Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Letní komedie Slunce, seno, jahody je úsměvným obrázkem ze života jihočeské vesnice. Zápletka se točí okolo studenta Šimona Pláničky, který do vesnice přijel na prázdninovou praxi. Chce tu v místním kravíně experimentovat na téma dojivosti krav v souvislosti s kulturou prostředí. Zpočátku o tom nechce nikdo ani slyšet, vše se ale změní, když se po vši rozkřikne, že Šimon je synem krajského funkcionáře... Lidovou komedii natočil režisér Zdeněk Troška ve své rodné vsi Hoštice u Volyně, hrají v ní herci i neherci a jako kompars vystupuje téměř celá vesnice. (Bontonfilm)

(více)

Recenze (769)

Stanislaus 

všechny recenze uživatele

Trilogii Slunce, seno, ... (přinejmenším jedničku a dvojku) má český divák buď opravdu rád, nebo ji s velkým opovržením disuje jako velkou část Troškovy tvorby. "Jahodová" jednička (paradoxně bez jakýkolich jahod) mě z celé trilogie baví nejvíce - zkrátka se jedná o první část, kde většina humorných a ryze "troškovitých" scén funguje. V podstatě se jedná o velkou studnici dnes již zlidovělých hlášek a humorných sekvencí, které mají často blízko k absurditě. Jak už jsem zmínil, Troškova karikatura - ať už nadnesená nebo čistě upřímná - vesnického života neosloví sice každého, nicméně já se jednou za čas rád vydám do onoho parného léta v Hošticích - za ráznou Škopkovou, uječenou Blaženou, intrikánskou Milunou, místními drbnami, kouzelným dědečkem a mnohými dalšími (polo)šílenými postavičkami. ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Mám sentimentální vztah zejména k prvnímu dílu. Jednak jsem jej viděl v klasickém venkovském kině na chmelové brigádě, jednak Hoštice mám coby kamenem dohodil, žijí tam moji dobří kamarádi a ještě k tomu často přes Hoštice jezdím vlakem, a to nejde nevzpomenout si větu: Hoštice, máme zpoždění, nezastavujem! A hlášky typu: toho králíka sníš, i kdybys tu měl sedět do rána, co by za to daly děti v Africe! či - jaký barvy si těm králíkům dal?ty jedovatý, ze školy, ale jen zelenou a modrou.... už také zlidověly. My se tenkrát v kině ohromně bavili a a netušili, že cenzura Troškovi přes deset minut vystřihala, a on proto na tenhle díl zanevřel. A kdo se občas na vsi pohyboval, či tam dokonce žil/žije, vám řekne, jak pravdivý obraz českého venkova Troška vykreslil. Soudruzi ovšem byli toho mínění, že naše spoluobčany z vesnice zesměšňuje...a mimochodem - ta scéna s hořícím lesem se opravdu stala, tehdejší skutečná Keliška běžela burcovat hasiče do hospody, ale ti, narozdíl od filmu, pravdu poznali a Kelišce se vysmáli. Ona totiž prý měla vždy nařízený budík na noc, kdy se lidi například vraceli ze zábav, aby mohla kontrolovat kdo, kde, s kým.... ()

Reklama

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Humor této oblíbené lidové komedie, jak se mi tak zdá už časem poněkud vyčichl, hlavně je to tedy tím jejím přehnaně častým reprísováním. Ať je léto nebo zima natom už pomalu nesejde. Kdybych měl film hodnotit podle určité nálady, tak jsem na něj kolikrát už vyloženě alergický, ale on sám za to nemůže ! Člověk už dnes při sledování tohoto filmu jen tak sedí, kouká a už se ani pomalu nezasměje, protože vše už zná nazpaměť a dopředu. Ale i tak tento prví díl, je z celé té trilogie patrně nejpovedenější. Troškova nejlepší režie (?) co si budeme povídat, to co se občas točí dneska a to pomalu za každou cenu (hlavně aby se uplatnili všechny ty ovečky a pár neherců) nemá občas hlavu ani patu. A z tohoto nešvaru Troška je taky tak trochu vinen. Čím pitomější tak snad lepší ! Jinak ale režisér Troška přesným způsobem vystihl tehdejší život v jedné socialistické vesničce se všemi jejími obyčejnými obyvateli, hovorovou mluvou, myšlením, uvažováním a to všechno oblékl do velmi humorného a lidového kabátu. To bylo geniální a smekám klobouk. Ale přesto je to jenom takový malý český průměr, průměrná komedie jakých tady za minulého režimu vznikaly mraky a humor kterému můžeme dobře porozumět jenom my Češi, tedy když nejsme zrovna nějací podivínší intelektuálové. Ve světe bychom s tímto filmem konkurovat určitě nemohly. Nicméně my Češi (upozorňuji že ne všichni) jsme si už nejspíš jednou pro vždy tuto oblíbenou komedii do našeho zlatého fondu české kinematografie zaškatulkovali. Jak lehkomyslné ale na druhou stranu i jednoduché rozhodnutí ! ()

lamps 

všechny recenze uživatele

O Troškovi si můžeme myslet cokoli, ale touhle lidovou taškařicí se zkrátka trefil do černého. Celé to sice vypadá jako soustavná improvizace, do níž je vklíněná jakási snaha o zprostředkování primitivního děje, ale možná právě proto se film tak pohodově sleduje a určitě právě proto tak moc zlidověl. Je to bezpochyby věrný odraz české vesnické nátury, kde se nejde pro facku daleko, s lahváčem se leze i do postele a na tancovačkách vládnou korpulentní selky se srostlým obočím. Jako letní oddechovka neurážlivé a v podstatě ojedinělé - tohle nikdo jiný na světě rozhodně nenatočil a nenatočí.. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Co proti tomuhle filmu vsichni maj? Nejlepsi co kdy Troska natocil, spolu s druhym dilem. Je zde vyborne ukazanej zivot na vesnici a spousta problemu, ktere jsou uveritelne. Navic jak herci, tak neherci, jsou naprosto dokonaly a kdyz zacnou pronaset naprosto perfektni hlasky, tak to nema chybu. Ja se u tohohle filmu vzdycky nasmeju, povazuju ho za jeden z ceskejch nejlepsich a je muj oblibenej, tak hezky zvednete to hodnoceni aspon o hvezdicku. ()

Galerie (27)

Zajímavosti (77)

  • „Na místo natáčení, do Hoštic, nás vozili autobusem. Řidič jezdil rychle a jednou v serpentinách začal předjíždět. V tom se proti nám vyřítil náklaďák. Já seděl úplně vzadu, v poslední chvíli jsem se chytil opěradla. Následovat náraz, přední sklo se vysypalo. Je zázrak, že se nikomu nic nestalo, až na drobné pohmožděniny. Helena Růžičková (Škopková) měla naražený loket, někdo rozseknuté obočí. Ale celkově to skončilo dobře,“ vzpomínal v rozhovoru z roku 2023 Pavel Kikinčuk (Šimon). (rakovnik)
  • Ve filmu zaznívá replika: „Panenko Maria Podsrpenská, vidíš to?“ Poutní kostel Panny Marie Bolestné na Podsrpu je barokní římskokatolický poutní kostel, jenž se nachází na jihovýchodním okraji Strakonic v místní části Podsrp (součást Předních Ptákovic). Kostel je od filmových Hoštic vzdálen 13 kilometrů. (sator)
  • Když Šimon Plánička (Pavel Kikinčuk) odjíždí na konci filmu vlakem, tak má motorka vytočené kolo doleva. V dalším záběru je ale kolo vytočené vpravo. (Duoscop)

Související novinky

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

28.08.2019

Dnes již kultovní trilogie Slunce, seno... je neodmyslitelně spjatá s malebnou jihočeskou krajinou. Film má samozřejmě i své odpůrce, ale ti, kteří si ho zamilovali, mají Hoštice za své poutní místo.… (více)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (více)

Reklama

Reklama