Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Lovec a zálesák Allan Quatermain se vrací do Afriky, aby pomohl krásné Jesse zachránit jejího otce. Toho drží v zajetí jeden z domorodých kmenů, protože jako jediný ví, kde hledat bájné doly krále Šalamouna, v nichž se nachází poklad nepředstavitelné hodnoty... Profesor Huston je unesen tureckým darebákem Dogatim a jeho společníkem, plukovníkem německé koloniální armády, Bocknerem. Zanedlouho se Afrikou prodírá malá výprava, kterou vede Allan Quatermain. Quatermain se nechal najmout profesorovou dcerou Jesse Hustonovou. O skutečném účelu výpravy se však Allan Quatermain dozvídá až v malém městě Tongole, kam výprava dorazila. Jesse zde hledá obchodníka s egyptskými starožitnostmi, Kassama, se kterým se její otec měl údajně sejít. Přímo v městečku se ji ale pokusí unést Dogati s Bocknerem, kteří Quatermainovu výpravu již nechali sledovat zvědy. Naštěstí se Jesse podaří už z jistého zajetí uniknout a Quatermain jí následně pomůže zbavit se jejích pronásledovatelů. Quatermainovi se ale také podařilo vyslechnout německé plány ohledně převozu uneseného Jesseina otce do Barnudy, kde je hlavní německý tábor. Quatermain si s Jesse a černochem Umbopoem počkají na německý vlak a naskočí na něj. Jejich snaze osvobodit profesora velmi pomůže i útok místních povstalců na soupravu. Když se jim ale po různých eskapádách podaří skutečně profesora osvobodit, ten jim oznámí, že už svým trýznitelům prozradil cestu ke hledaným dolům. Quatermain i Jesse ihned pochopí, že je třeba Němce s Dogatim zastavit, nebo alespoň předběhnout, a tak zabránit, aby se poklad dostal do nesprávných rukou. Jelikož Dogati a Bockner s částí své výpravy dál pokračovali vlakem, Jesse a Quatermain řeší problém, jak je dohonit. Naštěstí je nedaleko, jak jinak, německé polní letiště a na něm několik letadel. Jesse s Quatermainem nepříliš bystrým Němcům ukradnou letadlo. Německý pilot, který je pronásleduje, je nedokáže sestřelit a Quatermain ho mistrným kopem do hlavy pošle k zemi. Bohužel, jak se ukáže, letadlo, ve kterém letí Quatermain a Jesse, je také poškozeno, a oni se jen tak tak zachrání seskokem. Zdá se, že místo, kde seskočili, je jen kousek od hledaných dolů krále Šalamouna. Jenže oba cestovatelé jsou obratem zajati nepřátelskými domorodci, kteří si je chtějí uvařit v obřím kotlíku k obědu. Jesse a Quatermain kotlík rozhoupají a on se převrhne. To je zachrání. Dalšímu pronásledování Jesse a Quatermaina zabrání útok německé výpravy vedené Bocknerem a Dogatim na tábor kanibalů. Jesse a Quatermain znovu utíkají, nicméně nemusejí utíkat příliš daleko. Zachrání je totiž domorodci, kteří žijí na stromech. U nich se mají oba cestovatelé jako v ráji. „Stromoví lidé“ je dokonce dopraví až na hranici dalšího domorodého kmene, který žije právě u dolů krále Šalamouna. Kukuvanové ovšem tak přátelští už nejsou. Ihned Quatermaina s Jesse zajmou a chtějí Quatermaina předhodit krokodýlům... (TV Prima)

(více)

Recenze (100)

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Tak než zahájím komentář musím se napřed omluvit postavě Allana Quatermaina za to co jsem napsal o filmech s ním v komentáři na tu tv sračku se Swayzem. Myslel jsem, že se jedná pouze o ten film až pak jsem objevil tenhle nehoráznej nářez kterej může směle konkurovat Indiana Jonesovi. Jasně je to béčko jak vyšitý, ale je to kurevská zábava kterou rozhodně netočili žádní fušeři a je to vidět. Téměř cokoliv co vzniklo v 80 letech pod taktovkou producenta Menahema Golana je pro mě pecka a potvrdilo se to i teď. Chamberlainovi role padne jako ušitá Stonovka je prostě kus a duo záporáků Lom, Rhys -Davies je naprosto bezchybný a jejich slovní přestřelky jsou dokonalý. Wagner je největší hudební skladatel co kdy žil vy tureckej imbecile! Chcete tím říct, že je mrtvej? samozřejmě! Všechno pak podkreslují perfektní exteriéry a podmanivá hudba od Goldsmitha. Je mi jasný, že podobný zábavný béčka tady nikdy nebudou mít dobrý hodnocení, ale stejně mi to nedá a povídám vám, že jestli vy mít aspoň eine kleine mozek v hlavě, tak tomu muset teď napálit plnej počet. Ps jo a ten obsah je totální fail kterej se hodí na tu verzi se Swayzem. Divím se, že je tu možný vůbec něco takovýho schválit.100% ()

P. J. D. 

všechny recenze uživatele

Chaotické, rasistické (hl. vůči domorodým obyvatelům Afriky), nepřehledné a místy až úsměvné. Klišé, snaha uspět tam, kde se to povedlo Spielbergovi s Indianou, leč naprosté fiasko. To a mnohé jiné by se dalo napsat o tomto filmu. Cosi tak zamotaného jsem dlouho neviděl. Některé scény byly sice vážně dobré, ale nějakou základní hlavu a patu a především smysluplný posun v ději zde opravdu k nalezení nebyl. Tam, kde si tvůrci nevěděli rady, tam to vyřešili nesmyslnými rvačkami. Za mne zklamání. ()

Reklama

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $12,5miliónovTržby USA $15,057,465Tržby Celosvetovo $21,700,000║ Na prekvapenie vydarené dobrodružné dielko s vydarenou strhujúcou akciou, v podstate len jedno z málo čo sa ako tak dá porovnať aspoň z diaľky s Indy Jonesom. Richard Chamberlain a Sharon Stone vytiahli svojou súhrou počin nad slušný zaujímavý priemer, ku ktorému sa dá opäť vrátiť a s dávkou nostalgie si ho vychutnať. /70%/ ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Než Sharon Stone památně přehodila své unikátní dolní končetiny, navlékli ji do šortek a košile, aby dobrodružný čas strávila ve společnosti novodobého dobrodruha Richarda Chamberlaina, v té době zažívající hvězdné postavení. Ačkoliv jejich družbu převálcovala konkurence jménem Indiana Jones a Jack Colton, dali si v plodných dobrodružných časech dvojí sraz. A jak asi mohl dopadnout dobrodružný film, na jehož scénáři se podílel Gene Quintano, inklinující k žánru parodie, a režijně se ho ujal J.Lee Thompson, jehož filmografie neskýtá zrovna ceněné filmy? No, celý film je scenáristicky a režijně značně nevyrovnaný. Osciluje mezi výpravnou poetikou Indiana Jonese a komediálností Honby za diamantem, načež svůj tvůrčí handicap dohání neutuchajícím až zběsilým tempem, sexappealem Sharon Stone a sympatickým Richardem Chamberlainem. Hodně nevyrovnanou technickou úroveň zpracování mají akční scény, při jejichž realizaci je hojně využíváno strašlivě nepovedené zadní projekce i snadno identifikovatelných dublerů. Určitě se však v nich najde cit pro nadsázku a sympatické parodistické vyznění. Kapitolou samou o sobě je obsazení záporných rolí. Obsazení Johna Rhyse-Daviese lze ještě chápat jako ironický akt pro příznivce jeho role z Indiany Jonese, Herbert Lom už asi svůj strastiplný výkon nezachrání tvrzením, že se jedná o jakousi satisfakci za Poklad na Stříbrném jezeře. Zesnulý hudební génius Jerry Goldsmith o nějakých sedm let později reagoval na opětovné setkání s vaginálním Základním instinktem Sharon Stone nápaditým hudebním doprovodem, ovšem tentokrát zažil jakési nenápadité hudební období, tudíž zapamatovatelné hudební téma se nekonalo. Celkově se jedná o relativně svižnou dobrodružnou zábavu a milou upomínku jedné zašlé filmové éry. 7/10 ()

Galerie (25)

Zajímavosti (11)

  • Úloha Allana Quatermaina (Richard Chamberlain) byla inspirována stejnojmennou postavou z literární série Sira Henryho Ridera Haggarda, z níž první byla kniha "Doly krále Šalamouna" z roku 1885. Stejnou postavou byl inspirován i hlavní hrdina filmové série Indiana Jones. (Lorge)
  • Film dorazil do kin v roce 1985, tedy 100 let od prvního vydání knižní předlohy spisovatele H. Ridera Haggarda. (Marek06)
  • John Rhys-Davies si zahrál i ve snímcích z filmové série Indiana Jones, kterou byl film inspirován. (Lorge)

Související novinky

Hemsworth předchůdcem Indiana Jonese?

Hemsworth předchůdcem Indiana Jonese?

21.11.2015

Jméno Allan Quatermain už jste možná slyšeli. Sean Connery si tohohle dobrodruha zahrál v Lize výjimečných, adaptaci stejnojmenného comicsu Alana Moorea, a posléze se už nikdy nevrátil před kameru.… (více)

Reklama

Reklama