Reklama

Reklama

Lovec a zálesák Allan Quatermain se vrací do Afriky, aby pomohl krásné Jesse zachránit jejího otce. Toho drží v zajetí jeden z domorodých kmenů, protože jako jediný ví, kde hledat bájné doly krále Šalamouna, v nichž se nachází poklad nepředstavitelné hodnoty... Profesor Huston je unesen tureckým darebákem Dogatim a jeho společníkem, plukovníkem německé koloniální armády, Bocknerem. Zanedlouho se Afrikou prodírá malá výprava, kterou vede Allan Quatermain. Quatermain se nechal najmout profesorovou dcerou Jesse Hustonovou. O skutečném účelu výpravy se však Allan Quatermain dozvídá až v malém městě Tongole, kam výprava dorazila. Jesse zde hledá obchodníka s egyptskými starožitnostmi, Kassama, se kterým se její otec měl údajně sejít. Přímo v městečku se ji ale pokusí unést Dogati s Bocknerem, kteří Quatermainovu výpravu již nechali sledovat zvědy. Naštěstí se Jesse podaří už z jistého zajetí uniknout a Quatermain jí následně pomůže zbavit se jejích pronásledovatelů. Quatermainovi se ale také podařilo vyslechnout německé plány ohledně převozu uneseného Jesseina otce do Barnudy, kde je hlavní německý tábor. Quatermain si s Jesse a černochem Umbopoem počkají na německý vlak a naskočí na něj. Jejich snaze osvobodit profesora velmi pomůže i útok místních povstalců na soupravu. Když se jim ale po různých eskapádách podaří skutečně profesora osvobodit, ten jim oznámí, že už svým trýznitelům prozradil cestu ke hledaným dolům. Quatermain i Jesse ihned pochopí, že je třeba Němce s Dogatim zastavit, nebo alespoň předběhnout, a tak zabránit, aby se poklad dostal do nesprávných rukou. Jelikož Dogati a Bockner s částí své výpravy dál pokračovali vlakem, Jesse a Quatermain řeší problém, jak je dohonit. Naštěstí je nedaleko, jak jinak, německé polní letiště a na něm několik letadel. Jesse s Quatermainem nepříliš bystrým Němcům ukradnou letadlo. Německý pilot, který je pronásleduje, je nedokáže sestřelit a Quatermain ho mistrným kopem do hlavy pošle k zemi. Bohužel, jak se ukáže, letadlo, ve kterém letí Quatermain a Jesse, je také poškozeno, a oni se jen tak tak zachrání seskokem. Zdá se, že místo, kde seskočili, je jen kousek od hledaných dolů krále Šalamouna. Jenže oba cestovatelé jsou obratem zajati nepřátelskými domorodci, kteří si je chtějí uvařit v obřím kotlíku k obědu. Jesse a Quatermain kotlík rozhoupají a on se převrhne. To je zachrání. Dalšímu pronásledování Jesse a Quatermaina zabrání útok německé výpravy vedené Bocknerem a Dogatim na tábor kanibalů. Jesse a Quatermain znovu utíkají, nicméně nemusejí utíkat příliš daleko. Zachrání je totiž domorodci, kteří žijí na stromech. U nich se mají oba cestovatelé jako v ráji. „Stromoví lidé“ je dokonce dopraví až na hranici dalšího domorodého kmene, který žije právě u dolů krále Šalamouna. Kukuvanové ovšem tak přátelští už nejsou. Ihned Quatermaina s Jesse zajmou a chtějí Quatermaina předhodit krokodýlům... (TV Prima)

(více)

Recenze (100)

kingik 

všechny recenze uživatele

Než Sharon Stone památně přehodila své unikátní dolní končetiny, navlékli ji do šortek a košile, aby dobrodružný čas strávila ve společnosti novodobého dobrodruha Richarda Chamberlaina, v té době zažívající hvězdné postavení. Ačkoliv jejich družbu převálcovala konkurence jménem Indiana Jones a Jack Colton, dali si v plodných dobrodružných časech dvojí sraz. A jak asi mohl dopadnout dobrodružný film, na jehož scénáři se podílel Gene Quintano, inklinující k žánru parodie, a režijně se ho ujal J.Lee Thompson, jehož filmografie neskýtá zrovna ceněné filmy? No, celý film je scenáristicky a režijně značně nevyrovnaný. Osciluje mezi výpravnou poetikou Indiana Jonese a komediálností Honby za diamantem, načež svůj tvůrčí handicap dohání neutuchajícím až zběsilým tempem, sexappealem Sharon Stone a sympatickým Richardem Chamberlainem. Hodně nevyrovnanou technickou úroveň zpracování mají akční scény, při jejichž realizaci je hojně využíváno strašlivě nepovedené zadní projekce i snadno identifikovatelných dublerů. Určitě se však v nich najde cit pro nadsázku a sympatické parodistické vyznění. Kapitolou samou o sobě je obsazení záporných rolí. Obsazení Johna Rhyse-Daviese lze ještě chápat jako ironický akt pro příznivce jeho role z Indiany Jonese, Herbert Lom už asi svůj strastiplný výkon nezachrání tvrzením, že se jedná o jakousi satisfakci za Poklad na Stříbrném jezeře. Zesnulý hudební génius Jerry Goldsmith o nějakých sedm let později reagoval na opětovné setkání s vaginálním Základním instinktem Sharon Stone nápaditým hudebním doprovodem, ovšem tentokrát zažil jakési nenápadité hudební období, tudíž zapamatovatelné hudební téma se nekonalo. Celkově se jedná o relativně svižnou dobrodružnou zábavu a milou upomínku jedné zašlé filmové éry. 7/10 ()

Radyo 

všechny recenze uživatele

Nebýt Sharon Stone, spláchl bych to do odpadu. Takový zoufalý pokus o remake, navíc ještě snaha o přizpůsobení se trendu dobrodružných filmů a la Indiana Jones, v konečném výsledku ale jen klopýtající blábol, který nemá snad nic ani z původní verze, ani z Indiana Jonese. Než další takovýto film, raději si stokrát po sobě pustím Dobyvatele ztracené archy. ()

Reklama

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Obrovský hliněný hrnec a v něm Chamberlain, ohanbí doposud skrývající Sharon, Gimli Sallah, pár kousků plastové zeleniny a jeden pokladů chtivý kraut, kterému nestačilo, jak jej zLomili u Stříbrného jezera. To vše zalito odpadní vodou z prvních dvou aktivit profesora Jonese, rozhoupáním promícháno a vylito do nostalgií pokoušeného zapomnění.. J. Lee Thompson potvrdil pověst zkušeného béčkaře a to přitroublé dobrodrůžo se mu tolik zalíbilo, že o rok později ohnivě zválcoval publikum Chuckem Norrisem.. ()

Historik 

všechny recenze uživatele

Ten film je příliš ztřeštěný, příliš sám sebe zlehčuje až paroduje, tady to zkrátka tvůrci přepískli. Jinak musím říci, že vyčítat tomuto příběhu, že napodobuje Indiana Jonese, není úplně fér, zvlášť když si uvědomíme, že je to právě naopak. Spielberga s Lucasem inspirovali k vytvoření Indiana Jonese právě dobrodruhové typu Alana Quatermaina. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Kdyby to nebyla parodie a vykrádačka Indiana Jonese (vč. hudby prsknuté se Star Wars), mohli z toho vytlouct jakž takž dobrodružný film. Ta pasáž se stromovými lidmi visícími hlavou dolů je výborná a dalo se na ní navázat z africké přírody dost, jenomže tvůrci dali přednost ateliérové jeskyni a umělotinám, z nichž vypadali vlasy i Lomovi. Začátek dobrý, konec děs běs. Nefunguje ani jako parodie. Kamera je celkem fajn. SS nádherná. ()

Galerie (25)

Zajímavosti (11)

  • Úloha Allana Quatermaina (Richard Chamberlain) byla inspirována stejnojmennou postavou z literární série Sira Henryho Ridera Haggarda, z níž první byla kniha "Doly krále Šalamouna" z roku 1885. Stejnou postavou byl inspirován i hlavní hrdina filmové série Indiana Jones. (Lorge)
  • Knižní předloha se odehrává kolem 80. let 19. století. Tento film přesouvá Quatermainova dobrodružství do období první světové války. (Marek06)
  • Ve 20. minutě při automobilové honičce se několikrát po sobě střídá detailní a celkový záběr na vůz řízený Allanem (Richard Chamberlain). Při detailních záběrech má Umbopo (Ken Gampu) rukama zakryté oči, při celkových záběrech má ruce před sebou a drží se, aby nevypadl z vozu. (Korsak)

Související novinky

Hemsworth předchůdcem Indiana Jonese?

Hemsworth předchůdcem Indiana Jonese?

21.11.2015

Jméno Allan Quatermain už jste možná slyšeli. Sean Connery si tohohle dobrodruha zahrál v Lize výjimečných, adaptaci stejnojmenného comicsu Alana Moorea, a posléze se už nikdy nevrátil před kameru.… (více)

Reklama

Reklama