Reklama

Reklama

Nejhorší obavy

  • USA The Sum of All Fears (více)
Trailer

Obsahy(1)

Jack Ryan představuje populární postavu tajného agenta CIA ze špionážních románů Toma Clancyho. Románová řada s životním příběhem tohoto výjimečného analytika si rychle získala své věrné čtenáře a dočkala se několika filmových zpracování. Jack Ryan se na filmovém plátně poprvé představil ve strhujícím thrilleru Hon na ponorku (1990), následně zmařil teroristický útok IRA ve Vysoké hře patriotů (1992) a čelil kolumbijské drogové mafii i zrádcům v řadách zpravodajské služby v Jasném nebezpečí (1994). Po několikaleté přestávce se Jack Ryan objevil znovu v akci ve filmu Nejhorší obavy (2002). Po Alecu Baldwinovi a Harrisonu Fordovi se role neohroženého agenta zhostil Ben Affleck. Setkáváme se s ním v pozici nastupujícího analytika CIA a specialisty na politické poměry v bývalém Sovětském svazu, kde se právě ujal moci nový ruský prezident. Ryan o něm před časem napsal odbornou studii, a proto se vydává s americkou delegací na zdánlivě rutinní inspekci ruských nukleárních zbraní. Během ní ovšem vychází najevo, že zmizeli tři elitní ruští fyzici, kteří jsou schopni sestrojit atomovou bombu. Politické napětí mezi oběma velmocemi narůstá a nejhorší obavy z nové studené války se naplňují. Když dojde ve Spojených státech k atomovému útoku, Rusko se jeví jako jasný viník. Svět se ocitá na pokraji jaderné katastrofy a Ryanovi zbývá k jejímu odvrácení zatraceně málo času. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (364)

Radyo 

všechny recenze uživatele

Oproti jiným "ryanovkám" je tahle poněkud slabší, a to zejména "díky" rozvleklé a stereotypní první polovině filmu. Pak se ale děj zrychlí, na scénu nastoupí akce a konečně to začne vypadat jako správný politicko-špionážní thriller. Konečné vyznění je tak na 70%, ale přikláním se níž zejména kvůli Benu Affleckovi, jelikož tento typický představitel "americké rasy" s mohutnou dolní čelistí zřejmě od neustálého žvýkání pro mě absolutně postrádá byť jen náznak charismatu Harrisona Forda, či (dokonce i) Aleca Baldwina. ()

heyda 

všechny recenze uživatele

Jeden z těch filmů, který potěší tím, že slušně odsejpá, hraje k tomu dobrá hudba, herci se předhání v lepších výkonech, ale přesto mu do dokonalosti něco schází. Konkrétně zde bych vytknul asi triky. Ten výbuch byl docela amatérsky natočen, plus mi tam schází trochu přehlednost v tom, kde kdo je a o co se snaží. I tak ale milé překvápko, na které jsem náhodou narazil v telce a i přes otravné reklamy dokázal dokoukat do konce, což se cení. ()

Reklama

KevSpa 

všechny recenze uživatele

Spolu s Honem na ponorku nejlepší film s Jackem Ryanem. Takovýto thriller se už dnes moc často nevidí. Poklidný, pečlivě budovaný děj, který je současně napínavý a přináší spoustu překvapení. Důraz je kladen spíše než na efekty, na herce, kteří mají možnost hrát propracované postavy. Největší zásluhu na jednom z nejlepších thrillerů tohoto roku má především režisér Phil Alden Robinson, který opět po delší době dokazuje, že své řemeslo ovládá bravurně a že i z klasického hollywoodského "výrobku" se dá stvořit jedinečná podívaná. ()

Omnibus 

všechny recenze uživatele

"Jasnější než tisíc sluncí... bývají hřiby... a politici. Studená válka horká bývá, v Baltimoru se rozednívá..." Je mi líto. Ruský prezident Alexandr Nemerov, coby svalnatý a tvrdohlavý, leč ve finále hodný medvěd, mě nepřesvědčil, ze zodpovědného amerického prezidenta Roberta Fowlera se mi (jako obvykle) zvedl kufr a zježily mé filmové klišoidní chlupy po celém těle. R.I.P. William Cabot (i na malém prostoru Morgan Freeman jako vždy Pan herec), jehož smrt mi servírovali jako hlavní chod. Zatímco všechny ty tisíce maminek a dětí, usmažených jaderným výbuchem při zápase na stadionu v Baltimoru, už jen jako zákusek. Nic moc menu. Palec dolů šéfkuchaři. Podle jídelního lístku jsem očekával politickou delikatesu, vonící jako hřebíčkem (do rakve) provoněný svařák, nádherně horkou studenou válku, ale dostal jsem jen vlažný hollywoodský eintopf. ()

Spiker01 

všechny recenze uživatele

Ani jsem nevěděl, že je to clancyovka a tolik let mi to unikalo. Zvláště hodnocení na imdb mě silně zaráží, já si to maximálně užil a překvapily mě povedené triky, které bych od filmu z roku 2002 opravdu nečekal, tady se nešetřilo. Ben Affleck a Morgan Freeman top...9/10 ()

Galerie (67)

Zajímavosti (19)

  • Během příprav na roli měl Ben Affleck (Jack Ryan) možnost navštívit i prostory skutečné CIA: "To vám byl zvláštní zážitek. Na jednu stranu splnil moje představy a na druhou je úplně vyvrátil. Mám to štěstí, že díky své práci dostávám možnosti podívat se na místa, kam by mě jinak rozhodně nepustili. Byl jsem v NASA, v raketoplánu, setkal jsem se s prezidentem... navštívil CIA... už jenom ta návštěva stála za to, že jsem na tomhle filmu dělal. Zjistil jsem, že CIA je plná neskutečně chytrých a schopných lidí, kteří jsou navíc do své práce opravdu zažraní. Takovou zápálenost by člověk od obří státní společnosti nečekal. A přitom je tu ta... všednost. Jsou to zatraceně chytří lidé, často profesoři literatury a tak podobně, a přitom v podstatě běžní úředníci. Normálně sedí za stolem u počítače a pracují. Rozdíl je v tom, že když do těch kanceláří vejdete, všechny obrazovky se automaticky vypnou a na stropě se rozsvítí taková světla, na kterých je napsáno 'nepřijatelný člověk v místnosti' nebo tak něco. Člověk má prostě na krku takovou cedulku, na které je napsáno 'návštěvník' a je sledovaná počítačem. Vzpomínám si, jak jsem vešel do vstupní haly a viděl tam kavárnu Starbucks. Říkal jsem si, jak tady vlastně prověřují zaměstnance? Kdo pracuje ve Starbucks v CIA? Chtěl jsem se tam podívat a chlápek, co mě po CIA provázel, povídá: 'Neměl bys ode mě chodit tak daleko.' Já na to, že se chci jenom podívat do kavárny, a on: 'No, věc se má tak, že jestli ode mě budeš dál než dvacet stop, tak se spustí poplach a tady ti kluci v teplákách, co jsou všude kolem, na tebe vlítnou a zatknou tě.' Ten odznak, co máte na krku, je skrz počítač propojený s odznakem vašeho průvodce, a jakmile se od něj vzdálíte, tak máte problém. No... a pak mají ještě lidi často představu, že lidi v CIA jsou takoví ti bledí, hubení běloši v pletených vestičkách. Ve skutečnosti je to rasově nejrozmanitější komunita, ve které jsem kdy byl. Řekl bych, že to dává smysl." (NIRO)
  • Věta "Meet the new boss, same as the old boss," pochází z písně "Won't Get Fooled Again," kterou proslavila kapela The Who. (Dreadd)

Související novinky

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (více)

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

02.10.2013

Smutná zpráva pro milovníky špionážních thrillerů. Jeden z nejuznávanějších a nejúspěšnějších představitelů žánru zemřel včera ve věku pouhých 66 let. Clancy se proslavil romány z období tzv. studené… (více)

Je Maguire dobrý Nemec?

Je Maguire dobrý Nemec?

22.04.2005

Tobey Maguire (na obr.), ktorý od čias Spider-Mana 2 herecky nepohol ani prstom, bude účinkovať v dráme THE GOOD GERMAN v réžií "pohodára" Stevena Soderbergha. George Clooney si v snímke zahrá… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno