New York, dvacáté třetí století. Země má být co nevidět zničena obří ohnivou koulí, která se na ni řítí. Cornelius (Ian Holm), starý mnich, však ví, čím tento hořící kolos zastavit: Pátým elementem. Je to Nejvyšší existence, propojující čtyři základní Elementy – vzduch, vodu, oheň a Zemi, které pouze společně, jako jediná Moc, mohou zastavit blížící se Zlo. Cornelius získává jako spojence v tomto boji Korbena Dallase (Bruce Willis), taxikáře a bývalého agenta tajné služby a Leeloo (Milla Jovovich), mimozemšťana v podobě krásné mladé dívky. Tuto trojici čeká na jejich cestě za záchranou lidstva spousta dobrodružství a hlavně boj se strašným Zorgem (Gary Oldman) a jeho děsivými spojenci Mangalory. (Magic Box)

Wishkah

psychedelická cesta dalekou budoucností s exhibicionistickou Leeloo a drsným Corbenem Dallasem a vynikajícím arcipadouchem Zorgem. Sice je to tak trošku máčka ale mě se to líbilo ()

mirkaaa

Přestože na Bruce Willise nedám dopustit, v tomto filmu excelovat spíše Gary Oldman jako záporák. Jinak je to nenáročná sc-fi plná vtipných hlášek. ()

Ondis

Ano, koukalo se na tuhle vizuální estrádu krasně + (velké plus) je Milla a Bruce, bez kterých by byl snímek poloviční. Jenže dějově mě opravdu Bessonův scénář tolik nezaujal; málo rozmanité. Zkoukl jsem mnoho lepších sci-fi, a to nejsem zdaleka fanoušek tohohle žánru. Zatím od Bessona jasně vede Leon. Pátý Element pro mě kolem 70%. ()

ThomasCrown

Téma spracovaná na výbornú, film je doslova živý, farebný a hravý. Ak bude takto vyzerať budúcnosť a ženy ako Milla budú padať z neba, budem sa na ňu len tešiť. ()

ActiveWind

Tak tenhle film nemá jedinou chybičku. Mistrovské dílo. Sci-fi vtipné i napínavé zároveň. Vynikající herecké výkony ve všech rolích. Nádherné masky, skvělá hudba. Vynikající příběh. A moji oblíbení herci Willis a Jovovich. ()

Spacecore

Nadupané sci-fi z pera Luca Bessona, který dodal jak akčnímu, tak sci-fi žánru ten pravý punc bizarnosti a hravosti. Výborný soulad prvků komedie, akčního filmů a sci-fi. Něco jako Křižovatka smrti smíchaná se Smrtonosnou pastí a Star Wars. Všechny postavy jsou napsané a zahrané božsky, soundtrack je nadupaný, děj šlape a je neustále zajímavý a techno-poetický.. 90. léta s nadžánrovým přesahem až za nové millenium. Můj oblíbený film. ()

peetriss

Pátý element je zajímavé strakatě barevné a především jedno z nejoriginálnějších sci-fi 90. let plné nadsázky, v níž tvůrci ukázali neuvěřitelný cit pro filmové výtvarno a design. Ve své době se jednalo o nejdražší evropský film všech dob a peníze to byly investované velice dobře. Bruce Willis byl obsazen zcela určitě jako jakási pojistka návratnosti vložených nákladů, a role mu sedla naprosto skvěle, byl to dobrý tah. Gary Oldman je mistr záporných rolí a Pátý element není výjimkou - je dokonale zlý a slizký, Milla Jovovich je v tomto filmu krásná a i přesto, že není dokonalou herečkou, stal se tento film pro ni odrazovým můstkem do další herecké kariéry. Nesmím zapomenout na výborného Iana Holma. Velice krásně je uděláno město budoucnosti, vznášedla a vůbec celá futuristická atmosféra a svérázná vize módy budoucnosti, nezapomenutelným zážitkem je vystoupení operní divy - jestli takto bude znět opera budoucnosti, začnu asi v důchodě chodit na operu. Luc Besson se pro mě stal v polovině 90. let po shlédnutí Brutální Nikity a především Leona naprostým kultem a Patým elementem cenu tohoto kultu ještě zvýšil! O to víc mě mrzí, že laťku, kterou si těmito snímky postavil extrémně vysoko, už nedokázal nikdy překonat a svou tvůrčí činností nového tisíciletí upadl do naprostého průměru. Velká škoda pro filmové umění. ()

Hanes88

Naprosto skvělé herecké obsazení, naprosto skvělý děj a naprosto skvělý film. Já myslím, že není co dodat :-). ()

Bingos

Živelný francouzský humor nejspíš nebude úplně můj šálek čaje, i když mi párkrát do noty kápl. Ale v kombinací se Sci-fi ze staré školy si mě celá ta hravost a nápaditost vyloženě podmanila. Stejně tak (až na Chrise) parádní obsazení... ()

Disease

Francouzská odpověď na Star Wars pod taktovkou Bessona - to nemohlo dopadnout dobře. Pokusy o humor silně iritující. ()

Honzeek95

Nikdy nepochopím, co lidi na tomto filmu vidí. Já jsem tedy viděl jen nějakou představu budoucího světa, nudný děj a na konci zažil nepopsatelně trapné pocity, když jsem viděl toho černocha zpívat. Nevím, jestli je jen tak odporně nadabovaný do češtiny, ale jakmile jsem ho uviděl a uslyšel, měl jsem chuť vraždit. ()

Mleako

Povedené sci-fi s ujetou vizuální stylizací, kterému ani léta neubrala příliš na atraktivitě. Co se týče obsazení tak Mila byla roztomilá, Bruce ve svojí klasické poloze, která mu sedne nejlépe, Gary opět bezva záporák, ale Chris Tucker... to je idiot a všechny jeho scény z filmu bych vystříhal. Ale co naplat, Bessonovi se to tak očividně líbilo a my už s tím nic nezmůžeme:) ()

Paldiny

Typický Willis v typickej roli záchrancu sveta sa tentokrát zapletie do pátrania po piatom elemente, ktorý ako inak hľadá celá galaxia. Niekdajší najdrahší film francúzskej produkcie sa môže svojou výpravou smelo rovnať hollywoodskej produkcii. Spontánna Bessonova réžia oplýva energiou, vtipom (niekedy až prestreleným "Chris Tucker") a vizuálnymi nápadmi, ktoré robia z tohto počinu žánrový kult svojej doby. Určite tomu dopomáha aj obsadenie na čele s taxikárom Willisom, slizkým Oldmanom a roztomilou Millou. A keď už pre nič, aspoň kvôli termínu "multipass“ stojí toto scifíčko za pozornosť. ()

cmenda

No na svou dobu je to zajímavý futuristický film, který má určitě své klady i zápori dnes by už tak nezaujal ale stále je tu pátý elemet. ()

kwoky

Super, super, super. Neuvěřitelné kostýmy a kulisy, našlapaná akce, povedené vtípky, něžná kráska Milla, spousta barev a tvarů. Příběh hraje trochu druhé housle a je zde jen proto, abychom se mohli pořád něčím kochat, což aspoň u mě fungovalo víc než dobře. Přitom autoři zvládli do filmu vložit i několik poselství. Prostě vynikající. Jedinou výtku mám k nepečlivému vymaskování odlétající rakety - je kolem ní viditelný zelený mnohoúhelník. ()

Rozjimatel

[4,5*]          "Anybody else want to negotiate?" "W-where did he learn to negotiate like that?"          Silne nostalgická päťka (päť elementov, päť hviezd, nie?), v každom prípade však výborná zábava aj po rokoch. Luc Besson vytvoril vzrušujúci svet s vlastnou mytológiou (zaujímavá Bessonova predstava absolútneho zla), ktorého veľmi príjemnou pridanou hodnotou je to, že sa vôbec neberie vážne. Divák si tak dokáže vychutnať snímku hneď v niekoľkých rovinách: opája sa úžasnou obrazovou podobou daného sveta (obytná bunka Korbena Dallasa, mnohoúrovňový dopravný ruch, vysnívaná dovolenková destinácia Fhloston Paradise), prežíva napínavý príbeh, v ktorom hrozí zánik ľudstva (ako inak) a zároveň sa veľmi dobre baví tým, ako je to celé výborne humorne odľahčené. Nejaké drobné nedostatky by sa tu a tam našli (efekty občas pôsobia dosť zastarane a nevyzerajú na ten vysoký rozpočet, miestami znie dosť podivná hudba, atď.), ale nad tými rád prižmúrim oči. Veľkou ozdobou filmu je naopak nadupaná herecká zostava: Milla Jovovich ("Leeloo Dallas Mul-ti-pass") je tu vo svojej zrejme životnej role (je proste dokonalá ako dokonalá, ale pritom krehká bytosť), Bruce Willis (Korben Dallas) zase vo vrcholnej forme, Gary Oldman (Zorg) takéto postavy zloduchov zvláda perfektne, no a Ian Holm (Cornelius) je takisto nadmieru presvedčivý. Za najlepšie scény snímky považujem vtipnú hromadnú návštevu u Korbena Dallasa, pôsobivé vystúpenie opernej divy, únik pred bombou a aktivovanie piatich elementov v závere.          "If you don't do something right now we're all gonna die. You undrestand?" "What's the use in saving life when you see what you do with it?"                                   . ()

Yardie

NO, musím říct, že je to takových 70%. Mám trošku rozpoluplné pocity. Byla to parádní oddechovka, kde bylo i pár veselých scén a celkem dobrá scifi. NIcméně se mi to zdálo až trošku moc přeplácané a některé věci byly až zbytečné (třeba Ruby Rod nebo jak se jmenoval, ale i další věci...). Ale každopádně to za zkouknutí stojí a dá se na to podívat i vícekrát. Howgh! ()

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

Dvě smutné zprávy ze zahraničí