Dobový film Vlny režiséra Jiřího Mádla ukáže napínavé a doposud utajené příběhy novinářů Československého rozhlasu. Na konci 60. let, kdy zněl z rádiových vln rokenrol a studentské revolty měnily svět, nastoupí starší z bratrů do prestižní redakce rozhlasu. Záhy se ocitne v nebezpečném souboji redaktorů a tajných služeb. Ve víru událostí půjde brzy všem o život a hlavní hrdina stojí před drsnou volbou: ochránit bratra, nebo pravdu a kolegy? Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů mezinárodní redakce Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu (Bontonfilm)

KojtusVojtus

Nevím z jakého důvodu jsem na tenhle film nešel už dřív. Teď se mi konečně poštěstilo a musím se zeptat: kdo nechal Mádla vařit? Protože tohle byla neskutečná dobrota. Mádl vzal jíž několikrát zfilmované téma a vložil do něj nové prvky a hlavně ústřední téma, které se motá kolem Československého rozhlasu. Děj perfektně ukazuje krutost tehdejší doby, kterou obohacují skvělé herecké výkony ať už od Vojtěcha Vodochodského v hlavní roli, tak i od ostatních. Dalo by se říci, že příběh neměl žádné nudné či pomalé chvilky, spíše nenechával vydechnout. Pak se ale na plátně objevilo datum 20. srpna a začalo finále, které bylo sakra povedené. Musím pochválit také práci se zvukem a prostřihy na skutečné dobové záběry, které prodávají na autentičnosti. Ve zkratce nám Mádl doručil brilantní kinozážitek a já doufám a fandím v tu nominaci na Oscara. ()

iz67

Není to veledílo, ale něco, co sice hodně zjednodušeně, ale přesto pocitově věrně popisuje naši národní frustraci, kterou významná část společnosti ještě stále považuje za součást své vlastní zažité historie. A proto se na to chodí. Člověka to pak vtáhne, odsýpá to, dialogy jsou většinou životné a ne jako z Marsu, jak je v českém filmu bohužel zvykem. Co mi vadilo, jsou nepřesné historické detaily ohýbané kvůli fungování dějové linky (a zjedodušování a klouzání po povrchu a tolik kladných postav bez hanebné minulosti či budoucnosti...) . (I když chápu, že šlo o to, symbolizovat jednou partou {malou redakcí} celou společnost.) 3.5* ()

krysik

Ještě teď mě svírá, když na něj pomyslím... Je to nadupaný návrat českého filmu, který mapuje část našich dějin a ukazuje hrdinství rozhlasáků. Rozhlas, který s námi byl v nejlepších i nejhorších dnech našeho národa. Jiří Mádl dokázal "vlny" dostat na plátno neskutečným stylem. Jak filmařsky, tak historicky... Ukázal práci nejen rozhlasových reportérů, ale také obrovské hrdinství techniků, kteří dokázali signál od mikrofonů odbavit na vysílače, aby se dostal k posluchačům v nejvypjatějších chvílích. Jiří Mádl dokázal udělat důstojnou a krásnou tečku za oslavami 100let rozhlasu. Jsme s Vámi, buďte s námi. ()

Eire

To sa odohravalo v Slovakistane v roku 2024? :-))))) Uuuuuuu.. Hranol, Blbos Blaha, Sukaj-Estok a kapitan uz koncipuju pozyvaci list PUTLERovi... uuufff . Dost bolo cierneho humoru. WELL DONE Jirka Madl, well done MARTIN ZIARAN! 85%!..... Preco sa len CSFR rozdelilo v 93!? :-( ()

Alden_Larson

Naprosto fenomenální. Neuvěřitelný film. Mrzelo mě po něm odejít z kina, chtěl jsem tam dál sedět a klidně ho shlédnout celý ještě jednou. Jiří Mádl už potřetí dokázal, že je mimořídně schopný scénárista i režisér, tento film je bez pochyby jeho nejlepší. Děj je nesmírně působivý a postavy všechny výborně napsané. Prezentace je fantastická, hlavně v poslední třetině filmu. Vyobrazení sovětské okupace bylo tak napínavé, tak skvěle natočené, sestříhané a sehrané, až mi z něj běhal mráz po zádech. Herecké výkony byly fantastické, každý herec zde hrál na maximum. Hudba byla úžasná, opět hlavně v poslední třetině. 10/10 ()

Blackadder

Prostě na pět hvězdiček to není. Navzdory kvalitní práci režiséra, většiny herců a "vkusného" zakomponování původních závěrů. Co ubírá hvězdičku? 1. Zbytečně dlouhá stopáž, kdy film místy nudí, 2. Pro občana ČSSR možná vyšší míra fikce (kdo je cizinec, nebo kdo nezná naší historii, nechť si přidá hvězdičku),3. Neberec "hrající" bratra hlavního hrdiny.. Ale jinak paráda, pan Mádl překvapil. ()

MaxPower odpad!

Řemeslně zvládnutý nudný film na 100x vytěžené a obehrané téma. Ostatní asi byli na jiném filmu a asi všichni ve varech, protože kino v den premiéry bylo prázdné, jak jsem jestě nikdy neviděl za 20 let. Dal bych klidně 50%, ale pro přehodnocennost dávám odpad. To se opravdu nestalo  poslední desítky let nic zajímavého, že se musí furt točit dokola filmy o 1968? ()

Detektiv-2

Člověk si řekne, že se jedná o 100x zpracované téma. Vytěžené od shora dolů. Tady však musím všem pochybovačům vyvrátit, že takový film o naši historii, tu ještě nebyl. O událostech v Československém rozhlasu jsem nevěděl téměř nic. Neznal jsem jména hrdinů, kteří se starali o svobodné vysílání do posledních chvil. Na Vlny by měli zajít všichni povinně do kina, nejen proto, že ten film za to stojí, ale také proto, že je mrazivě aktuální a připomíná situace, které se dějí nedaleko od nás. Vlny mají všechno. Naskočí vám husí kůže, dojmou vás i rozesmějí. Vystoupá vám adrenalin a tak moc si budete přát, aby hrdinové dopadli dobře, ale víte, že se jedná o falešnou naději. Skvělá kamera, dokonale padnoucí hudba i závěrečný soundtrack. Jiří Mádl, herci a všichni ostatní, kdo se na filmu podíleli, si zaslouží uznání a abyste do kina opravdu zašli. ()

Sebule

Jiří Mádl nám přinesl snímek, který nejen že ukazuje kus české historie, ale zároveň vypadá světově. Výborné obsazení a výkony, hudba, obraz, kamera, naprosto skvělé. Abych jenom nevychvaloval, tak se najde i nějaké mínus, tím je míněno klišé, které se sice objeví, ale nijak nenarušuje celkový dojem z filmu. Celkově ale se mi to velice líbilo, velice napínavé, zároveň člověk nemusí mít ponětí o těchto událostech a vše je podkresleno skvělým soundtrackem. Hodnocení: 8,75/10 ()

Matamoroz

Dobrý film, který se na jednu stranu snaží být faktograficky věrný, ale zároveň věci a děje poněkud ohýbá a zjednodušuje, což může vyvolávat falešné představy o tom ,,jak to tenkrát bylo,,. Ne, rozhlas nebyl ,,jediné médium,,. Ne, schöne Tony nemluvil francouzsky. Ne, redaktoři z ČsRo ho nepřiměli k abdikaci. Ne, Dubček nebyl tak super týpek...I přesto všechno jsou Vlny zdařilá, poměrně emotivní a důstojná podívaná. ()

Vont

Skvělý český film tohoto roku. Mám radost, že se Jiřímu Mádlovi podařilo vymanit ze škatulky standardně vypadajícího a vystavěného  tuzemského filmu. Kromě příjemného hereckého obsazení a úžasného vizuálu musím pochválit i zajímavě odvíjející se děj. Jsem rád, že mi film zprostředkoval detailnější obraz pražského jara 1968. ()

jungewolf

Výborný film, perfektně obsazený. Moc se mi líbily střídmé, civilní, většinou málomluvné scény, ti lidi furt všechno neokecávali a rovnou udělali to, co považovali za správné ... . Herecký koncert : V.Vodochodský(hlavní hrdina, rozhlasový technik Tomáš Havlík), S.Majer(Milan Weiner, vedoucí rozhlas.redakce mezinár.života), T.Pauhofová(rozhlas.red.Věra Šťovíčková), V.Kotek(red.Jiří Dienstbier), M.Hofmann(moskevský zpravodaj Čs.rozhlasu Luboš Dobrovský), P.Lněnička(red.Jan Petránek), J.Erftemeijer(red.Ludvík Čermák), J.Nedbal(redaktor+agent StB Zdeněk Šmír, otevřel okupantům podzemní vchod) a M.Šoposká coby sekretářka Jarunka. No a hlavně : I.Bareš (ředitel Čs.rozhlasu Miloš Marko) a T.Maštalír jakožto tehdejší ředitel Ústřední správy spojů ... . Vynikající byli i herci v menších rolích, např. O.Stupka(Pavel Havlík, bratr hlav.hrdiny), P.Halíček(rozhlas.technik, který na konci filmu podepíše "sebekritiku", aby mohl v rozhlasu dál pracovat), M.Řezníček(jeden z VŠ studentů) nebo Petr Buchta(další z techniků - ti, co zprovozňovali na začátku sovět.invaze venkovské vysílače). Doufám, že příští rok dostanou Vlny aspoň tři České lvy. Jsem v tomhle skeptický, třeba naprosto famózní film O.Trojana Toman před pár lety dostal jen jednoho, a to je už napořád(!!!!) skandální... . Naděje umírá poslední, snad Vlny dopadnou o dost líp... .***Natáčelo se mj. v Praze v ulici Horská vedle budovy dopravní fakulty ČVUT, v ulici Ke Hradu a taky přímo v budově Českého(tehdy Českosloven.)rozhlasu. Dále se točilo např. u Chocerad. ***Titulní píseň Vlny složila a nazpívala Ewa Farna. ()

rysafi

Nah. Na střeše a Pojedeme k moři jsou excelentními filmy, tady se však Mádl trochu vytrácí a je místy nahrazen Hollywoodem. ()

Frca

Je v našich končinách možné natočit absolutně skvělý film? Jiří Mádl nám spolu s úžasnými herci dokázal, že to možné je! Opravdu by mě nenapadlo, že budu v kině TLESKAT českému filmu! Mádl to zabil. ()

Fin_429

Vidím články: ,,Mádlovy Vlny poputují do boje o oscary", ,,Akademie do boje o oscary vysílá Vlny". A já si myslím, že to tak 100% bude. A ano, ten film byl skvělý, zná své hodnoty, pečlivě buduje a vypráví vcelku důležitý příběh, jen tedy občas zakopává scénářem, ale ví. Je si jistý a chce být tím, k čemu je předurčený. Avšak to opravdu a zase není film hodný tohoto ocenění. Kolja měl co nabídnout. Netradiční téma, scénář, příběh, no proste svěrákovost jako takovou. Vlny trpí ale na tom, že vše co posíláme, jsou historické snímky. Já si myslím, že tohle už není cesta. A tak mi je i Vln trochu líto. Neb to je opravdu skvělý tuzemský film. Ale bohužel ho prostě nejde dle mého vnímat v širším kontextu než v tuzemském. ()

Pan.Antonin

Napínavý thriller, který mne vtáhnul do děje, a já se zájmem sledoval práci rozhlasáků, jejich osudy z roku 68 a boj o svobodu slova. Dobře obsazeno a zahráno, zaujal i nepříliš známý hlavní herec. Dále bych vypíchnul, že při snaze o kombinaci archivních záběrů a nově natočeného materiálu dostávají ty nové záběry dobový "look" a snaží se splynout s těmi dobovými (čímž se film liší od seriálu Vyprávěj, kde to šlo na první pohled rozeznat). Hodnotím na pomezí čtyř a pěti hvězd. P.S. Odborné recenze k filmu jsou koukám plné blábolů. -- "Ve scénáři se nenašlo místo pro ženskou postavu, která by ke svému bytí nepotřebovala žádné postrčení od mužských kolegů." --"Film, v jehož titulcích jsou v kolonce dramaturgie uvedena hned dvě jména, by měl dávat větší smysl." --"Je zjevné, že tu je hlad po velkých historických dramatech a velkých hrdinech, kterých ostatně naše dějiny ani kinematografie zase tolik neměly." ()

Českým kandidátem na Oscara budou Vlny

Českým kandidátem na Oscara budou Vlny

10.09.2024

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA), která mimo jiné každoročně stojí i za udílením cen Český lev, v úterý 10. září 2024 prostřednictvím tiskové zprávy oznámila výsledek hlasování svých… (více)

Finále Plzeň láká na exkluzivní premiéry

Finále Plzeň láká na exkluzivní premiéry

10.09.2024

Filmový festival Finále Plzeň nabídne divákům exkluzivní možnost zhlédnout řadu premiér a předpremiér českých filmů. Od 20. do 25. září se v západočeské metropoli představí snímky, které teprve čeká… (více)

MFF Karlovy Vary v číslech ČSFD a očima agentů

MFF Karlovy Vary v číslech ČSFD a očima agentů

07.07.2024

V sobotu 6. července skončil 58. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. V rámci slavnostního zakončení byly samozřejmě rozdány festivalové ceny, a jak jsme zde psali, hlavní ocenění… (více)