Jeden pašerák se zlatem, jeden zabiják s buřinkou, tři ženy s grácií. Protřepat, nemíchat... Sean Connery v hlavní roli britského filmu oceněného Oscarem. Ve třetím akčním dobrodružství se britský agent 007 James Bond (Sean Connery) dostává do křížku s bohatým pašerákem zlata Auricem Goldfingerem (Gert Fröbe). Ten maskuje svou činnost legálním obchodováním, avšak ve skutečnosti připravuje svéráznou krádež světového formátu. Hodlá se vloupat do nejstřeženějšího sejfu na Zemi, do pevnosti Fort Knox, kde je uskladněn státní poklad USA. Tamní tuny zlata však Goldfinger nechce ukrást, nýbrž zamořit s pomocí malé atomové bomby. Jeho vlastní zásoby drahého kovu tak na trhu zdesetinásobí svou hodnotu. James Bond se s Goldfingerem seznámí na golfu; a od začátku je každému z nich zřejmé, že jejich setkání znamená začátek nesmiřitelného boje. Agent 007 v něm bude odkázán na několik tajných zbraní od zbrojíře Q, na své schopnosti a v neposlední řadě i na svůj osobní šarm... Goldfinger je v bondovské filmografii považován za jeden z nejzdařilejších a nejtypičtějších dílů, který se stal vzorem pro všechna další pokračování. Obsahuje řadu ikonických obrazů bondovského mýtu, které byly později – nejen v bondovkách – mnohokrát citovány a variovány (mj. mrtvá milenka, potřená od hlavy po paty zlatem, padouchova záliba v nekalém sportovním soutěžení, Bondovo auto Aston Martin DB5, roztomile komplikované technické vymoženosti, oddělení vývoje tajných zbraní atd.). „Uzákonilo" se zde i pravidlo předtitulkové akční sekvence, která nemá s dalším dějem přímou souvislost. S pomocí nevídané reklamní kampaně, zahrnující mimo jiné i sérii bondovských hraček, dosáhl Goldfinger mimořádně příznivé návštěvnosti. Kladně jej však přijala i kritika. Právě s Goldfingerem se tak naplno rozběhla bondovská mašinérie, která během neuvěřitelných padesáti let od svého vzniku získala miliardy (!) diváků. Zvukař Norman Wanstall byl oceněn Oscarem za zvukové efekty. (Česká televize)

Javert

Tak tohle je jedno z nejlepších špionážních dobrodružství, co kdy bylo natočeno. Goldfinger překonává všechny ostatní bondovky především skvělým scénářem (ještě by Ian Fleming:) ), svižnou režií, nápaditými postavami (Oddjobův klobouk bych taky chtěl, škoda že ho neprodávaj Vietnamci...) a skvělými hereckými výkony. Vrchol pak tvoří vynikající soundtrack a uchu lahodící ústřední melodie písně Goldfinger. ()

mzss1

[100%] Třetí bondovka se Seanem Connerym a rozhodně ze všech s tímto představitelem 007 nejlepší! Je to i částečně mou nostalgií z dětství, kdy GOLDFINGER pro mě představoval vůbec prvního Bonda, jakého jsem kdy viděl. V té době jsem hltal především Brosnana, ale dost o tom. Tohle je vlastně takový první typický Bond se vším všudy. Vylepšené auto, všelijaké jiné tajné vymoženosti, střídání pěkných žen, výborný a zapamatující záporák, solidní akce, výborná hudba, herci atd … Takže co víc si přát? 1964 je doba, kdy tu vše na oko působí staře včetně akce, efektů, … Jenže v dnešní době to v mých 29 letech dokážu ocenit. Connery zde má figuru vhodnou ke své životní roli, své charisma, hlášky a celkovou bondovskou osobnost. I akční sekvence jsou solidní, ale hlavním středobodem snímku rozhodně nejsou. Auric Goldfinger je jeden z nejlepších záporáků téhle špionské série. Je ošklivý, působí mazaně, záludně, ale svůj lesk zde má, takže to herec zvládl skvěle. Další postavy též nezklamaly viz šéf M, skvělý šéf oddělení Q, veškeré Jamesovi ženy, co tu zde hráli apod. Goldfingerův poskok či jeho pravá ruka ODDJOB filmu vnese jistý nadhled. Jeho zákeřný a smrtící klobouk působí cool, stejně jako jeho mohutná a nadlidsky silná postava. Takže tu píší jak jsem nadšený z tohoto veledíla a co tomu dodává ten pravý náboj na atmosféře a celkovém vizuálu je jednoznačně filmový, hudební skladatel John Barry, který perfektně tuto slavnou ságu nakopl. Ten chlapík dokáže úžasně čerpat, většinou z titulní písně, jehož všelijaké hudební variace odráží po celém rozsahu filmů. Podobně navázal později David Arnold. Nicméně, abych tu nepsal do nekonečna. Tady není o čem, prostě 1 z 6 top bondovek, kterým udílím 100% !!! ()

Fiftis

Jedna z najospevovanejších bondoviek, v ktorej sa všetky klasické ingrediencie doladili a vytvorili kánon, s ktorým sa potom už neustále porovnávalo. Osobne dávam prednosť predchádzajúcemu Pozdravu z Ruska, tu mi sem tam zaškrípalo pár nelogickostí. Inak všetko v poriadku: originálny zloduchovia, geograficky rozťahané pôsobisko, fantomasovsky vybavené vozidlo a hneď niekoľko ženských, ktoré sa Bondovi pripletú do cesty aby na to vzápätí doplatili s výnimkou Pussy Galore. Fanúšikom jedovatého rock'n'rollu nemusím pripomínať, že práve s jej menom na štíte kedysi začínal Jon Spencer. ()

Dudek

Nemohu nereagovat na movieho komentář, díkybohu, že Guy Hamilton není Terence Young! Bondovky v jeho režii získávají ten jedinečný nádech, nechybí jim nadhled a nezapomenutelné scény. James Bond je tu potřetí a rozhodně zatím nejlépe. Ze zápletky konečně zmizela zoufalá organice SPECTRE a příběh dostává ty správné grády. Goldfinger je dokonalým záporákem se vším všudy, má perfektně naplánovaný plán a nic nenechává náhodě. I pleiáda okolních postav příjemně překvapí, Oddjob a jeho smrtící klobouk, krásná Pussy odolávající Bondovu charismatu a samozřejmě i všichni staří známí v čele s Moneypenny. Přiznávám že několik scén dnes může vyvolat úsměv na rtech, přesto je však Goldfinger první pravou bondovkou se vším všudy. ()

B!shop

No o tyhle bondovce se da rict vicemene to samy, co o ty predchozi. Zajimavej a svizne natocenej pribeh, opet vic akce, triky na stari filmu docela slusny, nechybi vychytavky od Q, tentokrat i nabuseny auto a Connery tradicne perfektni, obzvlast ta uvodni akce nema chybu. Jenze je tu jeden podstatnej rozdil, Bond konecne dostal kvalitniho protivnika, Gert Fröbe je naprosto perfektni a stejne jako Connery si neodpusti sem tam nakou hlasku. Navic to neni nejakej silenec, ale vse ma dobre promysleny. Akorat misty je precejen znat, ze Gert neumel anglicky. No a co se tyce zmeny rezisera, ta se podle me na filmu nijak zvlast neprojevila. Paradni bondovka za slabsich 5*. ()

• Když Bond (Sean Connery) utíká z komplexu ve Švýcarsku, vystřelí katapultovacím sedadlem protivníka z vozu. Ten Bonda chvíli ohrožuje revolverem a v dalším záběru již má v ruce pistoli P 38. (JohnSmith)
  • Starostliví manažeři studia United Artists přemýšleli o změně jména Pussy Galore na Kitty Galore. (džanik)

Amazon kupuje MGM

Amazon kupuje MGM

26.05.2021

Slavný James Bond zdá se našel nový domov. Společnost Amazon totiž čerstvě uzavřela dohodu se studiem MGM a celé si jej tak pořídila za 8,45 miliard dolarů. Rázem se tak knihovna streamovací služby… (více)

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

20.12.2011

Je to docela překvapení. Během nejrůznějších průtahů mezi rozpačitě přijatým Quantum of Solace a právě natáčeným Skyfall se objevily spekulace, že třetím dílem Craigova služba Jejímu Veličenstvu… (více)