Furioza

Polsko, 2020, 139 min

Mateusz Banasiuk, Weronika Książkiewicz, Mateusz Damięcki, Łukasz Simlat, Wojciech Zieliński, Szymon Bobrowski, Janusz Chabior, Sebastian Stankiewicz (více)

Policajtka udělá svému bývalému nabídku, která se nedá odmítnout: buď pronikne mezi fotbalové chuligány a začne na ně donášet, nebo jeho brácha skončí ve vězení. (Netflix)

Sarkastic

„Už nikdy nedovolím, aby mi někdo rozbil hubu.“ A skoro mu to vyšlo…Furioza. Banda magorů s vymlácenými mozky, která potřebuje adrenalin ve formě rozbití si tlam s jinou, podobně naladěnou skupinou složenou z „raketových inženýrů“. Původně téma filmu nabízelo příslib zajímavé kombinace akční kriminálky a prostředí fotbalových chuligánů. Jenže krimi linka s klasickým „drogy, peníze, vliv“ je poměrně nevzrušivá (nenadchne ani neurazí) a samotní chuligáni…o fotbal tu šlo snad jen omylem, a když člověk slyší velkohubé kecy o „cti“ a „zásadách“, chce se mu hlavně smát. Naivně působí i samotná „infiltrace“, kterou by odhalilo i nepříliš bystré dítě. Herečtí protagonisté mi přišli spíš nevýrazní než charismatičtí, a to s jedinou výjimkou, představitele magora Goldena, který mě upřímně bavil. Choreografie bitek byla nadprůměrná, ale zas nic, z čeho bych se posadil na zadek. Když to shrnu, převládá spíš nenaplněné očekávání a já dávám slabší průměr. „Jednou chuligán, navždy chuligán.“ - „Alespoň mají nějaký hodnoty.“ ()

EvilPhoEniX

Polský Majštryk pro drsné chlapáky! Za poslední dobu mám šťastný výběr, to je jedna pecka za druhou. Spolupráce Netflixu s Polskem dopadla opět dobře a neznámý režisér naservíroval teda pořádný kus vyzrálé filmařiny. Furioza je dost možná nejlepší film na téma football Hooligans, který je zároveň i drsnou gangsterkou, kriminálkou, policejním Thrillerem, bojovým akčňákem a dusným dramatem. Britští i Američtí hooligans působí vedle těch Polských vyloženě vtipně. Hlavní hrdina je bývalý hooligan, nynější doktor a jeho bývalá láska je aktuálně policistkou, která mu dá 2 možnosti- Buď se stane policejním informátorem a inflitruje se do kriminálního Gangu Furioza, kterému vévodí jeho bratr, anebo pošlou okamžitě jeho bratra na několik let za mříže. Film i přes 2 hodiny 20 rozhodně nenudí, diváka vtáhne do děje okamžitě, je to velmi dobře natočené, výborná hudba v pozadí ( potěší i Polský Hip Hop), najde se zde i pár slušných nečekaných zvratů, atmosféra je pořádně hutná ( v některých scénách je spocená prdel zaručená), všechny postavy hrají výborně ( policistka hodně bad ass ženský charakter), ale nejvíce mě nejspíš bavil Golden- slizký pokerovaný skin head, ze kterého šel mráz v zádech ( proměna herce v takovou fyzicky hutnou roli je neuvěřitelná), vizuálně- technicky je to na vysoké evropské úrovni ( Češi si o takové filmové kvalitě rozhodně můžou zdát), občas padne i slušná hláška ( Schováváš se jako Hemeroid v prdeli  ) a samozřejmě potěší i samotná akce, která je neuvěřitelně syrová, krvavá, brutální, nekompromisní a realistická. Hromadný duel v lesích v první třetině filmu byl neskutečný mazec, ale hodně se mi líbil i úvodní 3v3 bojový duel v Ringu, skvělé je i finále ( parádní pěstní fight), věřím, že spousta lidí z filmu dělá MMA a jiné bojové sporty. Takový drsný chlapský pořádný film, který má říz a koule si nechám líbit. Měkoty a knihomolové si můžou dát zpátečku a rozhodně to není film pro děcka. Příběh 4/5, Akce 4/5, Humor 3/5, Násilí 4/5, Zábavnost 5/5 Hudba 5/5, Vizuál 5/5, Atmosféra 5/5, Napětí 4/5, Emoce 4/5, Herci 5/5. 8.5/10. ()

Morholt

Olencki je sice trochu sofistikovanější než Vega, ale to neznamená, že by jeho hrdinové byli nejostřejšími tužkami v penálu. Asi nejvíc film připomíná první dva díly Rise Of The Footsoldier přičemž plusem je specifický polský rukopis i prostředí. Nicméně i tady je to chuligánských skupinách, jejichž někteří členové si vydělávají obchodem s drogami a neštítí se spojit s úhlavními nepřáteli. Do toho je zakomponovaný příběh odcizených bratrů a policistky pocházející ze stejného prostředí, což příběhu dodává na jisté osudovosti. Brutalitou se tu nešetří, ale nepůsobí to samoúčelně, protože násilí má svou nezastupitelnou roli. V mezích normy se člověk občas i zasměje a fajn to bylo i herecky, přičemž na vypatlané hroudy svalů mají Poláci snad monopol. Olenckiho budu sledovat. 90% ()

Flynn

Me to teda sedlo. Příjemné překvapení . Rekl bych takova polska Suburra. Dobra hudba, fajn kamera a skveli herci. Co za promenu predvedl Mateusz Damiecki v postave Goldena, prirovnal bych to skoro k Edwardu Nortonovi v Kultu Hakoveho krize. Pribeh fajn, prostředí ostré jako břitva. Stopaz 2:20 utekla jako voda. ()

Juto

Trochu gangsta, trochu zločinu, obrovský ponor do súbojov holými päsťami, sekanie mačetami, krv a násilie. Nie je to hlboká psychologická štúdia akéhokoľvek druhu, je to len výsledok veľmi dobrej práce. Dostal som viac, ako som očakával, a som si istý, že ak máte radi tento typ filmov, nebudete sklamaní. 7/10 ()

• Filmári pracovali v poľských mestách Gdansk a Gdynia. (MikaelSVK)