Black Panther: Wakanda nechť žije

• USA Black Panther: Wakanda Forever (více)

Královna Ramonda (Angela Bassett), Shuri (Letitia Wright), M’Baku (Winston Duke), Okoye (Danai Gurira) a Dora Milaje (Ivy Haralson) bojují o ochranu svého národa před zasahujícími světovými mocnostmi poté, co se rozšířily zprávy o smrti krále T’Chally. Zatímco se obyvatelé Wakandy snaží přijmout svou další kapitolu, hrdinové se musí spojit a s pomocí Nakii (Lupita Nyong'o) a Everetta Rosse (Martin Freeman) vytvořit nový svět pro království Wakanda. (Falcon)

AloeB

Ačkoliv prvního Afroamerického partnera považuji v rámci toho zvráceného komiksového molocha za jeden z těch lepších filmů, pokračování jsem neskutečně obával, protože neustále prosakovaly děsivé zprávy, že by se tam měl objevit válečný konflikt s Aguamanem a mně prostě nešlo přes mysl, jak by komiksoví mořští panicové fungovali ve světě geniálního Ryana Cooglera. Teď už to vím a musím konstatovat, že ukázal nemožné, protože přetransformovat těžce směšnou komiksovou postavu Namora ve funkčního hrdinu, kterého je možné respektovat, je výkon hodný Wakandy a půlky princezny Letitie Wright. Zvlášť když přes rádoby empatické důvody nemají k dispozici hlavní postavu. Wakanda Forever je tedy důstojným pokračováním, které se podobně jako jeho příbuzní Eternals snaží předstírat, že patří úplně jinam než všichni ti iron-mani, hulkové a šangčiové, a namísto zbytečné blockbusterové akce vypráví příběh střetu dvou civilizací těžce postavených na africké a středoamerické kultuře, které i přes svoji fikční podstatu odkrývají křivdy a bohatství, které jejich inspirační zdroje nabízí. V průběhu filmu může tedy divák pozorovat líbivě až kýčovitě vypadající pastiš kultur afrického kontinentu, všemožné barevné hadříky, chatrče, zvyky, rituály či ozdoby; prohlédnout si dekorace inspirované původními kulturami a umění založené na aztécké a mayské kultuře; poslechnout si nesčetně krásných jazyků či perfektně vybranou hudbu; podívat se na Haiti mezi ty nejchudší a ještě se tam sem tam mihne nějaká velryba. Jedinec se pak až diví, že se tímto vším rychle prokochal jen aby viděl závěrečnou bitvu na ošklivé lodi v ošklivých kostýmech (především tedy ty létající serepatičky). Konec je sice lepší než v minulém filmu, nicméně stále trpí těmi neduhy, které blockbusterové finále nemilosrdně vyžaduje. Usmíření na konci smrdí scénářem a působí trochu směšně, byť jsou podklady k němu napsány dobře. Za mě spolu se Spider-many jde o jeden z nejlepších filmů MCU, byť mám opět oprávněné obavy z toho, jak se to bude vyvíjet dál. ()

Davidkkk

Black Panther bez Black Panthera byl celkem ok, což je asi to nejhezčí, co jsem o libovolný marvelovce za posledních x let řekl. Minimalistickej humor byl příjemným osvěžením a překvapila mě Letitia Wright jako Shuri, kterou jsem v minulých filmech nedokázal vystát. Scénář poměrně šokujícně pracoval s tématem ztráty. Efekty klasicky většinou bídný, naopak nádhernýma kostýmama a hudbou to trumflo předchozích 29 filmů. Totální průměr, ale v rámci úmornýho Marvelu palec nahoru. A thumbs up Angele Bassett za nejlepší hereckej výkon v MCU. ()

aR3Zz

Megafilm, který se snaží vytřískat maximum z předchozích avengerů. Opět velkolepá podívaná a úchvatné triky/efekty. Záporák (a jeho příběh) je však až moc nesmyslný a nebyl jsem ho schopen (ani ochoten) přijmout. A vůbec to bylo celé takové primitivní až dětinské. Nevím no, samotné prachy na dobrý film nestačí... 55% ()

Jajar

Monstrózní projekt. Takřka tříhodinová stopáž, velkolepá výprava, unikátní kostýmy, efektní kamera, precizně vytvořený digitální svět, hodně emocí. Film řemeslně nesmírně kvalitní, ale scénáristicky dost repetitivní. Marvel se utopil v barevném CGI plném dlouhých dialogů. Chybí zajímavé postavy a přebývají ty zbytečné (Martin Freeman, Ironheart). Potěší absence infantilního humoru a skvělý záporák, jenže zavedený model MCU funguje zásadně jen s originálním hrdinou. A toho druhý Black Panther prostě nemá. ()

Torgal

Marvel akoby sa po Endgame nevedel vrátiť späť na víťaznú vlnu. Že by sa mu to malo podariť práve týmto filmov som s ohľadom na “kvality” prvého Pantera pochyboval, zúfalosť tohto pokračovania ma ale aj napriek tomu prekvapila. Spätne musím dať kredit zosnulému Bosemanovi, ktorý mi síce prišiel nezaujímavý a nevýrazný, no všetko by bolo lepšie ako nezáživná prehliadka girl power na ktorú sa to zvrhlo bez neho. Shuri nemá čo ponúknuť a inak úplne zbytočná postava Riri je zosobnením všetkého čo neznášam na instantných filmových génioch. Je mladá, otravná, ale samozrejme si vo voľnom čase v garáži skladá Ironmaské obleky. Na príbeh sa popri tých poctách Bosemanovi akosi pozabudlo, ohromná stopáž tak spôsobí strašne prázdne. No a keď na konci Shuri v jednej scéne naskrz prebodnú len aby sa o pár okamihov neskôr chovala akoby sa nič nestalo som nad touto zlátaninou definitívne zlomil palicu. 3-/10 ()

NiaWolf

Kmen afrických amazonek se začne přetahovat o americkou studentku s Na’vi. Věřím, že na papíře, musel ten crossoverem s Avatarem znít lépe než co nakonec vpadlo do kin. Bohužel všechnu vážnost ve filmu vezme za své, když se na plátně objeví elf s křidýlky na nohách. To je prostě, jak kdyby Nolanův Batman vytáhl na Jokera sprej proti žralokům. Taky je to tradiční, patří to k postavě, ale pak si lze sotva uchovat vážnou tvář. Trochu mi lezlo krkem, že všude je to samá ženská, asi se wakandští muži vydali do Německa za prací...a wakandská armáda tak smrskne na pár desítek panáků, co se houpou na bárce, zatímco kolem nich létající stíhací letouny. Jestli na jedničce BP bylo něco zajímavého, tak to byly kostýmy a celkově takové svěží prostředí, příběh nebyl moc extra. Ve dvojce nezůstalo nic z toho a do toho ještě přidejme velmi nesympatickou hlavní „hrdinku“. Pochválit mohu jen hudbu, což zase uzemní Rihana na konci. Kostýmy byly vážně tragické – samé přeplácané brnění, kdy skoro máte dojem, že najednou koukáte na nějaký Spin-off Iron Mana.   P.S. Možná, že kdyby „rybákům“ pustili hned ze začátku nějakých 220V, tak by bylo po problému a stopáž se mohla zkrátit na 30 minut. ()

Hellierer

Rozhodně nejlepší letošní film od Marvelu, avšak buďme k sobě upřímní, laťka to není vysoká. Ale! Druhý Black Panther mohl být neskutečně silným zážitkem, který po vzoru jedničky zase do tohoto světa přinese svěží vítr, a to kombinací pro nás exotické kultury, rustikálnosti a high-tech prvků, tentokrát kvůli tragické smrti Bosemana rozšířený o vyloženě osobní a emocionální rovinu. A zhruba v první hodině a půl přesně takovýmto zážitkem je. Až na jeden školní a zcela zbytečně "humorem" přepálený segment zde totiž až překvapivě naprosto absentuje humor a konečně se zase vsází na vážnější notu, kde se řeší politika (samozřejmě nikoliv do hloubky), rodinné trable a vyrovnávání se smrtí, což se celé nese v příjemně intimním a pochmurném tónu, jenž je podpořen skvělou kamerou. Navíc je nám představen docela zajímavý záporák, ale hlavně jeho naprosto kouzelný podvodní svět (kdo mě zná, ví, že jakmile je něco pod vodou, má to automatické mé sympatie). Jenomže v poslední hodině se najednou nabere na obrátkách, jednotlivé linie a motivace se zcela nesmyslným způsobem začnou hýbat dopředu a velká porce věcí kvůli tomu vlastně vyzní tak nějak do ztracena, zatímco potenciálně zajímavý záporák je klasicky tak trochu degradován. Kromě toho začne své růžky opět vystrkovat prokletý digibordel, který v jednotlivostech nabídne působivé scény, podpořené naprosto geniální vkusně nevkusnou kombinací hřmotných synťáků a mileniálskými popově/hip-hopovými zhůvěřilostmi, ale jako celek jednoduše vyznívá jako nutné zlo. A je to škoda. Protože kdyby to stále nemusel být komiksový blockbuster, mohlo to být více než vynikající. ()

Mini_X

Po delší době se konečně Marvel rozhodnul udělat odlišný film. Druhý Black Panther jde v podobném stylu jako Eternals. Takže to znamená, že tohle nebude pro každého a lidem co se nelíbily Eternals, tak tenhle film nebude pro vás. Tenhle film je rozloučení z Chadwickem Bosemanem (odpočívej v pokoji). Ale teď si pojďme říct proč je tohle jeden z nejlepších Marvel filmů ze čtvrté fáze. Film pracuje z myšlenkou beznaději naprosto kulervoucím stylem a to je ten důvod proč je tenhle film hodně odlišní od ostatních Marvel filmů. Postava Shuri byla velice dobře napsána a zahrána. Herečka Letitia Wright hraje naprosto dokonale dokáže hrát postavu, která si prochází nějakou velkou tragédií. A herečka Angela Basset, která hraje Wakandskoů královnu hraje geniálně. Z celého filmu ona dává do něj nejvíce emocí. Zbytek postav fungovali v pohodě, ale postava Iron heart mohla být provedena lépe. Záporák Namor byl pro mě velké překvapení. Jeho motivace jsou velice dobře napsané a dokážete s ním soucítit. No a musím zmínit, že špatně CGI furt pokračuje sice to není tak otřesné jako třeba v She-Hulk, ale člověk co se trochu zajímá o počítačové efekty, tak to hned uvidí. Poslední věc Marvel nám opět dává ve třetím aktu velkou CGI bitvu, která není tak hrozná jako v jiných Marvel projektu, protože druhá část bitvy je více choreografická. Kolem a kolem musím říct, že se Marvel konečně rozhodnul udělat něco trochu odlišného než běžné nabízí. 7,5/10 ()

Likan7

Coogler se snaží vrátit marvelovky zase trochu tam, kde byly před pár lety. Naštěstí. Těch pokusů bylo v poslední době, ať už formou filmů nebo seriálů, tolik, že jsem si zase jednu čistou čistou marvelovku dal s chutí. Pokračování BP má bohužel přesně ten problém, jaký jsme čekali. Zoufale tu chybí hlavní postava, která by film dokázala táhnout. Ať už sympatiemi, akcí nebo klidně i herectvím. Boseman přesně takový byl. Tady to nezáviděné žezlo přebírá Letitia Wright, a i když je fajn jako komediálně střelená mladší sestřička, hlavní roli neutáhne ani náznakem. Naopak její démoni a stavy mě štvali čím dál víc. Naopak je velká škoda, že víc prostoru nedostala Lupita, která je téměř ve všem zajímavější a i ten oblek bych jí věřil. Ono ostatně těch dějových linek tu je tolik, že se prostoru pak nedostává těm, který by si to zasloužili, nebo by to bylo pro potřeby filmu třeba. Příklad pro všechny je Freeman, který je fajn, ale úplně zbytečný. Nejvíce tím trpí Tenoch Huerta, jehož Namor není špatný, ale chtěl bych prostě vidět víc. Takhle to vypadá jako další panďulák, i když ho budeme ve skutečnosti potkávat v MCU více než dost. BP 2 není špatný film, akce mi ale přišla špatně sestřihaná a nepřehledná, stopáž 2,5 hodin šíleně přepálená (prostříhat 30 minut vaty a postavy by jen pomohlo), ale zdaleka nejvíc tu chybí leader, kterým býval Boseman, a kterým by mohl být Jordan, kdyby Killmonger žil. Snad to nějak vymyslí ;-) Jeho BP by byl totiž velmi zajímavým hnacím motorem, na rozdíl od Wright. PS - Iron Mana z Wishe raději nebudu komentovat. ()

Hellknight12

Práve som sa vrátil z kina. O čo ide Marvelu? Na jednej strane je to veľmi dobrý film na druhej slabý film. To isté platí aj o dĺžke, ktorá má 161 min. Je fajn, že sa Marvel rozhodol trochu experimentovať a zmeniť ton filmu z hihihaha na vážnejšie témy. Je tu aj humor ako inak je to Marvel ale je ho malo a dobre daný. Máme tu neuveriteľné množstvo zaujímavých tém na prebratie ale počas tejto stopáže sa to nedá proste prebrať v dostatočnej miere. Témy sú: smrť, politika, pomsta, duchovný svet a s ním spojené tradície, záporak a jeho minulosť a je ich ešte niekoľko ale nejdem všetko vypisovať. Ak by si vybrali len jednu tému na prebratie napríklad smrť čo je vlastne aj veľká časť filmu, tak by to nebolo fajn a pomaly v ďalších projektoch zvyšné témy. Tým pádom by sa tento film skrátil napríklad na 90min. Teraz dám síce blbé prirovnanie ale vezmite si napríklad trilógiu LOTR a skráťte ho na 161 min film. V celej trilógii je prebratych zhruba podobne množstvo tém ako v tomto filme. Bohužiaľ sa stalo, to čoho som sa obávali už pri poslednom Spidermanovi. Veľa tém, veľa nových postáv, ktoré nemajú dostatok času na nejaký ten charakterový vývin a už vôbec nie na to aby sme si ich stihli obľúbiť. Čo sa týka hudby, vizuálu je to veľmi dobre. Herci sa všetci síce snažia ale bohužiaľ scenár je tak napísaný, že som mal pocit, že sami nevedia ako sa majú v danej scéne cítiť. Film je síce ladený skôr ako dráma, než ako akčný blockbuster, keďže akcie je tu minimum ale proste sú tu časti a nie je ich málo, kde sa ide zo smútku do nejakej starosti alebo smiechu pririchlo. Príde mi to akože nie len charaktery postáv trpely ale aj herci na placi, čo sa pocitov týka. Ďalej to nejdem pitvať, keďže už by som zachádzal do spojlerov. Dúfam, že Marvel sa poučí a aj keď takto ladený film, tak nenapcha v budúcnosti priveľa tém to relatívne, krátkej stopáže alebo, keď už tak nech to natiahnu aspoň na 5 hodín nie 161 min ale to by asi do kina neprešlo. Film môžem odporučiť. Celkové hodnotenie za mňa je 70%. Oplatí sa na to ísť do kina? Tak to bohužiaľ neviem poradiť. Po tomto nech sa každý rozhodne sám. Pre tých čo sa rozhodnú ísť do kina, tak je len jedna podtitulková scéna. ()

Dolby.130

Druhý Black Panther sa niesol v celkom smutnej atmosfére. Bola to taká rozlúčka s Chadwickom Bosemanom, ktorému je aj celý film venovaný. Osobne tu veľmi chýbal, česť jeho pamiatke. Film ako taký bol dobrý a patril k tým lepším vo štvrtej fáze. Jednička bola ale pre mňa osobne lepšia. Ale dvojka mala čo ponúknuť a to od Silnej myšlienky až cez zaujímavý dej až po skvelý soundtrack. Film som si celkom užil páčilo sa mi podmorské kráľovstvo, rovnako aj Namor bol skvelý to fakt, opäť sme videli nejakú novú kultúru, ktorá ma v budúcnosti ešte čo ponúknuť tak ako aj Wakanda, ktorá ešte nepovedala posledné slovo. Všetko bolo v tom filme super až na finálny súboj tam mi osobne vadilo pár veci, pre ktoré nedám plný počet ale pre spojlery si ich nechám pre seba. Wakanda Forever. ()

Ceberus

Naprosto tuctový akční snímek. Smrt herce Chadwicka Bosemana jistě hodil vidle do původního scénáře, tak musela být zakomponována do příběhu. Oceňuji, že tvůrci filmu nepokoušeli etické hranice nějakým deepfakem, který by už byl v dnešní době velmi kvalitní, a vystačili si s flashbacky z předchozího filmu. Nový nepřítel bude se vší pravděpodobností srovnáván s jedním z Cameronových filmů (ti, co viděli, vědí, ostatním nebudu spoilovat) a nepochybně na to vznikne spousta vtípků a memů. ()

Tomash58

Současný marvelovský nadprůměr, to zajisté. Ale stejně to ve výsledku stagnuje a nedokáže to ukázat vyšší nebo aspoň tu starou dobrou Marvel laťku. Co je ale geniální, je úvod. Ten téměř beze slov dokáže divákovy ukázat emoce, konečně. Škoda jen, že se to zakládá na reálných skutečnostech. A asi proto to tak funguje, protože kapka téměř ukápla. A už jsem si myslel, že se teda konečně dočkáme něčeho jiného. Spoiler - vlastně ne. Celý film by se dal rozhodně zkrátit, minimálně o tu půlhodinu a v žádném případě by mu neuškodilo, naopak - ta základní premisa je fajn, ale kdo rozhodl, že musí mít dvě a půl hodiny? To je podle mého základní kámen úrazu. To je velká škoda, jinak by film vlastně celkem fungoval. Shuri je dobrá, celý lore Wakandy je skvělý a člověk se o něm prostě chce dozvědět víc. Ti vodní lidé jsou divní, ale dobrá. Možná bych je bral vážněji, kdyby jejich vizuální efekty nebyly chvílemi na úrovni filmů roku 2005. Ano, je to něco víc než ten současný Marvel průměr. Ten ale není vysoko a tak vlastně není úplně co slavit, i když své fanoušky si to najde. Lehké propojení předešlých filmu tu konečně je (ovšem minimální), nové diváky si to nenajde a stálí fandové nedostanou nic nového, škoda. ()

dudunecek

Kdyby to nebyla Marvelovka, byl by to fajn film. Protože Coogler si umí pohlídat, aby ten film nejen vypadal osobitě v obrazech, akčních scénách a atmosféře, ale hlavně propsat ze scénáře všechny motivy a témata, které chtěl. Vývoj hlavní postavy je díky tomu to nejdůležitější a zdaleka nejzábavnější na celém filmu. Ludwig Göransson opět dokazuje, že je s tou hudbou úplně jinde a doufám, že opět si tu sošku odnese. Nejhorší je ovšem práce se záporákem a záporák jako takový. Namor je bohužel neskutečně necharismatický, divně vypadající týpek, kterej mě v první hodině tak brutálně nudil, že jsem se bál že usnu. Ostatně vysvětlení celé zničeho nic nové říše a jeho zapojení do příběhu je expozičně podle mě dost špatně zvládnutý. Nenáším špatnou expozici a tady se to scénáristicky úplně posralo. Rád bych dal víc, ale bohužel. Narozdíl od Thora 4 to funguje jako film a narozdíl od Strange 2 to zase funguje jako celek. Až teda na toho Namora. 6/10 ()

Kingjiri

Ocenil jsem, že se jelo víc na vážno a většinu času to spolehlivě fungovalo. Pokus o dramatičtější příběh mi byl sympatickej o to víc, že po zvláštním Strangovi a hlavně mega ujetym Thorovi to opravdu chtělo v rámci Marvelu zase nějakou změnu. Jen stopáž byla dost dlouhá a stejně se nestačilo vyřešit všechny témata. Ať už šlo o truchlení za T’Chalu, novej podmořskej svět se svym záporákem nebo nový postavy. Osobně bych uvítal větší fokus na novou podmořskou civilizaci a celkově ubrat na námětech dle pravidla "méně je někdy více". Hlavní záporák mi teda svym vzezřenim a křidýlkama u nohou přišel dost nerdovskej a občas ve mě vyvolával lehkej cringe, nicméně herecky a charakterově byl v pořádku. Akce bylo dost, výprava nebo soundtrack taky zaujaly, jen byla škoda, že vizuál občas působil lehce nedotaženě. Čtvrtá slabá hvězda za casting, atmosféru, akci a sympatickou snahu natočit po delší době tak trochu jinou Marvelovku (tentokrát ovšem v dobrym slova smyslu). ()

Pepe_cz123

Tak tohle bylo něco. Od druhýho Black panthera jsem čekal stejnou kravinu jako 1. Díl. Ale ono ne. Je to dospělý, emotivní, dlouhý, ukecaný, ale za to je to naprosto hezky zpracovaný. Co musím neskutečně pochválit tak to říši Talokan a Namora. Namor je sympatický, je efektivnější jako záporák, a je charizmatický. Taky musím pochvalit postavu Shuri která je taktéž charizmatická a fandíte jí po celou dobu filmu. Co už ale není tak super tak to postava Ironheart která mi přišla naprosto do počtu. Także abych to shrnul: Black panther je dlouhý, ukecaný, dospělý a emotivni. Má to opravdu výraznou hudbu, výbornou akci tělo na tělo, a herci si to neskutečně dávají a zároveň je to jeden z nejlepších Marvelů z roku 2022 co šli do kina. A Doctor Strange je mu lehce za zády, a Thor je daleko za něma. 8/10 ()

John80

Tento film ma upútal iba špeciálnymi efektami a použitými akčnými scénami , samotný dej mimo toho taký komixovy ako každý film z Marvelu, strieda sa tu dej s realitou a buducnosťou , prisiel mi skôr ako rozprávka 2* ()

ER

Málem jsem měl problém dát tu třetí hvězdičku. Scénárista a režie odvedli jen průměrnou práci v příběhu o nástupci Black Panthera a  "Aquamanovi". Vidět Shuri v bojových scénách je pomalu utrpení, hold tahle vyzáblá holčina by nesnesla ani mírnou facku, a vrtulky na nohách vládce Atlantiku byly spíše k smíchu (božskému pošťákovi Hermésovi by slušely více). Naštěstí konflikt se ztrátami na obou stranách aspoň drží solidní úroveň , jen kdy Wakanďané stihli vyrobit ten oceánský "parník"? A vcelku se nedivím, že druhá fáze Marvelu se drolí pod rukama, byť ji má stále pod dohledem Kevin Feige. Chybí charismatické postavy a nosná myšlenka, která by dokázala tu dosavadní roztříštěnost ukočírovat. ()

Demonic189

Klasická splachovačka Made By Marvel, pekne po vzore ich posledných výtvorov. Kopec patosu, "akože" silných ženských hrdiniek, konflikt ktorý je sam o sebe smiešny, záporák s minikrídelkami na nohách (Heh...), otrasná ale OTRASNÁ hudba ako z denného vysielania Rádio Express a nie celkom dotiahnuté všadeprítomné DIGI efekty. Keď sa hlavní hrdinovia začali baviť o vojne medzi najdokonalejšími národmi na svete a v ruke držali kopije, tak som sa musel uchechtávať. ()

bearmeedek

Od Black Panther je tu časový odstup, ale stejně si myslím, že druhý film je ještě horší. Opět nuda, kecy, přešlapování v ubíjející minutáži. A navíc ještě naivní podání pro mladistvé. Princezna? Pardon, ale v našich končinách máme princezny zažité hodně jinak. Tahle vypadala jako černošský chlapec a začínající fotbalista. Takže Blééé Pantherů a jejich úžasných černých měst mám dost a jsem ukrutně rád, že jsem na druhém filmu nebyl v kině. ()

Posuny v marvelovském kalendáři

Posuny v marvelovském kalendáři

04.09.2023

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

30.08.2023

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou