Reklama

Reklama

Iron Man

  • USA Iron Man
Trailer 4

Multimilionář a vynálezce Tony Stark je cynický bonviván a sukničkář, který po otci zdědil zbrojařské impérium Stark Industries a pokračuje v práci s jeho kolegou Obadiahem Staneem. Dodává americké armádě tzv. inteligentní zbraně a právě se chystá předvést zástupcům v Afghánistánu nový výrobek, extrémně ničivou raketu Jericho. Cestou z úspěšné prezentace, na níž se mu podaří uzavřít s vládou výhodnou smlouvu, je však armádní konvoj přepaden a zraněný Tony je zajat teroristickou organizací Deset kruhů. Je uvězněn v jeskyni v horách se vzdělaným afghánským lékařem Yinsenem, který mu zachránil život riskantní operací, když mu do hrudi voperoval elektromagnet, který brání střepinám, aby se dostaly k srdci. Teroristé Tonyho donutí, aby pro ně raketu Jericho vyrobil. Je zděšen, když zjistí, že jsou vybaveni jeho zbraněmi, a s Yinsenem se vrhne do práce. Nejprve vyrobí malý obloukový reaktor, kterým nahradí elektromagnet ve své hrudi, a poté se pustí do létajícího, vyzbrojeného brnění, které chce využít k útěku. Podaří se mu uprchnout, přestože Yinsen za jeho svobodu položí život. Tony okamžitě zastaví výrobu zbraní a začne tajně pracovat na vylepšené verzi bojového obleku. Netuší, že Obadiah je tím, kdo si objednal jeho únos, zmocnil se trosek prvního obleku a tajně se pustil do výroby vlastního modelu. (TV Nova)

(více)

Videa (7)

Trailer 4

Recenze (1 794)

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Film, ktorý vám rozžiari srdce. Síce doňho nenapumpuje adrenalín, ale získa si vás tým, aký je sympatický, filmársky poctivý, hravý a výborne obsadený. Železňák má presne to, čo Transformerom chýbalo. A naopak. Ale dokonale fungujúca chémia medzi Robertom a Gwyneth, spolu s tým, že z plátna sála pohoda a zábava pri natáčaní, to sú veci, ktoré za Bayove perfekcionistické trikové orgie nevymením. Skutočne nie. Iron Man je síce nie celkom dokonalý, ale veľmi príjemný prológ k tohtoročnému popcornovému letu. Veľmi tomu želám úspech a veľmi chcem druhý diel. "Next time, honey." ;-) ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Ikonický ironický muž nám ukázal, že můžete natočit single hero comics i bez patosu, omílání jedné trapné věty a gay kostýmu. Škoda jenom, že ta gerojská stránka filmu (čili směřování k likvidaci Mocného Nepřitele) fungovala podstatně hůř než lahůdkové konverzační a budovatelské scény. Pak by tomu už nebylo co vytknout - takhle toho je docela dost. I tak je to ale velmi dobrá marvelovská zábava, a hlavně pomník pro "bytí sexy" dámy jménem Gwyneth Paltrow;) Pepřenka je trochu jiný typ děvčete než křehká Viola, ale rozhodně stačí na to, abyste jí odpustili, že dokáže děti pojmenovat Jabko a Mojžíš (a její vysvětlení mě ani v jednom případě neuspokojuje...) :) Tonymu Starkovi bych sice výchovně nakopal jistá místa, a řečičky o tom že je v té své póze chtě nechtě sympatický na mě nefungují - ale znáte mě, co bych nevytrpěl, aby se herec jako Downey udržel dál od chlastu a koksu;) Celkem vzato to stačí na slušných 70%... ale jednou to bohatě stačilo, i když ten čas kupodivu docela utekl. ()

Reklama

POMO 

všechny recenze uživatele

Sympatická blbůstka, ktorá síce nevystrelí zo sedačky X-menovskou či Spider-manovskou dynamikou a veľkoleposťou, ale príjemne pobaví exhibíciou Roberta Downeyho (celý film stojí na ňom) a vôbec prekvapí zaujímavým hereckým obsadením. Jeff Bridges ako holohlavý zloduch a Gwen Paltrow ako asistentka superhrdinu, to sa len tak nevidí. Ináč je ale Iron Man otravne nezávadný, rodinný, až detský. Chcelo by to viacej cynizmu a dospeláckeho nadhľadu. ()

Superpero 

všechny recenze uživatele

Asi nejlépe zahraný komiks, kam má úctyhodná pamět sahá. Akce bylo málo, ale byla strašně zábavná. A já při ní přímo bažil po tý počítačový hře Iron Man. Strašně by mě bavilo si dávat všechny ty blbečky s kalachama ve svym ultracool hi-tech brnění. Ano kostým hlavního hrdiny se mi líbil :) Příběh nic originálního nepřinesl a musíte se naučit ignorovat tu debilní část ze začátku, když si Stark staví brnění přímo před zraky teroristů a těm to furt nedochází. Celý film by mohl být i kratší a víc akční, ale já byl spokojen. Ještě jednou má pocta všem zůčastněným hercům Jeff Bridges - ultraexcelente výkon. Robert Downey Jr. taktéž a Gwyneth Paltrow byla moc milá. Dokonce i naprosto zbytečná postava Terrence Howarda je díky jeho výkonu fakt dobrá. ()

Cival 

všechny recenze uživatele

Je zřejmé, že většina místních hvězdiček vyplývá z Downeyho neoddiskutovatelného charismatu. Bez něj by totiž Iron Man nebyl ničím. Vtípky nejsou tak fantastické, aby z nich šlo postavit ironickou šarádu, která nadchne přes celé dvě hodiny, akce se trousí po špetkách, přičemž tyhle špetky někdo usypával z prášku na spaní (hlavně finále je smutně suché a bez náboje), a v dramatické rovině se jede podle klasických comicsových šablon. Nic z toho by ale nevadilo, kdyby Iron Man naplno využil své stylové a koncepční jinakosti, kterou tak proklamuje už od prvních minut. Bohužel, Iron Man se tváří dospěle, jeho hrdina přitom absolvuje stejná morální prozření jako okostýmovaní puberťáci. Tváří se neokoukaně, ke konfliktu hrdiny se záporákem přitom kráčí po stejně omletých a wtfózních cestičkách jako Spider-Man nebo Daredevil (ať žijí pohovory s padouchy). A tváří se jako popcornová pecka, která směřuje k velkému finále, ta trocha akce je přitom až úmorně statická. Když člověk okrájí Downeyho povídačky (k vtipnosti sakumprásk mají hodně daleko), nezůstane víc než prázdná comicsová šablona v podání odrostlejších a elegantnějších herců. Žádám víc. I když to jako fajn rozjezd léta obstojí. ()

Galerie (172)

Zajímavosti (184)

  • Mezi dokumenty, které Pepper (Gwyneth Paltrow) stahuje, je několik odkazů na jiná slavná díla. Jeden z dokumentů nese název „MSC LEBOWSKI“, což odkazuje na film Big Lebowski (1998), v němž titulní postavu ztvárnil Jeff Bridges, hrající zde Obadiaha Stanea. A v čárovém kódu je navíc obsaženo „The Dude“, což je Lebovského přezdívka. Další dokument je označený jako „MSC JULES VERNE“ a je v něm obsažena SLBM – balistická střela odpalovaná z ponorky. To je odkaz na světoznámého spisovatele, mezi jehož díla patří „Dvacet tisíc mil pod mořem“. (Kubaaa97)
  • V komiksech má Obadiah Stane (Jeff Bridges) na sobě brnění Iron Mongera pouze v jednom sešitu, kterým byl „Iron Man #200“ z listopadu 1985. (Kubaaa97)
  • Původně nebylo zamýšleno natočit scény, v nichž si Tony (Robert Downey Jr.) nasazuje oblek, a to z důvodu finanční nádkladnosti. Jon Favreau ale trval na dotáčkách poté, co zhlédl film Transformers (2007). Překvapilo ho totiž, kam se posunula technologie CGI a také to, že samotné ztvárnění transformace postav nepochybně přispělo k úspěchu filmu. (Kubaaa97)

Související novinky

Marvel řeší interní problémy

Marvel řeší interní problémy

21.03.2023

Nečekaný krok učinilo vedení studia Marvel, když de facto vyrazilo dlouholetou šéfku VFX oddělení Victorii Alonso. Ta ve studiu pracovala už od prvního Iron Mana a její zodpovědností v zásadě bylo… (více)

Nový Star Wars seriál má název

Nový Star Wars seriál má název

04.10.2018

Tento týden vyšla kupa nepotvrzených informací o chystaném disneyovském seriálu ze světa Star Wars, který má na starosti režisér prvního Iron Mana Jon Favreau. Nakonec – k velkému překvapení všech… (více)

Nový Star Wars seriál bude obří

Nový Star Wars seriál bude obří

09.08.2018

Disney to se svojí streamovací službou patrně myslí vážně. Konkurence Netflixu, Amazonu, nebo Hulu bude spuštěna někdy v příštím roce, a objeví se na ní např. nové verze pohádek Lady a tramp nebo Meč… (více)

Kdo natočí Call of Duty?

Kdo natočí Call of Duty?

14.02.2018

Herní série Call of Duty se chystá na velké plátno a možná se toho nemusíme bát. Firma Activision si totiž po vzoru Marvelu založila vlastní produkční firmu (Activision Blizzard Studios), která… (více)

Reklama

Reklama