Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh římského generála Maxima začíná v zimě roku 180, kdy v čele římských legií zvítězil nad germánskými kmeny. Po bitvě dorazí do ležení císař Marcus Aurelius se svými dětmi, slabošským synem Commodem a dcerou Lucillou, která byla kdysi Maximovou milenkou. Věčnými boji unavený císař požádá Maxima, aby se po jeho smrti stal protektorem Říma. Generál to však odmítne. Když se Commodus dozví, že ho otec nehodlá jmenovat svým nástupcem, zákeřně ho usmrtí a zmocní se vlády. Maximus se novému vládci odmítne podrobit a je zatčen. Podaří se mu uprchnout a spěchá domů. Svůj dům najde vypálený a manželku i syna zavražděné. Vyčerpán žalem i zraněním omdlí a probere se v zajetí otrokářské karavany. Je pak prodán bývalému gladiátorovi Proximovi. Společně s černým otrokem Jubou projde gladiátorským výcvikem a dostane přezdívku Španěl. Commodus se vrací do Říma a chce rozpustit senát. K tomu však potřebuje získat na svou stranu lid. Rozhodne se proto uspořádat velkolepé gladiátorské hry, kam přijíždí i Proximovi gladiátoři. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (1 641)

sportovec 

všechny recenze uživatele

Gladiátor jako film se rozpadá dvou částí: do smrti Marca Aurelia a na první měsíce Commodovy vlády. Zatímco první naznačuje slušný historický pohled na konec éry antoninovské dynastie, druhá, odehrávající se v období, pro něž chybí dostatek věrohodných historických písemných pramenů, postupně na sebe nabírá zátěž hollywoodské filmové neřesti: efekt navenek, který skrývá pokleslý obsah. Je pravda, že mezi špatnými filmy tenhle patří k těm lepším. Ale jako důvod pro nadšení a okouzlení nabízí přece jen poněkud málo. ()

Viktooorka 

všechny recenze uživatele

Jelikož nejsem chodící učebnice dějepisu a plete se mi i první a druhá světová válka, (ano stydím se za to, neřvěte na mě =o) tak mi moji radost z jakéhokoliv historického filmu nesrovnalosti nezkazí.. Já se koukám na film jako na tabulku čokolády, netěším se na obal, ale obsah. Na to co mi přinese, a jak se pak budu cítit. :o) A jak se cítím po Gladiátorovi?? Plná :o) Je tam všechno, po čem moje srdce touží. Skvělý hrdina a úžasný záporák. Akční scény, u kterých se pohybujete jako on, aby jste uhnuli ráně. Smutek, který Vás zahltí, jako byste vy přišli o rodinu.. A touha po pomstě je tak veliká, že si nepřejete nic jiného, než aby to už konečně udělal.. K tomu si přidejte úžasnou hudbu Hanse Zimmera a máte z toho dokonalý požitek :o) ()

Reklama

hellstruck 

všechny recenze uživatele

Tak tenhle film je doslova pastva pro oči! Po celou dobu svižně ubíhá, je nabitý akcí a ani na chvíli vás nenechá odtrhnout se od obrazovky. A pokud se někomu i tak zachce spát, dokonalá hudba Hanse Zimmera (kterou jsem poznala na první poslech) to prostě nedovolí. Dokonalé triky, kamera, záběry, ze kterých mi div netekly sliny.. jednoduše monumentální. A Crowe je mi hned o trochu sympatičtější. Ridley Scott si u mě po zpackaném Hannibalovi zase napravil reputaci. ()

woody 

všechny recenze uživatele

Film je to pěkně natočený, krásná výprava, triky i ta monumentální hudba.Je to i celkem velmi realistické (hlavně začátek) a napínavé.Ovšem je to poplatné popkultuře.Vím, že je ode mně naivní, čekat v dnešní době Bena Hura či Spartaka ale to co zde předvedl režisér ale hlavně scénárista je skutečně naivnější(a hloupější) než představa, že Zdeněk Troška natočí dobrou komedii.A to, že akademie ocenila scénář byť jen nominací mě přesvědčilo o tom že Oskar silně neznamená kritérium kvality.Když popřu naprosto ale naprosto hloupý konec zbývá mi jen jeden herec nade všechny.Kdo čeká, že zde napíšu RUSSELL CROWE... ten se příšerně plete.I ochotník z vesnice, kterou byste nenašli ani na mapě s nejmenším měřítkem, by zahrál jeho roli lépe a procítěněj.Na tomhle chlapovi je vidět, že to dělá jen a jen pro prachy a slávu.Ne, tím hercem o kterém je řeč je geniální JOAQUIN PHOENIX!! Ten si svou roli zbabělého otcovraha a císaře se záluskem na vlastní sestru tak neskutečně užívá, že je mi na zblití, že Crowe shrábl všechnu slávu a Joaquin je jen ten" grázl" z Gladiátora.Hanba všem. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Ridley dal s Russellem Crowem dohromady velkolepé dílo a jelikož toto je komerční film a nikoli učebnice dějepisu, jak si ovšem někteří mýslí,tak se na to jako komerční film dívám . Beru to jako příběh generála Maximuse ve kterým mám všechno , lásku, přátelství, pomstu, nespravedlnost a hlavně tradičně skvělou Scottovu vizuální stránku .Hudba Hanse Zimmera taky chybí v učebnicích dějepisu, to Vám co lidem nadávate do pitomců, že nepoznají historický nesoulad nevad í ?? Filmovou hudbu totiž může mít film, nikoli dějiny . Dějiny můžou mít příběhy stejně tak jako filmy, ale kde máme dáno že se musí překrývat?? ()

Galerie (115)

Zajímavosti (155)

  • Ve fázi střihu byla vyřazena nikdy neuvedená scéna. V provinční aréně v Zucchabaru byla postava jménem Pluto. Tato maskovaná postava měla hůl s bronzovým drtičem lebek, která po boji gladiátorů v aréně usmrcovala bojovníky, kteří leželi na zemi na pokraji smrti. (FIBO)
  • Design filmového Říma a jeho realizaci režisér Ridley Scott v čase premiéry komentoval: "Většinu jsme ho postavili. Když jsem byl před pěti lety na Maltě, procházel jsem kolem opuštěné skupiny budov. Byl to bývalý vojenský komplex, postavený Brity v roce 1803 kvůli boji s Napoleonem. Byl tam ten úžasný tréninkový plas obehnaný zdmi a všechno to vypadalo velmi římsky. Zapamatoval jsem si to místo a odpíchli jsme se od něj, když jsme přemýšleli o kulisách pro Gladiátora. Při rešerších před natáčením jsem zjistil, že samotný Řím byl ve své době obrovským centrem všeho dění. Měl více než milion obyvatel! Musel být multikulturní a dozvěděl jsem se, že v něm byly i šestipatrové budovy, tudíž jsem chtěl Římu dodat výšku. Výprava ve většině filmů z podobného období nemá žádnou skutečnou plastičnost a nezachycuje skutečnou velikost Říma. A při samotném natáčení bylo skloubení skutečných dekorací s digitálními jako puzzle." (NIRO)
  • Projev majitele školy Proxima (Oliver Reed) ke svým gladiátorům před první bitvou: „Ultimately, we're all dead men. Sadly, we cannot choose how but, we can decide how we meet that end, in order that we are remembered, as men," použila kanadská deathmetalová kapela Kataklysm jako intro k titulní písni na desce s příznačným názvem „Shadows and Dust“ z roku 2002. (J.e.r.e.c)

Související novinky

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

14.11.2023

Stávky skončily, studia nelení a mohou tak vesele oznamovat nové projekty, na nichž se znovu rozjíždí práce. Nejinak je tomu u Netflixu, který se nikdy nebál drahých ambiciózních fláků, a proto teď… (více)

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (více)

Další posily pro druhého Gladiátora

Další posily pro druhého Gladiátora

03.05.2023

Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner) letos na podzim divákům naservíruje velkolepý historický pohled na legendárního francouzského vojevůdce Napoleona Bonaparteho, to pravé ořechové ale zřejmě… (více)

Reklama

Reklama