Oscarový režisér Francis Ford Coppola natočil remake klasického děsivého příběhu o neuvěřitelně svůdném transylvánském princi (Gary Oldman), který se vydává z východní Evropy do Londýna 19. století, aby zde hledal lidskou lásku. Po staletích strávených o samotě v chátrajícím zámku je Drákula posedlý spalující touhou, která jej přiměje vystoupit z ústraní. Když charismatický Drákula potká mladou ženu Mínu (Winona Ryderová), která je odrazem jeho dávno ztracené lásky, oba se vrhnou do víru romantické vášně a hrůzy. Díky “iluzorním” speciálním efektům a mimořádnému hereckému obsazení se Coppolovi podařilo vytvořit svěží a provokativní pojetí upírského příběhu, v němž se až nezvykle věrně drží Stokerovy předlohy. (Cinemax)

Chen

Atmosférický film, který nabízí trošku jiný pohled na tisíckrát zpracované téma. Coppola si pohrává s postavami i s obrazovou stránkou titulu a daří se mu vytvořit netradiční podívanou, která je tak trochu jiná. ()

Nuala

Hm... po shlédnutí filmu jsem uvažovala, jestli tenhle Dracula je opravdu ten stejný Dracula od Stokera. Charaktery postav jsem totiž vůbec nepoznávala, což mě více než mrzelo a navíc mi chybělo to něco, co v knize tvořilo úchvatný příběh. Odhlédneme-li ale od předlohy, není film až tak špatný (kameře, kostýmům a tak dále se vlastně nedá celkem nic vytknout) a Gary Oldman opět předvádí jeden ze svých mimořádných výkonů. ()

rakovnik

Zářivé herecké obsazení, nádherné obrázky, krásná výprava. Gary Oldman je neskutečně charismatický, Winona Ryder křehoučká a zranitelná bytost, Anthony Hopkins a Keanu Reeves také sedli do svých rolí. Prostě klasika. ()

Aelita

Smrt, erotika, život, chléb a víno, tělo a krev – vše je vzájemně zaměnitelné, vše je zdrojem strasti i slasti, někdy i zároveň. ____ Takto má vypadat pravá filmová pohádka nebo fantasy. Kdyby Pana prstenu zfilmoval Coppola, byla by to lepší adaptace, než ten naspeedovaný paskvil od Jacksona. ()

Martin741

Kvalitny film od rezisera Francisa Ford Coppolu, ktory sa stal svetoznamym vdaka trilogii Kmotr. Z principu kvalitny scenar o svetoznamom grofovi upirovi Draculovi. Film sa nevlecie, ma slusne tempo, kvalitnych hercov /Hopkins, Oldman, Ryder, Reeves..../ a mimoriadne uchvatne triky a efekty. Ale u mna osobne starsi Dracula z 1958 s Christopherom Lee proste vitazi. 89 % ()

Hees

Jemne erotický film Dracula, ktorý vôbec na túto dobu (rok 2015) nie je hororom, ale skôr v niektorých scénkach vyzerá komicky. Herečky Sadie Frost a Winona Ryder vyzerajú vážne eroticky a príťažlivo vo všetkom čo majú na sebe. Keanu Reeves sa ako keby ešte učil hrať, ale máme tu aj Oldmana a Hopkinsa, ktorý ručia svojou hereckou kvalitou. No film napriek vynikajúcemu až "extra super" obsadeniu nie je až tak kvalitný ako by som si prial. Samozrejme ja film vždy hodnotím podľa toho aký je a nie, že má výborné obsadenie, alebo je nejakým starším skvostom. Môj názor je, že na filme sa podpísal "zub času" a to čo bolo vtedy strašidelné tak teraz som sa ja nebál ničoho. Tak ale niečo som z filmu dostal a film má svoje kvality. Kvality v tom, že nie je "prázdny", ale obsahuje určité zaujímavé "poučné" pasáže. ()

Jino

Úchvatné vele dílo, které je v novodobé době určitě tím nejlepším co kdy bylo o Drákulovi natočeno. Atmosferický příběh, ze kterého se nevyplatí vynechat jedinou minutu. Herci jsou se svými rolemi seznámeni a každý ví co má dělat a vše klape jak má...tak proč se bát a nedat plný počet???!!!! ()

Petoss1

Úúúúf....tak toto si odomňa Dracula zaslúži. On, ktorý by mal zobrazovať smrť a zlo je v tomto filme na smiech tak ako aj celá jeho legenda. Neskutočne hlúpe, no čo ma najviac štvalo bol šialený strih scén, pri ktorom si strihač asi niečo dal. Na celé toto dielo už nechcem ani pomyslieť. 30% ()

Nautila

Tohle zpracování mám hodně ráda, byť je to nehorrorovský slaďák až na půdu. Po všech těch starých draculovských filmech s Draculou typu Lugosi - plášť, límec a krátké vlasy do Vé konečně přichází Dracula jako historický Tepes. Coppolova stylizace je hodně příjemná a jedinečná, herci jsou vybraní skvěle a všichni odvádějí dobré výkony - minirole Belluciové je oku zatraceně lahodná a potěší i Tom Waits... ale... přestože je to mému vkusu zatraceně milé, nemůžu se často ubránit táhlé a rozbředlé nudě, kterou je to celé cítit. Na tenhle film ráda vzpomínám, ráda na něj koukám jako na části, ale vcelku je to jako pořádně táhlý smažeňák. Než se prokousáte nakonec, tak vám zbytek vystydne. To ta zatracená romantika, kruci. Přesto je to však srdcovka.---------------------- Ne, ne, ne, beru zpět. Tohle je dokonalé. Po pár letech a po několikerém zkouknutí musím konstatovat, že to miluji. A konečně tam vidím tu spoustu odkazů na výtvarné umění (Klimt, Kupka, Dürer...) a je tam i moje milovaná Diamanda! Kašlu na romantiku a mdlý příběh, ten obraz a pomrkávání na diváka mě konečně dostalo. Jen Mina a Lucy by nemusely být takové ku*vy. ()

dubinak

Když jsem viděla tento snímek ještě jako poměrně malá holka, měla jsem z něj tedy mnohem intenzivnější a nadšenější zážitek. Na druhý pokus jsem překvapivě docela zklamaná. Co pochválím jsou rozhodně masky, temná atmosféra, výtečně zvolení herci a soundtrack. Co zkritizuji je jednoznačně patetické a trošku trapné chování postav, a to i na to, že se jedná o 15. století a taky trochu nejasný příběh, na který se tu v podstatě zapomíná a to v tomto případě skutečně není dobře. Občas jsem si přitom docela ráda vzpomněla na parodické Drákuloviny, na které jsem při projekci dostala znovu chuť. ()

joker.george

Zručná a kvalitně odvedená práce s budováním napětí, atmosféry, budováním scén a posouváním děje režiséra dává zapomenout na dnes už poměrně zastaralé triky (některé jsou však stále na vysoké úrovni), divné a upjaté chování postav, což je dáno tím, že se Coppola značně držel knižní předlohy, nicméně po herecké stránce není charakterům co vytknout... ()

Streeper

Řekla bych, že pro většinu čtnářů, co si přečetli knižní předlohu od Brama Stokera bude zklamaná, co Francis Ford Coppola z příběhu udělal. Já teda jsem. Kniha se mi opravdu moc líbila a těšila jsem se na filmové zpracování od tvůrce Kmotra! O to víc jsme zklamaná z výsledku. To, co udělali z postav, z Miny i z Lucy ve filmu udělali skoro děvky, Drákula má ve filmu podoby, které v knize vůbec nejsou. Gary Oldmanovi jsem Drákulu prostě nevěřila, má na to podle mě až moc milý obličej. Keanu Reeves jako by tam vůbec nebyl, přitom v knize je jeho postava plná charistamu a důležitá. Nejlepší a nepovedenější byl beze sporu Anthony Hopkins. Možná někteří budou říkat, že bych měla být nestranná a nesrovnávat knihu s filmem, ale nedá se to. Obávám se, že i kdybych knihu nečetla, tak film ode mne lepší hodnocení neobdrží, možná tak o jednu hvězdu navíc. ()

ad

Velmi dobrá první polovina filmu. Kdyby film po hodině a půl nepokračoval, neměl by Coppolův Drákula chybu. Ale on pokračuje a téměř všechny klady se postupně vytrácejí. Škoda. ()

DruidKarel

Fantastický film po všech stránkách. Skvělý Reeves, Hopkins a i samotný Drákula v podání Garyho Oldmana. Fantastická podívaná. Skvělé obsazení, hudba na úrovni a nezapomenutelný pocit z celého kousku. Pro mě jednoznačně nejlepší hororový film, kterej jsem kdy viděl... 5* ()

starbrejkr

Na rovinu přiznám, že jsem se toho filmu bál jak upír česneku a moc se mi do něj nechtělo. Nakonec jsem ale moc spokojený. Začátek mě sice vyděsil, že se bude jednat o bezbřehou avantgardní krvavou lázeň, ale nakonec se to prakticky nekonalo. Když to odprosím od veškeré té nadpřirozenosti, je to vlastně drama o peoblematické osobě a jeho nešťastné lásce. S oním nadpřirozenem, jak už jsem naznačil se až na výjimky, dle mého vyrovnal Coppola výborně a zejména scény odehrávající se v Transylvánii mají i díky fantaskní a přitom uměřené vizuální podobě krásně temnou atmosféru a Gary Oldman je zejména ve staré podobě neskutečný démon. Hodně se mi líbila i Winona Ryder, kterou jsem konečně viděl i v jiné, než neurotické roli a s dlouhými vlasy. Vzhledem k tomu, že vůbec nemám rád upírské filmy, je závěrečné hodnocení velice kladné. 85% ()

boogieman

Upírska mytológia je jedna z najprepracovanejších aké sa v súčasnosti vyskytujú (viď napr. knižky vydavateľstva white wolf). Vždy mi tento svet prišiel mimoriadne pútavý, bohužial si však nespomeniem na dielo ktoré by mi naozaj utkvelo v pamäti ako vynikajúce (okrem vampire the masquerade:bloodlines, ale to odbieham od filmového média). V mojich predstavách sa upírsky svet vždy spájal s vizuálne fantastickými a predovšetkým sugestívnymi obrazmi a zobrazením upíra nie ako monštra, ale inteligentnej bytosti s vyberaným vkusom a spôsobmi. Dracula od Coppolu bol asi prvý film ktorý mi tú prvú, a čiastočne aj druhú podmienku splnil. Je to jednoducho úplne nádherný film. O to viac ma zamrzel príbeh, ktorý je v mojich očiach skôr priemerný(a je mi jedno či sa verne drží predlohy, ktorú som nečítal). To by samo o sebe nebolo nič hrozné a takýto film by v mojich očiach dokázal tento nedostatok zakryť, a kludne mohlo byť 4 alebo dokonca aj 5 hviezd. Problém je však v tom, akým spôsobom je príbeh rozprávaný. Doslova príšerne natiahnutá a hlavne zbytočná expozícia, a časti ktoré sú pre príbeh absolutne sekundárne sa tu vyskytujú na každom kroku. Celá narácia v mojich očiach pôsobi neuveriteľne kŕčovito a je podriadená sugestívnym obrazom.To nič nemení na tom, že sa tu nachádzajú pozoruhodné motívy ktoré do tohto sveta dokonale zapadajú (ústredný motív lásky). Takisto veľmi potešil humor zastúpený postavou Van Helsinga. Každopádne, tento film veľmi doporučujem každému. Je absolútne nádherný a vizualizácia Draculovského sveta v ktorom sa odohráva je najlepšia akú som mal možnosť vidieť. Možno Coppolovi išlo práve o toto, možno je kŕčovitosť spôsobená vernosťou predlohe, a možno som len jednoducho nemal dobrý deň alebo som čudný, ale cez nešikovný spôsob rozprávania som sa nedokázal preniesť(napriek niektorým vskutku strhujúcim strihovým sekvenciam ktoré príbeh naopak rozprávali geniálne). 3,5 *. PS: napriek hodnoteniu si aj tak myslím že je to najlepší film o upíroch aký som videl. ()

C0r0ner

Když v úvodu jeden člověk zakopne o medvěda a rozbije si hubu, vypadá to na větší srandu než Drákuloviny. Pak to ale sklouzne do klasického scénáře, který není ničím objevný, a tak světlým bodem zůstává leda tak Oldman s ostatními herci. Horor to byl podobný, jako když začnou padat obří kroupy, ale člověk nemá auto, takže je mu to u prdele. 55% ()

tomtomtoma

Dracula Francise Forda Coppoly je vizuálním obžerstvím kultu strhující spotřební zábavy moderního věku. Všemu vévodí urputná snaha o oduševnělost, té podléhá obraz, výraz i spletitost motivací a zdeformované linie přespříliš dychtivého děje. Říká se tomu styl, byť přesnějším výrazem je stylizace, ze které spotřební publikum říhá blahem a v okouzlení velebí důraz filmového efektu. Prázdnota duše a smysluplnosti Coppoly dosahuje jednoho ze svých vrcholů a uchvácení diváci tleskají v úžasu krve, bujných sexuálních hrátek a lascivnosti. Dracula jako oběť krutého osudu, který sprostě ukončil jeho niterné naplnění, není vyloženě špatným nápadem, jen by nesměl umanutě setrvávat v hororové formě. Moderní věk konzumu se snaží koncentrovat drobnosti do celku a charakteristika gotického hororu se vyhrazuje, přetéká své původní označení a z rozkvetlé louky se rázem stává podmáčená bažina. Divák si může vybrat, zda se chce bát, smát, posmívat, lehce sexuálně stimulovat, nebo něžně rozjímat nad urousanou stopou melancholie romantiky. Ale ani moderní představa vtipné obrazové nestřídmosti nedokáže zakrýt prázdnotu, která se sebestředně vydává za umění. Osudem sužovaným hrdinou je hrabě Dracula alias Vlad III. (Gary Oldman), rumunský národní hrdina. Bolest vnitřního světa se proměňuje v sadistické sexuální uspokojování, přesto stále větří lásku života a opětovné intimní naplnění. Chudinka Vlad! Hlavní ženskou postavou je Mina Harker, rozená Murray (půvabná tvářička Winona Ryder, též v roli Vladovy manželky Elisabety), mladé, skromné, útlocitně spořádané a vzdělané děvče skromnějšího původu. Živoucí princ na obzoru je tajným romantickým snem mladých dívek a chtíči podbřišku nelze donekonečna odolávat. Výraznou postavou je Jonathan Harker (Keanu Reeves), Minin snoubenec a mladý zaměstnanec realitní společnosti s péči o nového zazobaného klienta z Rumunska. Morální zásady nezkušeného mládí se nedokáže ubránit sexuálnímu napětí a uspokojivé smyslnosti perverzních hrátek. Důležitou postavou je Abraham Van Helsing (příjemný Anthony Hopkins, též v roli Vladova kněze), profesor lékařství a znalec upírského prokletí. Život je hrou a ani boj na život a na smrt není hravosti na překážku. Významnou postavou je Lucy Westenra (smyslná Sadie Frost), Minina nejlepší kamarádka z lepších poměrů. Je obklopena nápadníky a dobrovolně podléhá svůdnosti temné stránky a živočišného chtíče. Uspokojující tvrdý sex je mocnou zbraní. K výraznějším postavám patří také Dr. Jack Seward (Richard E. Grant), jeden z Lucyiných nápadníků, bezradný z neznámé choroby lidského těla. A také anglický sir Arthur Holmwood (Cary Elwes), Lucyin aristokratický snoubenec, překvapený z průběhu nakažlivé upírské nemoci. Z dalších rolí: poslední Lucyin nápadník a bohatý Texasan Quincey P. Morris (Billy Campbell), do blázince zavřený Jonathanův předchůdce v realitním zaměstnání R.M. Renfield (Tom Waits), Jonathanův londýnský nadřízený Hawkins (Jay Robinson), či nenasytné Draculovy nevěstky (Monica Bellucci, Michaela Bercu a Florina Kendrick). Coppolův Dracula je typickou tváří moderní spotřební zábavy. Lze volat do široka ať žije pompézní efekt a stylizovaná výřečnost i dětinská hravost prodejního ducha, která nese zasloužené ovoce finančního vítězství. Oscar pro mě není známkou kvality, ale uslintaných gest za zásluhy a komerční úspěch. Nadýchané obžerství je prázdným gestem. Tento druh zábavy mi není blízký, ani sympatický, natož obdivovaný a vyhledávaný. Dracula není uměním, ale jen mizerným obchodním artiklem s jedinečnou marketinkovou propagací. () (méně) (více)

Bush13

Začínám být z těch všech adaptací, zejména literárních, respektive komiksových, poněkud předrákulován, ale to neznamená, že bych si někdy neměl přečíst samotnou slavnou Stokerovou předlohu, což je možná stále drobný hendikep. Tento film je nicméně potěšujícím značně estetickým (o 70 let starší Upír Nosferatu možná po této stránce stejně o chlup vede) a krásně stylizovaným zážitkem, kde se mísí klasická hororová atmosféra a vážná naléhavost s jistou odlehčeností a kde se potkala strašně zajímavá herecká sestava - za mě nejlepší Oldman, Hopkins, Waits... a samozřejmě Bellucci. Vše ještě podtrhuje, ba povyšuje Kilarův hudební doprovod, stejně jako vizuální efektní efekty, které nepůsobí nijak trapně. ()

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

10.01.2023

Vlad Worthington?

Vlad Worthington?

27.01.2010

O projektu Dracula: Year Zero jsme poprvé psali snad před dvěma roky. Vypadalo to, že mezitím skončil někde v škarpě u cesty, ale studio Universal jej oprášilo a chce film natočit tak rychle, aby… (více)

Dracula začíná

Dracula začíná

13.07.2007

Nejdřív oddělal Brandona Lee ve Vráně, pak stvořil neúspěšnou, ale stoprocentně kultovní sci-fi Smrtihlav a nakonec nechal Willa Smithe válčit s plecháči v Já, robot. Alex Proyas je režisér, který… (více)