Reklama

Reklama

Jen pro tvé oči

 • Česko Přísně tajné! (více)
Trailer

Obsahy(1)

James Bond neztrácí dech, ať už má zdolat alpský ledovec nebo Středozemní moře. Roger Moore v hlavní roli britského akčního filmu. Britská špionážní loď Svatý Jiří najede u albánských břehů na starou válečnou minu a potopí se. V tom okamžiku jsou v nejvyšší pohotovosti jak britská tajná služba MI6, tak sovětská KGB. Na palubě Svatého Jiří byl totiž supertajný kódovací systém A.T.A.C., používaný pro komunikaci s jadernými ponorkami. A obě strany železné opony jej chtějí za každou cenu získat. Britský agent James Bond se napřed vydá vypátrat kubánského nájemného zabijáka Gonzálese, který v albánských vodách zavraždil námořního archeologa Havelocka se ženou. Havelock totiž v hlubinách pracoval pro Brity právě na hledání Svatého Jiří. Bond požádá o spolupráci bohatého řeckého magnáta a spolupracovníka MI6 Kristatose. Zatím netuší, že Kristatos je dvojitý agent, který se chce zmocnit zařízení A.T.A.C. a prodat je Rusům. Než se s ním James Bond bude moci vypořádat, musí zvládnout zabijáky Locqua a Krieglera, stejně jako rychlou jízdu na lyžích, skalní stěnu nebo mořskou hloubku... (Česká televize)

(více)

Zajímavosti (52)

 • Sheena Easton je dosud jedinou zpěvačkou bondovské písně, jejíž tvář vidíme v úvodní titulkové scéně. Maurice Binder, slavný tvůrce těchto sekvencí byl nadšen z jejího vzhledu a projevu, proto prosadil její angažování. Sama Sheena si tuto poctu moc neužila, kvůli specifickému natáčení byla prakticky celou dobu přivázaná k židli. (kenny.h)
 • Filmaři natáčeli také v rezidenci Achillion, letním zámečku, který si na Korfu v roce 1890 nechala postavit rakouská císařovna Alžběta Bavorská – legendární Sisi. Natáčeli pouze v zahradách a na terase s romantickým výhledem na záliv, interiér je chráněnou památkou. (kenny.h)
 • Kvůli lepší scénografii přemalovali filmaři mnoho domů na Korfu na bílo. (kenny.h)
 • Předchozí film Moonraker (1979) byl natočen prakticky celý mimo Anglii. Nové daňové pobídky zavedené v rámci úspor vládou Margaret Thatcher umožnily návrat natáčení do Británie, avšak i tak se točilo i v jiných zemích. (kenny.h)
 • Při natáčení v italském lyžařském centru Cortina d'Ampezzo v lednu a únoru 1981 vůbec nesněžilo. Produkce musela najmout nákladní auta, která sníh do města svážela z okolních hor. (kenny.h)
 • I kvůli zdravotním problémům Carole Bouquet (Melina) se část detailních podmořských scén natáčela na suché scéně. Iluze podvodních záběrů byla vytvořena pomocí světelných efektů, zpomalených záběrů, větru a bublin přidaných v postprodukci. (kenny.h)
 • Roger Moore (James Bond) se zdráhal natočit scénu, kdy Bond „skopne“ Mercedes s Locquem (Michael Gothard) z útesu, protože podle něj neodpovídala charakteru Bonda, kterého hrál – sarkastický a pohotový, ne nemilosrdně mstivý. Režisér John Glen a scenárista Michael G. Wilson probírali možnosti, jak scénu upravit, aby k jejich překvapení nakonec Moore souhlasil s původním provedením. (kenny.h)
 • Za natáčení v horských klášterech na Meteoře filmaři zaplatili řeckému biskupovi, ale místní ortodoxní mniši nechtěli umožnit natáčení v prostorách klášterů. Nejvyšší řecký soud následně rozhodl, že exteriéry a okolní krajina patří státu a jediným majetkem mnichů jsou interiéry. Ti na protest sabotovali natáčení tím, že věšeli z oken prádlo nebo na hlavní budovu kláštera pověsili vlajky a barevné girlandy. Produkce problém vyřešila postavením podobného kláštera na nedaleké prázdné skále, další postavila ve studiu Pinewood a pomohla si i zadní projekcí, speciálním svícením a velkoformátovými malbami. (kenny.h)
 • Zpěvačka Debbie Harry byla najata pro titulní píseň, ale spolupráci ukončila, když producenti odmítli návrh, aby její kapela Blondie zahrála vlastní text. Skladatel Bill Conti zvažoval angažovat Donnu Summer nebo Dusty Springfield, studio navrhlo Sheenu Easton, která právě stoupala v žebříčcích v USA. Contiho její debutové album nezaujalo, ale osobní setkání ho přesvědčilo ke spolupráci. (kenny.h)
 • Předtitulková scéna s vrtulníkem přímo odkazovala na postavu Ernsta Blofelda, ale kvůli údajným právním nárokům producenta a scenáristy Kevina McCloryho tak nebyl pojmenován. Zlosyn (John Hollis) neukáže tvář, ale jasně ho identifikujeme podle vzhledu, vozíku či kočky a slyšíme typický hlas (Peter Marinker). Producent Albert R. Broccoli tím chtěl dát najevo, že při ztvárnění postavy nepotřebuje použít konkrétního člověka a zároveň propojil svět Iana Fleminga s novým Bondem. (kenny.h)
 • Celosvětová premiéra proběhla 24. června 1981 v Londýně. (Varan)
 • Natáčelo se v Řecku, Itálii, Anglii a na Bahamách. Točilo se od 15. září 1980 do 13. února 1981. (M.B)
 • Na konci filmu přilétá generál Gogol (Walter Gotell) ve vrtulníku Mil MI-2, výrobce WSK PZL Świdnik Polsko. Tento vrtulník byl zapůjčen přímo výrobcem, kde sloužil v AgroTechnické sekci a pilotoval ho Czesław Dyzma v uniformě této Agro sekce. Původní imatrikulace SP-SAP byla lehce změněna na 8P-8AP, nátěr zůstal původní. (PaulxH)
 • V této bondovce se původně měl objevit i Jaws neboli obr s kovovou protézou. Plánovalo se, že Jaws ožení. (BOSSTFK)
 • To, aby Emile Leopold Locque nosil osmihranné brýle, navrhl jeho herecký představitel Michael Gothard. Chtěl aby Locque vypadal hrozivě. (p.a.douch)
 • Postava agenta, s níž se Bond (Roger Moore) setká v Cortině, nápadně připomíná šéfinspektora, který v místě operoval před ním. (keyzersoze)
 • Pro filmovou honičku byly upraveny čtyři Citroëny 2CV. Místo původního motoru měly zastavěny dvakrát silnější z vozu Citroën GS. Na výfuku byla soustava tlumičů, aby nebyl pozměněn zvuk motoru. Jednomu prototypu byla naměřena maximální rychlost 164 km/h. (Martin_Happy)

Související novinky

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch

18.12.2020

Ve věku 75 let zemřel herec Jeremy Bulloch, původní představitel námezdního lovce Boba Fetta z Impérium vrací úder a Návrat Jediho. Stalo se tak jen týden poté, co zemřel jiný herec ze Impéria, David… (více)

Reklama

Reklama