Reklama

Reklama

Válka světů

  • USA War of the Worlds (více)
Trailer 1
USA, 2005, 116 min

Obsahy(1)

Rozvedený newyorský mechanik Ray Ferrier získává od bývalé manželky na víkend do péče své dvě děti – desetiletou dceru Rachel a náctiletého syna Robbieho. V té době dochází ve městě k podivným změnám v počasí, včetně několikanásobných úderů blesků do jednoho stejného místa. Lidé si to nedokážou vysvětlit, když se začne zvedat zemský povrch, ze kterého vylezou ze svých úkrytů podivné mimozemské stroje. Mimozemšťané ve svých mechanických maskách začnou útočit a zabíjet lidi. Strhne se davová panika a Rayovi je jasné, že musí utéct s dětmi z města pryč. V kradeném cizím automobilu se tedy vydává do domu své manželky, která zde však není. Druhého dne objeví Ray na ulici vrak spadlého boeingu. Na místo přijíždí štáb televizních reportérů, který Raye informuje o tom, že mimozemšťané ve svých strojích zaútočili na všechny světové kontinenty a podařilo se jim zničit velká území a zabít miliony lidí. Ray se rozhodne odvézt své děti k jejich matce do Bostonu, ovšem jejich auto je přepadené davem zoufalých lidí. Ray tedy přichází o auto, ale jsou naloděni na trajekt, který má odvézt obyvatele Bostonu do bezpečí. Loď je ovšem potopena a Ray s dětmi se dostávají na břeh. Ray se musí smířit s tím, že Robbie se rozhodl bojovat proti mimozemšťanům po boku armády, a pokračuje s Rachel na cestě sám... (TV Prima)

(více)

Videa (4)

Trailer 1

Recenze (1 433)

Marigold 

všechny recenze uživatele

Spielbergova verze Války světů je skvělým kontrapunktem dosavadní tradici katastrofického filmu. Je to film obrácený až nezvykle do sebe, který většinou pohrdá monumentalitou bitev a patosem hrdinství. Soustředí se na tři malé bezvýznamené body, které se zoufale zmítají v divokém proudu války a na nějaký heroismus, fráze nebo nacionalismus jim čas nezbývá. Herecké ztvárnění oněch tří bodů je famózní – chemii rodinného tria dramatizuje zejména maličká Dakota Fanning, jejíž život má z pohledu vypravěče filmu mnohem větší hodnotu než nějaká Socha svobody, Bílý dům a další dosud nepostradatelné elementy žánru. Tom Cruise už mě nepřekvapí – vím, že patří mezi nejlepší a Ray Ferrier to jen a jen potvrzuje. Steven Spileberg využívá báječně fungující magie postav a drží se jim prostřednictvím fenomenální kamery Janusze Kaminského pokud možno blízko u těla. Výsledkem je intenzivní a až nezvykle komorní podívaná, do které lesk a sláva velkých bitev lidstva doléhá pouze v podobě nejasných zkazek. Hutnou atmosféru Války světů dotváří nezvykle introvertní soundtrack Johna Williamse a samozřejmě skvostné efekty, které patří k nejlepším vůbec. Nejpůsobivějšími momenty jsou scény s náznaky zkázy lidstva – déšť šatů, stovky mrtvých v řece... Spielberg se tímto filmem stal definitivně vrcholným představitelem současné spektakulární sci-fi. Jeho filmy mají duši, mají poutavé vizuálno, mají prostě náboj. A mají bohužel pokažené závěry. Ve Válce světů není problém v myšlence, nýbrž v tom, že klišé, kterému se až té doby celkem úspěšně vyhýbá, na konci udeří jako kulový blesk. Škoda, slabších 5*. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Výsledný dojem vůbec není špatný. Spielberg je příliš dobrý režisér, než aby natočil zapoměníhodný film. Do svého filmu zakomponoval něco, co v jeho předchozích dílech chybělo - napětí a temnotu. Pohodovost a dětská hravost E.T. jsou zapomenuty a Spielberg natočil svou Válku světů jako monumentální katastrofický film, který je navíc sympatický tím, že je snímán z pohledu obyčejného outsidera, který se nesnaží spasit svět, ale jenom docela obyčejně přežít. Někdy dokonce na úkor ostatních. Řada scén je nasnímána tak, že berou dech. Ničení velkoměsta, potopení lodi, apokalyptické výjevy prchajících davů, to všechno zkrátka Spielberg umí a využívá. Sklepní scéna se zrcadlem dokonce patří mezi můj top ten a svou rafinovaností se řadí mezi vrcholným scénám žánru. Cruise je dobrý, ale předčí ho výborná Dakota Fanning jako současná dětská hvězda první kategorie. Tim Robbins svého psychicky narušeného muže zahrál taky s přehledem a ostatní herci nejsou důležití pro nic jiného než jako budoucí mrtvoly. Tím, co připravilo film o pátou hvězdičku a o zařazení do filmové špičky, je nešťastný happy end, který sice odpovídá literární předloze, ale nikoliv celkovému vyznění filmu. Zároveň vadí i celková délka snímku, která v tomto případě mohla být o 20 minut delší, protože po velmi dobrém rozehrání je konec jednoduše ošizený. Výtvarně je to pozoruhodný snímek, laděný do pochmurné červeně mimozemských organismů a zneklidňující zvuky mimozemských strojů vytváří po většinu snímku náležitě mrazivou atmosféru. Celkový dojem: 80 %. ()

Reklama

tron 

všechny recenze uživatele

"Prišli odniekiaľ inokadiaľ." - "Myslíš z Európy?" - "Nie. Z Európy nie." Spielberg a Cruise na vrchole, vďaka čomu vlastne vcelku biedny scenár diváci obohatili šialenou celosvetovou tržbou skoro 600 miliónov dolárov (!), pričom to stálo "len" 132. Špičkovo sfilmovaný klišé scenár o útoku mimozemšťanov. Počuli a čítali sme to stokrát, ale Spielberg, Cruise a chlapci z ILM sú skrátka príliš profesionálni profesionáli (hmmm) na to, aby nudne sfilmovali nudný príbeh. Takže okrem bravúrnej technickej stránky (kamera, strih zvukových efektov) a výborného hereckého obsadenia (fakt hral pedofila ten herec?!), si užijeme realistický prístup. Žiadne vojnové scény, žiadne obetovania za americký národ, nijaké preslovy prezidentov. "Len" špinavý, komorný príbeh amerického robotníka v stredných rokoch a jeho dvoch detí, naprieč zdecimovanou nebezpečnou krajinou idúcich za matkou. Vlastne to rapídnym spôsobom predbehlo dobu. Nikto nevie, čo sa deje, ale všetci naokolo umierajú a pred očami bežného človeka sa rúcajú posledné istoty, systém, bezpečnostné zložky nemajú šancu adekvátnym spôsobom reagovať a radoví občania panikária, reagujú v pude sebazáchovy a je im tým pádom jedno, či kvôli nim niekto zomrie, len nech preboha oni prežijú. P.S. Morgan Freeman, ktorý kedysi živoril s Robbinsom v Shawshanku, nahovoril úvodné a záverečné slovo. Kino Považan NMnV 2005 ()

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: David Koepp, Josh Friedman .. Komornější, místy až psychologicky depresivní drama o nečekaném ničení Světa "dávnými spolubydlícími". Po filmech Den Nezávislosti (který stále, co se impozantnosti ničení, krapet vede), kde jsme z obdobné invaze viděly vše a to ještě hezky globálně a Znamení, kde jsme zase neviděly téměř nic se tentokrát vydáme střední cestou. Steven Spielberg si místy mistrovsky vyhrál a několik scén opravdu překvapí a dokáží zatajit dech; zejména první třetina filmu je režijně skutečně dokonalá! Tom Cruise se zase jednou herecky ukázal a rozhodně patří k plusům a tahounům (jak jinak, když je na valné většině záběrů) filmu. Zato jeho děti, to jsou doslova rozmazlení parchanti.. Ale, zde herecky dobrá, Dakota Fanning zas taková star ještě není. Scénář obsahuje několik slabších a nelogických aspektů, které si "nejlepší režisér" mohl pohlídat, ale co už:/ Zůstává otázkou, zda ony chyby mohla způsobit krátká doba, během níž film vzniknul.. Přesto většina filmu je skutečně dokonalou sci-fi s mrazivou atmosférou, během níž nejednou pocítíte strach! K tomu lahůdková kamera, slušný hudební doprovod, výborně propracované triky a absolutně výtečná zvuková kulisa!.. Jen v kině s pořádným plátnem a silným zvukem si to užijete!! 100%. ___ ☼ FILM ROKU ()

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Narozdíl od filmu se já vyjádřím zcela nudně, nač další "rozborku"........ Tom byl dobrý, ale protože Magnolií si nasadil obrovskou laťku, malý kousek mu tady chyběl. Dakota je óbrtalent, přesto je už mírně předakotováno. A našly by se další prkotiny. Pro mě je ale podstatné, že "zvuky" a "obrazy" v tomto fantastickém filmu, byly - nevím, jak je to možné - tytéž, které mě kdysi dávno děsily i v knize. ()

Galerie (132)

Zajímavosti (74)

  • Tom Cruise (Ray Ferrier) obsadil roku 2012 třetí místo v anketě časopisu "The Hollywood Reporter" o filmové postavě, která by nejlépe vedla zemi v boji proti zombiím. (JoranProvenzano)
  • Wellesova předloha se dočkala i hudebního zpracování.V roce 1978 jej připravil Američan Jeff Wayne a i po desítkách let je to velice dobré dílo. Komentář k němu namluvil Richard Burton a objevily se na něm tehdejší hvězdy popmusic jako Julia Covington, Phil Lynnot, Justin Hayward, David Essex a hudebníci Jo Partridge, Chris Spedding a Chris Thompson. (Robbi)
  • Ray Ferrier (Tom Cruise) nosí hodinky značky Vintage Omega Chronograph. (dyfur)

Související novinky

Nový film Spielberga možná našel hlavní hvězdu

Nový film Spielberga možná našel hlavní hvězdu

15.06.2024

Chystaný nový film oblíbeného režiséra Stevena Spielberga (E.T. - Mimozemšťan, Blízká setkání třetího druhu) možná našel hlavní hvězdu. Kolem stěžejní role v dosud nepojmenovaném snímku totiž podle… (více)

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Od roku 2022, kdy Steven Spielberg představil fandům svůj Zlatým Glóbem ověnčený osobní film Fabelmanovi, jsme moc netušili, k čemu se chce jeden z nejslavnějších režisérů všech dob příště… (více)

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

24.04.2020

David Koepp je nejen filmový scenárista stojící za snímky jako Válka světů, Jurský park, či Mission: Impossible, je totiž zároveň i úspěšným spisovatelem. Jeho nejnovější knížku, v originálním názvu… (více)

Reklama

Reklama