Blade Runner

• Česko Ostré komando (více)

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti, kdy věda pokročila a společnost začala vyrábět replikanty, kteří jsou od lidí k nerozeznání. Liší se jen tím, že žijí pouze čtyři roky. Replikanti jsou používáni pro nebezpečné mise, ale po krvavé vzpouře v jedné mimozemské kolonii jim byl zakázán vstup na Zemi pod trestem smrti. Na plnění tohoto nařízení dohlíží speciální policejní tým Blade Runner. Rick Deckard, bývalý člen této jednotky, je povolán zpět do akce, když je jeho kolega zákeřně zabit jedním z replikantů. Vyšetřování ho zavede do koncernu, který replikanty vyrábí. Zde se setkává s krásnou Rachael, ačkoliv není skutečným člověkem, ona sama je o svém lidství zcela přesvědčená. Rick na replikanty nahlíží jako na podřadné věci, ale díky sblížení se záhadnou Rachael začíná o svém vyhraněném názoru pochybovat. Jsou skutečně replikanti od lidí natolik odlišní a je třeba je vyhladit, jak to Deckardovi nařizují jeho velitelé? (TV Nova)

Paldiny

Veľmi zvláštne sci-fi aké nemusí sadnúť každému. Priznám sa, že ma pri prvom pokuse zhypnotizovalo do spánkového režimu, pri druhom som sa márne pokúšal pochopiť čo sa nám snaží Ridley zdeliť a pri treťom sa do tej nezameniteľnej atmosféry zamiloval. Ponurosť, vycibrené exteriéry a netradičná hudba sú len pevné základy inak silného príbehu o nádeji v prežitie a chlade, ktorý bol kedysi niečím iným. Neustále upršané počasie len korešponduje stav mysle ľudí, ktorá stratila vieru v lepší zajtrajšok a použité zvuky iba nepríjemne hypnotizujú tú našu. Blade Runner je sci-fi, ktoré sa dá buď zavrhnúť (jednoduchšia cesta), alebo precítiť a poslušne pred nim smeknúť klobúk. Tú druhú cestu dosiahne divák tým, ak pristúpi na režisérovu hru, potom zostáva len otázkou času kedy zachytí odkaz aký je vo svojej podstate krásne čitateľný. Chcem však upozorniť na dabing, ktorý sa zakotúľal do Finálneho zostrihu, no nie je ním. Nevynecháva oný zbytočný monológ hlavnej postavy, preto až uprednostnením originálneho znenia sa dostanete maximálne pod kožu tohto magického diela. ()

York

Jak napsal POMO - Vizuálne a hudobne krásne a pútavo hypnotické. Nejlepsi (nejhypnotictejsi) je zacatek a pak vyslech Rachael. A skvela hudba Vangelise. ()

TERRORDROME

V dobe keď sa blíži Blade Runner 2049 som sa rozhodol konečne pozorným okom prejsť po pôvodnom filme. Ten som síce už v 90-tych rokoch videl niekoľkokrát, ale moc si z neho nepamätám. Problém bol a stále je v tom že film predchádza legenda o jednom z najlepších a kultových sci-fi všetkých čias, ktorá je pri následnom pozretí brutálne konfrontovaná s návalom nudy a pocitom že je to celé vlastne komplet o ničom. Áno, vizuál neónového mesta budúcnosti plného smogu je dodnes úchvatný vrátane spracovania lietajúcich áut a depresívna atmosféra budí dojem niečoho veľkého. Lenže uprostred podmanivých kulís sa nič moc nedeje, Harrison ford alias Deckard má vystopovať pár zdivočelých nelegálnych emigratov-replikantov, ale on toho, ruku na srdce, veľa nenapátra a na svoje ciele nakoniec narazí obvykle len tak náhodou pri zamyslenej prechádzke daždivým mestom. Takže aj dnes rovnako ako pred rokmi došlo k tomu že si z toho filmu po pozretí pamätám maximálne scénu bežiacej replikantky prerážajúcej telom sklenené tabule keď jej Deckard strieľa do chrbta a ešte ten záverečný "duel" s besniacim Rutgerom Haueroidom. Nadčasovo podarené efekty a atmosféra vs. komatózny dej-nedej s vyústením nikam stačí a vždy stačil tak na dve hviezdy. ()

merit1

Ako okomentovať film, kde takmer absentuje dej, postavy sa dajú spočítať na prstoch dvoch rúk a väčšina príbehu sa odohráva v takmer inscenačnom prostredí ? Dá sa len jedno. Ponoriť sa do obrazov, emócií, existenčných odkazov a vnímať krásu. Pochmúrna atmosféra, podfarbená úžasnou hudbou a zvukom, ktorý korešponduje s aranžovaným vizuálom, udáva tón dialógom a záberom, ktoré možno nijak neposúvajú dej, ale pohnú cítením. Je možné vyrobiť niečo, čo nemá dátum ukončenia ? Koľko času nám ostáva ? Kto vie ? ()

Disease

Osvěženo za účelam přípravy na 2049. A pořád to funguje stejně. Ta noir atmosféra se povedla. A ta závěrečná akce na konci mi stejně opět přišla dost špatná. Ale celkově navzdory tomu, že to s původní knihou nemá moc společného, pořád tak nejak mezi 3-4*. ()

Fryštok

Překrásně depresivní psychologicko-futuristická balada, která si s divákem hraje jako s levnou loutkou na nasávání veškerého vnímání. ()

angloumene

Blade Runner okouzlí opravdu podařeným vizuálem. No nemusí se za něj stydět ani dnes a to už to nějaký ten pátek od natočení uplynul. To ostatní na mě už ale tak nadčasovým dojmem nepůsobilo. Kostýmy herců jsou přinejmenším úsměvné, stejně tak jako neustálé přehrávání doprovázené Fordovým nakrucováním ve stylu - jo, já jsem tady ten hezounek. Příběh asi tehdy dokázal překvapit, ale v dnešní době plné nejrůznějších sci-fi/postapo trháků nepřináší nic nového. Celkově jde o poměrně lehký snímek, který už bohužel ztratil hodně ze své aktuálnosti. ()

Darth Maul

Prijať pochmúrny svet Blade Runnera nebolo pre mňa jednoduché. Najskôr som sa musel presekať cez ťažké metafory ukryté v daždivom opare futuristického mesta anjelov. Pod melancholickými hudobnými odtieňmi sa vynáral smutný príbeh o replikantoch a ľuďoch, ktorý mi postupne odhaľoval, aký úžasný myšlienkový presah toto dielo má. Záverečný upršaný stret Ricka Decarta s Royom Battym je nádherným zavŕšením mimoriadne odvážneho filmu. /// "Videl som veci, ktorým by ste vy, ľudia, neverili. Zapálené vojnové lode v dráhe Oriónu. Videl som C lúče žiariť v tme blízko Tannhäuserovej brány. Všetky tieto chvíle sa stratia v čase, ako slzy v daždi." ()

Danken

6,5/10 Vědecko-fantastický bizár s klasickou osmdesátkově přepálenou vizí 21. století. Vidět to po revoluci, asi bych psal něco jiného, ale vidět to poprvé v roce 2018 působí lehce úsměvně. Vyobrazení toho špinavého utopistického světa je na tu dobu propracované náramně, ale aby to na mě zapůsobilo kultovně, to by současnost nesměla být tak pokročilá. ()

Piri

Impozantný film, na tú dobu skvelé dielo. Hudba, efekty, prostredie. Sexi replikantky a výborní herci. Oproti novému filmu Blade Runner 2049 je toto zaujímavejšie a hlavne kratšie. Vtip je v tom, že posledná strihová verzia Blade Runnera z roku 2007, resp. Director's Cut z 1992 (Final Cut - je iba menšou kozmetickou úpravou Director's Cut, z normálnych farebných scén spravili temné zeleno-sivé prostredie, ako keby nikde normálne nesvietilo slnko, nepáči sa mi tento nový fenomén farebných filtrov, platí to nielen pre sci-fi filmy) je bez riadneho konca a končí nastúpením do výťahu - to som veru nepochopil, prečo ich útek bol odstránený. Tento film má dokonca až sedem rôznych verzií. Auč. ()

jasiska

Blade Runner má geniálnu atmosféru - parádne vizuálne vybudovaný svet, úžasnú hudbu od Vangelis a pomalé futuristicko-noirové scény. Fordov Deckard je veľmi zaujímavý, sympatický a viacrozmerný hrdina. Nemôžem si však pomôcť, film, ako to už často býva, nedosahuje genialitu knižnej predlohy. ()

Schuldiner

Po letech shlédnuto a ... zklamání.. Atmosféra je skvělá, herecky dobrý (Hauer perfektní), ale prostě .. scénář je tak plytkej a děj tak nezajímavej a zároveň nelogickej, že to atmosféra v konečnym hodnocení nemůže zachránit. ()

Shimargh

Temnota, beznaděj, soundtrack, prostor pro přemýšlení...dlouho jsem si k tomuto snímku hledal cestu a asi jsem ji našel. ()

Rozjimatel

"How long do I live?" "Four years." "More than you! Painful to live in fear, isn't it?"     Podmanivá futuristická vízia s retro prísadou zaradená v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Inteligentné a unikátne dielo, akých je v žánri sci-fi málo, ktoré bolo vo svojej dobe silne nedocenené, ale dnes už oprávnene užíva status kultu. Atmosféra snímky je veľmi hutná a neopakovateľná, s akýmsi nádychom snovosti, pričom veľkú rolu v nej hraje úžasná Vangelisova hudba (absolútny originál, ktorý sa na nič nepodobá), náramne sa hodiaca k danej látke. Jedinečný je aj ten "retro-futuro" dizajn, ako napríklad v prípade sídla spoločnosti Tyrell (" "More human than human" is our motto.") v štýle mayskej kultúry, ale najmä v prípade interiéru Deckardovho bytu, ktorý bol pre mňa doslova vizuálne opojný. Hlavní hereckí predstavitelia sú výborne vybraní tak, aby do daného štýlu dokonale zapadli: veľmi charizmatickí sú Harrison Ford ako Deckard i Rutger Hauer ako Batty (ten vzbudzuje rešpekt, aj keď sa práve usmieva) a ohromne štýlové sú i Sean Young ako Rachael (mala našliapnuté na skvelú kariéru, ale napokon sa z nej vykľula tuctová herečka) a Daryl Hannah ako Pris. Film nie je príliš akčne zameraný a niektoré jeho akčné scény pôsobia paradoxne trochu rušivo. Pôvodnú kinoverziu ešte narušuje aj ten nasilu vložený happy end, ktorý sa nehodí do celkovej nálady snímky a tiež aj dosť divne pôsobiaci voicover.     "I'm surprised you didn't come here sooner." "It's not an easy thing to meet your maker." "What could he do for you?" "Can the maker repair what he makes?" ()

willis

Scottův noir obraz budoucnosti vytvořený výtvarnou i hudební stránkou filmu je velice působivý, nepřekonatelný a inspiroval spoustu jiných. Když připočtete výborný scénář (i když z Dicka vychází jen volně) nemůžu s hodnocením váhat. ()

Jayem

Pochmúrne scifi s dokonalou hudbou a zatial neopakovatelným príbehom.Vypráva o umelej inteligencii, ktorá sa snaží len prežiť a Blade Runnerovi v podaní H.Forda, ktorý im má v tom zabrániť. ()

Eruntano

Ne, Scott na mne asi nikdy nezapůsobí. Na jeho díla se hezky kouká, ale náplň mají příliš řídkou. Podobně jako v The Duellists, i tady je potenciál na parádně rozvedený příběh, navíc okořeněný zajímavými a rozhodně nosnými myšlenkami o snících androidech. Ty se ale dostávají ke slovu až v samém závěru, který je sice úchvatný, ale zbytek nezachrání. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (více)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků