Uvěříte neuvěřitelnému! Představte si, že vaše realita je jen iluzí a vaše nejtemnější noční můry jsou ve skutečnosti pravdivé. Představte si, že vaše současnost je vlastně minulostí a to budoucí se děje právě teď. Když si to dokážete představit, potom se budete cítit jako hrdina snímku Matrix Thomas Anderson (Keanu Reeves). A věřte, že to nebude příjemný pocit. Anderson je normální mladý muž, který se jen snaží přežít v každodenním shonu moderního velkoměsta. A má všechny předpoklady aby se mu to povedlo: dobré přátele, milující rodinu a perspektivní práci v multinárodní počítačové společnosti Meta Cortech. Jednoho dne, nebo lépe řečeno noci, se však do jeho spokojeného mozku zakousne strašlivá noční můra. Zdá se mu, že byl proti své vůli vložen v podobě dat do počítače a všechno to, co až dosud považoval za svůj osud, je jen vírem dat okolo několika tištěných spojů. Má pocit, že mu byla jeho mysl ukradena a uvězněna v obřím Matrix počítače budoucnosti. Začíná vážně pochybovat o své každodenní skutečnosti. Byl skutečně vhozen do stroje? Kdo je za to zodpovědný? Je tam s ním zavřeno i těch několik stovek lidí, které zná? Nebo jsou to jen projekce, které mají udržet zdání reality? A pak je tu otázka nejdůležitější: pokud je to všechno pravda, co se stane, až jeho věznitelé přijdou na to, že ji zná? (Warner Bros. CZ)

Hanes88

Neskutečný nápad!!! Keanu Reeves v hlavní roli skvělý a po celou dobu jsem seděl jak přikovaný až po konec filmu. Paráda. 95%. ()

Teabag

The Matrix je pro mě osobně jedním z nejlepších filmů vůbec. Vizuál, zvuk, hudba, herci... Tady prostě všechno sedí jak má. Dokonale budovaná atmosféra a tařka logicky bezchybný (jakákoli chyba je přeci chybou v Matrixu ;-) scénář pak dotváří film, ke kterému se s oblibou vracím a vracet se budu. ()

J*A*M*A*L

Zde mohu všechny kecy nechat stranou... nejlepší Sci-Fi film všech dob, který mě naprosto dostal a u kterého jsem se ani na vteřinku nenudil... a to Sci-Fi nemám rád. Proto také ani nemusím říkat, že se jedná o nejlepší film "ségrobratří" Wachowských :-). Přesto, že už jsem tento fenomen viděl asi pětkrát, stále nevím co to vlastně ten Matrix je, ale vím, že je to naprosto skvělý snímek, který patří mezi vůbec nejlepší snímky všech dob. Po mé top desítce je tento film první, který tuto topku zastupuje........ Samozřejmě je to také nejlepší díl z celé této trilogie. ()

Disease

Kdysi jsem prohlásil, že tenhle film se stal klasikou hned po uvedení do kin. Teď s odstupem více než deseti let jsem si musel dát za pravdu. A mám hlavně pocit, že od té doby nebylo ve scifi žánru nic lepšího ani srovnatelného natočeno. ()

Honzeek95

Nejgeniálnější námět v historii filmu, navíc těžce realistický. Někdy opravdu přemýšlím nad tím, jestli nežijeme v Matrixu... ()

Paldiny

Inteligentné sci-fi kráčajúce ruka v ruke po akčnej i dejovej stránke. Bratia Wachovskí vyrážajú dych odvážnym pohľadom na svet, ktorý stojí a padá na jednom, na nás. Škoda príliš pravdivej metafory a naivnom čakaní na vykúpenie, o ktorom každý hovorí, ale len málo kto ho skutočne chce. Dokonalosť ale neexistuje a film končí o päť minút neskôr ako by mal. ()

Doom351

Tleskám, první Matrix je bezpochyby úžasně zpracované dílo. Bratři Wachowski ... Eehh pardon stále si na to nemohu zvyknout. Sourozenci Wachowski v té době využili lecjakých filmových triků a serepetiček aby vytvořili film který vás nezasáhne ani tak emocemi jako vyparáděnou akcí, nářezovou hudbou, propracovaným příběhem a hlavně samotným nápadem. Či-li "co když nežijeme v realitě ?" Jo a mimochodem všimli jste si té slečny v červeném ? ;) ()

orkadimenza

Pokud bych měl vybrat nejhorší film z TOP 20, tak jasně zvolím Matrix. Pro mě už jen z principu reality a iluze, tak jak je ve filmu popisována, ztrácí význam s něčím, ba dokonce s počítači, bojovat. Akce pro mě zůstává průměrná, někdy i zarážející za účelem wow zapůsobení na diváka, a ta slavná scéna? No nic moc. Legenda neuspokojivá, akci bych troufám si tvrdit ve své době taky tolik neocenil, a tak zůstávám údajně kultovním sci-fi akčňákem nedotčen. A jestli se někdy podívám na další díly, tak to bude hodně zajímavé, protože absolutně nedovedu odhadnout, co od toho čekat. Jak bych taky mohl, když tento pro ostatní TOP je u mě "jen" MEDIUM. ()

Varan

MATRIX jeden z nejlepších sci-fi a akčních filmů, které znám. Výborné kostýmy, zvuk, kamera atd. A potom si lze položit otázku jsme v Matrixu nebo ne? Zeptejte se sami sebe není tento film přelomový nebo dokonalý? ()

stepankoby1

Matrix je dokonale profláklý film, který vyšel v perfektní dobu tak, aby se stal ikonickým. Měl typicky devadesátkovou akci povýšenou na vyšší level, který šílenství okolo ní ve výsledku završil a ukončil. Měl hlubokomyslný námět plný zajímavých nápadů. A hlavně měl prosťoučký příběh, který se choval jako naprosto geniální mistrovské dílo, jež můžete donekonečna pitvat a najdete v něm spoustu podobenství. Je zábavný svou přepísklostí a a jde si ho i dnes naplno užít coby bezhlavý akčňák. Jako něco víc bych ho ale opravdu nebral a žádné mistrovské dílo se nekonalo. Proč ne? Protože kvůli své sebestřednosti absolutně nefunguje po filmové stránce. Jedná se o zcela chladný film bez emoční hloubky (nekonečné, sebedůležité dialogy), zajímavých postav (kromě posádky Nabukadnesara i Neo, Trinity a Morpheus - všichni do jednoho ploší a nezajímaví) a hlavně s extrémně proděravělým dějem, který sám o sobě nedává smysl (Proč jsou agenti naprogramovaní tak, že nevidí za zeď? Proč Neo dostal štěnici, když jednak k ničemu zřejmě neslouží, a taky by ho stejně účinně mohli sledovat přes Matrix? Proč se agenti nepřevtělují do lidí v momenty, když by se jim to nejvíc hodilo? Proč by stroje vůbec vytvářely lidem snový svět, když je hodlají využívat jako baterie?). Chápu lidi, kteří nesouhlasí. Taky jsem tu nedávno měl hozených pět hvězd. Ale zkuste si to pustit znovu a trošku se zamyslet, co vlastně sledujete. Ty "chyby ve filmu", ze kterých si youtube kanály dělají legraci, totiž zrovna v tomhle případě jsou trošku závažnější. ()

Spacecore

Matrix 1 na mě byl vždy moc přehypovaný. Jako dítě jsem viděl část a nebavilo mě to. Tehdy jsem byl malý, přesto jsem žral Ghost in the Shell a tadyty věci a Matrix mi zkrátka přišel moc mainstream. Teď po dvaceti letech jsem se rozhodl se svojí drahou polovičkou, že si projedeme všechny čtyři díly a nelituju. Jednička je super jízda. Chytré, nadupané, cool, má to všechno. Nebudu ani házet dříví do lesa, všechno tu bylo řečeno, Matrix je moderní klasika. ()

Fryštok

Simulační argument: The Movie. Zasloužený kultovní film, o kterém se dodnes mluví, nebo se o něj nepřímo odkazuje skrz používání přejatých pojmů/efektů (např. Red Pill vs. Blue Pill, samotný název filmu, bullet-time efekt). _______ Ve filmu by se jistě našlo několik nesrovnalostí. Vyloženě stupidně na mě působila scéna před koncem, kdy Neo střílel hlava nehlava po agentech v mrakodrapu kulometem z helikoptéry. Přičemž byl Morpheus hned vedle nich omráčen a připoután k sedačce. I kdyby se Neo direktně netrefil do Morpheuse, tak trefení se do něj by stejně bylo nevyhnutelné kvůli ricochetu (odrazu) od země či zdi. Filmová magie zde úspěšně kouzlila. _______ První Matrix je ale i přes drobnosti skvělý film s funkčním fikčním světem (dokud se tento svět nezačne rozpadat v sequelech). Na rok výroby je to solidní filozofií okořeněný hollywoodský akční spektákl, ale přeci jen se nezapře, že zub času se na něm značně podepisuje. Už to opravdu není taková bomba jako před dvaceti lety. ()

Rozjimatel

[4,5*]     "Remember, all I'm offering is the truth. Nothing more."     Revolučné sci-fi dielo zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Vyniká svojou originalitou a to aj napriek tomu, že tam bratia (alebo ak chcete, sestry) Wachowski namiešali všetko možné (je toho toľko, že to radšej ani nebudem menovať). Dnes už ma to dielo až tak neohuruje, cítim v ňom totiž istú "vykalkulovanosť" tvorcov - ten originálny nápad občas prehlušuje až príliš okatá snaha ohúriť diváka veľkolepými efektmi, bombastickou akciou (ktorá ma už nebaví tak ako voľakedy) a štýlovosťou ako takou (napr. štýlovými slnečnými okuliarmi, ktoré potom išli poriadne na dračku). Pri poslednom zhliadnutí som bol prekvapený, že som sa pri tom občas aj nudil a uvažoval som dokonca o odobratí jednej hviezdičky (nakoniec ale zatiaľ nechávam 5 hviezdičiek, s tým, že keď sa k tomu v budúcnosti vrátim, budem zrejme prísnejší). Tá preštylizovanosť je ale asi jediná vec, ktorá mi tu vadí - niekde pod tým vyblýskaným obalom je dosť chladné vnútro, ktoré nerozohreje ani tá vložená romanca (nemôžem si pomôcť, ale medzi Keanu Reevesom a Carrie-Anne Moss som nejakú tú chémiu necítil). Inak ale nemám väčších výhrad, tá sci-fi zápletka je skvelá, celý ten svet je nápaditý a vzrušujúci a dej je napínavý s množstvom zvratov. Výborné je i herecké obsadenie - Keanu Reeves je pre hlavnú postavu veľmi vhodnou voľbou (má na to dostatok charizmy) a ešte lepší je Hugo Weaving ako antagonista. Vychutnať som si dokázal i niektoré lahôdkové akčné scény (preslávená prestrelka vo vestibule ma však nechala úplne chladným) a zážitok mi napodiv nekazí ani hudba, ktorá nie je mojou šálkou kávy.     "Human beings define their reality through suffering and misery. The perfect world was a dream that your primitive cerebrum kept trying to wake up from." ()

Spectre

Rozhodne kvalitná akčná zábava s dobrými trikmi, avšak trochu nedotiahnuté a precenené. V dnešnej dobe asi chcem moc, ale ten nápad má vysoký potenciál a dal by sa vytiahnuť dosť vysoko - Len si to predstavte, ľudia ovládaní počítačmi, zopár vzbúrencov, ceľkový pohľad na spoločnosť a bezprávie, zžieravá vízia budúcnosti, niečo v štýle 1984. ... Takto to je však iba bezduchý akčák, podľa mňa celkom škoda... ()

spiritus

Vynikajcí sci-fi nářez, který posunul tento žánr do úplně jiné dimenze. Perfektní zpracování, výborné efekty, výborně načasované akční scény, super ozvučení, a vůbec naprosto grandiózní začátek mojí oblíbené Matrix série. ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Bylo to takřka nevyhnutelné. Velké filmové značky jen tak nekončí a s Matrixem tomu u Warner Bros. nebude jinak. Hollywoodské studio totiž nově oznámilo, že v přípravách je aktuálně pátý díl. Zatím… (více)

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (více)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Hollywood miluje jednu věc nade vše ostatní – peníze. Pro studio Warner Bros. tak bylo oživování značky Matrix v podstatě jenom otázkou času. Nyní producenti nového snímku The Matrix Resurrections… (více)

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (více)