Oscarový režisér Francis Ford Coppola natočil remake klasického děsivého příběhu o neuvěřitelně svůdném transylvánském princi (Gary Oldman), který se vydává z východní Evropy do Londýna 19. století, aby zde hledal lidskou lásku. Po staletích strávených o samotě v chátrajícím zámku je Drákula posedlý spalující touhou, která jej přiměje vystoupit z ústraní. Když charismatický Drákula potká mladou ženu Mínu (Winona Ryderová), která je odrazem jeho dávno ztracené lásky, oba se vrhnou do víru romantické vášně a hrůzy. Díky “iluzorním” speciálním efektům a mimořádnému hereckému obsazení se Coppolovi podařilo vytvořit svěží a provokativní pojetí upírského příběhu, v němž se až nezvykle věrně drží Stokerovy předlohy. (Cinemax)

Josefin

Tohle je mistrovská práce v režii Francise Ford Coppoly. Konečně jsem viděla zpracování románu Brama Stockra, tolikrát přečteného. Pro mě je to filmová lahůdka po všech stránkách i obsahové, výpravné co se týká kostýmů a nadherného pojetí atmosféry, propojení minulosti a současnosti. Navíc skvostné herecké obsazení Gary Oldman, Winona Ryder,Anthony Hopkinks, Keanu Reeaves. Nečekala sem žadný krvavý horor, protože to Stocker v Draculově knižní adaptaci nerozebírá a nechává prostor fantazii čtenáře. Kamera dokonalá a triky taky na skvělé úrovni. Nádhera. A , že to nezpracoval celý ad akta, pro mě je tahle stopáž akorát -130 minut. ()

giovanni3

Kvalitně zpracovaný hrabě Drákula.. Skvělé herecké výkony, klasický námět vše paráda. Moc se mi nelíbily ty Drákulovy nevěstky a pár dalších drobností tudíž dávám 4z5, ale atmosféra a vše okolo byla parádní tudíž mne ty 4 trošku mrzí doufal jsme, že to bude na 5. ()

Aberforth

Dracula, najnešťastnejší príbeh o statočnom človeku milujúceho svoju ženu ktorá si zobrala život a zostala navždy zatratená a Bohom neprijatá vo Svätom kráľovstve, vedie hlavnú postavu k zrieknutiu sa Boha a pripojeniu k samotnému diablovi. Režisér dobre spravil, že zakomponoval do filmu scénu na konci ako sa obaja konečne stretli v nebi, inak by som asi prestal veriť v dobro. Film má desivú atmosféru a neviem si predstaviť nikoho kto by postavu Vlada Tepesha zahral lepšie ako Gary Oldman. Napriek tomu, že je film starší a niektoré efekty nie celkom prepracované, patrí Dracula k najlepším aký som videl a každému divákovi ukáže, kam ďaleko je človek schopný zájsť pre lásku. ()

Beer Ceps

I mistr tesař se někdy utne a Drákula je toho přímím důkazem. Jinak si nedokážu vysvětlit jak mohl F.F.Coppola stvořit něco takového. Dal jsem na místní doporučení typu: Nejlepší ztvárnění drákuly, nebo: Velmi věrohodné knižní předloze, ale skutek utek. Námět je dobrý akorát na levné porno s pochybnými efekty a ukňouraným upírem. Velmi nepřehledný děj který má chaotické střihy, díky kterým se postavy objeví z ničeho nic jinde a vy nevíte proč. Herecké výkony ani nestojí za zmínku. Viz. pan Van Helsing s humorem doktora Dlahy ze Simpsonů. Jediné co mohu pochválit je hudba a kulisy. Bohužel jsem čekal mnohem víc, třeba horor. ()

JančiBači

Dovolim si tvrdiť, že je to zatiaľ najlepšie spracovanie knihy od Brama Stokera (Symfóniu hrôzy nerátajuc). Bram Stoker postavil svojim strašidelným príbehom pilier pre všetky upírske filmy a natrvalo ovplyvnil filmový a knižný svet. Francis Ford Coppola sa témy majstrovsky chopil a vytvoril výborný film, ku ktorému sa vždy rád vraciam, rovnako ako ku knihe. Osobne nemám čo vytknúť, ako vždy skvelý Gary Oldman, nádherná Winona, výborné efekty, hudba, kostýmy, réžia...všetko ! Filmová dokonalosť ktorá aj po dvoch desaťročiach nestráca na sile. Oldmanova kultová "tieňohra" patrí k mojim obľúbeným scénam a so zabitia nemŕtvej Lucy mám zimomriavky doteraz. Annie Lennox, ktorá v tom čase nahrala svoj prvý (výborný) sólo album Diva, naspievala titulnú pieseň Love Song for a Vampire, ktorá ide kvalitatívne ruka s rukou s filmom. A ako filmový slogan hlása "Love never dies" tak aj moja láska k tomuto filmu nikdy nezomrie. ()

standsiller

Je až zvláštne ako sa Francisovi Fordovi Coppolovi podarilo pohrávať sa s diváckymi pochybnosťami. Tento film nebezpečne odkrýva sympatickú stránku zaužívaného zla. Celé to zabalil do krásnej poetiky a tak Dracula naberá až nádych "Krásky a zvieraťa". Stokerova adaptácia pri tomto filme dostala plnohodnotný význam. Legenda o Draculovi , o Vladovi hovoriaca o niekom. Nie o niečom. ()

Lektor

Coppoluv prolog o vzniku Draculi je ukázka absolutní, filmařské dokonalosti a geniality. Nejdokonalejší forma co si lze snad představit a dejme tomu rozporuplný obsah. Což já osobně ale beru jako klad, protože se tak jedná o jedinečné dílo a to i přesto, že jde o celosvětově známou předlohu. Ta invence je omamná a romance svým způsobem strhující. ()

solskjaer

Není to sice úplně první liga, ale je to určitě jedno z nejlepších zpracování DRACULY co znám. Ovšem na to nejlepší si budeme muset ještě počkat, neboť pořád mi vždy v jakémkoliv Draculovy něco chybělo a ani tento není vyjímkou. Snad jediný film s Winonou Ryder, který mám hodně rád. ()

Hortenzia

prvýkrát sa mi to zdalo fantastické,druhýkrát som vydržala dvadsať minút a potom som to musela vypnúť...oveľa krvavejšie než stokerov román,dokonca mi to miestami pripadalo ako keby mal coppola nadbytok umelej krvi,tak ju pchal všade kam mohol...ale musím povedať,že vás dokáže úplne strhnúť, na čom majú veľkú zásluhu najmä herci od neskutočne charizmatického garyho oldmana až po geniálneho toma waitsa,ktorému ste jeho "šahnutosť" museli uveriť,aj keby ste nechceli ()

Mr.Jackass

Proč ta zbytečná odchylka od předlohy a úplné zmatení příběhu? :( Kdo jiný než Coppola by už měl natočit věrnou Stokerovu předlohu...Jinak i tak výborný film...Dracula zobrazen jako oběť a jako milující člověk. ()

Ferinka

Kdyby byl každý upír jako Gary Oldman, chtěla bych být kousnutá hned! Ačkoliv bych nečekala, že bych mohla být filmem s podobnou tématikou nadchnuta, tak musím překvapivě konstatovat, že jsem byla herecky i výtvarně zasažena a můj pohled na hraběte se dost změnil.. Navíc je to celé protknuto jemnou nitkou jakési takési historie, což je záruka pro moji pozornost. ()

Babous

Dobrá verze Drákuly, i když snaha být divácky atraktivní často přebila původní námět knihy. Náměsíčné procházky po zahradě viktoriánské rezidence mají něco do sebe. ()

sedm.1

Drákula z roku 1992 je plný vizuálně nevšedních výjevů, kamerových veletočů a především režisérské exhibice, čímž tak sice získal velmi osobitý a nevšední styl, který jistě spoustu diváků (ostatně jak místní komentáře jasně potvrzují) dokázal oslovit a dalo by se říct, že je i skutečně funkčním, ale pro mě je tento film prostě už až moc přestylizovaným projektem, kde se bere ohled na vše možné, jen ne na samotného diváka. Knižní předlohu sice neznám, ale zcela naprosto věřím, že toto filmové zpracování je jí opravdu hodně věrné, neboť to celé jednoduše "šustí papírem", což je znát především při opravdu uši trhajících dialozích a tento Drákula má tak spíš než ke klasické filmařině daleko blíže k divadelnímu pojetí. Pár scén mě sice zaujalo, líbil se mi potemnělý přístup, čímž vznikla i zajímavá atmosféra téhož rázu, jinak zápletka ale nemá vůbec spád, a to přestože se autoři snaží popohánět celý příběh všemožnými způsoby kupředu, stejně není ale ani trochu zábavná a po celou dobu je kladen důraz prakticky pouze jen na vizuální dojem a děj je postaven jaksi krapet mimo . Co se týče obsazení, žádná z postav, a bohužel i vzhledem k hodně silnému obsazení ani z herců, mě nedokázala přesvědči o nějaké své větší a poutavější výraznosti, zajímavosti, a tak i v tomto směru je Drákula nudným a nevýrazným. Já zkrátka musím Coppolova Drákulu označit za hodně extravagantí podívanou, kde možná autoři masturbovali nad svým uměleckým egem, ale mě takto vyumělkovaná nuda fakt nic neříká. ()

Markussis

Jeden z mých gigantických, epických filmových zážitků. Film se nedrží knižní předlohy, ovšem to v mém pohledu nehraje roli. Postava Drákuly je názorným příkladem toho, jak svět není černobílý. Jeho životní-neživotní příběh je dokladem toho, že zlo a dobro v ryze křišťálové podobě neexistují, jelikož boží spravedlnost sumarizuje celkový příběh a v jednotlivých okamžicích má zavřené oči a tím odmítá pravidlo oko za oko a zub za zub. Kdyby toto neplatilo Drákula by se Drákulou nikdy nestal. Drákula nakonec dojde spásy, ovšem dosáhl ve svém příběhu naplnění? O tom pochybuji. Ve filmu je pouze jedna konstanta, která přesahuje onu dogmatizující křesťanskou spravedlnost. Láska mezi Drákulou a Mínou přesahuje dokonce i hranice života a smrti a tím zpochybňuje výklad křesťanského boha. V těchto okamžicích objevuje boha skutečného. Jelikož tedy Drákula byl odloučen od milované bytosti ve jménu boží spravedlnosti, avšak nazdory svému opravdovému citu, tak se z něho stává postava romantismu. Celý film má neuvěřitelnou estetickou hodnotu. Nejsem zvyklý až na takovouto potemnělost a přiznávám, že jsem k tomuto musel trochu vyzrát, abych pochopil Dostojevskijho slova o tom, že krása zachrání svět, a je-li to krása temná, tím je přitažlivější. Zde jsem se o tom přesvědčil. ()

Germanotta

Príbeh veľkého muža, ktorý padol kvôli ľudskej zrade. Dokonalé spracovanie. Človek sa jednoducho nemôže prestať dívať. Kašlem na scenáristické nedostatky, kašlem na nie príliš dôveryhodné kulisy a nie príliš výrazné detaily. Dracula je sakra dobrý a na ten námet nemá jednoducho nič. Nech by to bolo akokoľvek spracované, akýkoľvek herci, aj keby to režíroval Jožko sused z druhej ulice, stačí sa držať námetu Brama Stokera a celý Twilight sa môže strčiť do tej najhlbšej riti. ()

OughJay

Při pohledu na hereckej ansábl, kde se třpytěj jména jako Keanu Reeves, Gary Oldman, Anthony Hopkins a Winona Ryder, dirigovanej z režisérský stoličky slavnym F. F. Coppolou, jsem byl v průběhu i na konci trochu zklamanej. Nejde o to, že by tenhle film neměl svý kouzlo, výprava i atmosféra byly skovstný, ale samotný postavy jsem si představoval trochu serióznější, ne tolik zkarikovaný. Jak jsem se navíc dočetl, film se příliš nedrží knižní předlohy a jelikož už na začátku hlásá, že ano, beru to trochu jako podvod na ty, kdo Drákulu od Brama Stokera nečetli. Coppolova režie, kdy nám předhazuje dlouhý a někdy až nudný scény, jde taky už delší dobu mimo mě. Přesto musím uznat, že jde o nejlíp zfilmovanýho Drákulu, jakýho jsem doposud viděl. Gary Oldman tu předvedl možná svůj životní výkon a už kvůli tomu stojí za to tuhle devadesátkovou perlu vidět. Mina Harker: "How did Lucy die? Was she in great pain?" Professor Abraham Van Helsing: "Yeah, she was in great pain! Then we cut off her head, and drove a stake through her heart, and burned it, and then she found peace." ()

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

10.01.2023

Vlad Worthington?

Vlad Worthington?

27.01.2010

O projektu Dracula: Year Zero jsme poprvé psali snad před dvěma roky. Vypadalo to, že mezitím skončil někde v škarpě u cesty, ale studio Universal jej oprášilo a chce film natočit tak rychle, aby… (více)

Dracula začíná

Dracula začíná

13.07.2007

Nejdřív oddělal Brandona Lee ve Vráně, pak stvořil neúspěšnou, ale stoprocentně kultovní sci-fi Smrtihlav a nakonec nechal Willa Smithe válčit s plecháči v Já, robot. Alex Proyas je režisér, který… (více)