Star Trek: Picard

USA, (2020–2023), 25 h 2 min (Minutáž: 39–63 min)

Patrick Stewart, Michelle Hurd, Jeri Ryan, Alison Pill, Santiago Cabrera, Evan Evagora, Isa Briones, Brent Spiner, Jonathan Frakes, Orla Brady, Ed Speleers (více)

Star Trek: Picard představuje Sira Patricka Stewarta, který si zopakuje svou ikonickou roli Jeana-Luca Picarda, kterou hrál sedm řad v seriálu Star Trek: Nová generace. Nový seriál bude následovat tuto ikonickou postavu do další kapitoly jeho života. (Prime Video)

Diskuze

SSE

SWčka obecně jedou a pracují na úplně jiných principech, než ST, takže osobně se mi to přirovnání už jen z tohoto důvodu nelíbí a nerad se k němu kdykoli uchyluji. Vlastně vůbec. ST byl vždy primárně seriálový a jako takový musel pracovat úplně jinak a nikdy neměl k dispozici takový rozpočet, aby mohl stejně jako SWčka uchvátit vizuálem, což je taky nebál bych se říci ten hlavní důvod, proč byly SWčka takový hit.
Co se TOS - VOY seriálů týče, tak co seriál, to reflexe tehdejší doby. Dnes je dnes a i publikum a i ty děti jsou dnes úplně jiné, než byly v době VOY a dokonce i ENT. Dost dobře to zase nejde takhle srovnávat, protože natočit dnes současnému publiku něco jako VOY, tak se tomu každý mimo hardcore fanoušků vysměje. Je úplně jiná doba a stejně tak je jiné publikum. A je potřeba, aby se tomu i Trek přizpůsobil, stejně jako se tomu museli přizpůsobit kdysi a ty seriály podle toho vypadají.
Proto jsou dnes DIS a PIC coby aktuální Treky takové, jaké jsou. A to že nejsou jako TNG+ je naprosto logické a je to v pořádku, protože po ničem jako je TNG+ by dnes neštěkl pes...

na příspěvěk reagoval SSE

Jakkob

Urcite nepoužívám globílní definice, ale zevseobecnjici tvrzení jsou v zajmu strucnosti diskuze z meho pohledu nutná a je myslím zřejmé, proc je pouzivám - je to proto, abych pomocí nich projevil subjektivni názory. Co se týče tehdejší konkurence, z jednoho  pohledu máš sice prvdu, z druhého pohledu jsoou ale i dnes některá díla kinematografie oslavována a pozitivně přijímaána i moderním divákem, příkladem budiž SW4,5,6, nebo ST2. TOS, TNG, DS9 a VOY jsou dělané i např. i pro děti a tak obsahují určité ponaučení právě pro tuto věkovou skupinu, což v DIS a PIC už skoro nevidím, jinak řečeno ano, TNG vznikal v době, kdy bylo třeba, aby se líbila všem, co seděli v obýváku, to u DIC a PIC neplatí, není pak ale divu, že působí už uplně jnak. Jak jsem ale psal níže, problém je hlavně ve feelingu, který se od TNG+ moc liší. Je to vlastně stejné, jako se TNG liší od TOS a byť je to nesmysl, TOS pro mě už není tím pravým ST)...

SSE

Budiž, ale to jsou hlavně tvé pohledy a soudy, se kterými již x a y diváků a fanoušků vůbec nemusí souhlasit. Mě PIC třeba vůbec nepřišel natahovaný, naopak bych klidně bral s otevřenou náručí dalších klidně 5 - 10 epizod. Ani u jednoho dílu jsem se ani na chvíli nenudil. A DIS je pro mě zajímavá od začátku do konce. Tak to prostě je. Za mě je nadšení a spokojenost rozhodně na místě.

SSE

V případě TNG jsem onu petici uváděl jako celkem zásadní vymezení fanouškovské komunity vůči novému Star Treku, stejně jako ty anti-TNG trička, což je prostě situace, se kterou se dnešní nevole vůči PIC či DIS nedá vůbec srovnávat. Nic víc, nic míň. A že ukáže čas nepochybuji, podle mě to dopadne stejně jako s každým předchozím ST seriálem, kterým byl zprvu více nebo méně nepřijímaný a nakonec je z něho součást celku.. :)

Jakkob

Ano, dokud se v první sezóně DIS nezamotali do mirror universe a dokud se PIC nezačal zadrhávat (čti natahovat stopáž), byly to zajímavé počiny. DIS se podařilo v druhé sezóně udržet a asi i zvýšit tempo, takže u DIS jen přetrvává pachuť daná prohlášeními tvůrců, že se odehrává v primeline, i když je zjevné, že se jedná o linii alternativní, pokut toto ještě nejěka v DIS napraví, jsem ochoten DIS brát vážně a jakou součást ST multiversa... PIC do ST multivarsa zjevně patří také, ale prozatím cítím silnou pachuť danou tím, co ukázal v druhé půlce první sezony :(

SSE

Jenže ta seriálová situace v té době byla úplně něco jiného, než je tomu dneska. Tehdy TNG neměla v podstatě žádnou velkou konkurenci, pokud tedy vůbec a bylo tedy mnohem snadnější být tím sci-fi highlitem, než to má jakýkoli sci-fi seriál a seriál obecně dneska. Seriálová produkce dnes je úplně jiná liga, konkurence je obrovská a to, s čím si tehdy TNG v pohodě vystačila by dnes už dost dobře vůbec nestačilo a pokud měl ST nadále nějak fungovat, musel se tomu dnešnímu standardu přizpůsobit, protože TNG v2.0 by dnes dost dobře ostrouhala, s tou konkurencí co kolem je...
A o čem ST byl nebo nebyl si už každý fanoušek rozhoduje sám za sebe, o nějaké globální definici Treku coby seriálu o rozumech a faktech a nikoli o efektech bych rozhodně nehovořil. Podle mě se Trek rozhodně nedá nějak určitě definovat a sám jsem rád, že má tak velký rozsah a nabízí toliko mnoho stylů a provedení, že si v tom každý může najít to své, ale aby to bylo pořád dokola o jednom a tom samém by byla cesta do záhuby...

na příspěvěk reagoval SSE, Eodeon, cyphercz

Jakkob

Petice není vymahatelná a ani nerozhoduje, co se s daným seriálem stane. Nakonec tebou zmiňovaná petice nakonec úspěšná nebyla, stane jako třeba petice za obnovení TOS nebo ENT a nebo HD remastery DS9 a VOY. To, co ve skutečnosti rozhoduje jsou pouze a jen peníze. Takže, pokud jsou PIC (nebo DIS) skutečně tak úspěšné, jak tvrdíš, měli bychom se dočkat jejich košatého pokračování. Čas tedy ukáže :)

SSE

To je ale tvůj názor teď a tady, já mluvím o tom globálním nepřijetí a nebál bych se říci hejtu v době uvedení na TV obrazovky, kdy byla TNG skutečně považována fanoušky za odpad a to v takové míře, že se tomu ta současná nevole k PIC či DIS ani zdaleka neblíží, aneb v době TNG se hromadně sepisovali petice žádající ukončení natáčení a trekkies na cony nosili trička s anti-TNG potisky. Nevím jak ty tedy, ale osobně nemám zdaleka pocit, z toho co lze tak nějak běžně vysledovat, že by byla situace okolo DIS či PIC stejná, nebo aspoň podobná.
A mj mě tedy první sezóna TNG moc neuchvátila a nemyslím si, že je to nějaký kdo ví jaký ST zázrak. První sezóny PIC i DIS mi přišli o moc lepší a zajímavější.

na příspěvěk reagoval SSE, SSE

Jakkob

"Stejně jako může být pro jiného TNG totální trash"

..... ale jo, může, nicméně TNG byla ve své době nejůspěšnější sci-fi seriál, od té doby už ST nebyl nikdy tak úspěšný. Ještě jsem nikoho neslyšel/neviděl, že by o Piardovi tvrdil, že je nejlepším sci-fi seriálem dneška, takže srovnání obou lze udělat i čistě objektivně. ST totiž nikdy nebyl o efektech, ale hloubce příběhu a sdělení, v tom, že příběh diváka učí, že nic není černobílé. Toto v Picardovi i přes sáhodlouhé dialogy až na kraťoučké záblesky chybí a je to nahrazeno, nadávkami, afektovanými nářky, krátkými nic neříkajícími výroky, v případě efektů pak přeplácanou scénou se zcela novými loděmi, ke kterému dlouholetý divák nemá žádný vztah. Přitom tradicí ST bylo, že nové lodě byli spíše vyjímečné...

Jakkob

Tak soudím to, co je k dispozici, nikde není řečeno, že názor nemohu v celku ještě změnit. Co se týče první sezóny TNG, není tomu tak. Letos najaře jsem i díky COVIDové karanténě zkoukl vlastně už celou TNG  a musím říct, že první ani druhá řada TNG nejsou o nic horší, než zbytek seriálu.

SSE

Na nějaké soudy je po první sezóně ještě dost brzo, nicméně některým to málo zdá se ke konečnému ortelu stačí. Já si jen vzpomenu na první sezóny TNG, která na tom byla ještě hůře a s tím jak se na ní kouká dnes mě nějaké hodnocení kdekoli (navíc ještě při nějakých "nicotných" dvou tisících hodnoceních) nechává úplně v klidu. Nehledě na hodnocení může být pro kohokoli Picard highlight Star Treku, coby ne.. ? Stejně jako může být pro jiného TNG totální trash.

na příspěvěk reagoval SSE, SSE

Příspěvek byl smazán administrátorem.

Eodeon

Ne, ale vždy když z nějaké diskuze na čas zmizíš, tak se rázem zklidní a je vyrovnanější atd.:))

na příspěvěk reagoval Eodeon

Eodeon

Eodeon (hodnocení, recenze)

fíha, 42 nových příspěvků, které nebudu číst. ale zajímám se: shodli jste se tu společně alespoň na některých závěrech?

na příspěvěk reagoval cyphercz

Uživatel Shakaar smazal svůj příspěvek.

Shakaar

Pro mě je ST srdcovka i teď, a myslím že by byl i po tom sjednocení licencí pod jednu střechu a případném nástupu rebootů. Mé priority a obliba Treku leží mimo a nedělá mi tak vůbec problém přijímat jiné reality, které ve finále svět Star Treku i tak obohacují a rozšiřují o mnoho nového, což já zkrátka a dobře kvituji. Chápu že mnohým to vadí a asi i chápu ty důvody proč, ale na tom si myslím že Trek a jeho existence a funkčnost nestojí. Je to jen stav mysli a ten má a může mít každý fanoušek jiný. Uvidíme co se bude dít dál, ale tak či onak to myslím ST jako takový nepoloží a min. já si ho budu i nadále užívat stejně tak, jako doposud.

na příspěvěk reagoval Shakaar

cyphercz

Kdo si počká, ten se dočká ;)

A jasně že ne každá kritika je hejt, to jsem ani nepsal a snad to tak ani nevyznělo. Ale že mnohá z těch kritik hejt je, nebo k němu má hodně blízko, to mi tak zkrátka už ale připadne. Ne všechna, ale mnohá ano. A to, jak moc je či není ta či která kritika konstruktivní já úplně neřeším. Jednak se s tou kritikou názorově velice často zcela míjím, jednak mi je osobně bližší a milejší si číst názory stejné, nebo podobné jako ty mé, a nakonec já osobně mám tendence považovat jakékoli recenze, preview či cokoli jiného z řad publika za spíše subjektivní a leckdy na hony vzdálené kritice odborné.

Jakkob

Já osobně od případného odchodu Secret Hidout a kompletní sjednocení licence, jak na filmový, tak na seriálový Star trek si hodně slibuji. Za mě, rozdělení licence mezi Paramountem a CBS se vytvořil takový binec, do kterého ještě přilil olej SH, Bad Robot, takže vznikli tři alternativní reality a tři pohledy tvůrců jak má vypadat Star trek. Jsou zde náznaky že chtějí pokračovat v odkazu na původní serii, následné spin-offy a filmy, ale zároveň viditelně odkazují na filmy od roku 2009. Z mého pohledu je to zbytečný bordel, který brání novým celovečerním filmům, protože Paramount si nechce diktovat něco od nějaké externí filmové produkce a zároveň chtějí mít kontrolu nejen na produkci, ale i na případném zisku. Takže ikdyž to rebootují a bude to jiné, tak jestliže to bude mít určitá pravidla stejná jak pro film či seriál, tak mi to bude stačit. Ale říkám, sjednocení a právní tahanice mohou trvat roky, minimálně to může trvat do doby kdy Secret Hideout má smlouvu na produkci Star treku, což se odhaduje tak do roku 2023. Což se tak odhaduje poté, co Kurtzman si vymohl prodloužení, ale zároveň předtím, než začaly práce na spojení CBS a Viacomu zpět pod Paramountem.

Jakkob

Na ten den kdy si DIS a PIC najdou cestu do srdcí většiny Trek fandů si velmi rád počkám:))

Co se kritiky týče, tak máš doslova narvaný youtube různými reviews, které opravdu nejsou nějaké psychopatické hate výkřiky, ale konstruktivní kritika, viz třeba tento, co jsem zatím naposledy shlédl. Moc hezky sesumarizované, v klidu podané a se vším souhlas.

Shakaar

Já myslím že ať už by to dopadlo jakkoli, tak bychom si zvykli. Nic jiného by nám ani nezbývalo... Buď se toho zříci úplně, nebo to zkrátka přijmout, třeba tomu dát šanci a ono by to klidně i mnozí přijali a pokračovalo by se dál. Všechno zlé je pro něco dobré, a tady by to platilo stejně tak.

na příspěvěk reagoval Shakaar

cyphercz

Já osobně na tom tvrzení o místě v srdci pro nový Trek neshledávám vůbec nic hrozného, naopak - je to myslím hezký a milý předpoklad, který já osobně sdílím a kvituji. Pro mnohé či snad spíše pro většinu fanoušků bylo vždy těžké přijmout nový Trek za součást toho velkého celku, ale vždy se tak nakonec i stalo, jakkoli velká byla ona počáteční nevole a že si sám ještě dobře ty nevole např. u ENT či JJ Treků pamatuji osobně, a i když i dodnes mnozí fani mají velké výhrady vůči tomu či onomu Treku, tak globálně to již tak horké není, nebo mi to tak aspoň nepřijde. Své na tom má samozřejmě i PIC a DIS, protože na sebe coby aktuální Treky vážou největší pozornost. V tomhle se zkrátka historie opakuje a tím pádem nemám stejně jako Frakes pochyby o tom, že i DIS si své místo v Treku najde a bude do něj stejně jako všechny předchozí a stejně kritizované Treky i v očích mnohých fanoušků zapadat. Já osobně to tak mám již teď, a věru na tom není nic tak hrozného.
A i to tvrzení o těch rádoby haterech mi nepřijde zcela mimo, jako že stejně jako Frkesovi i mě skutečně přijde, že někteří na ty seriály koukají jenom proto, aby to mohli posléze co nejvíce strhat. Dost dobře si nemohu pomoci. Do hlavy nikomu sice nevidím, ale z toho co si pak mohu přečíst nemohu dost dobře na otázku "proč na to tedy koukají, když se jim to tak strašně nelíbí" odpovědět jinak než jak odpověděl Frakes. Bohužel. A jestli tím on či já nebo jiný kdo smýšlí stejně či podobně někomu křivdíme je sice smutné, ale pokud to dotyčným není jedno, tak by se možná mohli zamyslet nad tím, zda by ta jejich kritika nešla prezentovat jinak a lépe a oni nepůsobili jako zapřísáhlí hateři, o kterých si nejde myslet nic jiného než že "haters gonna hate".

cyphercz

Já bych je v tom nechal, až se dokončí spojení CBS a Paramountem, a Paramount najde způsob jak se zbavit Secret Hideout, bez kterého evidentně žádný Star trek nevznikne, tak Kurtzman a spol se budou pakovat a zase škodit někde jinde. Sice to pravděpodobně bude znamenat, že to Paramount kompletně všechno zrebootuje, že už nebudou reflektovat na tu či onu realitu, či vesmír a člověk si nemůže být jistý v tomto jistý, zda to bude dobrý nebo špatný krok, ale aspoň filmový Star trek i ten seriálový bude v jednom vesmíru a člověk nebude poslouchat neustálé vyjádření, že příští sezona toho a toho Star treku, bude blíže TNG či onu filmu, protože to tak nebude - v lepším případě tam narvou tunu easter eggů, v horším případě bez důvodu se rozhodnou změnit sexuální orientaci té a té postavy, protože to v rámci příběhu opravdu je důležité a dává to smysl.

Jakkob

No jeho vyjádření o DIS, že věří, že "fanoušci najdou místo ve svém srdci pro tento seriál stejně jako ho našli pro ty předchozí" by ještě nebylo tak hrozné, prostě je to řekněme velký optimista s nereálnými očekáváními, protože DIS je příšerná po opravdu snad všech stránkách krom CGI:) Horší to je ale když plácne něco ve stylu že kritici se na PIC dívají aby se utvrdili v tom, že ho nesnášejí... možná to tak velmi malé procento opravdu má, ale většina na to kouká protože jsou milovníky TNG a s nadějí doufají, že tvůrci PIC přijdou s důstojným pokračováním-nástupcem (který samosebou nemusí být stejný, jako jeho předchůdce), což se však rozhodně nestalo. Ten jeho výrok v podstatě říká, že kritici nemají žádné reálné argumenty pro svojí kritiku, což je jednak dost arogantní, tak i nepravdivé prohlášení.

na příspěvěk reagoval Shakaar, Jakkob

Shakaar

Jak moc má či nemá Stewart postavu Picarda rád si říci netroufnu, ale rozhodně již dlouho respektuje její kultovní status a roli v PIC jistě nebere na lehkou váhu. Sám bych se nebál říci, na základě toho, co si šlo přečíst a co šlo tak nějak vypozorovat ze seriálu samotného, že si hraní v PIC nesmírně užíval a že byl rád, že je z5. Jak moc to vnitřně cítil se asi nedovíme, ale buď to zahrál fakt tak dobře, že tím jednoho zblbne a nebo to tak opravdu cítil. Navíc mám pocit, že Stewart nebyl do natáčení zprvu úplně hrr a že se chtěl vrátit jen za podmínek, že nepůjde o TNG v2.0, což já osobně kvituji a jsem rád, že je to v mnoha ohledech zcela odlišné a ani mi nevadí skutečnost, že Picard jako postava zestárnul a že je jiný, z různých důvodů zlomený a zahořklý. Proč by nemohl být? Děj předestřel důvody, díky kterým jeho proměně věřím a nepřipadá mi nijak degradační, ani že by jakkoli vrhala negativní světlo na jeho Picarda z TNG.

cyphercz

Já jsem v tomhle s Frakesem více méně za jedno. Jednak jak zmínil Shakar, tak Frakes dost dobře nebude otevřeně kritizovat cokoli, na čem se tvůrčně podílí a co ho aktuálně jistě velmi dobře živí, ale ani nemám důvod zpochybňovat jeho víru a přesvědčení v celý projekt, nejen na základě jeho osobních zkušeností s více méně stejnou situací z dob TNG, kdy fanoušci taky nebyli s to přijmout nový seriál a jeho posádku. Být na jeho místě, dost dobře bych to asi viděl stejně, nebo podobně.

cyphercz

Já mu to nemám za zlé, jednou je jedním z režisérů seriálu, takže musí držet basu s celým týmem, aneb platí ho od toho. Není první ani poslední, dle mého takový Stewart je na tom daleko hůře, ten si dokonce pochvaluje jak ze sebe udělal zahořklého staříka, který si nechá od kde koho nadávat - v podstatě tam hraje tu samou roli, jako v Logenovi, kde si takto vydupal odchod Profesora X. Aneb má to svůj důvod, podobně jako Nimoy neměl rád postavu Spocka a do Star treku II. se vrátil jen kvůli tomu, že ho zabijou. Stejně se vrátil i Stewart do X-mena "Logena" s tím, že dají jeho postavě definitivu a jinak ho zobrazí než v předchozích snímcích. A stejně ho nalákali i na Picarda, že se nechá dobrovolně "zdiskreditovat", protože vnitřně postavu Picarda nesnáší, protože po TNG si ho producenti zaškatulkovali jako Picarda, že by nic jiného nedokázal zahrát - což mu uškodilo a jedině vlastně prorazil v roli Profesora X, kde podstatě hraje stejného "gentelmana" jako v TNG.

Sci-fi Můj nepřítel dostane novou verzi

Sci-fi Můj nepřítel dostane novou verzi

17.06.2024

A je to tu zas! Nezastavitelný výrobní pás Hollywoodu brzy přinese další remake kultovní klasiky z osmdesátých let. Nové adaptace by se tentokrát měl dočkat dobrodružný science fiction snímek Můj… (více)

Vision se vrátí ve vlastním seriálu

Vision se vrátí ve vlastním seriálu