MARK RENTON je hrdina naší doby. Není hlupák, není s ním nuda, jen je někdy trochu pobledlý a jindy úplně mimo. Film TRAINSPOTTING, který se odehrává v Edinburghu, ve městě, které je vším, jen ne městem snů, vypráví příběh Marka a jeho kamarádů – zkrachovalců, lhářů, psychopatů, zlodějů a feťáků, kteří nenávratně míří vstříc sebezničení. Jediný Mark najde dost síly, aby svému osudu unikl. Pak si ale znovu položí otázku: „Chci si opravdu vybrat život?" (Bontonfilm)

Spike86

Skvělý Ewan McGregor. Bohužel mě to moc nenadchlo, hlavně díky podstatně slabší druhé polovině filmu. Ale jinak nápaditě natočené scény delíria a absťáku. 65% ()

Snakefinger

Jo tak tohle je naprostý kult, a to jak kniha, tak toto nadmíru vydařené filmové zpracování. Už se těším na filmové pokračování jelikož předloha pod názvem PORNO byla geniální. ()

redaerara

Důvod, proč nikdy nezačnu brát drogy. Ne snad kvůli penězům a vyčlenění se ze společnosti, ale nikdy si takhle nechci prosrat prostěradlo! ()

the_weaver

Ako pohľad do hlavy (nie života!) drogovo závislého to je zaujímavé. Vtipne podaná je aj myšlienka, že závislák ukončí závislosť až keď on sám chce.↵  Ale o moc viac som v tom filme nenašiel. Komédia stojí na fóre s lietajúcimi sračkami, akcia na bitkárskych výstupoch parťáka Begbieho (ktorého skvele hrá Robert Carlyle) a vizuály na bizarných interiéroch v rôznych štádiach zabordelenia. Za spomienku stojí ešte muzika, a tým to končí. ()

bohyyy

“take your best orgasm, multiply the feeling by twenty, and you're still fuckin miles off the pace” Z drogových tripů mám o chlup radši zničující Requiem for a dream, ale musím uznat, že Boylovo převedení Welshovi knihy je díky černému humoru mnohem větší zábava. _____ Za geniální kreaci "kapánek" prchlivého Begbieho kategoricky požaduji pro Carlyla sochu nebo přinejmenším nějaký metál. ()

raikonen16

„Vybrat si život. Vybrat si práci. Vybrat si kariéru. Vybrat si rodinu. Vybrat si zasraně velkou televizi.Vybrat si myčky, auta, přehrávače kompaktů a elektrický otvíráky na konzervy. (…) Na konci toho všeho pěkně zplesnivět. Pochcávat se v ubohym domku a bejt jenom na obtíž sobeckejm, zmrvenejm spratkům, který jsi splodil, aby tě nahradili.“ Prostě skotský filmový zázrak v čele s nápaditým Dannym Boylem a perfektní hereckou sestavou. vybraná hudba posunuje tenhle film ještě o level výš. ()

jenspifa

Jeden z nejlepších filmů 90.let. Danny Boyle ukázal svůj tvůrčí cit, a jde vidět, že musel mít sám zkušenosti, protože tohle jentak někdo natočit nedokáže. Určité scény se mi vryly do paměti, a zůstanou tam navždy. (Baby forever) 90% ()

zuzrik

Tolik vychvalovaný, všude známy, prý i kultovní. Pro většinu možná ano ale pro mě spíš jen jeden z těch lepších filmů ze života feťáků. Místy i vtipné. 3 hvězdy tak akorát. ()

gizi

Drsné, nic příjemné, ale přesto stojí za shlédnutí, možná proto, aby si člověk uvědomil svět i z té jiné strany. 75%. ()

jizvoun

Film jsem viděl již před lety, ale teprve teď po uvedení pokračování jsem se k němu opět vrátil. Nevím, jak ho inteligentně popsat, je to prostě film o životě mladý party adolescentů krátících si dlouhou chvíli drogama. Takhle to zní fádně, ale je to zábava, je to vtipný, ale zároveň místy až děsivý. Určitě je to film, co výše uvedené hodnocení zaslouží.Sledovat bezstarostnou a zábavnou jízdu těch magorů, která se ke konci začíná dostávat do stále větší žumpy, to vše doplňované vtípky a nadsázkou, ve mně zanechalo silnou stopu a na film jen tak nikdy nezapomenu. Velký podíl na mém zážitku odvedl soundtrack. Jak už se mnohokrát psalo, je to prostě kult. ()

Sv_Hubert

Myslel jsem si, že lepší film o drogách než je Requiem za sen už nikdy neuvidím, opak se však stal pravdou. Všechny postavy mě dokázaly vtáhnout do děje a ani na minutku mě nepustily. Begbie v podání Roberta Carlyla je něco co by měl každý člověk ve svém životě vidět. Hudba je v tomto filmu naprosto parádní a nejen díky ní se mi mnoho scén vrylo do paměti. Dost často se u mě v tomto filmu střídal dobrý pocit a absolutní zhnusení, především díky užívání heroinu Markem Rentonem a způsoby jak na něj sháněl peníze. Danny Boyle tímto tvořil kultovní kousek, který bude velmi těžké něčím překonat. Už se těším na zkouknutí T2 Trainspottingu. ()

marrrrian

Tu sa odohral klasický priebeh podceňovania filmu: Roky prehliadaný, lebo zápletke som neprišiel na chuť. Až jedného večera sa stalo nevyhnutné. Hodinu a pol som ostal prilepený k obrazovke. Všetko v Trainspottingu dotiahnuté k dokonalosti. Postavy uveriteľné až autenticky zvládnuté, spád a atmosféra nepotrebujú viac a o soundtracku ani nehovorím - definitívne mi explodoval v ušiach, akonáhle som začul skladbu Born Slippy, ktorá mi verne praská bubienky už od základnej školy. ()

Tezuka

K tématice drog a narkotik mám asi tak daleko jako Slunce ke středu Mléčné dráhy a jsem rád, že tomu tak je. Po zkušenosti s absolutně pitomým Requiemem za sen jsem měl obavu, že Trainspotting mě po 5 minutách uspí a já se ráno vzbudím s vybitou baterií. Miluji, když se pletu. Trainspotting je skvělá skotská pecka, která mi nedala spát, a já se fakt dobře bavil. Stopáž filmu není zbytečně dlouhá a děj plyne svižným tempem plným všelijakých sraček, srand, zlodějen, podrazů atp. takže mi nedopřál ani vteřinku uvolnění. Pět hvězdiček dávám už jen za Ewana McGregora, který patří mezi moje top herce z britských ostrovů a svoji roli Marka Rentona zahrál tak jako by to byl jeho životní příběh. Mj. obdivuji jeho dokumenty "Na mašině kolem světa" kde s kamarádem Charliem objeli svět vodorovně i svisle. Nedivím se, že tento film byl zařazen na 10. místo v top 100 britských filmech 20. století, a to prvních 9 bylo z 30. a 40. let, tudíž se jedná o nejlepší novodobý britský film. A aby toho nebylo málo, geniální byly i některé soundtracky. Úvodní part songu Underworld - Born Slippy už z hlavy asi nedostanu jak moc se mi líbil. Myslím si, že tohle je asi první a poslední film, kde mě bavilo sledovat zfetovance :D ()

Royaldell

Skvělý film,který se na prvních pár chvil tváří jako propagace drog,ale pak vám dojde,že to tak samozřejmě není. Moc se mi líbila hudba a ten skotskej přízvuk,to prostě nerozumíte ani slovo. ()

Feacher

Velmi svérázný film, který pojednává o jediném tématu, a sice drogách. A věnuje se mu velmi dobře. Co jsem si tak zjišťoval, tak je to jeden z nejpřesnějších filmů právě o této problematice. Ewan McGregor je skvělý herec a na tuto roli se poměrně hodí, včetně přidané vizáže. Dobře natočeno, u filmu jsem se nenudil... Za mě pěkných 90%, ale nechávám 5 hvězd! ()

Kivis

Veleben buď ten, kdo jest obdařen schopností takovou knihu napsat i ten, kdo ji dokáže tak stylově převést na filmové plátno. A nad soundtrackem chrochtám blahem dodnes. 1996 - Vídeň, Euro, Trainspotting, Šeptej, Kolja,... a mnoho dalších důkazů, že každý rok s šestkou na konci je vydařený. ()

Bragi66

Skvělý film o drogách. Na začátku je to skvělá nekonečná jízda. V průběhu se ale ukáže, že je to let s mnoha mezipřistáními do pekla, který končí v pekle, pokud z něj nevyskočíte. Vřele doporučuji pro mne filmovou sérii s podobě zpracovaným tématem - Dealer (1996 a další) ze severské produkce, kde největšího dealerského zlejše všech zlejšů hraje balkánský Zlatko Burič. ()

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

02.09.2018

Danny Boyle je momentálně jedním z nejdiskutovanějších tvůrců současnosti. Může za to především fakt, že byl vybrán jako režisér 25. bondovky a tuto pozici o pár týdnů později opustil kvůli tvůrčím… (více)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Boyle opravdu natočí Bonda

Boyle opravdu natočí Bonda

25.05.2018

O tom, že by měl Danny Boyle točit pětadvacátou bondovku, se mluví už několik měsíců. On sám ale tvrdil, že to ještě není jisté, protože dělá na hudební komedii z pera Richarda Curtise (Láska nebeská… (více)

Startuje první ročník festivalu Na hlavu

Startuje první ročník festivalu Na hlavu