Reklama

Reklama

Vynikající psycholog Malcolm Crowe (Bruce Willis) má za sebou traumatizující zážitek. Bývalý pacient se vloupal do jeho domu a dříve než sám spáchal sebevraždu, pokusil se ho zastřelit. Šlo zřejmě o trest za to, že mu nedokázal správným způsobem pomoci. Příští podzim. Doktor Crowe se pohroužil do práce a více než své manželce, trpící vzrůstajícím odcizením, se věnuje novému pacientovi. Osmiletý chlapec jménem Cole Sear vidí v těch nejneočekávanějších chvílích duchy s děsivým zevnějškem jasně prozrazujícím příčinu smrti. Oběšenci, sebevražedkyně, chlapec s hlavou prostřelenou brokovnicí Proč se zjevují obyčejnému osmiletému chlapci z Philadelphie? Chtějí ho děsit nebo snad potřebují jeho pomoc? Doktor je racionální skeptik, ale tragické zkušenosti s podobně postiženým pacientem z loňského roku ho varují před unáhlenými standardními závěry. Ostatně to, že osmiletý Cole Sear skutečně vidí reálně existující duchy, není to největší překvapení, které na Malcolma Crowea čeká... (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

Trailer 3

Recenze (1 324)

Anthony 

všechny recenze uživatele

Závidím těm, co to uvidí poprvé a nikdo jim nevykecá pointu. Věděl jsem, že se na konci něco chystá a stejně mě dostal. Navíc je výborný celý film - výborná atmosféra, skvělí herci (především Osment, Oscara jsem mu přál víc než Cainovi za Pravidla moštárny), přesně padnoucí hudba od JNHowarda. Kromě závěru pro mě ještě nezapomenutelná scéna s domácím videem. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Shyamalan si práci hodně ulehčil větou: "Vidíme jen to, co vidět chceme" (nebo něco v tom smyslu), čímž mnoho zdánlivých nelogičností ve skutečnosti nelogičnostmi není. O šokantnosti pointy bohužel příliš polemizovat nemohu, neboť jsem ji znal asi půl roku před zhlédnutím (a ani přes úpornou snahu se mi ji nepodařilo z mysli vystrnadit). Nicméně pár lekaček bylo skutečně dost mrazivých (až na kost). 85% Zajímavé komentáře: POMO, berg.12, StarsFan, Grafito ,MManual ()

Reklama

Arachneuss 

všechny recenze uživatele

Takhle dokonalou pointu jsem snad nikdy neviděl. Shyamalan dokazuje, že je mistr tajemství, překvapení, napětí a zvratu ve 21. století. Tento film je nejlepší pustit si ihned dvakrát, protože až na podruhé naplno oceníte jeho kvality. K filmu jsem přistupoval s nulovou znalostí a tak jsem byl celým dějem NAPLNO unešen. Po Ženě ve vodě je toto asi muj nejoblíbenější kousek tohoto mága. ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Nevěděl jsem, co mám od snímku čekat, snad jen, že to bude něco s prvky Oka a Shyamalanovou velice zvláštní režií (zážitek z Vesnice je pořád čerstvý). Osment i Willis (od kterého jsem se btw dočkal kupodivu výtečného hereckého výkonu a ne jen drsných řečiček) byli velice přesvědčiví, jejich role jsem jim fakt hltal. Atmosféru to mělo výbornou-napínavou, mrazivou, mysteriózní. Čekal jsem, že v okamžiku, kdy se syn s matkou objímají v autě, tak se obraz přenese k Malcolmovi šeptajícímu dojemné slovíčka spící manželce a pak nastoupí závěrečné titulky (čímž by mě film utvrdil v nižším hodnocení a vůbec pohledu na právě viděné dílo), ale...ten konec jsem zprvu ani dobře nepochopil (a pořád se ptal, kdo z těch 2 je vlastně mrtvej?!), každopádně byl VÍCE než překvapivý a musím říct, že mi stály všechny chlupy v pozoru a cejtil jsem jak mi leze mráz po zádech (to už se mi u žádného filmu pěkně dlouho nestalo). Na vychutnání promyšleného scénaře bych se na film musel asi znovu podívat, ale stejně mi zde několik věcí nesedí (navíc mi vadí fakt, že poté co Malcolma postřelil ten jeho pacient, tak to střihli-kdyby to neudělali, tak by samozřejmě snímek ztratil svoje kouzlo a pointu, ale stejně je to od nich nechutnej podraz ;-)). Moje aktuální hodnocení nejspíš nebude konečné, leč teď jsou to 4*. ()

monolog 

všechny recenze uživatele

Víte co mě na tomhle filmu nejvíc rozesmálo? Že moje máma zjistila tu konečnou velkou pointu už někdy po třičtvrtě hodině. A to se o SF nebo podobný mysteriózní žánr nijak zvlášť nezajímá a o tomhle filmu věděla jen, že je. Tak to mě nejvíc rozesmálo, protože mě to napadlo až asi o čtvrt hodiny později. Jinak příběh je notně temnej a zajímavej, i když žádná extra hloubka v něm není. To si nenalhávejme. Vlastně je to až neuvěřitelně přímočarej příběh, přestože často zobrazenej spíš v náznacích, než v jasném projevu. Ale herecký výkony jsou opravdu dobrý, nejvíc mě asi zaujala ta holka, kterou vidí mladý Haley a pak Haley sám. Líbí se mi ten styl vyprávění příběhu. Pomalej a nikam neutíkající, čekající až si divák přestane dávat pozor a pak náhle udeří. Ale za nejlepší film nebo nejlepší thriller nebo nejlepší SF to vůbec nepovažuju. Spíš tak vyšší nižší střední třída. ()

Galerie (83)

Zajímavosti (81)

  • Počas kastingu na rolu Colea Seara sa Shyamalan obával Osmentovho videokonkurzu a neskôr povedal, že je to "naozaj sladký cherubín, akýsi krásny, blonďavý chlapec." Shyamalan videl túto rolu ako temnejšiu a namyslenejšiu, ale pripustil, že herec to "zaklincoval to svojou zraniteľnosťou a potrebou... Bol schopný vyjadriť potrebu ako ľudská bytosť spôsobom, ktorý bol úžasný." (Arsenal83)

Související novinky

Horor Ti druzí se dočkají remaku

Horor Ti druzí se dočkají remaku

13.10.2020

Známý horor Ti druzí s Nicole Kidman se dočká remaku. Snímek španělského režiséra Alejandra Amenábara vyprávěl o matce a jejích dvou dětech na konci druhé světové války, kterak čekají, až se otec… (více)

ČSFD Award pro Jamese Newtona Howarda

ČSFD Award pro Jamese Newtona Howarda

04.04.2017

Přední skladatel instrumentální filmové hudby James Newton Howard obdržel v neděli 2. dubna z rukou Martina Pomothyho "ČSFD Award" za "Oblíbeného skladatele dobrodružných soundtracků". Průlomovým… (více)

Willis a Shyamalan potřetí

Willis a Shyamalan potřetí

31.01.2014

Po zániku Země a Poslední vládce větru rozhodně nepatří mezi filmy, za které by M. Night Shyamalan sklidil příliš chvály. Pověst mistra napětí si vysloužil spíš Šestým smyslem a Vyvoleným, takže… (více)

Eastwood a Damon vidí mrtvé lidi

Eastwood a Damon vidí mrtvé lidi

20.09.2009

Clint a Matt si zjevně padli do oka. V prosinci má premiéru jejich společný „jihoafrický“ projekt Invictus, ve kterém si Morgan Freeman zahraje Nelsona Mandelu a Matt Damon kapitána ragbyového týmu.… (více)

Reklama

Reklama