Muž z oceli

• USA Man of Steel (více)
USA / Kanada / Velká Británie, 2013, 143 min

gefr

Jo, jo, jo! Superman se konečně naučil nosit slipy pod oblečením a celý svět jásá. Úvodní sekvence s Kryptonem a vůbec vysvětlení Clarkovi podstaty se mi neskutečně líbilo. Velmi povedený restart, díky kterému mají Cavill a Snyder hodně dobře našlápnuto. ()

JoeM

“...You will give the people of Earth an ideal to strive towards. They’ll race behind you. They will stumble. They will fall. But in time they will join you in the sun. In time, you will help them accomplish wonders...” I přes trochu možná přemrštěnou destrukci budov je to pro mě parádní film. Konečně se někomu podařilo restartovat nejikoničtější postavu všech známých i neznámých komiksů, tak jak se patří a jak si to Muž z oceli aneb Superman za těch několik desetiletí zaslouží. ()

mikessc

Ako vidím som jeden z mála komu sa tento film nepáčil. Pozeral som iba prvých 50minut a stačilo mi. Pripomínalo mi to STAR TREK ,ktorý z celej duše nenávidím. ()

Leeroy3167

Epické, vizuálne našlapané a hudobne perfektne zvládnuté. A plus prvá hodina je zvládnutá scenáristicky, kde sa ťaží z Nolanovho prístupu (možno až príliš okato), pretože v obidvoch prípadoch sme dostali možnosť sledovať, ako Clark Kent/Bruce Wayne hľadá svoju cestu, žije v ústraní, jeho príbeh nám je vyrozprávaný cez flashbacky, ktoré nám vysvetľujú motiváciu hrdinu až do momentu, kým nestretne mentora, ktorý mu ukáže cestu, ako sa má stať tým kým je. Ale zatiaľ čo Batman Begins drží pohromade aj druhú hodinu, nový Superman sa od príchodu generála Zoda mení v scenáristicky deravý akčný guláš, ktorý je síce vizuálne strhujúci, ale rovnako prázdny, ako predchádzajúca Snyderova tvorba. Henry Cavill má síce od dobrého herca ďaleko, Superman je ale našťastie dosť plochý charakter a preto je pre potreby filmu dostačujúci. Vo výsledku sme dostali akčný blockbuster, ktorý sa berie smrteľne vážne, dobre sa naň pozerá, má pár slušných hereckých protagonistov (Michael Shannon, Kevin Costner) ale nezabráni dojmu, že nevyťažil maximum z potenciálu, ktorý nastolilo prvých 60 minút filmu. Ale to sa od filmu pod hlavičkou Zacka Snydera dalo očakávať. Na stretnutie Supermana s Batmanom sa teším, ale zároveň sa obávam, že bude rovnako prázdne, ako keď Superman pretelel kinami prvý krát v tejto dekáde. Rád sa nechám vyviesť z omylu. ()

JuveIt

První půle je parádní, dost přímočará. Jenže pak začne druhá půle filmu a ta je kamenem úrazu tohoto supermanského zpracování. Tvůrci se zřejmě snažili o epické bitvy, bohužel to vypadalo spíš jako špatná počítačová hra (možná v kině ve 3D by to za něco stálo). Naštěstí má film skvělé obsazení, díky kterému jsem tvůrcům nakonec odpustil ten digitální hnus. Henry Cavill je obrovský sympaťák - přesně takový, jaký by měl Superman být. Crowe a Costner byla u mě trefa do černého. Amy Adams mi nikdy moc nesedla, ale tady mi kupodivu byla sympatická a nevadila mi. Michael Shannon je fajn záporák. Avšak nejvíc jsem hotovej z Antje Traue. Tahle kočka mě zbavovala smyslů každou vteřinu, co ve filmu byla. Škoda jen, že nemohla ukázat víc. :-D Jinak nejotravnější věc se vyrojila až uplně na konci filmu, kdy se do filmu začalo cpát to trapné americké patriotství. Z toho bych vždycky blil. ()

dudo24

Pecka. Šupa. Úžasné. Wow. Takto to dopadne keď sa nerieši v komiksovke obsah pre deti ale spravia čisto vážny seriózny film. Najprv by som chcel dať veľké plus za obsadenie. Cavill na úplného pána a strašne vysekaný. Crowe a Zurer, super. Shannon najväčší badass, fakt to dobre zahral. Traue ma dosť zaujala. Ostatní tiež veľmi dobre. Úvodné scény na Kryptone boli krásne aj dizajnovo – svet a technológie – aj vizuálne. Retrospektíva do Clarkovej minulosti bolo skvelé riešenie pre zasadenie do príbehu. Vytváralo to super melancholickú atmosféru. Celý dej bol parádne spracovaný. Mega dobrá hudba. ***SPOILER*** To, že superman reálne niekoho zabil je obrovský prielom. To strašne uznávam. Čo nechápem je prečo na bluray verziu strčili kinovú potitulkovú scénu s dronom do normálnej stopáže. Nehorázne to kazí atmosféru. ***END SPOILER*** Jasný plný počet. Pozreté už asi päť krát. ()

AndrewNewman

Ten temný tón mi na Supermana až tak nesudí a Zack Snyder bohužiaľ nikdy nepatril medzi mojich favoritov. Ale Henry Cavill je priam dokonalý Clark Kent! ()

ESNYR

Měl jsem připravené takové shrnutí děje, ale předběhl mě uživatel knihovna který napsal v podstatě to, co jsem chtěl napsat i já. Přečtěte si tedy jeho komentář. Jen bych jej doplnil v jedné věci. Všichni obyvatelé Kryptonu nemají ani ponětí o vědě a tak všichni zemřou, protože nevěří že planeta je v hajzlu. Taky mi není úplně jasné proč nikdo nezdrhal z planety která očividně byla před koncem a z ledovým klidem všichni spáchaly sebevraždu (planeta se rozpadá a všichni čumí a nic nepodnikají) Russell Crowe a Kevin Costner jsou tahouni, kteří bohužel nedosty moc prostoru. Jsem velmi zvědavej na pokračování z Batmanem. ()

jirijo

Rozmáchle epický, emocemi probublávající, skvěle ohudebněný (Hans Zimmer jako obvykle válí), herecky adekvátní (Henry Cavill skvělý, Russell Crowe & Kevin Costner stejně tak, Diane Lane přesná, jen Amy Adams poněkud mdlá), trikově ucházející, ale také podivně chladně odtažitý. Zack Snyder má režii pevně ve svých šikovných rukách a vše jistí nejeden tuze zkušení matador (Christopher Nolan). Ovšem flashbacky v první polovině filmu spíše škodí, místo uceleného hutného příběhu (jako na skvělém začátku na Kryptonu) snímek těká mezi jednotlivými časovými rovinami a kompaktnost tím značně trpí. Také ruční kamera v klidnějších scénách působí rušivě. Naproti tomu bombastická poslední hodinka, kdy se bortí mrakodrapy a demoluje se i vše ostatní, co ještě stojí, je famózní. Závěr jasně naznačuje, že s pokračováním se počítá, což je představa celkem přijemná. ()

darkphoenix

Zvláštny film mnohých tvárí, ktorá sa akoby nevie rozhodnúť pre jednotnú identitu. Ale na druhú stranu je to zároveň skvelo nadupaná výbušnina s geniálnym hudobným doprovodom, ktorý si neviem prestať hmkať a dobre obsadeným, ľudovejším Supermanom (oceňujem goofy haircut). BTW nikdy predtým mi nenapdlo, že musí byť fakt veľmi ťažké stvárniť takého sweethearta akým je Clark/Superman a nie, nemá to nič s jeho fyzičkou. ()

blazma

Musím uznat ze tenhle superman mě bavil ze všech nejvíce. Moc jsem filmu o Supermanovi neviděl, ovšem líbilo se mi ze v rychlosti ukázali jak nabíral veškerých schopnosti a vteřinu potom už musel jít bojovat se Zodem. Celkově ten film je takový poklidný, až si opravdu říkáte, tohle je film o Supermanovi? No nakonec to započne nabírat ty správné obrátky a byl jsem v sedmém nebi. Tohle je film o Supermanovy, kterých by jsem chtěl vice. ()

BadExHuman22

Tak tohle je konečně Superman jak má být. Ty kde hrál Christopher Reeve jsou sice klasiky, ale není to pořád ono. No a o Superman Returns s Brandonem Routhem radši ani nemluvím. Tohle je prostě pravý Superman. Tohle je muž z oceli. Tomuhle to konečně dokážu uvěřit. Cavill odvedu sakra dobrou práci při ztvárnění Kal-Ela. A Snyder potvrdil že prostě umí svoje řemeslo. Moc mě potěšil Costner jako Jonathan Kent a Amy Adams jako Lois Lane je skvělá. Konečně jsme taky viděli nejnovější verzi Kryptonu a Crowe jako Jor-El byl boží. Bavilo mě to od začátku do konce. Skvělé vizuální efekty. Celý film doprovází úžasná hudba. Viděno jak kdysi v kině, tak několikrát i doma. Za mě 100%. ()

Luckyboy

Na komiksové filmy moc nejsem, tak když už nějaký, tak ať je to aspoň zábavná bezduchá akce. Toto byl pokus o... vlastně ani nevím co. Romantika a náboj mezi Lois a Clarkem (asi celé 2 minuty filmu)? Souboj mezi dobrem a zlem (jako ano, poznáme, kdo má být dobrý, a kdo zlý podle toho, kdo do koho boxuje)? Iniciace a vývoj postavy (víme o hlavním hrdinovi něco jiného, než že umí nějak lítat)? Nic z toho není jednoznačné, anebo ve větší míře přítomné, protože jde zejména o nesourodé vyprávění nesourodého příběhu, který (naštěstí) většina diváků zná, takže na film jen zmateně nekouká, co se to tam vlastně děje za trapnosti? ()

Osvícený

Musím se přiznat, že do vydání Ligy spravedlnosti šlo celé toto DC univerzum zcela mimo mě. (až na Wonder Woman) Nijak zvlášť mi to ani nevadilo. Poprask nad posledním filmem a nespokojené mrmlání všech youtubových filmových recenzentů mi už však začínalo přerůstat přes hlavu. Rozhodl jsem se tedy celou sérii zhlédnout pěkně od začátku, od Muže z oceli. A co tedy ne tento počin říkám? Sympaťák Cavill a Zimmerova hudba jsou snad jedinými dvěma pozitivními aspekty z celé této hromádky virtuálního průjmu. Jo, a taky mírně nadprůměrný záporák, ale tím to opravdu hasne. Příběh Clarkova zapadání do společnosti v mládí je vykládán s nulovou snahou o nastolování pocitu důležitosti všech scén, kvůli čemuž story strašně ztrácí na váze. Všechno zabírá konzistentní shaky cam, který v interakci se špatnými efekty vytváří z obrazu nudnou kaši za 225 miliónů dolarů. (děkuji za informaci T2) Ke konci, když tam všechno lítalo, bouchalo, mlátilo, hučelo, svítilo, a ještě jednou bouchalo, jsem to přestal vnímat úplně, nechal jsem to běžet a šel jsem si radši udělat jídlo. Nechápu, proč se ještě někdo snaží tvořit podobné superhrdinské sólovky, když ty postrádají jakékoliv charisma. Nu, jdu se podívat na BvS, ale vzhledem k mým pocitům z tohoto filmu, který má ještě lepší hodnocení si neslibuji mnoho. ()

Aywes

Extrémní megalomanství Zacka Snydera dotažené na úroveň Baye. Výbuchy a ničení se v poslední části filmu vyšvihnu do šílených rozměrů. Naštěstí to celé drží obstojně pohromadě díky fajnovému scénáři a hudbě. Hlavní role neurazí. Překvapí jen Russel Crowe. Stále funguje ve své roli dobře. Bavil jsem se, ale ne tak moc. Možná trochu utahané skrz délku filmu, ale pro fanoušky Supermana povinnost. Já se mezi ně neřadím. I tak jsem si ale film docela užil. ()

Drozdo57

V určitom momente som sa cítil, ako keby ma niekto fyzicky napadol. Mám rád Zacka Snydera a oceňujem snahu urobiť so Supermanom niečo iné ako "dobrý sused Superman". Ale to s ním tiež mohol natočiť homo-muzikál. To by bolo tiež otrasné a zároveň niečo iné, než na čo sme zvyknutí. Henry Cavill je síce kus samca, to ale nestačí, aby bol film dobrý. Ja nepotrebujem mať depresiu z toho, že svet má superhrdinu. Na rozdiel od geniálnych Watchmen tomu totiž chýbal určitý nadhľad. A ostala iba tá depresia. A tisíce mŕtvych ľudí, ktoré Superman zabil deštrukciou Metropolisu pri snahe ho zachrániť. ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce