V jako Vendeta

• USA V for Vendetta (více)

Kdo je muž skrývající svou zjizvenou tvář pod maskou? Hrdina nebo šílenec? Osvoboditel nebo tyran? Kdo je V? A kdo se k němu přidá ve snaze zlikvidovat totalitní režim, který ovládl jeho národ? Od tvůrců Matrixu přichází V jako Vendeta, napínavá a nekompromisní vize budoucnosti podle komiksu Alana Moorea. Natalie Portman v roli Evey, obyčejné dívky, která musí rozhodnout, jestli se její hrdina nestal vetší hrozbou, než jsou ti, proti kterým vede válku. Hugo Weaving jako V – silný, charismatický bojovník za svobodu, hnaný touhou po pomstě na těch, kteří ho znetvořili. Stephen Rea v roli detektiva, který se zoufale pokouší V dopadnout dřív než rozpoutá revoluci. Sázky na vítěze rostou. Napětí stoupá a doutnák byl zapálen. Kterou ze stran zvolíte? Ve světě V neexistují střední cesty. (Magic Box)

infotext

Ako filmové spracovanie by si to zaslúžilo hodnotenie slabý podpriemer, sila predlohy to však napriek tomu dokáže miestami dokonale prevalcovať. Problémom je podľa mňa snaha urobiť z toho akčný kasový trhák a tak trochu podliezť latku pre ľudí, čo komixy nečítajú, ale chodia na ne do kina a majú potom skreslené očakávania. Škoda, že tento film nevznikol po Temnom rytierovi, zasadenie do reálneho prostredia by tu prospelo ešte viac ako v prípade Batmana ... Ale ako vravím - našťastie to tá predloha preráža... ()

h.madlenka

Zaujala mě synopse: scénář od bratří Wachovských? Tak to bude NĚCO. Ale bohužel. Celou dobu čekáte na pořádnou akční scénu, kdy se konečně (bude něco dít, ačkoliv si nejste úplně jistí, proti čemu maskovaný terorista V vlastně bojuje. Nicneříkající „a po tomto dni se země navždy změní“ je jediné, co se dozvíte. Nikdo vám taky nevysvětlí přesnou podstatu totalitního režimu. Je těžké fandit V, když nevíte, v čem režim spočívá. Vlastně jsem ani přesně nepochopila mstitelovu minulost. A ke všemu trapný konec – pokud výbuch londýnského Parlamentu měl být šokující, nepovedlo se. Spolu se závěrečnými slovy způsobil, že jsem film v duchu posunula až na 2,5. Ve všech bodech, které jsem zmínila, bylo lepší Equilibrium. Možná béčko, ale akční nářez, který nestál a nezdržoval se zbytečnými řečmi. V jako Vendeta možná má pár silnějších momentů, ale jako celek spadl do průměru. ()

SONYAGENT

"V moci pravdy ještě za života dobil jsem svět", v tomto duchu se doslova odehrává děj tohoto skvělého snímku. Musím se přiznat, že jsem se nemohl nabažit hudby, scénáře, ani prokreslení děje.. Neuvěřitelně chytré drama mě nadchlo takovým způsobem, že ani nemám náladu se nyní rozepisovat. Byl jako Batman, který našel svojí Mercedes a udatně se sanžil změnil Gotham jako Monte Christo.. Kdyby jsem měl možnost dát šest hvězd, dal bych sedm.. :) ()

Sindymindy

Film z budoucnosti, který není o budoucích vynálezech, ale o možnostech politických zvratů a potlačení lidské svobody. Jeden muž, tajemný rytíř v masce, ví, kde stojí pravda. Částečně veden pomstou, ale hlavně vírou ve svobodnou budoucnost přiměje celý Londýn k revoluci. ()

Xtrodinary

Naozaj výborný snímok zobrazujúci totalitnú britániu, podložený faktom, že Gein Fawkes skutočne existoval. Perfekte spracované herecké výkony. Rovnako kladne hodnotím aj český dabing, na ktorom si naozaj dali záležať. ()

Sfeed

Film se postupně rozvijí a nechává diváka, aby si trochu představil konec, ale když se postupně dostával ke svým posledním minutám, tak mě trochu zarazil. Natalie Portman si zde zahrála velmi dobře a to na mě udělalo kladný dojem, proto dávám za 4. ()

Mr.Hackels

Nevím co tomu vytknout a ani co pochválit. Nijak jsem se nenudil, ale ani jsem nebyl připoután k obrazovce, čekajíc na konec. Prostě průměr a vzhledem k vysokému hodnocení tady, celkem zklamání. 50% ()

Caesius S.

Snímek odehrávající se v blízké budoucnosti nebo řekněme v alternativní přítomnosti, jež nese patrné stopy práce bratrů Wachowských. Důležitým faktorem, který filmu přidává, je nelineárně podaný děj, který je možno rekonstruovat z nabídnutých střípků. Komiksová podstata je jen málo patrná, V je složitější a propracovanější než jeho maskovaní superbratranci. Pro film je celkově velmi dobrá alegorie dominového efektu, jehož scéna doprovázela počátek teroristického útoku. Již od první scény s V jsem byl fascinován jeho verbálním projevem - kultivovaná mluva stylu Shakespearovských her, filosofické dialogy a zejména strhující kadence řeči. Hugo Weaving byť omezen nemožností mimiky podal výborný výkon, Natalie Portman umí skvěle brečet a hrát dramatické role, jen je mi trochu líto, když takové anorektické chudince vyholí hlavu, žavřou ji do hladomorny a mučí. Akcičky kudla proti puškám a samopalům vypadají dobře, choreografie není úplně hloupá a jedná se o třešničku na dortu, protože na akcích film postaven není. Často je vytýkaná nedostatečná propracovanost totalitního režimu, nechápu proč, vždyť to všichni známe z dokumentů o Hitlerovi a kdyby byla do filmu zakomponovaná i politika, tak by měl 3 hodiny a ne 2 a u takového filmu bych zkoprněl a už by se mi tak nelíbil. ()

Shallya

Nevím co na to říct -> prostě film, který mě tak moc vtáhl do děje, že jsem z toho úplně mimo :) ...jen nemám ráda smutné konce, protože při nich většinou vždycky brečím = ale podle mně je to fakt dost dobře udělaný film, i když by se nějaké ty chyby určitě našli.... ()

rogerr

Komimks byl možná na místě v době studené války, kdy hrozilo nebezpečí zničení světa jadernými zbraněmi. Totalitní vláda ve Velké Británii, no nevím. Společnost a místo zasazení příběhu je hodně nereálné a přes těch pár nápadů a scén jsem hlubší myšlenku filmu nenašel. ()

Antonymi

Snímky, kde hlavní hrdina žije/bojuje/umírá v totalitním režimu, jsou vždy vděčným tématem jak pro diváky tak filmaře a pokud se navíc jedná komix někoho s takovým jménem jako Alan Moore, nemůže být sporu o tom, že můžeme očekávat určitou úroveň kvality - pravda, neplatí to plošně (stačí vzpomenout Ligu výjimečných), v případě Vendety nicméně došlo na kvalitní adaptaci. A tak se ocitáme v Londýně, jemuž vládne zlovolná diktatura, a v jeho ulicích se objevuje tajemný člověk v masce, který si říká V, nese si v sobě trauma z minulosti, je dostatečně vyšinutý a po nocích zachraňuje mladé dívky. Vlastně jen jednu, ta se jmenuje Evey a třebaže to na začátku filmu ještě neví, čeká ji v následujících dvou hodinách filmového času pořádná proměna. Scénář je inteligentní, akční scény příjemné, herci uvěřitelní... takže nezbývá než dodat: Let the V's terrorism begin. ()

Uroboros77

Koukám na ty komentáře a vidím že tu skoro nikdo nepochopil o čem ten film je :) Pro mě vyjímečné dílo na které se rád podívám zas a znovu. ()

chlievik

Až na dve tri veľmi agresívne krvavé scény, ktoré ma vždy vyrušia pri sledovaní každej takejto "romantickej lovestory", a ktorými som sa musel v tomto prípade prehrýzť, ak som chcel objektívnejšie zhodnotiť a nezahodiť podstatu filmu do koša, sa to dalo pozrieť. Verím, že v dnešnom systéme hoci aj filmu a umenia nie je možné mainstreamovo plne kritizovať súčasnosť, cenzúru v médiách, totalitu v politike, atď, iba ak takto, nenápadne, ono, povedzme si otvorene, nie je to úplne iba fikcia, ak zo mňa chcete naozaj niekto robiť idiota, vďaka, ale toto skutočne nepotrebujem ani ja, a ani vy, takže... áno, je to forma fikcie/skutočnosti, respektive ich kombinácie, čo by sa mohlo stať, a čo sa aj v podstate v tomto období, ktorom žijeme, aj deje, či už slová vystresovaných členov rodinných idyliek, ako "ty veríš tým dristom?", komédia či satira z politiky a Korán v pivnici, a za to trest smrti, to je hudba zajtrajška, pokiaľ sa aspoň niekto nezobudíme/-te. Pokusy na ľuďoch, hodenie svojich vlastných teroristických sračiek na vymyslených nepriateľov, v snahe obhájiť politiku národnej bezpečnosti, nie sme proste sprostí, mám nejaké to IQ menej než 1 percento spoločnosti, viem sa teda orientovať :). Ak si agent, vylíž mi riť. Film je vizuálne dobrý, relatívne pokusmo umelecky ladený, až na tie drbnuté stretnutia prisluhovačov tej nábožensko-nacistickej strany, ministrov, čo bol humus sa dívať na to čierne posedenie s mega ksichtom na mega obrazovke, takto sa to nikdy nedialo, a ani diať nebude, totalitný systém bude vyzerať ináč, tento spôsob bol nelogický, to bude v skutočnosti separovaný raj pre elitu,a ponechanie ostatnej populácie v anarchii,v osamelosti, v pouličných bojoch gangov,či v smutných osamelých snahách niekoľkých dobrákov o svojpomoc narúšanú nájazdmi agresorov, tak to nejak bude vyzerať, a nie kus rodinnej "normálky" s drbnutou televíziou jedného programu, a na druhej strane temné vyprázdnené ulice, či kapitán nejakej kontrarozviedky je mocný muž v top 5? - blbosť; všetko stojí na jednom škaredom nacistickom idiotovi (aby nikoho neurazili, pripodobnili ho Hitlerovi - smieška toto :-P), tomu uverí dnes už len decko alebo hlupák, dvaja členovia strany sú hajzli, šéf a Tim Pigott-Smith, ostatní sa boja alebo naozaj pochybujú? - blbosť; príliš mäkké to bolo, nepravdepodobné, hoci je pravdou, že v takej spoločnosti, kde je armáda ochotná strieľať do davu pokiaľ má na to rozkazy, nie je nič nemožné, aj úplne nelogické ma presvedčí o akej-takej možnosti reálneho uskutočnenia; ale celý príbeh je smiešny, jeden človek zmení myslenie národa tak, aby sa všetci pustili do ulíc v jeho maske? - nepravdepodobné; patetické diskusie hlavného protagonistu, V, pokusy o umelecké monológy ohurujúce každého, kým porozumiete, máte dojem, že pozeráte film pre génia, ktorý "bude dobrý", a potom ste už po celý film presvedčený, že to je dobrý film; ďalej, týpek je ohorok z koncentráku, ktorý prežil, a nič ho nebolí? Žiadne bolesti z rán, jaziev? Hmm.... divné. Žena, ktorá vlastne oľutuje nemá odpustené, a V ju zabije? Predsa len niečo oľutovala, hoci... vykonala zlo, to áno, ale aspoň ľutovala, nemusel ju zabiť - to malo naznačiť, že ten, kto bude poslúchať rozkazy, nad tým sa nezľutujeme? Alibistické, neľútostné, sme takí ako naši vrahovia - ono je to tam aj naznačené v tom filme v tom metre: ..."mala si pravdu, som monštrum". V sa navyše stále objavuje s nekonečnou silou a mrštnosťou v totalitnej spoločnosti vždy tam kde sa mu zachce, a vždy v pravý čas, vypne kamery, preľstí poplašné zariadenia, nikdy neurobí žiadnu chybu, presilene charizmatický, pritom gýčový, pokus o poukázanie na dokonalosť jeho individuality až cezpríliš, no.... proste... pre mňa nereálny a patetický prehnaný film, tak, aby to bola rozprávka, a aby sa ľudia niečomu naučili, a niečo aj pochopili, a prípadne sa aj na niečo pripravili. Snaha spojiť do jedného klbka homosexuálov, nacionalistov, nacistov, filozofov, intelektuálov, dekadentných umelcov, anarchistov, násilníkov, moslimov, komunistov, ale aj bežných obyčajných inteligentnejších ľudí, ktorým systém dneška už lezie na nervy, ale kúsok očividne. Je to také béčko, ale vyvolá to niektoré otázky. Neviem, či sám film nie je formou snahy manuipulácie myslenia. Ale nechajme filozofické otázky, je to kúsok gýč, vidno, že je to britský film, americký by bola ešte inakvejšia pitschowina. () (méně) (více)

Pavlo

Geniálny film o ľudskej spoločnosti, ktorá je prítomná s malými obmenami takmer v každej časti našej histórie. Brilantne zahrané (najmä Vendetta), skvelé spracovanie sveta totality (až zamrazí, že také niečo sa môže opakovať), do ktorého je zasadený chytrý (i keď po niektorých stránkach nie až tak moc originálny) dej. Palec hore. ()

ghoston

Jako dobrý. Chtělo by to víc promyšlenosti, rafinovanosti a méně fabule. Vypadá to jako prvotina scénáristy či režiséra nebo obou. Přesto se mi to líbilo a omluvil jsem ty chyby, které nejsou fatální. Vyzdvihl bych zéjména televizní projev V, který je brilantní, kéž by byl i takový celý film. Přesto doporučuji ke shlédnutí. Nevíte někdo jak se dělá vejce v košíčku? ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

06.09.2014

Wachowští, sci-fi, Natalie Portman

Wachowští, sci-fi, Natalie Portman

07.01.2012

Lákavá kombinace. Andy a Lana Wachowští nedávno ve spolupráci s Tomem Tykwerem dotočili adaptaci objemného, cenami ověnčeného románu Cloud Atlas, a nechtějí ztrácet čas. Jejich čerstvá novinka má… (více)