Arnold

• USA Arnold

Slavný kulturista, úspěšný hollywoodský herec a taky vlivný politik. Osobní dokument o pestrém životě a kariéře uznávaného Arnolda Schwarzeneggera. (Netflix)

mzss1

[90%] ARNOLD, coby dokumentární třídílná, hodinová minisérie o známé herecké ikoně! První díl pojednává o Arnoldovi posilovací éře, kdy zahořela jeho vášeň ke kulturistice. Takže sledování, jak začínal s tímto odvážným životním obdobím bylo zajímavé. Druhý díl mapuje Schwarzeneggerovu hereckou kariéru, takže tu mámě opět mnoho zajímavých informací. Třetí epizoda je o Arnoldovi politické kariéře. No, jsem rád, že jsem tento třídílný dokument mohl vidět. I vzhledem k tomu, že jsem nedávno přečetl jeho životopisnou knížku Total Recall, tak je důvod k radosti, protože je to většinou odrecitované z té knihy. Víc k tomu nenapíši, já jsem spokojen! Zásadně nové informace jsem se nedozvěděl, ale i tak to byla pěkná podívaná, vidět mého velkého oblíbence Arnolda Schwarzeneggera! Super! ;) ()

Shakers

S Arnoldom som tu už nejakú dobu, je to môj hrdina s detstva, videl som všetky jeho filmy, prečítal som o ňom niekoľko kníh a vyskúšal som v posilke aj jeho tréningy. Dokument je rozdelený na tri diely a ako aj názvy jednotlivých časti napovedajú prvý je o začiatku života v Rakúsku a bodybuildingu, druhý o jeho filmovej kariére a tretí o politike a živote po skončení guvernérovania. Priznám sa, že som tento dokument zožral aj s navijakom. No pred tým ako sa ma spýtate, čo ma na tom teda mohlo baviť, keď ho poznám ako vlastne trenky, vám odpoviem hneď teraz. Tak 90% možno 95% informácii som už niekde videl, vedel, čítal, počul, pretože už je to niekoľko rokov, čo ho obdivujem a sledujem. No tu je všetko na jednom mieste a hlavne v perfektnej forme. Jasné, nie je tu úplne všetko. O jeho filmoch by sa toho dalo hovoriť oveľa, oveľa viac a taktiež je zaujímavé, že sa nespomenula ani rozporuplná Olympia 1980 alebo niektoré pikošky, ktoré sú v knihe Total Recall, no je tu skoro všetko a možno aj niečo navyše, čo bežný divák neočakáva (steroidy, nemanželsky syn). No dôvod prečo ma to tak veľmi bavilo je ten, že zatiaľ čo celý život zbieram o ňom články, tento dokument všetko spája na jedno miesto a je pútavý ako obsahom, tak formou. A navyše je to dokument o Arnoldovi s Arnoldom, ktorý je cool aj na staré kolená. 95% - 5* ()

castor

Ono to ani nešlo moc jinak. Hned od útlého dětství vedl despotický a v mnoha směrech kritický otec Arnolda a jeho bratra k poměřování se. Soutěžili takřka ve všem. Bylo to krátce po válce. Synek měl obrovskou motivaci dostat se do Ameriky. Měl za to, že tam patří. To bylo v době, kdy se zamiloval do kulturistiky, jejíž svět si dokonale podmanil. Dokument jej vykresluje jako člověka s jasnými vizemi, s cíli, u kterých přesně ví, jak je naplnit. Dal si vzápětí další. Ačkoliv neměl žádné hodiny herectví, nerozuměl polovině scénáře, přesto roli Herkula vzal. Roky po pořádném průšvihu se nikdo neozval. Přesto věděl, že pokud dosáhl v kulturistice na absolutní vrchol, pokoří jej i ve filmové branži. Měl to tak v hlavě nastavené. A znovu se nemýlil. Chytl se až s dokumentem o tom, co uměl nejlépe. Pumping Iron se dokonce dostalo až do Cannes. Díky investicím do nemovitostí z něj byl v 70. letech milionář dřív, než se ve filmu uchytil. Takže si mohl na své „velké, hlavní, hvězdné“ role počkat. A tak přišel Barbar Conan. A pak Terminátor. Přelom tisíciletí už nicméně neprožil příliš úspěšně, cítil nedůvěru producentů. Navíc brzy došlo k tomu, že nebylo co dobývat. A potřeboval novou výzvu. Kdysi mu přece taky říkali, že nikdy nebude hercem, tak proč by teď nemohl být guvernérem Kalifornie? Pár obláčků sice přijde, ale jinak je to neustálé hlazení po tváři. Pokud se zastavíme u něčeho negativního, omezí to na pouhé, že „jednal špatně“. Naopak variace vět, jak je úžasný a nejlepší, jede na maximum. A skutečně na dřeň nikdy nejde ani on, ani tvůrci. Je každopádně neuvěřitelné, že chlapík z rakouského městysu Thal úchvatných výkonů dosáhl ve třech různých odvětvích (kulturistika, film, politika). Klobouk dolů!! I když toho nadšení ze sebe sama už je prostě přes čáru. ()

ancientone

Narcizmus sa vypláca. Arniemu stále idú hlášky, len bez osemdesiatkovej irónie, zato s ideologicky s ultra osemdesiatkovým reaganovským mindsetom. To, že sa často vďaka tomu mení na paródiu seba samého však nezmazáva jeho status totálnej legendy a unikátneho životného príbehu, ktorý sa však dá interpretovať oveľa zaujímavejšími cestami. Ale Arnie nie je Bob Dylan, tak prečo by sa to malo diať... ()

Spiker01

Arnold byl v dětství můj vzor, Slye jsem dříve moc nemusel a Arnold byl moje jednička, dokonce jsem chtěl po něm pojmenovat psa. Proto tento dokument byl jasnou věcí, co musím vidět, i když mě krátce předtím zklamal jeho seriál Fubar, co běžel v tandemu s tímto dokumentem. Tak nějak jsem očekával, že vzhledem ke Schwarzeneggerově účasti dokument půjde hladce po srsti a nebude se otírat o citlivá témata, což se mi vlastně až do třetího dílu potvrdilo, ale tam mě potěšilo, že to tvůrci vzali víc do hloubky, i když o tom slavný herec nechtěl moc mluvit. Druhá část pro mě byla nejzajímavější, přece jen mám nakoukáno od něj skoro vše a alespoň jsem se dozvěděl něco o jeho dětství a začátcích v kulturistice a také o politické kariéře v kontextu, protože jsem dříve moc nechápal, proč by se do toho vůbec pouštěl. Pro fanoušky povinnost, vypadá to na tom Netflixu náramně. ()

• Vůz, ve kterém Arnold Schwarzenegger jede v úvodu epizody, je Steyr-Puch Pinzgauer. Jedná se o rakouský vojenský terénní speciál vyráběný v letech 1971–2000. (sator)