Batman začíná

• USA Batman Begins (více)
USA / Velká Británie, 2005, 140 min

Jako malý chlapec je Bruce svědkem násilné smrti rodičů, kterou si trpce vyčítá. V dospělosti je ovládán vztekem a touhou po pomstě. Snaží se pochopit myšlení zločinců a bojuje s vlastními démony. Živí se drobnými krádežemi a ocitá se v horské věznici v Číně, kde se setkává s tajemným mužem Ducardem, který jej naučí bojovému umění nindžů. Zdejší výuka nakonec dopadne poněkud jinak a on se vrací do rodného Godham City. To se za těch pár let změnilo k nepoznání - ze všech stran vyvěrá kriminalita a korupce. Bruce s pomocí věrného komorníka a pár nových přátel, začíná žít dvojím životem. Stane se maskovaným bojovníkem Batmanem, který používá svoji sílu, inteligenci a řadu svých technických vymožeností k boji proti zlověstným silám, které ohrožují město. (TV Nova)

Ogrb

Nevím nevím, ale mě osobně se Batman začíná líbil o dost víc, než do nebes vychvalovanej Temný rytíř. Tady jsem totiž byl fakticky šokovanej tím realistickým zasazením. Všechno šlape jak hodinky, všechno parádně sedí a jedinej nedostatek filmu je ten, že dokonalá a bezchybná první půlka trošičku zastiňuje tu druhou, která je sice furt perfektní, ale už ne tak originální. Přesto geniální zážitek. Nolan je bůh! 10/10 ()

Dantte..

Nejlepší komiks jaký kdy byl natočen. Jde vidět, že Nolan je zastáncem obrovské propracovanosti postav, jak hlavních tak vedlejších a bere komiks spíš jako předlohu k utvoření něčeho reálného a uvěřitelného. Akce je nenásilně vpravena do příběhu a je výsledkem logického vyústění hrdinova chování. Batman je člověk, nedisponuje nějakou zvláštní, nadpřirozenou schopností a to si Nolan moc dobře uvědomuje. Má strach, cítí nenávist, pomstu, hněv, lásku a není neporazitelný a to je dobře. Batmanovi však perfektně sekunduje i záporák Ra's al Ghul v podání vždy skvěle hrajícího Liama Neesona, co mě však fascinuje je ten souboj dvou můžu z jednou vizí, kterou chtějí každý dosáhnout jinou cestou. Christopher Nolan tímto filmem si mě dokonale získal na svoji stranu nejen díky skvělé režii, ale také díky novému a dospělému přístupu k tomuto tématu. Vždy když jsi vzpomenu na tenhle film, tak se mi vybaví mnoho krásných scén a dialogů v doprovodu parádní hudby Hanse Zimmera a Jamese Newtona Howarda. 100 % ()

MRPitivier

Nejlepší filmové zpracování komiksového Batmana na filmovém plátně! Výborný hlavní představitel, skvěle obsazené vedlejší role od Michaela Caina přes Morgan Freeman k Liamu Neesonovi! Christopher Nolan nenechal nic v náhodě a s elegancí a důvtipem nám představil mládí a vývoj budoucí legendy Gotham City! Příběh je doopravdy kvalitně napsán, zápletky a epizodní příběhy zapadají do hlavního děje, akčnost v Batmanovi určitě nemůže chybět spolu s technologickými "hračkami." Pro mě překvapení, nečekal jsem tak dokonale zpracovaný komiksový příběh na filmovém plátně ze zkušenostech minulých dílů, jen tak dál! ()

Jacccob

Po pachuti z "Batman a Robin" jsem nedoufal nic, Nolana jsem tehdy ještě neznal, teď je jedním z mých oblíbených režisérů. Sice je film zezačátku trochu chaotický, ale to co potom přijde za to stojí. Především herecké obsazení se zde povedlo na 1- ( Katie Holmes ), hudba je šita přesně na míru, a atmosféra nezmizí ani na jedinou vteřinu. Za mě maximální spokojenost. ()

Petus

Tak strašně dlouho jsem čekala, že někdo přijde a konečně natočí opravdového Batmana, tak jak jsem ho vždycky vnímala, jako pěkně temný a drsný comics, který nemá nic společného s pohádkově načinčanými předchozími verzemi. Batman si skrze svůj netopýří oblek ventiluje své skryté běsy a nikdo to nedokázal zachytit tak jako právě Chris Nolan. Tímto mu proto vzdávám svůj hold a netrpělivě čekám na další zjevení netopýřího muže. ()

zmates

Není to nejlepší film všech dob, ale že lze udělat i z takto debilní předlohy majstrštyk, to nám (a hlavně kolegům režisérům) ukázal až pan Nolan. Začátek filmu, tj. vandr po šaolinských klašterech á la Bruce Lee, byl možná trochu navíc, ale jinak není téměř co vytknout. Christian Bale je suveréně nejcharakternějším netopýřim chlapem ze všech dosud použitých a Kate Holmes je o kousek krásnější než Maggie Gyllenhaal. ()

Vron

Parádní lehce "noirový" Batman v Nolanově podání. Krom Katie Holmes pomalu jeden oblíbený herec vedle druhého (uvědomuji si u ní pohlavní deverzitu); film svojí atmosférou zaujal a bavil i víc než Burtonův, a to už je, co říct. Jestli budou podobně směřovat i další a další komiksové filmy, je se podle mě nač těšit. Hvězda dolu za hlášku "toho si nevšímejte, ony jsou z Evropy". :) Čímž kecám, i když mi zúžila oči a předsunula mandibulu. Prostě věřím, že to jde pořád ještě líp, protože tu pár hlušších míst bylo. ()

Stanix

Batmanovský námět, který již zřejmě dosáhl své dospělé finální stylizace. Nolan umí vytvořit dílo z tak letité batmanovské historie, ale přitom zcela nově a úplně jinak. Kdyby tak dostal chuť pustit se do remake Total Recall nebo další trilogie Terminátorů. ()

AweDuckling

Naprosto dokonalý film po všech směrech. Tak hustá a temná atmosféra, že by se dala krájet. Úchvatná hudba. Perfektní herecké výkony! Charismatický Christian Bale, vtípky Michaela Cainea, krásná Katie Holmes. ()

departed

Nolanův Batman je mnohem víc stravitelnější, než pohádkový Burton či sračkoidní Schumacher. Ačkoli Nolanův styl má i své mouchy, jeho převedení komiksu na pochmurně atmosférický thriller je to nejlepší, co se samotnému Batmanovi mohlo přihodit. Já osobně už bych další záporné postavy, kteří ze sebe dělají záměrně blbečky (Burtonův Penguin a všichni záporáci z těch dvou Schumacherových hrůz) nevydržel, a proto jsem rád, že to Nolan vzal všechno z úplně jiného úhlu. Tomuhle se říká kvalitní podívaná (film, vzhledem k dlouhé stopáži, nepolevuje opravdu ani na minutu). ()

Lilien

po klesajúcej úrovni Batmanoviek pod úchylným Schumacherovim vedením, to zobral do rúk konečne ďalší režisér. A prerod série už bol potrebný. Nolanovy sa podarilo natočiť temný drsný triller plný akcie o batmanovy ako človeku z masa a kostí. Konečne herec vhodný do úlohy Batmna, trošku síce zaostávajú protivníci, ale bolo to zamerané prevažne na zrodenie hrdinu a hlavne nám to Nolan vynahradil v pokračovaní famóznym Jockerom. ()

Indyi

Nejsem fanda komiksů a první hodinu jsem se opravdu hodně nudil. Druhá půle byla už nadupaná akcí a záživnější, ale na víc než na 3 to není. ()

Silhouette

Popkornová podívaná s takovou spoustou dobrodružně-akčních klišé, že mám pocit, jako bych sledoval stejný film minimálně popatnácté. ()

Knor

Burtonův Batman (1,2) bude pro mně navždy nepřekonatelný. Nechtěl bych ale Nolanovo zpracování s ním porovnávat. Tohle je vzato z jiného konce, jiným pohledem a úžasným Nolanovo thrilerovým vypravěčským temným stylem - prostě nádhera. Batman zůstal tíživým, temným, chladným, tak jak má být a jeho svět je přece jen blíže tomu našemu - to udělalo příběh víc uvěřitelným, nejedná se o žádné bizare festival, ale opravdu o tíživý comics thriller, což je jen a jen dobře. Příběh, postavy, atmosféra, ze všeho jsem naprosto nadšený. Nejvíce mě baví, že je věnováno spoustu pozornosti rozebírání a propojení Batmana a Wayne, zkrátka vyváženost rozdvojení hlavní postavy je nenásilné i přehledné. Záporáci přišli ale trochu bohužel zkrátka, právě kvůli zaměření na samotného Waynea/Bataman, to mi ale až tak nevadí vzhledem k tomu, že jde o první díl nové trilogie. Záporáci splinili svůj účel a my jsem měli spoustu času na pochopení a seznámení samotného Batmana jako Temného rytíře, což byl dle mého hlavní účel prvního dílu. Perfektní a nadupaná zábava. ()

Don82

Jedním slovem: úchvatné. Pokud někdo mohl co nejvěrohodněji a nejúchvatněji přivést Batmana zpět na filmové plátno, tak jedině Nolan. Mistrovsky zrežírováno, věrohodně podané postavy skvěle vystupující v jednotlivých pasážích, společně se stále napjatou atmosférou a Zimmerovsky tajuplnou hudbou dokreslují výborné zpracování, které nemá slabých chvil. Ač jako komiksový laik, jsem z toho filmu cítil ten správný nádech batmanovské legendy. Jednotlivé kousky pěkně do sebe postupem času zapadaly a až skoro na konci jsem si uvědomil, že už od začátku bylo vše od podlahy promyšlené a jak krásně to do sebe zapadlo. (Zřejmě si budu muset zopakovat Temného rytíře, protože bez tohoto úvodu jsem mu až moc křivdil...) ()

DadysGirl

Já nedokážu pochopit proč jsem se těmhle filmům kdy vyhýbala... Geniální!!! Jednička se mi líbí asi nejcíc, ale ostatní dva jí sakra šlapou na paty... Vizuálně bomba! Hudebně nádhera... Obsazení bez výhrad... Alfréd a Fox forever... :) ()

Jacques1

Nolanův Batman je pro mě vynikajícím návratem žánru filmu noir. Zatímco v 50. americkou deziluzi představovala postavaosmělého soukromého detektiva, který, byť má poněkud nevybíravé postupy, stojí na straně spravedlnosti a obyčejných lidí proti zkorumpovanému systému a boháčů, kteří si kupují spravedlnost, tak my dnes máme Nolanova Batmana. Batman Begins je vynikající detektivka, s noirovou poetikou. Najdeme tu krásnou ženu, zahořklého hlavního hrdinu, který se straní společnosti, zkorumpované policisty , byznysmeny mafiány, kteří to vše řídí. Noirovou poetiku dokresluje ještě steampunková atmosféra Gothamcity. Vynikající. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

19.07.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021