal seriál uvěřitelnou atmosférou a neustálým napětím. Profesionálové poukázali na problémy západní společnosti a v mnoha epizodách i na studenou válku, která byla v době jejich vzniku stále velmi aktuální. Zajímavý děj přinesl autentický pohled do kriminálního podsvětí i mezinárodní špionáže bez politické korektnosti. Automobilové honičky, přestřelky, bitky i milostné avantýry okořenil suchý anglický humor. Ke slávě Profesionálů přispěla velkým dílem úvodní titulková sekvence se skladbou Laurieho Johnsona. Tato nadstandardně kvalitní kriminálka se stala vzorem pro mnoho více či méně zdařilých napodobenin, které stále vznikají. Na vzniku seriálu se podílela řada britských režisérů, ve všech dílech byl však zachován jednotný styl. Česká televize uvádí všech padesát sedm dílů Profesionálů v původní nezkrácené podobě – epizody prvních sérií nyní navíc ve zbrusu nové obrazové kvalitě. (Česká televize)

(více)

Recenze (471)

Faidra 

všechny recenze uživatele

K čemu se vlastně točí ty údajně napínavé, strhující a akční detektivky filmové i seriálové, když je bez nejmenší námahy strčí do kapsy třicet let stará záležitost? Na co ti nažehlení hezounci předvádějí svaly a nejnovější produkty zbrojního průmyslu, když je Bodie s Doylem zazdí jediným pronikavým pohledem nad strništěm a la šmirgl? K čemu zírat na ulice lemované zrůdami z chromu a skla a poslouchat přestřelky do ohluchnutí, když tu máme mile a klamně obyčejné londýnské ulice i šlechtická sídla, vysokou politiku i hmatatelnou krev, pot a špínu? Tak vysvětlí mi to někdo? ()

sator 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Přijde mi to hodně špatný ve všech ohledech...parodie 1) V letech 1981-1988 uvedla ČST premiérově 21 výběrových epizod v nahodilém pořadí s vlastním dabingem (1.dabing) se stabilním obsazením hlavních rolí, pouze Alois Švehlík nahradil Martina Štěpánka, který po dokončení první odvysílané epizody emigroval. V roce 1996 uvedla TV Nova všech 57 epizod s dabingem ČNTS (2.dabing). ()

Reklama

Džejkop 

všechny recenze uživatele

Seriál jenž i v dobách totality běžel na našich obrazovkách. I když pravda, jen některé díly, většinou ty, ve kterých vystupovala KGB. Tenkrát způsobil poprask, těch několik odcenzurovaných dílů bylo velice populárních. Já sám jsem seriál viděl v době kdy jeho vysílání bylo neomezené. Od té doby si nenechám ujít žádnou jeho reprízu. Pravděpodobně nepřekonatelný britský detektivní seriál. Nechybí dostatek akce, střelby, rvačky, honičky ani zajímavý děj plný zvratů, politiky, terorismu. Bodie, Doyle a Cowley jsou černou můrou všech britských kriminálníků. ()

aluna 

všechny recenze uživatele

Boddie + Doyle + Cowley = CI5...5ti vteřinovka matiky je za náma a já jen nechápu, na co bych měla sledovat novodobý naondulovaný panáky z akčních kriminálek, když lamač srdcí Bodík, sympoš Doyle a ryšavá liška podšitá Cowley je rozlousknou jak buráky. Když krimi, tak tyhle britský šarmantní hochy nebo umolousanýho "vlka v rouše beránčím" Columba. All I want, all I need, always cool, always sweet...that's it ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Ke konci sedmdesátých let minulého století se ve Velké Británii stalo cosi divného, zrodil se nadčasový seriál se sympatickými hlavními postavami. Po obrazovce nepobíhali vytunění panáci s nažehlenými obličeji i kravatami a nesnažili se mě přesvědčit, že zapeklitý případ vyřešili díky svému ojedinělému talentu. K tomu všemu hlavní hrdinové hýřili nejen šarmem, ale i vtipem. Hlášku o tom, že sendvič se tvářil smutně, nelze zapomenout. Dnešní americké televize sekají jeden seriál za druhým jako Baťa cvičky. Jen se obávám, že ty cvičky mají trochu větší životnost. Vždyť většina těch úžasných super hrdinských kousků je zapomenuta okamžikem odvysílání a s bravurou je překonána tímto několik desetiletí starým seriálem. ()

Galerie (38)

Zajímavosti (54)

  • Natáčení této epizody bylo zpožděno o několik měsíců, protože Lewis Collins (Bodie) byl zraněn při parašutistické nehodě. (Epistemolog)
  • I když je puška modifikovaná AR-10 (předchůdce M16), musela v době vydání epizody působit velmi futuristicky. Jde o vůbec první použití laserového zaměřovače ve filmu či seriálu. (Sharky95)
  • Automobily Bodieho (Lewis Collins) jsou Triumph Dolomite Sprint 2.0, Ford Capri Mk II. 3.0 Ghia Automatic a Ford Capri Mk III. 3.0 S. (BLANIK.)

Související novinky

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch

18.12.2020

Ve věku 75 let zemřel herec Jeremy Bulloch, původní představitel námezdního lovce Boba Fetta z Impérium vrací úder a Návrat Jediho. Stalo se tak jen týden poté, co zemřel jiný herec ze Impéria, David… (více)

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

30.03.2011

Skotský béčkař, od něhož jsme naposledy viděli (pseudo)historickou řezničinu Centurion, dlouho snil o celovečerním remaku kultovního seriálu Profesionálové. To už neplatí. Film se pořád připravuje,… (více)

Bodie a Doyle chystají návrat

Bodie a Doyle chystají návrat

27.04.2010

Už je ale nebudou hrát Martin Shaw a Lewis Collins. V celovečerním remaku dostanou hláškující ranaři z CI5 podstatně mladší obličeje. Pamětníci mezi námi si určitě vzpomenou na doby, kdy britský… (více)

Reklama

Reklama