Prázdnota

• USA The Empty Man (více)

Nadpřirozený horor plný akce, napětí a čiré hrůzy! Poté, co začnou záhadně mizet teenageři z ospalého městečka na Středozápadě, začnou mít jeho obyvatelé podezření, že tato zmizení mohou nějakým způsobem souviset s děsivou místní legendou. James Lasombra (James Badge Dale), problémový bývalý policista, který se stále vzpamatovává ze smrti vlastní ženy a syna, začne vyšetřovat události, jež otřásly touto komunitou. Věci naberou bizarní spád, když Lasombra objeví tajnou skupinu okultistů, kteří se zřejmě pokoušejí vyvolat děsivou mystickou bytost. Zanedlouho si Lasombra uvědomí, že jeho život – i životy jeho blízkých – jsou v tomto mrazivém příběhu v děsivém nebezpečí. (HBO Europe)

Astaroth12

Celkom som myslel, že idem pozerať niečo ako Candymana, či aspoň niečo veľmi podobne. Lebo obsah mi nebol cudzí a pri jeho čítaní som si predstavil viacero hororov. Lenže on ide svojou cestou, nie hororovou, ale mysterióznou s krimi prvkami. Začiatok v hore je dokonalý, tá ponurosť miesta a nevedomosť, čo bude ďalej bola ohromujúca. No, ale potom sa príbeh presunul do mesta k partičke, ktorá sa hrala s nadprirodzenom. A vzápätí bolo dobojované. To všetko mi je veľmi známe, videl som to x-krát. Tak som čakal, že príde nejaký killer, ktorý bude prenasledovať partičku a tí zomrú bolestne, ale hlavne efektne. Teraz neviem, či mám byt rad, že som sa v príbehu mýlil alebo nie. Lebo žiadna vyvraždovacka sa nekonala, zato prišiel rozťahaný príbeh o hľadaní pravdy s dosť zvláštnou pointou. Po remeselnej stránke je film ukážkový a kamera je tiež skvelá. Lenže 137 minút je na takýto film neúnosné, keby sa to skrátilo o cca 30 minút, tak by to už bolo niečo úplne iné, svižnejšie i dramatickejšie. Ale nestalo sa tak i keď snaha tu určite bola. Silne 3*. ()

bizz_mjc

Prázdnota je rozporuplná. Famózní úvod značil, že tenhle film by mohl být podívaná. Pak se zlomí v mysteriózní detektivku s existenciálně filozofickým přesahem, kdy se pomalu propracováváme k transmisi všude rozšířeného kultu. Atmosféra mě bavila, tajemno dobré, sem tam napětí, ale tím, že Empty Man chvilkami působí jak tři filmy v jednom, působí lehce přeplácaně, nebo ne naprosto domyšleně. Ale příjemné překvapení, aniž by mě zásadně obtěžovala délka. ()

MIMIC

Po famóznom úvode v horách Bhutánu prichádza ambiciózna „intelektuálna“ fáza hororu, gnozeologicky celkom nezmyselná a nefungujúca, zákonite sa meniaca vo frašku. Na hanbu sveta sa dejú donebavolajúce nezmysly – prednášateľ chŕli predstavu sveta na tak vysokej úrovni abstrakcie, že máte pocit, že ste na stretnutí dadaistov, no všetci poslucháči vrátane tínedžerov ho nadšene oslavujú. Ako kritika nekritického myslenia už v predpandemických časoch by to bolo zaujímavé, keby autori nechceli oslovovať dve rôzne cieľové skupiny naraz. ()

dubinak

Nejvíc mě děsila ta stopáž a ve finále mi to uteklo jako voda. Důvod bude ten, že The Empty Man je něco naprosto neviděného v hororovém žánru a těžko se mi tu k němu bude vyjadřovat, protože na to, abych to lépe interpretovala, by byla potřeba ještě jedna projekce. Za žádnou cenu od toho tedy nečekejte nějaký duchařský slasher, jež se prezentuje v traileru a nechte svou mysl zeširoka otevřenou. Řemeslně je tento horor na špici, už jen ten prolog připravoval na fakt masakroidní příběh, ovšem já si netroufám spekulovat o veškerých motivech co se tu objevily, protože tu nechci tvrdit něco, co tvůrci třeba vůbec nezamýšleli a spíš jsem si v tom našla svoje teorie. Pro oddané filozofy každopádně zajímavý materiál k uchopení a opět, jako u  nového Candymana, oceňuji využití hororové stránky jako znázornění hlubšího konceptu. Někdy bych se k tomuhle ráda vrátila. ()

*CARNIFEX*

Dejovo pomalá, časovo extrémne zdĺhavá záležitosť, čo bude pre mnohého diváka doslova smrteľná kombinácia. Samotný námet je originálny, no rozhodne nie je zábavne podaný. Pokiaľ niekto očakáva strhujúce momenty, nech ide k zubárovi, lebo “Empty Man” je vskutku tak nejak “prázdnou nádobou”. Je tu dosť negatívnych názorov, s ktorými sa dá súhlasiť, no trošku ich “obmäkčím”. Áno, je to na dlho, nie je to extra záživná záležitosť, no je to v prvom rade krimi dráma, nie horor v pravom slova zmysle. Čiže “porucha” je v prvom rade na strane poslucháča, než vysielača. Na prvotinu z “Priora” to vyslovené sklamanie nie je, len treba očakávať to, čo očakávať treba, nie to, čo si divák tvrdohlavo vysníva. ()

• Film se natáčel ve městech Edwardsville, Madison County a Chicago, které se nacházejí v americkém státě Illinois. Další filmová lokace byla ve městě St. Louis, které se nachází v americkém státě Missouri a kde se nachází proslulý řetězec mostů nazvaných Chain of Rocks Bridge, který jsme mohli ve filmu vidět. Dále se také natáčelo v Kapském Městě, které se nachází v Jihoafrické republice. (Trajektt)
  • V pokoji první zmizelé je vidět plakát Misfits. Jde o kapelu, která je označována za zakladatele horror punku. V tomtéž pokoji lze také zahlédnout plakát La Dispute. Jedná se o americkou post-hardcore skupinu z Grand Rapids v Michiganu, založenou v roce 2004. (pornogrind)
  • James Lasombra (James Badge Dale) ve filmu užívá prášky Doxepin. Doxepin je lék, používaný k léčbě závažné depresivní poruchy, úzkostných poruch a problémů se spánkem. (pornogrind)