Reklama

Reklama

Batman začíná

  • USA Batman Begins (více)
Trailer 1
USA / Velká Británie, 2005, 140 min

Jako malý chlapec je Bruce svědkem násilné smrti rodičů, kterou si trpce vyčítá. V dospělosti je ovládán vztekem a touhou po pomstě. Snaží se pochopit myšlení zločinců a bojuje s vlastními démony. Živí se drobnými krádežemi a ocitá se v horské věznici v Číně, kde se setkává s tajemným mužem Ducardem, který jej naučí bojovému umění nindžů. Zdejší výuka nakonec dopadne poněkud jinak a on se vrací do rodného Godham City. To se za těch pár let změnilo k nepoznání - ze všech stran vyvěrá kriminalita a korupce. Bruce s pomocí věrného komorníka a pár nových přátel, začíná žít dvojím životem. Stane se maskovaným bojovníkem Batmanem, který používá svoji sílu, inteligenci a řadu svých technických vymožeností k boji proti zlověstným silám, které ohrožují město. (TV Nova)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (1 782)

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Ninja ví, že neviditelnost je jen otázkou trpělivosti a bystrosti." Teď už to vím i já, ale moc mi to nepomáhá. Dokonce i kdybych měl výcvik, tvář, finance a hračky Bruce Waynea, tak by mi to nepomohlo. Možná kdyby byli netopýři na mý straně, tak ... asi taky nic. Prostě Batman je fajn figura, jejíž zrození mě pobavilo a považuju ho tak nějak za kamaráda. A proto jsem mu ochoten kdykoli promazat křídla, dotankovat batmobil a pohlídat Rachel, kdyby měl moc práce se zachraňováním Gothamu. ()

Djoker 

všechny recenze uživatele

Batmani od Burtona i Schumachera měli svůj osobitý styl a snažili se hlavně pobavit, ale v porovnání s Nolanem vypadají jako pohádky pro děti. Jeho přístup dokazuje, že i komiksy jdou zfilmovat důstojným způsobem a už první příspěvek do trilogie nemá daleko k dokonalosti. Navíc platí, že hrdinové ze světa DC jsou ikoničtější charaktery než ti od Marvelu. Bohužel další filmaři do vzali za špatný konec. ()

Reklama

Boss321 

všechny recenze uživatele

Christopher Nolan uchopil sérii o netopýřím muži po svém a nutno říci, že se mi jeho zpracování líbí více než Burtonovo. Především jsem rád, že se soustředí na samotný vznik a život Batmana. Atmosféra, kterou Nolan vytvořil je vynikající, především Crane a jeho strašák je slušné psycho. Gotham sice není tolik temný jako za Burtona, ale zase je o dost realističtější. Christian Bale mě dostává čím dál tím víc a na postavu Batmana se hodí skvěle (tím nechci říci, že se mi Michael Keaton nelíbil). Příjemné je obsazení Michaela Caina do role Batmanova sluhy. Další hvězdní herci jako Oldman, Freeman, Neeson či Katie Holmes také nezklamali. Nechci porovnávat Nolanovu a Burtonovu verzi (přijde mi, že společný mají jen námět :)), ale Nolanovu budu mít navždy mnohem radši. Jak napsal uživatel Torision:"strhující návrat Batmana", myslím, že to hovoří za vše.......Gordon: "Nikdy jsem ti nepoděkoval", Batman: "A nikdy nebudeš muset ". ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Vizuální mág Burton stvořil legendu, mistr filmového narativu Christopher Nolan ji našel motivaci. Až tak jednoduše funguje prequel Batmana, komiksové legendy, která zapustila na filmovém plátně hodně hluboké kořeny. Na klasické první dva snímky se dvakrát pokoušeli navázat roztodivní matlalové, ale výsledkem je fakt, že Nolan zachraňuje hasnoucí legendu a nutno říci, že zachraňuje věru ve velkém. Jeho střízlivá, realistická, potemnělá a psychologizující jízda válcuje diváka především v první polovině režisérovými známými esy: skvěle utříděným vyprávěním, sugestivitou, pečlivě otesanými hereckými výkony (např. epizodní scéna v opeře je mistrovské dílo!). Druhá, o poznání akčnější polovina, ve které už je symbol stvořen a je čas boje, není tak oslnivá, protože tam, kde Burton vytahoval těžké vizuální kalibry, je Nolan přeci jen trochu neobratný (zejména akční scény v jeho podání trpí až přílišnou zmatečností). Jenže: Netopýří muž vychází při závěrečných titulcích jako vítěz a jeho režisér s ním. Prostě proto, že pod hlavním proudem omletého komiksového klišé boje dobra proti zlu zurčí skvěle regulovaný spodní proud, který má svou hloubku. Je to psychologie hrdiny, anatomie strachu a zla, které chce konat pochybné dobro. Nástrojem spodního proudu jsou jak skvostná rytmizace záběrů a gradace nenápadného napětí, tak výborné herecké provedení. Christian Bale je skutečně nejlepším muže v černé masce, Michael Caine je se svým suchým cynismem vpravdě neodolatelný, Liam Neeson "pouze" přesvědčivý a Gary Oldman k nepoznání jiný... Zamrzí hodně křečovitá Katie Holmes, ale to se bezpečně ztrácí. Otázku, zda Nolan překonal Burtona, bych vůbec neotevíral. Jeho Batman je jiný. Má zcela svébytnou atmosféru a zcela svojský styl. Raději se dívá do tváře než na divoké přestřelky. To je sice moc dobře, ale přeci jen, vnáší to do filmu určitý a pochopitelný vnitřní rozpor, jehož nositelem je poněkud rozervaná režie. Mezi komiksovými filmy však potvrzuje Netopýří muž pozici skutečného šlechtice a Nolan zase, že "ex-nezávislákům" se daří věc nemožná – točit inteligentní a neprefabrikované špektákly za těžkou hollywoodskou vatu. ___ po druhém shlédnutí jednoznačně horuji pro plný počet hvězdiček. Veškeré námitky platí, avšak ne natolik, abych si nevšiml, že při dalším sledování film neztrácí, ale získává... ()

Lynn 

všechny recenze uživatele

Ačkoli považuji oba dva "Batmany" od Tima Burtona za klasiku subžánru komiksoých adaptací, nemohu neříct, že Nolanův "Batman Begins" je dílem nejlepším. Je to zejména díky jeho režii, kdy skvěle dávkuje napětí a akci. U té se mi zase líbí, že je záměrně nepřehledná, čímž je navozen pocit obav z neznámého a téměř neviděného. Práce s kamerou a budování temné atmosféry je výtečné, jakož i hlavní představitel. Christian Bale zvládl s přehledem přerod své postavy a divák mu věří jak tápání a hledání vlastní identity, tak i její konečné, byť rozdvojené, nalezení. A nakonec musím pochválit i scénáristu, že se nesnaží do filmu zbytečně moc cpát romantickou rovinu s Katie Holmes, která je poněkud nevýrazná. Musím říct, že pokud se Christopher Nolan rozhodne natočit další díl, s potěšením se na něj půjdu do kina podívat. ()

Galerie (276)

Zajímavosti (180)

  • Pozvání na konkurz pro roli Batmana obdržel také Cillian Murphy. Režiséra zaujal svým výkonem, takže mu Christopher Nolan nabídl ztvárnit postavu dr. Cranea, byť byla původně napsaná pro někoho jiného. Navíc režiséra fascinovaly dle jeho vlastních slov Cillianovy jasně modré oči, proto neustále hledal záminky, aby si herec co nejčastěji sundával brýle. Nolan také zpočátku nezamýšlel dát dr. Craneovi/Scarecrowovi masku; změnit jeho rozhodnutí má na svědomí scénárista David S. Goyer. (cihlenka)
  • Kostým Batmana (Christian Bale), navržený designérkou Lindy Hemming, byl vydražen za 96 000 liber. (Jimmy15)
  • Bruce Wayne (Christian Bale) nosí hodinky značky Jaeger-LeCoultre Reverso Grand Date. (dyfur)

Související novinky

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

V posledních hodinách roku 2023 bohužel přichází smutné zprávy z Velké Británie. V sobotu 30. prosince totiž filmový svět ve věku pětasedmdesáti let náhle opustil anglický herec nominovaný na dvě… (více)

Nolan nevyloučil možnost natočení Star Wars

Nolan nevyloučil možnost natočení Star Wars

19.07.2023

Režisér Christopher Nolan si za ty roky v Hollywoodu vypěstoval pověst tvůrce, který má pevnou vizi, přesně ví, čeho a jak dosáhnout, a málokdy se co se kvality týče splete. Navíc se mu několik let… (více)

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Režisér Christopher Nolan byl jedním z prvních filmařů, kteří se loni rozhodli vyzkoušet sílu kin během pandemie, když de facto vlastnoručně protlačil svůj snímek Tenet k letní premiéře. Místo… (více)

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Dávno před tím, než komiksové Watchmen oživil svým seriálovým pokračováním scenárista Damon Lindelof (Ztraceni, Pozůstalí), nebo se o filmovou adaptaci původního komiksu pokusil Zack Snyder (Muž z… (více)

Reklama

Reklama