Pianista

• Francie Le Pianiste (více)
Francie / Polsko / Německo / Velká Británie / USA, 2002, 150 min

Scénář:

Ronald Harwood

Kamera:

Paweł Edelman

Adrien Brody, Emilia Fox, Michał Żebrowski, Ed Stoppard, Maureen Lipman, Frank Finlay, Jessica Kate Meyer, Wanja Mues, Richard Ridings, Anthony Milner (více)

Polsko je v srpnu 1939 bez jakéhokoliv varování napadeno německými vojsky. Život mladého, mimořádně talentovaného a úspěšného pianisty židovského původu Wladyslawa Szpilmana se tak změní k nepoznání. Jeho rodina je donucena po obsazení Varšavy Němci postupně přijímat tvrdé a ponižující restrikce zaměřené proti židovské komunitě. Nejprve rozprodávají majetek, který rodina dlouhá léta shromažďovala, včetně pianistova drahocenného klavíru. Pak se musí podřídit ponižujícím pravidlům a nosit pod hrozbou přísného trestu na rukou Davidovu hvězdu. Jsou přestěhováni do uzavřeného areálu obehnaného vysokými zdmi - na místo, které brzy vstoupí do dějin jako Varšavské ghetto, ve kterém živoří půl miliónů Židů. S postupujícím časem začínají transporty do koncentračních táborů, jimž se nevyhne ani Szpilmanova rodina. Wladyslaw se na poslední chvíli zachrání a s pomocí přátel se dostane za zeď, kde až do konce války přežívá v opuštěném bytě. (TV Nova)

Kuny27

Těžké téma, ale mohlo být zpracované mnohem lépe. Jako určitě film hodný zhlédnutí, ale není to potřeba. ()

klukluka

U podobných filmů vždycky pocítím šílenou nenávist vůči Němcům. Nechápu, že se Evropu podařilo zklidnit. Dnešní míra mé nenávisti značná, museli to mít udělaný dobře. ()

Hopper

Naturalistické a veľmi drsné zobrazenie vojnových rokov vo varšavskom gette stojí a padá na výkone Brodyho, ktorého kreácia je dokonalá. Pokiaľ len polovica toho čo sa zobrazuje je skutočnosť ide o menší zázrak, že Szpilman dokázal prežiť. Trochu iný film ako Schindler ale nemenej pôsobivý. ()

cold

Skvělý film o hrůze a absurditě 2. světové války. Ale v mém srdci stále zůstává na 1. místě Schindlerův seznam, který na mě zapůsobil o trochu více. - Jen hodně takových filmů ať lidé nezapomenou, co dokáže demagogie a podcenění hrozby. ()

Theraphosa

Na pianistu jsem se těšil,protože jsem o něm slyšel samou chválu.Po shlédnutí ovšem musím konstatovat,že po tom,co jsem viděl nepřeberný množství válečných filmů,mi pianista nepřinesl nic nového.Záběry,kdy esesák postřílí ležící židy jsou sice dech beroucí,ale toho jsem se nasitil až až v Schindlerově seznamu.Ne.Zde šlo o pravdivé ztvárnění jednoho příběhu.Proto nevíme,co se stalo se zbytkem rodiny ani nevidíme spoustu morbidit,které hlavní hrdina zaspal nebo nebyl na pravém místě.Adrien Brody podal dle mého velice sympatický výkon,především v závěru filmu.Závěrečná hra na piáno,byla,jak jinak,okouzlující.4* si pianista právem zaslouží. ()

Revolver

Jedno z nejlepších pojetí druhé světové války. Ze strany režie je to bezchybně odvedená práce a myslím, že Polasnki si odnesl oscara po právu. Scénář rovněž. To ovšem nemohu říct o Brodym, který sice nebyl špatný, ale rozhodně by se v tehdejších nominacích našly minimálně 2 jména, které by si oscara zasloužily mnohem víc - mám na mysli zejména Daniela Day-Lewise za Gangy New Yorku. ()

wosho

Pianista má vše co opravdu velký film má mýt-silný a kvalitně napsaný příběh podle skutečnosti, herecký trumf v podobě tehdy neznámého A. Brodyho a spousty dalších méně známých herců, brilantního režiséra a schopného producenta co dokáže snímek finančne pokrýt. A to vše dělá z Pianisty silný film, který dokáže diváka omračit silou emocí, aniž by kdykoliv klesl k nimrání s nimi. ()

Shakeus

Velmi velmi působivé. Víc snad ani nevím co dodat, to se prostě musí vidět :-) A pak dát 5 :-). Rozhodně doporučuji si i přečíst knížku, je dějově hodně podobná, o to je film ještě hodnotnější, jedná se totiž o popis skutečného osudu pianisty Wladyslawa Szpilmana. Opravdu silné. ()

xmozek

Uživatel LINKIN napsal, že je to možná až moc naturalistické. Právě to mě na tom filmu tolik učarovalo. Mě tyhle filmy vždy pohltí. Srovnávat tento film s filmem Schindlerův seznam nejspíš ani nejde. I když jsou to filmy o stejné problematice, jsou zcela jiné. Není to 100 % ale 85%. Nicméně si to svou pozici zaslouží. ()

Katka88

Je zvláštní napsat o filmu, který vypráví hrůzy druhé světové války, že je krásný - jenže tenhle je. Dokonalé zfilmování příběhu, který vás při čtení tak vtáhne svou autentičností do děje, že nemůžete přestat číst. Já to v určitých pasážích vnímala tak, že to snad psalo nějaké dítě, ale jelikož byl příběh Szpilmanem napsán hned po skončení války, je ten styl a můj pocit z toho celkem pochopitelný. Je dobré vědět, že alespoň někteří Němci v sobě měli kousek lidskosti a během války riskovali, aby nemálo lidem pomohli. Viz Oskar Schindler. Pianistu považuju za jeden z nejlepších filmů s tématikou druhé světové války a doufám, že se nikdy nezapomene na to, co si lidé během těch šesti let neklidu vytrpěli... ()

showxman

Varšavský virtuóz bojující o přežití v období druhé světové války nenechá klidným snad nikoho aneb silný příběh o židovském pianistovi ve kterém figuruje válka, nenávist, genocida, utrpení a holocaust. Nahlédnutí na židovskou mentalitu a bezmocnost vůči Třetí říši si zaslouží nejvyšší hodnocení. ()

Stružák

Parádní film z druhé světové války. Četl jsem i knihu, pravdou však je, že některé věci se musí vidět. Silná atmosféra, parádní příběh. ()

Honzick

Dechberoucí ukázka lidské bezohlednosti a zároveň výborné režisérské práce…Jsem ohromen a zároveň zděšen:) Víte proč sem vás zbil sv*ně židovský? Ne pane, proč? Protože slavim Novej rok! ()

Greenpeacak

Najlepší film s vojnovou tematikou. Chytí za srdce a zaujímavým, aj keď silno depresívnym a emočným spôsobom vykresľuje život žida, ktorý prišiel o všetko. Obvykle nemám rád dlhé filmy, ale tu mi to až tak neprekážalo. Bez najmenších výčitiek dávam plný počet hviezdičiek ()

Reckon

První hodina se dá srovnávat se Schindlerovým seznamem. Ale pak to jsou jenom suše odvykládané historické fakty. Škoda, že si Pianista neudržel tempo až do konce. (6/10) ()

I.AM.NOT

Ano, kritizovat film o hrůzách války ve formě sledování příběhu člověka téměř bez východiska z kterého sálá lidskost, je těžké. Bohužel někdy lidskosti bylo na mě až moc, a proto u mě vyznil Pianista jako skvěle udělané klišé a patos. České Můsíme si pomáhat mi přijde o třídu lepší. ()

Mičl

Výborné válečné drama, přiběh o genocidě polských židů precizně zrežírovaný, Roman Polanski musí být fakt puntičkář, ikdyž některé trikové detaily nejsou úplně dokonalé stále se jedná o perfektní filmovou událost, se silným emocionálním základem. Adrien Brody (ten byl vskutku přesvědčivý) s dokonalým hereckým výrazem coby muže snažícího se přežít (díky svému silnému pudu sebezáchovy) válku. ()

pipapaja

Zajímavý film z druhé světové války, který se však nevyrovná velkolepému Schindlerovu seznamu. Zde se odehrává, spíše příběh může, který se štěstím, proplouvá druhou světovou válkou. Herecký výkon Adriana Brodyho je opravdu ohromující a ta depresivní atmosféra bere dech. Těžko uvěřit že se všechny tyto hrůzy udály teprve před 70 lety a že existovali takový parchanti, kteří považovali některé lidi jen za obtížný hmyz. Bohužel myslím si, že ne každého zaujme stálé bloudění a schovávání se hlavního hrdiny ale určitě za zhlédnutí stojí. ()

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

27.07.2019

Benátský filmový festival se loni dostal pod palbu kritiků, že neukázal dostatečné množství filmů od ženských režisérek. Ředitel festivalu Alberto Barbera tak loni slíbil, že se v tomhle ohledu hodlá… (více)

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku