Scott Pilgrim jde na věc

• USA Scott Pilgrim Takes Off
USA / Japonsko / Kanada, 2023, 3 h 40 min (Minutáž: 26–29 min)

Režie:

Abel Gongora

Předloha:

Bryan Lee O'Malley (komiks)

Michael Cera, Anna Kendrick, Mary Elizabeth Winstead, Brie Larson, Aubrey Plaza, Mae Whitman, Alison Pill, Ellen Wong, Kieran Culkin, Mark Webber (více)

Scott Pilgrim se konečně seznámí s Ramonou Flowersovou, o které po nocích sní. Nejdřív ale musí vyřídit sedm padouchů, kteří to s ní kdysi táhli. (Netflix)

Sawy

Vlastně docela překvapivá pecka, rozhodně pro lidi, který baví lore okolo Scotta Pilgrima. Nápad využít dnes už nadužívaného konceptu multiverse a dát tak postavám, které byly v komiksech a o to více pak ve filmu jen jednorozměrně definované figurky, šanci stát se plnohodnotnými charaktery, je parádní a chytře využitý. Je zajímavý, že i když měl tvůrčí tým skrze animovanou formu možnost utrhnout se maximálně ze řetězu, měl jsem pocit, že vizuálně je to vlastně míň nápaditý než Wrightův hraňák, mnohem víc se tady tlačí videoherní než komiksová estetika, jejichž balanc byl v původní adaptaci to největší ozvláštnění. I tak ale super rozšíření, který dává smysl a opravdu k originálnímu textu něco přináší. 85 % ()

Remivsremi

To, že se podařilo sehnat hlasy původních herců je úžasné. Také kvitují rozhodnutí vydat se příběhově jiným směrem. To je však asi z pozitiv vše. Děj je bídný. Styl vyprávění otravné a nezáživné. Nejvíce mi však vadí absence toho nejcennějšího z hrané verze, a to vymazlené a do nejmenšího detailu promyšlené scény a momenty. Tady dostanete jen neoriginální animace, která se vizuálně drží komiksu, ale nenabídne choreografii, střih či tempo filmové verze. A tím tenhle projekt u mě nejvíce upadá. Není třeba u něj trávit čas. 40% ()

Starletka

Ještě u prvního dílu jsem se bála, že půjde o pouhou prostou sprostou kopii filmu 1:1 (to bych si zrovna mohla po milionté a prvé pustit film), ale naštěstí od druhé epizody dál přichází zcela nový obsah - alternativní vesmír, ve kterém nehraje hlavní roli self-insert pro incely, ale manic pixie dream girl, i když ve výsledku je vlastně úplně jedno, který z nich to je, a který hledá toho druhého, protože oba zůstanou stejně ploší, nevyvinutí a nudní jako v původním ději a plní úplně stejné role. Podstatné je, že mnohem větší prostor tentokrát dostávají všechny vedlejší postavy, které se na rozdíl od hlavních protagonistů nějakého toho aspoň drobného vývoje dočkají (Wallace je pořád nejlepší). Velice mě potěšil také návrat původního obsazení (i když dabing místy skřípe a nesedí na obraz) a animace byla taky fajn. 7/10 ()

Blackhand47

Kdyby byl seriál od začátku propagován jako pseudo-sequel, možná bych mu dal i vyšší hodnocení, ale takhle je z toho podobně kontroverzní dílko, jako je třeba čtvrtý Matrix, který se rozhodl jít meta cestou. Obecně mi tenhle způsob vyprávění nevadí a právě zmíněný film Wachowskich nebo komiksový Klub rváčů mám kvůli boření čtvrté stěny a jistých pravidel i rád. Scott Pilgrim má ale obří problém v tom, že jsme všichni čekali věrnou animovanou adaptaci díla, což u západní tvorby obvykle není zvykem a za takovým Japonskem v tomhle zaostává. Byť byl film víceméně věrný, nestihl do omezené stopáže všechny díly komiksu narvat a animovaný seriál to mohl napravit. Místo toho tu ale máme podivné pokračování, ve kterém se cestuje časem, aby se původnímu příběhu zabránilo. Zápletky s cestou časem jsou ale velmi choulostivé a tady se to myslím příliš nepovedlo. Animace je ale perfektní a první díl jsem si vlastně dost užil, dokud nedošlo k onomu zvratu na konci. Další díly mají místy skvělé vtipy, ale jelikož jsem si nesl hořkou pachuť z toho, že nejde o to, co jsem čekal, nevnímal jsem je zrovna pozitivně. Příběhově je to ale i díky jinému směřování zápletky pořád slabší než film i původní dílo... a to je škoda. Když už se rozhodli hrát si s meta-vyprávěním, mohli se více odvázat. Takhle měli tvůrci koule akorát k šílenému kroku... který zůstal nevyužit. Hodnocení: 45 % ()

Jeoffrey

Scott Pilgrim jde na věc je něco úplně jiného, než co jsem v úvodu čekal (prostou anime adaptaci) a ani po poslední epizodě se nemůžu rozhodnout, jestli je to něco, co jsem potřeboval nutně vidět, nebo co jsem si přál. Ano, rozšiřuje se tu příběh, hodně se tu rozkreslují některé postavy, ale jsem dostatečně velký fanoušek Scotta Pilgrima a jeho vesmíru, abych to nekriticky a nadšeně ocenil, abych si to opravdu užíval? Animačně jde o solidní počin, studio Science Saru rádo pracuje na netradičních a animačně originálních (na japonské studio) projektech a i tenhle se jim zkrátka povedl. Hudba byla dobrá a také jsem ocenil návrat původních herců z filmu (což byl hlavní důvod, proč jsem u anime dal po opravdu dlouhé době přednost anglickému dabingu). Ale jako celek mě to hlavně tím příběhem zase až tak úplně nechytlo. Nevím, jestli jsem v momentě, kdy mi došlo (konec prvního dílu), že tohle tedy nebude jen adaptace, ale vlastně taková hodně alternativní interpretace s přesahem, neměl příliš velká očekávání a pak nebyl třeba jen zklamaný, že to vlastně nebylo až tak ujeté a unikátní, jak jsem od toho najednou čekal. Takže i když to byl zajímavý seriál, dobře se na něj dívalo, jsem rád, že jsem viděl tyhle postavy v dalším novém provedení, nějak se nemůžu dokopat k něčemu lepšímu, než jen říct, že to bylo fajn - což je pro mě ale jen nějakých 6 --- tady spíš 6,4/10. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Rok 2023 se uchýlil ke svému konci a přišel tedy čas, abychom vám stejně jako v předešlých letech opět představili výroční topky tří filmů a případně taky tří seriálů podle některých z… (více)