Království Planeta opic

• USA Kingdom of the Planet of the Apes (více)

Režisér Wes Ball přichází s čerstvým a strhujícím příběhem z Planety opic, který se odehrává několik generací v budoucnosti od vlády lidoopa Cézara. V té době jsou opice na planetě dominantním živočišným druhem a lidé musejí přežívat v úkrytech. Zatímco nový opičí tyran buduje své království, jistý mladý lidoop podniká strastiplnou cestu, během níž se musí vyrovnat s minulostí a učinit náročná rozhodnutí, která budou mít zásadní vliv na budoucnost opic i lidí. (Falcon)

Dodagrad

Za mě měl film docela dost nelogických scén. Navíc oproti ostatním dílům, které hráli nějakou roli ve vývoji opičí kolonie je tohle nejzbytečnější díl nové série. (Tento dojem jsem měl z předchozího dílu. Jako kdyby tvůrcům došli nápady, kam sérii posouvat.) Nicméně akční podívaná je to pěkná. Ale na konci filmu jsem si řekl, že to bylo zbytečně dlouhý a vlastně nám to neřeklo nic nového. ()

Mukade

"Z neznámych dôvodov" samce "ľudoopov" nemali vonkajšie pohlavné orgány ((: , boli kleštenci x''DD ..................... To museli natočiť tak že toho dobráka Mae zabila? Zbytočné a nesympatické. Aspoň ho mali vykresliť ako nedobráka, napr že chcel "niečo" nasilu po Mae... xD Ale takto mi bol celkom sympatický a ona ho zabila. Tss. ..................... Btw geniálny plán, otvoríme ráno velikánske dvere, s hrmotom a húkaním a dúfame že si nikto okolo nič nevšimne. x'D Chápem že ináč sa to akože nedalo, resp na nič lepšie neprišli, ale ... A toto nebola jediný prípad, cela posledná polhodina  dosť trápna a najviac asi tie orly. ............... Freya Allan, taká peknučká a roztomilá. Za ňu 1* naviac, ináč by to bolo za dve. (: Ona je asi jediné nezanedbateľné pozitívum filmu. ()

gogo77

4/10 ... sice velmi realisticke ale inak nudaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa... prvu hodinu som spal.... a potom som uz vstal a trosku som to aj vnimal.... nie celkom som pochopil, ale asi len ja, ze vlastne kto sa odkial vzal, a co tam robil a preco tam siel a hlavne ako o tom vedel.... lebo zrazu sa tam len objavi zena ktora vie vyborne rozpravat, dokonca lepsie ako tie opice ... vsetci sa zachranili a rozpravke je koniec ()

Ardno.Lamalz

Nesmyslně nudné, jakoby scénař tvořilo dítě, co nikdy nevylezlo z baráku, jeho představa o přírodě a fungování zatím nám známého světa je pouze z televize. Nepřirozený brak s nezáživnou tuctovou hudbou, podprůměrnými efekty a příběhem bez špetky inteligence, hvězda za zaklínačku. Zatím kinoodpad roku ()

oleg121

Famózne pokračovanie ságy, ktoré je opäť v niečom odlišné, no rovnako dobre spracované a dychberúce. Dúfam, že toto vzkriesenie tohto sveta bude pokračovať. ()

Raid91

Po původní trilogii zde máme začátek nové a já jsem sakra moc rád, že se to povedlo a šlo přesně tímto směrem. Efekty a celkově visuál patří k nejhezčím současnosti a místy si to maže na chleba i takového Avatara 2 a Freya... jsem opravdu moc rád, že dostala konečně šanci na stříbrném plátně. Na ní se opravdu hezky kouká! 9/10 Nebýt tady Duna part II (a stále věřím v DP3, že udělá totálné bordel a bude to masivní hit a film roku) tak by pro mě byla planeta film roku! Kazdopádně jedno je jisté válka o planetu zemi terpve začíná! ()

jara12

Návrat ságy o Planetě opic v podobě filmu Zrození planety opic přinesl nečekaný úspěch a odstartoval chválenou filmovou sérii. Nový protagonist Noe vede diváky na dobrodružnou cestu za záchranou světa, čelícímu nátlaku přírody a opicí vlády. Režisér Wes Ball dokázal vytvořit poutavý film, který oslavuje kreativitu a narativní strukturu původní série. I přes mnohé kvality však trpí nedostatkem prostoru pro vedlejší postavy a některé logické díry ve finálním závěru. Nicméně Království Planeta opic stále nabízí kvalitní zábavu a slibuje zajímavé pokračování této ceněné filmové ságy. ()

555borac555

Přijde mi, že z hlediska CGI je to je to ještě pokročilejší než minulý díl. Opravdová nádhera. Nebal bych se to postavit z hlediska efektu k nejlepším filmům současnosti. Je tu dobrý scénář a i dobře napsané postavy. Film je plný pěkných scenérií a záběrů. Upřímně jsem po posledním díle trochu bal, toho jak chtějí příběhově pokračovat. Čekal jsem, že se tu trochu bude vařit bez vody. Ale všechno tu dobře funguje. Nemůžu se dočkat dalšího dílu. Skvělý zážitek. Dávám královských 8/10. ()

Belphegor

Vizuálně podmanivé, zajímavé téma a celkem nosný příběh. Opravdu mě zajímá, jak se bude opičí série vyvíjet. Za mě nejlepší díl ze všech 4. Je tady sice několik nejasností, ale plně je vzhledem k tématice blockbusteru odpouštím. ()

MovieTom

Rozhodně se netajím tím, že novodobou trilogii naprosto zbožňuji. A na Caesarovu cestu plnou hlubokých myšlenek bylo zajisté těžké obstojně navázat, ale Království Planeta opic to dokázalo a byť není úplně bezchybné, a tak kvalitní jako předešlé díly, stále se jedná o skvělý film a především velkolepý blockbuster. Samotný začátek vás nádherně vtáhne do děje a obeznámí s postavami. Hlavní hrdina Noa sice není žádný nový Caesar, ale stále si jej oblíbíte. A po jedné velké a skvěle natočené potyčce, při níž dojde i na nemalé ztráty, se musí náš nový opičí hrdina vydat na nelehkou cestu. A tím se dostáváme do prostřední části filmu, která je rozhodně nejlepší. Putování krajinou, ve které si za dvě stě let příroda vzala zpět lidmi vybudovaný svět je úžasné a neskutečně pohlcující. Dozvídáme se spoustu nových informací a bylo nanejvýš zajímavé sledovat, jak se vše z předchozích filmů jeví jenom jako pouhé legendy. Dále se setkáváme s opičákem Rakou, který je jednoznačně nejlepší postava celého filmu a narazíme i na skvěle ztvárněnou lidskou hrdinkou Mae. Postupně se dostáváme do závěrečného aktu, kde se nám představí hlavní záporák Proximus, jenž byl naprosto skvělý a především ve scéně v jídelně si dokázal získat obrovský respekt. Avšak ke konci začne vše jaksi pokulhávat. Spousta linek je bohužel uspěchaných, některé věci jsou nelogické, tvoří se další zbytečné příběhové oblouky a rozpracovaná témata se vytrácí. I přesto si však novou Planetu opic zajisté užijete a byť sama o sobě není úplně dokonalá, pořád má spoustu výrazných momentů. Ať už si vzpomenu na první epickou konfrontaci, chvíli, kdy Mae poprvé promluví, již zmíněnou večeři, přílet orla na Noaovu ruku či souboj s gorilou v zaplavující se místnosti s temným a nečekaným koncem. Zkrátka není to dokonalé, ale přesto zatraceně dobré. 8/10 ()

FildasCZ

Upřímně těšil jsem se, protože předchozí díly byly o poznání lepší.. Kdyby mi někdo řekl, že tam bude jen jedna akce a zbytek jen dialogy, tak si počkám až to bude v tv...Trochu lituji vyhozených peněz, ale zase po delší době od dob Duny 2 jsem se podíval do kina. Holt si film budu muset projet v kino ripu, protože jsem se nechal opět napálit, že tam bude více akce... A do kina pro mě má smysl chodit jen, když je akce či audiovizuál. Pocitově 3 hvězdy, ale upřímně vidět to už určitě nechci, takže 55% ()

Hazding

Tak som si zašiel na ďalšiu opičiareň a bolo to... Fajn. Len fajn. Základná zápletka bola celkom pútavá na prvé pozretie, po druhé by som si ale film nepozrel. Tempo je celkom pomalé a svet opíc moc jednoduchý. Celkom solídny vizuál, ale nejak extra pútavý. Sú tu tiež také tie "aping" momenty, ktoré sa snažili spraviť v Planéte od Burtona, a úprimne? Pôsobili takmer rovnako stupídne. V origo trilógii opice neboli také opice.  Noah ujde. Nič viac, nič menej. Nezdá sa mi nejako extrémne sympatický, ale zas ma teší že nie je taký ten osvietený archetyp, ktorý ľudí považuje za rovnaký druh a chce s nimi žiť v slobode a rovnosti. Ani sa s Mae nespriatelili, preukázal pár láskavostí, ktorých nakoniec celkom ľutoval, a hoci to neskončilo naozajstným konfliktom, načrtol sa konflikt budúci medzi druhmi  Páči sa mi moment, kedy opice nechápu nadávky používané ľuďmi. Ale prečo potom nepremýšľajú nad slovami kráľ a kráľovstvo, ktorých koncept by nemali vzhľadom na svoj spôsob života a spoločnosť poznať. Taktiež, toto je sťažnosť skôr na titulky, ale v originále hovorí o elektrine v deratyzačných tyčiach ako o "power", teda prostej akejsi sile. V titulkách hovorí o prúde. Jak môže vedieť že sa tomu hovorí prúd? Taktiež, tvorcovia ako preklad slova "ape" z nejakého dôvodu používajú vedľa "opica" aj "ľudoop". Smutné, ale ešte smutnejšie je, že to ľudoop nad opicou prevažuje. Ak ale tento snímok mal slabiny, bol i to záporáci. Dvaja hlavný poskoci nemajúci žiadnu agendu ani osobnosť, to by bolo ok. Kebyže si film nedáva takú starosť s ich predstavením. Ako, ten týpek čo si furt škrabal kozy, toho kamera postupne zameriavala celú minútu, on spáchal prvú vraždu, a čo zvyšok filmu? Je v pozadí. Gorila? Obyčajný stroj na mlátenie a zabíjanie. A prečo vôbec zabili Naovho otca a múdreho orangutana, keď aj tak všetkých odvážali do kráľovstva? No a potom, Proximus. Mohli z neho urobiť charizmatického vizionára, ktorý proste naozaj chce niečo dosiahnuť. To aj načrtli traileri. Film ale predstavuje nie nejak sympatického, až jednoduchého, nadutého plochého tyrana. Celá jeho vec s Cézarovým odkazom je tu o tom, že on hovorí apes together strong, a všetci ostatní to majú opakovať. Lebo načo nejak kritickejšie argumentovať a ospravedlniť svoje jednanie, prečo im nepredstaví ambície a sny ktoré pre opice má, načo sa snažiť reálne ideologicky dostať opice na jeho stranu? Jediná jeho pozitívna a zaujímavá vlastnosť je záujem o dejiny Ríma. Inak nič. A najlepšie je, jak chce dostať Noaha, ktorému zabil otca a zotročil ľud, na jeho stranu. Ako? No, proste mu povie "you are smart ape bro, be with me". Žiadne presvedčovanie. Žiadne ospravedlnenie za smrť jeho otca. Žiadne väčšie presvedčenie o správnosti jeho vízie, o prospechu ktorú prináša pre opice. Proste mu povie nech mu helpne. Premarnený potenciál. 70%, not great not terrible, ďalší krát to vidieť nemusím. ()

Konev

Opice budou pořád opice a lidi pořád lidi. A ani tento film na tom nic nezmění. Zbytečně natáhlé. Kde se vzala, tu se vzala Maya, která všechno ví a všechno ovládá... orli, kteří poslouchají opice....no dost bylo fantasmagorie. ()

Lukango

Po ukončení trilogie s Ceasarem jsem si opravdu myslel, že jakékoliv navázání bude průšvih, který sérii ublíží. Také jsem se velmi bál, aby tam nechyběla prezence lidských postav, přece jen ve všech předchozích filmech lidské postavy byly, takže jsem měl strach, jestli to čistě opičí postavy dokážou utáhnout sami. Hlavní strach jsem měl s těmi zmíněnými postavami, že nedokáží zopakovat kvalitní prokreslení opičích postav. Celkově jsem filmu moc nevěřil, sice trailery vypadali nádherně, přesto jsem se bál, že to prostě pohoří. A teď se ukazuje, že veškeré obavy byly zbytečné, protože Wes Ball, režisér trilogie Labyrintu, nám přináší epický a krásný film, který by filmový fanoušek neměl minout. Film otevírá novou kapitolu s novými postavami, dějem a jen párkrát se odkazuje na Ceasarovu trilogii. V úvodní sekvenci při šplhání pro vejce jsem si říkal, jestli to bude stačit, jestli skok o 300 let do budoucnosti není až příliš. Po 15 minutách jsem byl jistý, že se bude jednat o něco výjimečného, co rozhodně nebude dělat ostudu původní trilogii. Příběh má rychlý spád, zápletku mohli udělat zbytečně jednoduchou, ale přesto ji udělali trošku složitější. Hned na začátku tu máme napumpovaný chaos, kde do vesnice kmene našeho hrdiny vlítne druhý kmen a všechny je unese. To byl jeden ukazatel toho, že ti, co dělali tenhle film, tak dokáží natočit pěkné akční scény. Ale přesunu se k příběhu, kde po tomto zničení vesnice sledujeme Noe, který putuje se pomstít a najít svůj unesený kmen. My tak sledujeme velké pátrací dobrodružství. Jeho putování nabere mnoho odboček, ale přesto to je kvalitní dobrodružství, které baví. Jak jsem říkal, největší obavy jsem měl z vykreslení postav, jestli budou mít dostatečně velký charakter, aby zaujmuly. Ano, měli a ke konci jsem si ke každé postavě našel nějaký vztah a tvůrcům se opět povedlo, i když to tentokrát měli o trochu těžší, vybudovat poměrně prokreslené postavy, o které se divák může bát. Teď zpětně si uvědomuju, jakou motivaci měla Mae, že sledovala Noe, když přece měla vlastní misi a bez Noe by to zvládla taky, ne? Teď si plně nevybavuju její motivaci, ale přemýšlím, proč se s nimi spojila. Přesunu se k vykreslení záporných postav, které stačí a naši dva záporáci mají rozhodně silný charakter a budete se je po skončení filmu pamatovat. Těmi dvěma myslím Proximuse a gorilu Sylvu. Celkově je scénář poměrně kvalitní, děj má neustále, co nabídnout, dialogy jsou svižné a fungují, postavy jsou poměrně dobře vykreslené a samotný děj je jedno velké epické dobrodružství, které otevírá cestu potencionální trilogii. Z hereckých výkonů tu úplně nemá cenu hodnotit, protože tu máme jen figuríny sloužící pro animátory. Jediná plnohodnotná lidská postava tu byla Mae, kterou hrála Frey Allanová, která špatně nehrála, na druhou stranu tu také neměla nějak upovídanou a flexibilní postavu. Z technické stránky to klasicky vypíchnu předností filmu, což jsou efekty. Z trailerů jsem se lehce bál, jestli to bude tak dobré, jak se čekalo. No a očekávání naplněno. Jednotlivé opice jsou opět posunuty o level výš a hned po Avatarovi tu máme nejlépe počítačově vytvořené postavy. Exteriéry tu jsou propracované a já prostě nemám šanci si stěžovat na jakékoliv cgi. Podtrženo, sečteno, máme tu horkého nominanta na Oscara za vizuální efekty. Jenže Duna je Duna a ta si na příštích Oscarech veškeré technické sošky sebere pro sebe. Po vizuální stránce tu máme opravdu vyšperkovaný a nádherný epický snímek. Dále tu máme kameru, která si stále drží kvalitu z předchozích filmů, což znamená, že tu najdeme krásné záběry, především v akčních sekvencích, skvělé nasvícení, jednoduše kvalitní kamera. Dále také zvuk, který je vedle kamery špičkový. Je krásně ostrý a čistý, což dělá film po audio stránce velmi vydařeným. Schválně si porovnejte ostrost a kvalitu zvuku v Království planety opic třeba s letošní Godzilla x Kong, abyste viděli, vlastně slyšeli, ten rozdíl. I když to je možná až moc, ale Království planety opic má velkou šanci se uchytit na nominacích za zvuk při Oscarech. U trilogie s Ceasarem jsem měl lehkou stížnost na hudbu, že by měla být více epičtější, víc zapamatovatelná. Tady ten lehký problém stále přetrvává, ale stále to je kvalitní soundtrack. Jednotlivé akční sekvence shrnu dohromady a vyjde mi z toho kvalitní filmařina, která má nápady, je dobře nasnímaná, ozvučená a rozhodně není okoukaná. Jakožto fanouškem tohoto filmového světa jsem příjemně překvapen, že se tvůrcům povedlo vzdáleně navázat a vytvořit si základy pro potencionální trilogii. Tvůrci toho mají mnoho před sebou, ale už teď mohu říci, že mají dobře našlápnuto. Království planety opic je epická jízda, která je po technické stránce dokonalá, po té scénáristické to už takové terno není, ale stále to je parádní dobrodružství, které má co nabídnout. Jak říkám, jsem překvapený, z té technické stránky ani ne, věděl jsem, že to vyladí ke kráse, ale jsem překvapený ze scénáře, protože tu stále máme epický a konzistentní příběh, který dělá chyby jen málo. Známka: 7,5/10 () (méně) (více)

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

24.12.2023

The Legend of Zelda putuje do filmu

The Legend of Zelda putuje do filmu

11.11.2023

Nejspíš to bylo jen otázkou času. Po letošním obrovském úspěchu snímku Super Mario bros ve filmu, jenž se díky miliardě a dalších 362 milionech dolarů stal nejúspěšnější herní adaptací vůbec, studio… (více)

Osmá Mission: Impossible se o rok odkládá

Osmá Mission: Impossible se o rok odkládá