Prostřednictvím technologicko-paranoidního podobenství věku sociálních sítí se tato napínavá, černě humorná minisérie zamýšlí nad současným neklidem našeho moderního světa. V průběhu posledních deseti let změnily technologie téměř každou oblast našeho života, bez možnosti zastavit se a zamyslet se nad smyslem těchto změn. V každé domácnosti, na každém stole, v každé dlani je plazmová obrazovka, monitor, chytrý telefon - černé zrcadlo naší 21 století trvající existence. Chápání reality se posouvá. Modlíme se na oltářích Google a Apple. Algoritmy Facebooku nás znají mnohem důvěrněji než naši vlastní rodiče. Máme přístup ke všem informacím na světě, ale mozková kapacita neumožňuje absorbovat cokoliv delšího než 140 znaků tweetu. Černé zrcadlo, směsice seriálů Zóna soumraku a Neobvyklé příběhy, se zamýšlí nad současným neklidem našeho moderního světa. Tři samostatné dramatické "co kdyby" příběhy v technicko-paranoidním duchu jsou břitké, napínavé, satirické a odvážné - některé komicky, jiné šokujícím způsobem - ovšem všechny jsou úplně jiné, než co jste kdy v televizi viděli. (HBO Europe)

*CARNIFEX*

Neuveriteľne originálny počin, riešiaci množstvo podôb morálnych otázok, ktoré si ľudia nemajú odvahu položiť. A mimochodom, že tento seriál nemá s hororom nič spoločné, si zrejme uvedomili všetci, okrem "admina". Škrtni ten žáner, veď je to je trápne takto "klamať" - [Séria I, e1 - 4☆, e2 - 3☆, e3 - 5☆] ()

orkadimenza

National Anthem: Mé první seznámení s Black Mirror a okamžitě přišlo uchvácení. Miluju totiž psychologické snímky, stejně tak filmy pojednávající o sociálních problémech lidstva. Tady je obojí krásně smícháno dohromady. Jestliže jsou totiž teroristé bezchybní (v tomto případě ještě navíc obzvlášť zvrácení), pak se psychologie vydíraného projeví na 100%. A která stránka potom zvítězí? Smrt, nenávist vlastenců, ztráta důvěry a riskování bezpečí, vlastního i své rodiny? Nebo setrvání v práci, zvýšení popularity a důvěry, ale zároveň ztráta etiky a pokojného manželství? Výborný začátek seriálu. 90% Fifteen Million Merits: Jelikož nejsem moc seriálový typ, tak jsem netušil, že se Daniel Kaluuya před svým zvýrazněním na herecké scéně v Get Out objevil i v Black Mirror. Tady si na sebe vzal poměrně velké břemeno. V závěru byl sice fantastický, ale celkově na poměrně rozvleklý díl nestačil. Futuristická epizoda brilantně vymyšleného světa, obracející zrcadlo tentokrát na showbyznys, škoda že mírně zdlouhavá svým úmyslným stereotypem. Showbyznys je něco jako droga. Když se tomu přiblížíte, můžete do toho snadno spadnout. 80% Entire History of You: Šílený, ale naprosto skvělý nápad! Snad každý člověk si denně přehrává své vzpomínky a myslím si, že tomuto nápadu se věda v budoucnosti nevyhne. Příběh je tentokrát zasazen do tématu žárlivosti a lhaní. Hlavní postava Liama je extrémně protivná a paranoidní, ale díky tomu má epizoda mnohem větší grády. Black Mirror zde opět pokládá otázku, zda je vývoj podobných technologií ku prospěchu či nikoliv. A zde je tahle otázka mimořádně záludná. Je lepší znát čistou pravdu nebo by měl mít člověk právo na tajemství? A je lepší být dotčen technologií nebo si zachovat svou vlastní neposkvrněost? Nejlepší epizoda 1. série, ne-li celého seriálu. 100% ()

Dado

1. epizóda – 90%, 2. epizóda – 100%, 3. epizóda – 80% = 1. SÉRIA – 90% █ Blesk z jasného neba. Do seriálu som išiel viac-menej len na základe vysokých hodnotení a ľahkého náčrtu toho, čomu sa mal tematicky venovať, pričom to, že každá epizóda bude zameraná na vlastný príbeh, som sa dozvedel až „za jazdy“. Seriál pochopiteľne tematicky nesadne každému (hneď prvá časť môže svojím dianím aj napriek zaujímavému posolstvu nejedného diváka odradiť od ďalšieho sledovania), no každý poctivý konzument dnešnej seriálovej vlny by mu šancu mal dať. Aj napriek tomu, že si všetky tri epizódy úvodnej série držia vysokú kvalitu, jej vrchol jednoznačne prichádza s epizódou Fifteen Million Merrits, ktorá sa síce nesie v duchu futuristickej budúcnosti, no je predovšetkým geniálnou metaforou na fungovanie dnešnej spoločnosti. ()

ScarPoul

Black Mirror som dlho odkladal a som rád, že som sa teraz k nemu nejako dopracoval. Je to nápadité, scenáristicky domyslené a do značnej miery reflektujúce náš súčasný svet. Zo všetkými jeho negatívami. Pozitívne je tu len spracovanie. Inak je to strašne depresívne a smutné. Ale zároveň na veľmi vysokej úrovni. Každý diel je iný a pritom ponúka iné spektrum náhľadu na technický pokrok a na naše vlastné životy. 1 séria - 80%. ()

castor

NÁRODNÍ HYMNA: Politická satira s výtečným námětem a obraz dnešní doby plný neklidu a mizerných rozhodnutí. „Pane premiére, veřejné mínění vypadá tak, že byste...!“ (80 %). PATNÁCT MILIONŮ MERITŮ: Každý den jako přes kopírák, bezvýchodnost, nehmatatelné štěstí, umělé cíle. Futuristicky sarkastické pojetí, přesto se slušnou myšlenkou. Moc fajn herci (65 %). CELÁ TVÁ MINULOST: Úderné, smutné. Dnešní moderní svět, který se nad sebou už nikdy nezamyslí. Vlak odjel, příležitost nastoupit do dalšího je mizivá. Paměťový implantát, který umí přehrát veškeré vzpomínky, nadělá v jednom manželství pořádnou paseku. Přesvědčí se o tom nervózní mladý právník a jeho lži „skrývající“ manželka (85 %). ()

• Súčasťou rozhovoru na párty je aj diskusia o nespoľahlivosti spomienok. Pri prehrávaní spomienok na párty sú medzi zobrazenými spomienkami a pôvodnou scénou úmyselne zobrazené jemné chyby v kontinuite. (Arsenal83)
  • Charlie Brooker uviedol, že nápad na túto epizódu pochádza od jeho manželky Konnie Huq (uvedená ako spoluautorka pod jej rodným menom Kanak Huq), keď raz poznamenala, že by bol šťastný vo svete, kde by každá stena bola obrazovkou. (Arsenal83)
  • Charlie Brooker v rozhovore uviedol, že pri rozhodovaní, s akým zvieraťom Callow (Rory Kinnear) bude mať sex, bola celá škála možností, ktorá nakoniec neprešla. Najprv sa uvažovalo len o bloku syra. Do úvahy prichádzala aj kačica, kura (boli odmietnuté, pretože pre ich malú veľkosť by situácia bola príliš absurdná), kôň alebo somár (boli odmietnutí, pretože sa považovalo za ťažké s nimi natáčať). Nakoniec bolo vybrané prasa, pretože sa považovalo za niečo, čo je „na hranici medzi komickým a strašným“. (Arsenal83)