Star Trek: Picard

USA, (2020–2023), 25 h 2 min (Minutáž: 39–63 min)

Patrick Stewart, Michelle Hurd, Jeri Ryan, Alison Pill, Santiago Cabrera, Evan Evagora, Isa Briones, Brent Spiner, Jonathan Frakes, Orla Brady, Ed Speleers (více)

Star Trek: Picard představuje Sira Patricka Stewarta, který si zopakuje svou ikonickou roli Jeana-Luca Picarda, kterou hrál sedm řad v seriálu Star Trek: Nová generace. Nový seriál bude následovat tuto ikonickou postavu do další kapitoly jeho života. (Prime Video)

Diskuze

Jakkob

Myslím, že tohle by odpovídalo i mým odhadům.

Myslím, že obecně chlapům nevadí sledovat na obrazovce ženské postavy. Spíš naopak, ať už z toho vyplývá cokoliv. Spíš jde o to, že pokud muži tvoří majoritu publika a chceš vytvořit silnou a zajímavou ženskou postavu, nedokážeš to a tak si pomůžeš tím, že můžské postavy kolem ní uděláš hloupější, jak to podle tebe bude působit na cílovou skupinu? Mně to příjde až skoro matematicky jasné.

To je i důvod, proč třeba Ripley nebo Sarah Connor dosáhly takového kultovního statutu. Můžské postavy kolem nich nebyly hloupé, jenom ony byly lepší. S tím se myslím chlapi dovedou vyrovnat snáz, než s tím, když z nich někdo dělá hlupáky v jejich oblíbeném žánru.

Khanos

Nebavme se jen o sci-fi či fantasy... Napříč všemi filmovými a seriálovými žánry byly ženy v naprosté minoritě vůči mužským protějškům, a tím spíše je škoda, že ty nejznámější ženské hrdinky pochází právě z fantasy a sci-fi filmů/seriálů, kde by to pak mohl leckdo brát ve stylu: "to je stejně jen jako, v reálu by to ženská nedala..", nebo něco podobného... Tím spíše díky za postavy, jako je třeba Clarice z Mlčení Jehňátek, i když to nebyla taková ta hrdinka na úrovni Ripleyové z Alienů, co si budeme říkat, ale byla aspoň z reálného světa a reálné doby (zjednodušeně řečeno).

Stran fandomu myslíš zastoupení žen a mužů právě v našem ST fandomu? Pokud ano, tak já osobně neznám přesná čísla a samozřejmě se se všemi neznám, ale z toho co bych já sám osobně řekl, tak ten poměr by mohl být cca 2 třetiny můžu a 1 třetina žen? Fakt nevím a nechci ani jedné skupině ve fandomu křivdit, ale rozhodně to není tak, že by tam žen bylo pět a půl a všechno ostatní byli chlapi. Naopak, žen a poměrně velice aktivních máme fandomu dost, a aktivních myslím v tom smyslu, že jezdí pravidelně na akce a cony, tvoří přednášky, kostýmy, nebo natáčí fan filmy...

Jakkob

No, za prvé jsem napsal, že neuspěla vzhledem ke vstupním možnostem. A za druhé, myslím, že Discovery byla kdysi v červených číslech. Spíš než na vzestup to vypadá na pád. To je podle mně není zrovna úspěch.

To, že tady Discovery byla tak dlouho přisuzuji spíš síle značky, než kvalitě seriálu. Podobně je to u Mavelu a SW (čestná výjimka u Andora), kde celou produkci drží nad vodou setrvačnost značky. Ale i ta už dochází, viz omezení produkce u Marvelu, například.

Discovery si určitě fanoušky našla, to nezpochybňuji, ty jsi příkladem. Ale jak jsem psal během diskuze s Cernakusem, jsem zastáncem toho, aby když má někdo něco rád, aby to přjímal i se všemi zápory a nezavíral před nimi oči jen proto, že to nechce vidět.

Khanos

Podle čeho soudíš, že neuspěla? Jen proto, že ji většina hned neadorovala je pro tebe ekvivalent neúspěchu? Pro mě tedy rozhodně ne. Ano, souhlasím že strat měla DIS u publika náročný a svojí diverzitou si proti sobě mnohé doslova poštvala, ale já osobně to nevnímám o nic jinak a tím spíše ne hůře než jakýkoli jiný start dřívějších Treků, kde byly ty projevy nevole ještě o moc agresivnější. Možná že ne u nás, kor když u nás dřívější Treky promítali se zpožděním oproti premiérám ve světě, ale na conech a akcích to z toho co jsem četl a slyšel vřelo o moc více, než jak to vřelo při startu Discovery. Nicméně i tak si DIS své publikum očividně našla, protože ať už si o ní kdo chce co chce myslí, vydržela tu s námi 4 sezóny a k těm přibude ještě pátá a finální, a to se mi opět s nějakým neúspěchem a nezdarem neasociuje. Ano, kdyby to bylo jiné, asi to mohlo být s tou popularitou a přijetím lepší, kdo ví, ale je to tak jak to je a přes ty všechny řekněme nezdary si DIS nakonec své místo v Treku a komunitě, aspoň tedy za mě, vydobyla.

Jakkob

Můžských postav bylo víc, to nelze popřít. Snažit se o to by bylo zaslepené. Nevím, možná to bylo proto, že sci-fi bylo populárnější u můžů, kteří prostě byli cílovou skupinou. Nevím jak je tomu dneska.

Když se pohybuješ ve fandomu, řekl bys, že množství můžů a žen je víceméně vyrovnané? Docela by mně to zajímalo.

Khanos

Nemyslím si, že by se to nutně muselo vylučovat, tím spíše ne proto, že kdyže je woke hnutí nové, tak to automaticky vyvrací to tvrzení o tom, že ST byl vždycky woke. To je jenom slovíčkaření, x a y termínů pro něco, čemu se dříve říkalo nějak, dnes se tomu říká zase takhle, a někdy v budoucnu to třeba bude zase jiné a změní se to i v kombinaci s tím Trekem. A třeba taky ne, já nevím - do budoucnosti nevidím, ale jak jsem už psal - navzdory některým pochybným praktikám má Trek a woke hnutí stejný cíl a proto já max. rozumím tomu tvrzení, že ST je a byl woke a sám to aktivně, když na to přijde řeč, používám.

Jakkob

Ano, v Nové Generaci to nebyl Kirk, ale jakýsí francouz, v DS9 to byl dokonce černoch a ve Voyageru to byla žena. Tyhle výtky ale byly spíš zahraniční, nevybavuji si, že by někdy našly zastání tady u nás. Navíc tyto seriály vyšly poměrně brzy po sobě, nebo souběžně a u lidi se zejména začátkem 21 století projevovala jistá přejedenost Star Trekem. Oproti tomu DIS vstoupila na scénu v době, kdy po ST byl docela hlad. Přes tyto vstupní možnosti ale neuspěla. Přinejmenším ne tak, jak by počáteční stav umožňoval.

Tam kde u ostatních seriálů fanoušci nadávali na začátku, ale postupem je kvality seriálu přesvědčily, měla DIS přesně obrácený průběh. SPousta fanoušku do ní vstupovala s nadějemi a očekáváním. Kdybych měl jmenovat alespoň jednoho takového, jsem to já. Ale tam, kde jsem vstoupil s čistou hlavou a nadšením se brzy ukázalo jak prázdné a odpusť mi to, hloupé, to je (tady mluvím pouze za sebe, nesnažím se vyjadřovat názor jakékoliv skupiny). Už jen títmo mi situace příjde diametrálně odlišná. Když k tomu přidáš násilnou politizaci obsahu, máš tu založeno na průšvih.

SeTTi

Vše co jsi popsal já osobně nemohu v takové míře, v jaké jsi to popsal kvitovat. Ne snad proto, abych musel být za každou cenu v opozici, ale zkrátka proto, že to vůbec nevidím a ani nevnímám tak, jak popisuješ. Příliš mnoho woke tématiky? Nepřijde mi, a uměl bych si ji představit o moc více, aby mi to dejme tomu už přišlo jako "moc". Příšerné scénáře? Bavím se u nich více jak u většiny epizod v TNG, na kterou aktuálně koukám. Hloupé akce? Pro mě naprosto super a cool akce, které možná sází na efekt, ale to jim, aspoň pro mě, na kvalitě nic neubírá. A třeba ten zmiňovaný Mandalorian... Jako že pěkný a dobrý, ale zdaleka jsem snad ani u jedné jeho epizody neměl takové wow pocity, jako z nových Treků. Tak to prostě je.
A když je ta historie tak moc plná silných ženských hrdinek a postav, tak mi vyjmenuj aspoň dva tucty, nebo aspoň tucet.. ? Mužských protějšků existuje celá kupa, ale těch ženských? Mě se vybaví tak Ellen Ripley, Sarah Connor, snad i Leia Organa, Leeloo z 5th Element, Xena a Buffy a dál už bych musel více přemýšlet, ale těch mužských protějšků by i filmů a seriálů neznalý vyjmenoval z fleku snad i 2x tak více. Jako že ano, pár jich existovalo, ale oproti mužským hrdinům jich bylo fakt o dost méně...

A to s tím Stewartem máš prosím odkud? To by mě asi docela zajímalo, protože co já vím, tak Stewart do projektu šel dobrovolně, rád a že si na nic nestěžuje a naopak je s projektem spokojený, nebo aspoň jsem nečetl ani neslyšel nic, co by tvrdilo opak, ale třeba máš více informací než já...

na příspěvěk reagoval Khanos, SeTTi

Setti: Většinový souhlas.

Ad. Jakkob

Akceptací že je Woke nové hnutí vyvracíš své tvrzení že Star Trek byl vždy Woke. Je potřeba nezaměňovat dva konkrétní pojmy, na které jsem narážel už dřív. Star Trek prosazoval pozitivní společenské změny ukázkou toho, že společnost je přijala a fungují, což je něco co Woke aktivisté nedělají. Naopak označují ty co odmítnout brát jeho, jak to říct, náplň za normální. Můžu akceptovat, že jsou lidé jiných preferencí, ale nechtěj po mně, abych jim tvrdil, že je to normální. Chápu, že tito lidé si prošly krušnými chvílemi, kdy je společnost odsuzovala a museli se skrývat. Je mi jich upřímně líto, ale tuto křivdu nespraví to, že se teď všichni budeme tvářit, že je to běžné.

Tato agitka není to stejné, jako když ST potvrzoval svým obsahem, že všichni lidé jsou si rovni. Není to stejné tvrdit, že osoba tmavé pleti a osoba světlé pleti se od sebe svými schopnostmi, možnostmi a lidstvím nelíší, jako tvrdit, že někdo sebe vnímá jako Cosi, a chtít po ostatních, ať dotyčné něco vnímají stejně. A jak trefně poznamenal Setti, nebylo třeba ukazovat schopnosti utlačené populace tak, že zneschopní zbytek. Discovery v tomto naštěstí nevede prim, v tomto bodě není horšího příkladu než seriálu tvrdícímu že je vytvořen podle Asimovovy Nadace (odmítám to nazývat Nadací).

Khanos

Stran Treku obecně nejsem a ani nechci být moc kritický, pokud to tedy není něco pro mě do očí bijícího, a obvykle i v takovém případě si hned hledám odůvodnění pro to, proč by to tak mohlo být. Někdy to jde snáze, někdy to jde hůře, někdy se přes něco přes něco přenesu i bez nějakého svého vnitřního odůvodnění a jsem s tím zadobře, s tím že je to ve finále "jenom" fikční svět tvořený lidmi, čili bytostmi omylnými a chybujícími...
A nemyslel jsem a snad ani nepsal, že v minulosti byly obdobné výtky, jako že spíše většina soudobých výtek by šla velice dobře aplikovat i na dřívější Treky, ať už stran děr v ději, nelogických rozhodnutí, popírání kánonu atd. Chápu že díky nostalgii se to vůči dřívějším Trekům, na kterých mnoho lidí tady vyrostlo, velice špatně hledá a třeba i nenachází, ale taková ta představa, že dříve to bylo dokonalé a krásné a dnes je to na prd a všechno špatně... No, řekněme, že si o tom myslím svoje, kor když na TNG aktuálně koukám.
Nicméně od trekkies z komunity, tedy těch veteránů co stály u zrodu české ST komunity jako takové vím, jak moc vášní a hejtu vyvolávala třeba právě ta Tebou zmiňovaná ENT, nebo ještě VOY či DS9 a to ještě kvůli takovým blbinám, že bychom se jim dnes všichni jenom zasmály (ve VOY že je kapitánem žena, u DS9 že to je na stanici a ne na lodi jménem Enterprise atd.), ale tehdy to soudobí odpůrci a příznivci dřívějších pořádků asi opravdu prožívali a považovali to za důležité...

Jakkob

Tady se chytíš ale sám do pasti. Protože, kdyby se jen lidé nebyli schopni srovnat s  novou podobou, tak by nevznikaly seriály jako Banda, Mandalorian, Andor a ze ST SNW nebo i ten LD který se časem mění. On není problém v tom, že v DIS a PIC je nějaká woke tematika, ale že jí tam je tam tolik. K tomu jdou ruku v ruce naprosto příšerné scénáře, hloupé akce, které sází jen na efekt a využívání odvařených herců, kteří roky nezezavadili o práci a už nemají co nabídnout. Koukni třeba na Mandaloriana - tam minimum wow akce, ale i to málo dělá hodně. A to, že si tady producenti hrají na posilování úlohy žen, které do teď neměly příležitost... to je největší kravina. Seriálová i filmová historie je plná silných ženských hrdinek, které ale nepotřebovaly berličky v podobě slabých, zakomplexovaných bílých mužů jako protivníků nebo v podpůrných rolích. To sice v PIC není, na tom staví DIS, ale ta absence dobrých scénářů a herců je tu do očí bíjící. Tak to dopadá, když jediným cílem seriálu je pošlapání odkazu postavy, která herci zničilila solidně rozjetou karieru. Stewart ale byl kdysi varován ať tu roli nebere, tak ať teď nebrečí.

na příspěvěk reagoval Khanos, Jakkob

Khanos

Jak už jsem naznačil níže, nebo jsem se o to aspoň pokusil, woke hnutí je relativně nová věc a jako taková má i v mých očích nedostatky, které se jak doufám časem třeba vypilují, podobně jako se obdobné "porodní bolesti" vypilují u všeho nového. Když u nás prvně nasadili Pendolina, byly ve zprávách takřka obden pro tu či onu poruchu a dnes o nich už nevíš. Takže ano, jistě tu jsou stran tohoto hnutí faktory, které by se mohly ukočírovat lépe, o tom žádná.

To co jsi popsal dále... To srovnání mi nepřijde nejtrefnější, nebo jsem to možná špatně pochopil. Co se aktuálně děje stran woke hnutí je přeci něco úplně jiného, co ukazovala DIS či jakýkoli jiný, dřívější Trek. Teď a tady jsme v době, kdy to hnutí de facto vzniklo a vytváří si, ať už lépe nebo hůře, svoje místo na světě a ve společnosti, zatímco ve ST je to doba, kdy již žádná taková hnutí neexistovala a existovat nemusela, protože vše, co tato hnutí chtěla, v tom světě již funguje a existuje na bázi absolutní samozřejmosti. A to je taky to, co DIS a ST obecně ukazovaly.
Ano, dnešní aktivistická hnutí jsou většinou velice extrémistická - buď s námi a nebo proti nám, jak jsi sám psal, ale to není ani zdaleka to, co nám kdy ukazoval jakýkoli Trek. Svým způsobem by tak jeden mohl říci, že to není to samé, ale je pravdou, že cíle má ST i woke hnutí stejná a proto já osobně Trek jako celek za woke považuji.

A ano, s tou DIS a odlivem nespokojených diváků a hejtrů je to dost dobře možné a dává to smysl, ale tím spíše jednoho zamrzí, že to tak nešlo mnohem dříve a že se mnozí sebemrskačsky na něco koukají i přes to, že jim to přináší více negativních pocitů a dojmů, než-li těch pozitivních a dobrých.
Já taky s projekcí druhé řady TNG čekal až se mě rozleží ta trpká pachuť ze série první, a šel jsem do toho až s tím, že jsem se aspoň trošku na každý nový díl těšil, a ne že jsem si při myšlence na nový díl šel raději pustit nějakou epizodu z aktuálních Treků, ze kterých jsem obvykle nadšený i po x-tém shlédnutí. Ale tak opět - ne každý to má asi nastavené stejně tak...

Jakkob

Jen ze zvědavosti, kdybych tě požádal řekněme o nejčastější výtky vůči novým trekům, jaké by to byly?

Nesnažím se tě chytit do pasti, ale tvrdíš, že podobné výtky byly i v minulosti proti předchozím trekům, jelikož si to období ještě matně pamatuji, chtěl bych si to porovnat a do ostatních diskuzí zase tak nechodím, jako ty.

Výzva se netýká jen Jakea, kdokoliv se vyjádřete.

U Enterprise si vzpomínám pouze na narušování cánonu, žádnou jinou významnější výtku si nevybavuji (teda, mně osobně ještě vadila T'Pol, která byla na Vulkánce neobyčejně emotivní).

Jakkob

Tou radikalizací jsem nutně nemyslel tebe, ale třeba sebe. Také mi dřív nevadili lidé, řekněme odlišných preferencí, ale neustálým protlačováním jsem se na to stal alergickým. A takových lidí znám víc.

Navíc Woke se nesnaží pouze protlačovat tyto ideje, ale označuje ty, kteří je nepříjimají v nabízené formě jako homofoby a podobně. Takže buď táhneš s námi nebo proti nám? Tohle přece není to, co dřív ST dělal a proto si nemyslím, že ST byl Woke. Je rozdíl mezi tím ukazovat pozitivní společenské změny a protlačovat agitku a trvat na tom, že ji musíme brát jako normální, nebo být vykřičenou menšinou a jí strženými jedinci, označeni jako homofobé, aniž by se tito hlasití zástánci práva a spravedlnosti vůbec snažili přijít na to, kde je skutečný problém.

Já nikomu neříkám, co se mu má líbit a co má přijímat a nechci, aby to někdo dělal mně a myslel si jak je v morálním právu.

A k tomu, že DIS už nevyvolává takové bouřlivé ohlasy musím podotknout, že to může korelovat s odlivem diváků. Když se na to aktivně nekoukáš, nemáš důvod se k tomu vracet. Já jsem se například k Discovery nevyjádřil už pěkně dlouho (myslím před touto diskuzí), ale dřív jsem si také šťouchl kde jsem mohl.

Znáš to, sejde z očí...

Khanos

Pravda, nemusí a taky neříkám, že se tak u všech děje. Ale když si tak pročítám výtky ať už vůči DIS, PIC či SNW, tak jde o něco, co lze bez větších obtíží vystopovat i do dřívějších Treků, ale tam to pro dotyčné velice často už problém buď není, nebo si ho třeba nepřipouští, nebo je na místě jiný argument ve stylu "tam je to OK a tady je to špatně" (zjednodušeně řečeno). Opět, ne vždy a u každého tomu tak je, ale většina těch výtek mi taková přijde a jen minimum je opravdu řekněme "originální", tedy v tom ohledu, že tam nevidím hrát roli nostalgii, která velice často zabraňuje vidět ty samé problémy i v dřívějších Trecích.

V pořádku, můj názor stran woke Treku nemusíš ty ani nikdo další sdílet, ale já nad tím nejednou přemýšlel tak též a za svým tvrzením si stojím. Jediný rozdíl mezi dřívějšími a dnešními Treky v tomto ohledu je jenom v té míře a poměru řekněme, kdy se to nemusí schovávat do jedné, dvou epizod za celý seriál, jako tomu bylo dříve. Ale když se zkrátka podívám na nějaké dřívější Treky s touto tématikou, např. "The Outcat" epizodu z TNG a nebo "Rejoined" epizodu z DS9, tak jestli jsem si něco z těchto epizod odnesl stran poselství či ideologie, tak primárně to, že tyto WOKE věci (nebo jak to nazvat lépe) jsou ve světě Star Treku již na té úrovni, kdy se na to pohlíží jako na zcela normální, běžnou věc a že v tom nikdo nehledá (a ani nevidí) nějaký problém, propagandu, nebo všechno to, co si s mnozí s woke spojují dnes. Takový byl a je můj dojem z těch epizod. No a pokud se tady s tím podívám na současné Treky, kde se s woke pracuje ve větší a otevřenější míře, protože dnešní doba je zase o kus dál než ta dřívější, tak já osobně si jenom říkám "vždyť tak je to přeci zcela v pořádku", protože to de facto jen více a detailněji rozvíjí ten v několika dřívějších epizodách nastíněný standard. Ano, uznávám že na někoho ta míra může být příliš, ale na druhou stranu těch pár epizod za celý seriál z dřívějška byla zase sakra málo, no ne.. ? Ale s tou mírou vždycky byl, je a bude problém, protože každý to má někde jinde a třeba mě mile nedávno překvapila skutečnost, kdy jsem si stran Treku psal s jedním známým a ten mi při zabrouzdání do tohoto tématu stran DIS natvrdo řekl, že ten seriál je ještě málo woke a že si to umí představit mnohem odvážnější a "wokovatější" :) Ale pak jsou tu samozřejmě zase tací, kterým to tak jak to v DIS je přijde už jako přes čáru. K tomu bych asi jenom dodal, že tyto reakce vyvolaly de facto i ty mnou výše zmiňované epizody, hlavně s epizodou "Rejoined" je spojováno několik historek o tom, kterak do studia volaly zástupy lidí a kritizovaly autory seriálu za to, jak to že si dovolily do seriálu uvést dvě líbající se ženy atd. No a dnes je to myslím už tak normální a běžná věc, že se nad tím jen málo kdo pozastaví a když, tak je to asi naprostá minorita nebál bych se říci. A upřímně si myslím, že něco podobného bude i s DIS, kde už zub času mám dojem trošku zapracoval a zdaleka to již nevyvolává tak bouřlivé reakce, jako těch pár let nazpátek a dost dobře si myslím, že s každým rokem to bude klidnější a klidnější a že se to celé nakonec nějak uklidní... Ale je klidně možné, že i tak zůstane ještě dlouho DIS nejméně populárním a oblíbeným Trekem, ale tak ať - však ne každý Trek musí být ten nejlepší a nejoblíbenější.

Stran té radikalizace... To je dle mého celkem odvážné tvrzení, ale budiž. Mě osobně žádné woke hnutí neradikalizovalo, neboť já jsem tyto smířlivé a sympatické postoje k LGBT+ populaci měl odjakživa a vždy jsem je bral jako úplně normální, běžné lidi, kterým se ovšem od většiny společnosti obdobného přístupu, uznání a tolerance nedostává. A tím spíše vítám, kdy se někde, pro mě zcela nenásilnou formou a navíc stran děje a kánonu zcela v souladu s tím, co již bylo nastíněno dříve, tyhle věci uvádějí jako něco zcela normálního a běžného, což by i podle mě měl být tak jako v tom Star Treku ten standard. Ale bohužel tady toho se přirozeně jen tak nedosáhne, nebo by to trvalo sáhodlouze dlouho, takže proto, podle mě zcela logicky, poté vznikají taková hnutí, která to možná někdy tlačí na sílu - uznávám, ale ten proces je stále ještě abych tak řekl v začátcích a prostě není dokonalý a jen tak nebude, ale je tam patrná ta snaha s tím něco udělat a za mě je to tak v pořádku.

na příspěvěk reagoval Khanos, Khanos, SeTTi

Shakaar

Souhlasím s názorem, že lidé, kteří nutně nemusí STD, PCD, nebo SNW (či FBI), nemusí stavět svůj odpor na stejných základech na které se Jake neustále odvolává.

Já jsem třeba v době kdy přišla Enterprise neměl problémy s tímto seriálem a dodnes mi nevadí ani Kelvintreky, byť je beru jako Alternativní Trek. STD vytvořila směsku nesympatických postav, ke kterým jsem nebyl sto vytvořit si vztah a rozhodně to nebylo proto, že bych to nezkusil. Viděl jsem celou první řadu a většinu druhé (a několik dílů třetí). Dodnes si vzpomínám na telefonát s PKD, když vyšel první díl, a já jsem mu ho celkem nadšeně popisoval. Jenže tam, kde jsem doufal, že si k postavám časem vytvořím vztah (jako tomu u mně bylo například u Stargate Universe), zde k něčemu takovému nedošlo.

A korunu všemu nasazuje to všemi pády omýlané WOKE. Přemýšlel jsem o tom, co Jakkob už několikrát napsal, že Star Trek byl vždycky WOKE. Promiň, Jakeu, ale myslím, že v tomhle se pleteš. Woke označuje aktuální (myslím levicové) hnutí s konkrétními cíly jako je propagace LGBT... Q? (sorry, v těch písmenkách se nevyznám). Na rozdíl od dřívějších dob, kdy Star Trek propagoval společenské změny, které mnoho prostoru jidne nedostaly, propagace WOKE je nákaza, která se nezadržitelně šíří celým světem. Současný Trek se tak stal pouze jedním z mnoha nástrojů této propagandy. V čem vidím hlavní rozdíl je to, že na místo, aby ovlivňoval, je sám ovlivněn.

A ještě k tomu něčím, co snad ani neplní svůj zamýšlený účel. Myslím, že to nejhorší, čeho ukřičené hlasy této propagandy dosáhly je to, že radikalizovaly minimálně část populace, dokonce i té, která s tím dřív neměla problémy. Násilným protlačováním namísto vytváření klidnější a tolerantnější společnosti vytváří větší a větší rozkol, který můžete vidět všude kolem sebe, v diskuzích na internetu, mezi přáteli (u mně to rozhodně platí) a čím dál víc i ve veřejné sféře.

Fanoušci STD doufají, že časem se seriálu dostane uznání tak, jako se to v minulosti stalo i jiným trekům, ale já si myslím, že to, zda-li se tak stane nebo ne, nebude tentokrát záležet tolik na fandomu, jako spíš na tom, jaká budoucnost čeká celé WOKE hnutí. Pokud tito aktivisté získají víc podpory, klidně se to může stát. Pokud ale svět časem odvrhne tyto myšlenky, STD se podle mně již nikdy nepozvedne jinam, než tam kde je teď. To je cena za to, že dovolili tuto kontroverzi.

na příspěvěk reagoval Jakkob

Uživatel Shakaar smazal svůj příspěvek.

Uživatel Shakaar smazal svůj příspěvek.

Khanos

To co popisuješ je docela dost dobře možné a nic proti tomu, třebaže já osobně takový postoj nezaujímám a dokáži si bez předsudků užít Treky staré i nové, ale OK, ne každý to tak má nastavené stejně tak. Ale i tak se nemohu tak úplně zbavit pocitu takového pocitu řekněme zklamání nad tím, jak se historie stran přijetí každého nového Treku mezi komunitou de facto v bledě modrém opakuje. Ať už to byla TNG, DS9, VOY a nebo ENT... Vždy tu byli ti jak jsi sám trefně napsal starousedlíci, co se s tím návalem nového nějak neuměli smířit a poprat, a nic moc pěkného z toho nebylo. A to se tu opakuje už od 80. let, kdy měla premiéru TNG, a to je už pomalu 40 let zpátky... To nás ten ST opravdu za tu dobu nic nenaučil?

na příspěvěk reagoval Shakaar, Shakaar

SSE

SSE (hodnocení, recenze)

3x03 ... 91%

Konečně dobrý ST.

(SPOILER: snad jen jsem byl trochu překvapenej neschopností palubní doktorky v hodnosti komandéra a pak později zase primitivní metodou oživování aplikovanou dr. Crusherovou...)

SSE

SSE (hodnocení, recenze)

Khanos

Bombastické efekty je něco, co bývalo kdysi vzácné a nákladné vyrobit, efekty tak patřily ke zlatému hřebu filmu. Dnes je jednodušší vyrobit bombastické scény než přemýšlet nad příběhem. A navíc, efektů je tolik, že jsme jimi, řekl bych, už předávkovaní, takže je-li na nich postavené celé dílo, je to prostě nuda.

Uživatel Khanos smazal svůj příspěvek.

SeTTi

A to je tak těžké si domyslet, že mohlo a může existovat více variant téže zbraně, co si jsou podobné vzhledem, ale odlišné způsobem použití, protože tohle či tamto? Mě to problém nedělá, opravdu ne. A že to v té době nedává smysl... Tobě a některým to smysl asi opravdu nedává, budiž vám to přáno, ale zcela jistě jsou i tací, kterým to stejně jako mě problém nedělá. A jen proto, že v tom na první dobrou nevidíš smysl a jeví se ti to jako kravina z toho nesmysl a kravinu opravdu nedělá. Třeba je za tím nějaký jiný úmysl, nad kterým ses nezamyslel, nebo tě nenapadnul, nebo si ho třeba a jen nechceš připustit, ale vzhledem k tomu, že ten svět je více fikční než vědecký a zdaleka ne vše tam musí odrážet a reflektovat naši realitu jsou pro mě obdobné rozsudky prostě příliš unáhlené a naopak obdobná, klidně i drobná rozšíření vítám jako příjemné rozšíření...

Jakkob

Protože na to použili rekvizitu z filmu a protože zbraň takové funkce nedává v té době smysl. Nebylo by snazší překonfigurovat tu pušku na to, aby vyslala pulz v širokém pulzu? Tady ji po každém výstřelu navíc "nabíjela" jako by to mělo fungovat na bázi jednoraných článků, které očividně po výstřelu mizely. Prostě je to kravina.

Jakkob (hodnocení, recenze)

Jinak se docela divím, jak moc emocí a rozruchu vyvolal v úvodu první epizody ten *pum-action* phaser. Jako že dokážu pochopit, že to v někom mohlo vyvolat rozpačité reakce, ale to jste se vy všichni takhle divili a měli obdobné reakce u každé nové technologie i v dřívějších Trecích.. ?

Mě tedy nejen že to přijde jako naprostá minorita a něco, na čem Star Trek nestojí ani nepadá a je to prostě a jen další varianta phaserové pušky, ale zároveň já se s tímto konceptem aktivně setkávám stran Treku již nějaký pátek... Sice to není a a ani nebude kánon, ale ten samý nápad tam už byl x let před tady tou epizodou a nenapadá mě jediný rozumný argument, proč by to ve světě Star Treku nemohlo existovat? Jsme tu snad odborníci na fiktivní technologii, která se vždy obměnila či přizpůsobila peru scénáristů když bylo třeba, ať už dnes či kdysi?
Jako že ať se snažím jak chci, ten strašný a nepřekonatelný problém v tomhle teda fakt nevidím, a i kdybych ho tam snad viděl, tak si během chvíle vymyslím 100 + 1 důvod pro to, proč je to tak v pořádku, stejně jako to fanoušci dělají už od TOSky a u všeho, kde scénáristům zkrátka něco uteklo a že těch věcí bylo, je a bude ještě fůra. I v TNG, DS9, VOY i ENT, co si budeme.. :)

na příspěvěk reagoval SeTTi

Khanos , SeTTi

SeTTi: Blade Runner se nejčastěji spojuje s Alien-versem, ale těch několik málo sdílených prvků (*PURGE* obrazovka, background zvuk na ošetřovně Nostroma) a pomrknutí na fanoušky (Dallas coby zaměstnanec Tyrell korporace, promo info o Weylandovi odkazující se nepřímo na Tyrella coby mentora atd.) nebyly nikdy zamýšleny jako spojovací prvek mezi oběma světy a šlo buď o použití ala z nouze ctnost (*PURGE* obrazovky), nebo sranda/pomrknutí ze strany tvůrců (info o Dallasovi, Tyrell coby Weylandův mentor)...

Khanos: Moc hezky sepsáno stran Treku a toho, v jakém poměru tam hrají roli jednotlivé prvky, tedy věda a fikce. Pod to bych se klidně mohl podepsat a nebál bych se říci, že by se to dalo klidně vytesat do kamene. I pro mě je Trek hlavně o těch idejích, myšlenkách, postojích a příbězích, ostatně to chtěl sám Roddenberry nejvíce - vyprávět příběhy.
A též si myslím, že fiktivní manuály na úrovni obrazových slovníku ke SW filmům z fikce vědu neudělají.

Khanos

V obou je společnost Weyland-Yutani. Lodě jsou si vzhledově i funkčně podobné (viz Firefly a Prometheus) a to i křižníky. A jestli patří do stejněho vesmíru jako vetřelci, tak tam patří i Predator a dost možná i Blade Runner.

na příspěvěk reagoval Khanos, Feidias, Jakkob

Sci-fi Můj nepřítel dostane novou verzi

Sci-fi Můj nepřítel dostane novou verzi

17.06.2024

A je to tu zas! Nezastavitelný výrobní pás Hollywoodu brzy přinese další remake kultovní klasiky z osmdesátých let. Nové adaptace by se tentokrát měl dočkat dobrodružný science fiction snímek Můj… (více)

Vision se vrátí ve vlastním seriálu

Vision se vrátí ve vlastním seriálu