Manželé Stodolovi

• Slovensko Manželia Stodolovci (více)

Jaroslav a Dana jsou mladý pár, který žije v poklidné vesnici, kde se všichni obyvatelé dobře znají. S vidinou snadno získaných peněz se rozhodnou okrást jejich osamělého starého souseda, kterého při tom Jaroslav zabije. K jejich překvapení policie přijme násilnou smrt důchodce skoro automaticky jako nešťastnou náhodu a dál se o případ nezajímá. To Stodolovi přivede k myšlence, že senioři jsou snadnými obětmi nejen pro drobné krádeže, ale i vraždy. Není cesty zpět, Daně se zalíbila moc nad jejími oběťmi a podivný dobrodružný pocit vítězství nad policií. Jaroslav se ocitá na křižovatce, kdy má šanci od Dany odejít, ale selhává a musí čelit následkům svých i jejích zločinů. Brutální vraždy úzce souvisely s jejich vztahem, jsou obrazem závislosti a vzájemné manipulace, z nichž ani jeden nemohl vyjít vítězně. (Cinemart)

dejvy

Film nás provádí  toxickým vztahem mezi submisivním slabochem, který by v jádru ani nemusel být zlým člověkem a vypočítavou bezskrupulózní manipulativní mrchou, kterou ten chudák bezmezně miluje. Nevím, nakolik se tvůrci drželi skutečnosti, co se povah dotyčných týká, ale na plátně to funguje skvěle, hlavně díky vynikajícím výkonům obou hlavních protagonistů. Tento, v podstatě psychologický film, vás nenechá chladnými. Výborná režie a faktická absence hudby, dělají z tohoto snímku řádně syrovou podívanou. Na to, že jde o režisérovu celovečerní hranou prvotinu, klobouk dolů!!! ()

Slepejsek

Když si chlap vybere špatnou ženskou...Film těží ze síly skutečného příběhu, o který se opírá. Bohužel mu nedokázal přidat nic navíc. Je to tak trochu ukázka promrhaného potenciálu. Řada věcí, o kterých se kolem filmu mluví totiž nevychází ze samotného filmu, ale z reálného příběhu. Film je buď neumí prodat nebo si s nimi neumí poradit. Že prý to není krimi, ale psychologický příběh. Ani tohle tvrzení však úplně neobstojjí - tím jak se film orientuje na ústřední dvojici a naprosto pomíjí linii policejního vyšetřování se zároveň připravuje o možnost mnohem lépe vykreslit právě psychologické portréty protagonistů, jejich přemýšlení, motivace. Cítit je to především na postavě Dany, která je tak stejně nečitelná a uzavřená jako před časem jiná filmem zpodobněná lady vamp (Olga Hepnarová). A Žáčková může dělat, co chce, stejně tak nějak mizí do ztracena. V domácím kontextu přesto všechno pořád slušné. ()

gogo77

6/10 ... CZ krimi podla skutocnej udalosti o manzeloch, ktori na zaciatku 21. storocia zavrazdili niekolkych dochodcov samozrejme kvoli peniazom ... zistili, ze je to dobry plan, kedze dochodcovia nikomu nechybali a zo zaciatku vsetky vrazdy vyzerali skor ako nestatne nahody alebo samovrazdy ... takto im prejde niekolko zabiti avsak primitivna jednoduchost a mentalna manipulacia rozbije tento krehky vztah a pravda vyjde na povrch ... celkom verne a dobre spracovanie tohto pribehu je obcas nudne a chcelo by to viacej akcie ... ktorvie ako sa na to pozeraju samotni akteri odsudeni na dozivotie ()

Carcooli

Kurde! Lepší herce najít ani nemohli. Famózní herecký výkon Hájka a Žáčkové. Žáčkové bych tu Danu i uvěřila, dokonce jsem si místy řekla, že její fakt i podobná :-D o to větší husinu člověk má, když si uvědomí, že se ty mordy fakt staly, kor když předtím viděl všechny možné podobné dokumenty na téma Stodolových. Bylo tady skvěle vykresleno, jak byla Dana ve skutečnosti manipulativní, a to nejen k samotnému manželovi, ale i ke svému okolí. Jak z ní měli babičky strach, oprávněně. Fakt skvěle zahrané. ()

flyer.nick

Vztahové drama submisivního trouby a manipulativní coury, kteří pokaždé, když někoho okradou, zabijí nebo zakopou si ze všeho nejdřív pořádně zašukají a pak teprve řeší následky. ()

Hadush

Namlsana Markovic-Hojerem trosku zklamani...celej film stoji a pada na hereckejch vykonech...jinak by nebylo o cem psat... Asi sem spis cekala  Takovy normalni zabijaky🤣 od Stonea, ktery si teda s chuti zopaknu... ()

Kikyo

Na film jsem se těšila, ale po shlédnutí jsem byla celkem zklamaná. Děj filmu mi přišel jakoby prázdný, čekala jsem, že uvidíme jak se manželé Stodolovi třeba seznámili, ale film nás rovnou vhodí do vražedného dění a přišlo mi to celkově takové plytké a nijaké... Možná je to tím, že jsem nedávno skoukla Markoviče a Hojera. To byl úplně jiný level. True crime je dnes velmi oblíbeným žánrem, takže nároky na zpracování těchto snímků roste. Možná kdyby se tohoto případu ujal jiný režisér a scénárista, mohlo to dopadnout lépe. ()

Miroslav.Zac

Těžko říct, jak moc věrný skutečnosti je film, když sami tvůrci zmiňují, že se jejich případem jen inspirovali. Každopádně jde o relativně realistické zpracování příběhu dvou dobře zahraných parazitů společnosti, a jen necita by po shlédnutí těm dvěma šmejdům nepřál šibenici. Absence vražd a jejich rekonstrukce na konci působí ještě děsivěji, než kdybysme to všechno viděli naplno. ()

EddyT3

Film o nejhorších vrazích Česka prakticky skoro bez násilí a i tak je to dost znepokojující. Lucie Žáčková v hlavní roli je opravdu dost přesvědčivá. Čekal jsem spíš policejní vyšetřování, které vedlo k dopadení manželů. Na to jak je film pomalý, tak by mu slušela depresivní hudba. Zajímavé téma, které by si zasloužilo zpracovat jinak. ()

Dobry_clovek

Vlastně si myslím, že film by si zasloužil vyšší hodnocení než současných 63%. Už jen díky hereckým výkonům obou hlavních představitelů a Lucie Žáčkové zvlášť. Je ale pravda, že člověk má po dokoukání pocit, jakoby mu tam něco chybělo. V podstatě od prvního záběru Stodolovi hned vraždí a neznalý divák vůbec neví proč, kdo vůbec jsou, jak se seznámili, co je k takovému rozhodnutí vedlo. A najednou jsou zatčeni a divák opět neví proč a jak na ně policie přišla. Film mohl být ještě o půlhodinu delší a nemusel by některé podstatné věci z jejich života vynechat, nebo jen naznačovat. Pro mě, který jejich případ zná, to dávalo smysl. Nejsem si ale jistý jestli se divák, který o nich slyší poprvé, bude úplně orientovat. ()

Dandirion

Má to všechno, co mě na českých rádoby dramatech sere. Táhne se to jak spol, dlouhý záběry z blízka do obličejů, otravně tichý bez jakýkoliv hudby.... Pustit si libovolnej true crime dokument úplně stačí. ()

Danielaaa

Přišlo mi to takové neúplné .... vůbec nebylo zřejmé, jak si oběti vybírali a co jim odcizili. Taky jsem nepochopila, proč Stodolová, když tak pásla po obohacení, hodila docela solidní štos bankovek do kotle .... a Stodola nijak neřešil, kam peníze zmizely. ()

Holly_Molly

Herecky parádní, ale po obsahový stránce hrozně natahovanej a nudnej film, ze kterýho se divák nedozví nic, co by už o případu dávno neznal nebo nebyl schopnej do tří minut vyčíst z wikiny.. ()

RadkaCW

Těžce se mi hodnotí tento snímek, kvalitních studií zaměřených na nejhorší lidské chování bylo podle skutečných událostí zfilmováno hodně (jako první jsem si vzpomněla na Chladnokrevně). V tomto případě je to ale hodně živé, na domácí půdě, na bezpečném českém venkově, skoro všichni to máme v paměti, a hlavně byli utýrání ti nejslabší z nás pro pár kaček. Po shlédnutí dokumentu krimi experta Mirka Vaňury jen poznamenám, že nejde o přesný odraz, neřeší se zpackaná práce policie (a klasicky státního zastupitelství, které prostě trvá na důkazech, i když už to bylo jasné), zaměřujeme se jen na onen bizarní páreček – vypočítavá chladná svině a manipulovatelný agresivní hlupák (původní „madam“ navíc jela na práškách, bydleli na ubytovně, NElidský odpad, který budeme doživotně dotovat…). Oba protagonisti podali špičkový výkon (minimálně Lucie za mě žhavá kandidátka na Lva), a tak ještě doporučím návštěvu divadla: Lucie Žáčková byla skvělá v Činoheráku v K.Š.E.F.T. a Jan Hájek dokonalý Na Zábradlí v Mýcení. Obdiv starším hercům, že se nechali před kamerou zamordovat. A poselství? Všímejme si okolí, věnujme se rodičům a prarodičům, aby se necítili opuštění a někomu nenalítli. A Stodolovi ať shoří v pekle. Tečka. ()

orangee

Silný příběh dvou zamilovaných psychopatů, kde se manžel podpantoflák nechává ovlivňovat manželkou, které manipulace nedělá žádný problém. Film přitahuje především samotnou kauzou, která na sebe strhla velké mediální obžerství, což je samozřejmě jasné vzhledem ke krutosti zločinů. Film nahořklý, od začátku vyvolávající naštvanost a bezmocnost, nechápavost ke sleposti okolí a nemopoci při zastrašování svědků.  Nejedná se tak o krimi jako spíše o psychologický thriller založený na reálném vyšetřování. Znovu asi vidět znovu netřeba. Slabší herecké výkony, nepříjemné pocity, zvláštní kamera. ()

Benigni

Silné vztahové drama s psychologickým vhledem do duše vrahů. Tento námět dlouho čekal na své zpracování a scenáristicky není vůbec špatný. Herci velmi dobře ztvárnily profily v podstatě primitivních lidí, kterým přesto v určitém měřítku fandíte, i když udělali to, co udělali. Sledování filmu ve mě vyvolalo velmi protichůdné myšlenky a dojmy. A nevadilo mi ani to pomalé "vyčkávací" tempo. ()

milos1963

Film je skutečným případem sériových vražd inspirován jen velice volně. V podstatě se dá říci, že autor na pozadí této tragédie vytvořil zcela nový vlastní příběh. Divák, který o případ manželů Stodolových zavadil jen zběžně, nebo o něm vůbec neslyšel, bude při návštěvě kina ve výhodě a dobře natočený psychologický film se mu bude líbit, ale diváka který viděl pár dokumentů a slyšel autentické výpovědi vyšetřovatelů a Jaroslava Stodoly, bude totální nesoulad filmu s realitou trochu dráždit. Ve filmu manželé Stodolovi bydlí nejprve u Matky Jaroslava a posléze v bytě, ve skutečnosti bydleli na ubytovně a po té u matky Dany. Není pravda, že by pracoval jen Jaroslav a Dana byla doma. Nejprve pracovali oba na jakémsi statku a když líná Dana dala výpověď, museli se vystěhovat z ubytovny a protože tam ukradli nábytek, byl vyhozen i Jaroslav, takže se potom stali vrahy na plný úvazek, jen Jaroslav občas sehnal nějakou brigádu. Je pravda, že jeden přepadený muž si zachránil život tvrzením, že za chvíli přijde jeho syn, ale ve skutečnosti se Stodolovi zalekli možné konfrontace s mladým a možná silným mužem a chvatně odešli. Zadrženi byli jindy, z jiného důvodu a jinak. Jaroslav se pokusil o sebevraždu, ale doma, otravou prášky v kombinaci s alkoholem a byl nalezen Danou, která mu přivolala pomoc. Jak říkám, nejde o několik nesrovnalostí, ale autor prakticky napsal vlastní příběh. Celkově bych film ale nezatracoval a myslím že spoustu lidí přiměje k zamyšlení. ()

Otomtom

Film - podobně jako pan Stodola - evidentně chce být velmi milován, ale je takový nudný, nezáživný, sice obětavý a snaživý, ale veskrze prostě příliš hodný, nevýrazný, impotentní. Zatímco divák - jako ta paní Stodolová - se chce bavit, chce se smát, chlastat, vraždit. A tvůrci by měli pochopit, že - podobně jako oba manželé Stodolovi - i oni nakonec půjdou před "divácký" soud a ponesou následky svých činů. A když už se tedy jednou rozhodli "vraždit" - resp. točit na toto téma hraný film na rozdíl od dokumentu - měli by nám nabídnout víc než jen suchej chleba se sekanou. ()

Ivana09

Velmi povedené psycho drama (na české poměry). Výborné herecké výkony. U filmu jsem se nenudila ani minutu, mohu jen doporučit. ()