Muž z oceli

• USA Man of Steel (více)
USA / Kanada / Velká Británie, 2013, 143 min

Yangus

Božínku to je ale destrukce a jistě těch mrtvých těch bylo jistě dost. Nějak neřeší že když spadne barák tak že to někoho zabije ale když chce Zod usmažit rodinku tak tomu musí zabránit. A řežou se dlouho, mláťěj se vším možným a nic a nakonec mu jen zlomí vaz. Asi všechny připomínky. Ale byl to parádní film, jednoznačně nejlepší Superman. Žádnej zelenej kámen co ho oslabuje a nachází se všude ale atmosféra lodi která je jako na kryptonu. ()

Ashar

Nové pojetí starého Supermana mělo šťávu i styl.Dobře obsazené a i když jsem děj v podstatě už znal,vtáhlo mne to a nepustilo až do konce.Uhlazený Klark Kent zlidštěl a byl přizpůsoben moderní době.Strhující ,dobré efekty a hezká podívaná.Film na hezký večer pro celou rodinu. ()

Ripley

PO PRVNÍM SHLÉDNUTÍ:Bylo mi jasné,že Snyder nového Supermana natočí jinak než Singer.Nečekal jsem však,že změna bude tak velká.Man of Steel je totiž diametrálně odlišný od předešlých filmů s postavou Supermana.S novým Supermanem jsem měl stejný problém jako s novým Batmanem (Batman Begins) Christophera Nolana.Ani u jednoho z těchto dvou restartů jsem nebyl připravený na tak velké změny.S Batmanem po třetím shlédnutí už nemám problém,ikdyž stále pro mě zůstane jedničkou Batman Tima Burtona.Avšak při sledování Man of Steel jsem si kladl otázku zda vůbec chci restart takové klasiky a ikony.Singer v Superman Returns ctil původní film R.Donnera.Obsadil jen nové herce...logicky a přidal moderní triky...logicky.To se mi líbilo.Snyder s Goyerem Supermana komplet přeinstalovali.Tedy skoro komplet.Snad nebudu spoilerovat.Ano,je tam Krypton,který vypadá jako planeta ze Star Wars,ale to mi nevadilo...naopak.Je tam Lois Lane,rodiče Clarka ve Smallville a pokud vydržíte destruktivní finále ala Transformers 3 ukáže se i Clark Kent v Daily Planet,wow.Ano,Man of Steel je nejen restart,ale i částečný prequel.Co se obsazení týče,nemám nic proti Cavillovi.Sedlo mu to.Hudba Hanse Zimmera byla také výtečná.Hlavní motiv je jednoduchý,ale velmi zajímavý.Avšak původní Williamsovy fanfáry zůstávají nepřekonány.Nostalgie je sviňa,takže buďto mě pomůže film shlédnout vícekrát a smířit se s novým moderním pojetím a nebo film umístím do odlehlejší části filmotéky.PO DRUHÉM SHLÉDNUTÍ:nebudu nic přepisovat ikdyž mám již jiný názor ...jen zvýším hodnocení o jednu hvězdičku.Jako obvykle to bylo napodruhé mnohem lepší. ()

Junglista

Ale jo... Snyder vzal 90% rozpočtu a nacpal ho do efektů, který se povedly (marně vzpomínám na film, kde se odehrávala taková destrukce čehokoliv, tady je i Emmerich břídil). Zbytek už je jenom nutná vata k závěrečnýmu eye-candy. Amy Adams je nechutně napřesdržku (takhle otravná a nesympatická nebyla ani Margot Kidder a že teda byla), ale Shannon jako Zod byl v pohodě. Mozek na stand-by a dá se to. ()

Krabak

Začátek super, střed průměr, konec příšerný. Možná bych byl radši, kdyby to bylo naopak. Takto jsem měl co dělat, abych to z nudy nevypnul. Je pravda, že jsem furt doufal v lepší obrat, bohužel jsem se ho nedočkal. Co se mi líbilo, tak určitě efekty. Hlavně ze začátku Krypton byl opravdu pěkně udělaný. Poté už to šlo od 10ti k 5ti. Celej film mě iriotvala především Lois v podání Amy Adams, která je prostě hrozně ošklivá. A jelikož jsem měl opravdu rád seriál z 93tího, kde Lois byla vážně kočka, tak se mi ošklivá a nesympatická herečka na jejím místě prostě hnusí a dost mi to sráží prožitek z filmu. Když se vrátím k obsahu filmu, tak je u něj zakázáno myslet. Vidím, jak by se Amíci od 5ti lidí nechali takto šikanovat... :D + na závěr Superman srdceryvně zachrání 4 lidi před upálením, ale předtím 20 minut ničí svou bitkou celé město, kde se budou ztráty na lidských životech počítat v tisících? Fucking logic!!!! + dost trapná smrt Zoda... I když vymyslete dobrou smrt pro boj: nesmrtelný vs. nesmrtelný. ---> 50% ()

Ledkodlaq

Superman, jak ho neznáte. Trochu jinak natočeno, trochu jinak podáno. Nebudu se pouštět do hereckých výkonů a střihu, ale mám rád, když je scénář doladěný a promyšlený, což tady nebyl. Taky Vám přišlo trochu nadbytečné zabíjet miliony lidí při trochu větší hospodské rvačce? A superman samotný byl jak slon v porcelánu? Nevím, asi mi chybělo, že to nedělal marvel, na který jsem zvyklý a ještě mě nedokázal zklamat. ()

Janega

Myslím, že lepší začiatok si Superman ani nemohol priať. Taktiež je to dobrý štart pre nové filmové DC univerzum. Prvá polovica filmu sa zameriava na predstavenie Supermana. Je to predstavovanie zdĺhavé, paralelne sa tu prelínajú flashbacky z detstva s hľadaním vlastnej identity. Tvorcovia sa tu snažili ukázať psychologickú stránku osobnosti človeka, ktorý sa musí vyrovnať s tým, že je iný. Avšak v prípade komiksového filmu šli až moc do hĺbky, čo pôsobilo dosť naťahovane a divák nadobudne dojem, že film sa nikam neposúva. No potom prichádza druhá polovica filmu, a to je naprosto šialená akcia. Tak deštruktívnu akciu ste nevideli ani v Avengers. A pritom tu nie je skupina superhrdinov a nebojuje sa tu s celou armádou monštier. Henry Cavill je veľmi dobrou voľbou na rolu Supermana. Sympaťák a veľmi charizmatický. Teraz tento komiksový svet len ďalej rozvíjať blížiacimi sa filmami ako Batman v. Superman či Liga spravodlivých. P. S. Páči sa mi, že Superman nemá elasťákový kostým. ()

SpaceOdyseus

Konecne filmovy Superman, ktery nedela ostudu svym komiksovym schopnostem. K tomu se zde hlavne v prvni puli povedlo vyjadrit i lidskou, minimalistickou stranku pribehu, coz je v zajimavem kontrastu s explozivnim finale, ale z urciteho hlediska to krasne doplnuje motivace hlavnich postav. Jde tedy rozhodne o film, ktery ma chyby, ale jako novy neokoukany pohled na Supermana to funguje skvele. ()

barlow

Snyder prostě umí prodat svou vizi komiksové podívané. Narozdíl od třístovky má tohle i děj, který jde dál než komiksová předloha. Stejně je zatím vrcholem Snyderova snažení Watchmen... ()

Paity

To hodnocení na ČSFD to má asi z nostalgie hodnotících při vzpomínkách na původního Supermana. Naprosto příšerný příběh, který se vlastně netočí ani tak kolem toho, co Superman udělá a koho zachrání, ale kolem hledání Supermanova sebe sama. K tomu ještě otec Kevin Costner, který je naprosto tragický. Tfuj, pryč z obrazovky Satane! Pardon, Supermane. ()

provitamin

Prvá hodka fajn, pasáž na Kryptonu fajn, pasáž na Zemi fajn, pokiaľ neprišli emzáci Kryptoňané. Potom nasledoval digitálny bordel, výbuchy, likvidovanie mrakodrapov. Škoda toho záveru. Možno by som dal tie 4 * napriek tomu, že superman mi až príliš pripomína USA. Som si to musel pustiť ešte raz, nie som ženská, nedokážem kecať popri filme aj ho sledovať súbežne :) Herecky mi vadil "len" samotný superman, ostatní fajn. Jo a soundtrack Man of steel som počul od mistra Hansa na koncerte. ()

Jespi

Do kina jsem vcházel s očekáváním klasického kýčovitého filmu s wtf momenty, hodinovým vyprávěným rozporů hlavního hrdiny (věty "Já chtěl být jen normální, neprosil jsem se o to" ) a určitě jsem očekával, že rozjezdové vyprávění, jak navlékne poprvé svůj plášť, bude trvat 2/3 filmu. Díky bohu, všechny mé obavy byly zbytečné. Výpravná část filmu, kdy se vše rozjíždí není zdlouhavá, ani nudná. Úvodní scéna z Kryptonu jasně nastolí tempo filmu a vzpomínky z minulosti, které jsou odlehčující, díky bohu, dávají divákovi vydechnout. Jinak je to efektový film, přemrštěný počítačovými triky, zvučnými a epickými scénami, ještě epičtější hudbou a skvělými herci. WTF momentů zde moc není, logická posloupnost dění také není vážně narušena, a když jsem si po finální epické bitvě říkal, že mi tam něco chybí, nějaká třešnička na dortu, hned se mi dostala v takovém měřítku, že by se za ni nemusel stydět ani Neo v poslední bitce v Matrix Revolutions. Jediný zápor je zároveň klad filmu. Je to efektová podívaná, plná rozbořujícího se.... všeho, a tak nějak zapoměli na to, aby si tam ti herci chudáci i zahráli. 85% ()

Sufferer

Postavu Supermana netreba nijako zvlášť predstavovať. Zatiaľ čo v komiksovom svete patrí medzi výrazných hrdinov a medzi milovníkmi omaľovánok sa teší veľkej popularite, vo svete filmu to s ním až tak ružovo nevyzerá. Dlhé roky si ho tvorcovia pohadzujú ako horúci zemiak a nie a nie mu dať podobu, akú by si nepochybne zaslúžil, takže ma ani neprekvapuje, že námet nechávajú radšej pekne krásne ležať v šuflíku. Od posledného stretnutia, kedy chalan s eSkom na hrudi hlásil návrat, ubehlo sedem rokov. Vtedy sa ho pokúsil oživiť Bryan Singer, ktorý si ako režisér neviedol vôbec zle, rodák z Kryptonu však v jeho podaní vyznel akosi staromódne. Najnovšie sa ponúknutej šance chytil Zack Snyder, okolo ktorého sa nahromadilo toľko talentu, že by v tom musel byť naozaj sám rohatý, aby vyšiel nazmar. Prečo si teda myslím, že Muž z ocele smrdí filmom roka a patrí medzi najlepšie komiksové adaptácie vôbec - nebalansuje síce na hrane dokonalosti ako Temný rytier, no predsa siaha na tie najvyššie priečky - sa pokúsim svojsky a laicky vysvetliť na nasledujúcich riadkoch. ___ A začnem naozaj zoširoka. Snímka prilieta v časoch, kedy sú kreslení hrdinovia najvzácnejšou surovinou na burze s filmovou zábavou. Už zopár piatkov potvrdzuje na tomto poli pozíciu jednotky Marvel, ktorý je momentálne nedostižný a nekompromisne vládne. Za dverami svojich ateliérov kuje náramne zábavne filmy na kvalitatívne slušnej úrovni. S narastajúcim kvantom príspevkov, povedzme si narovinu, však začína ich tvorba skĺzavať do pásovej výroby. Nechápte ma zle, produkciu Marvelu mám celkom rád (v priemere odo mňa dostávajú slušnú sedmičku) a na ďalšie kúsky z ich dielne sa skutočne teším, predsa mi ale "legacy" program stajne DC Comics imponuje omnoho viac. Odvážne tvrdenie, hovoríte si. Možno, no po Batmanovi je Superman len druhým kresleným hrdinom, ktorému kedykoľvek v budúcnosti dovolím prevetrať svoj červený plášť na obrazovke môjho notebooku či televízora s vedomím, že každé ďalšie pozretie umocní už beztak vynikajúci divácky zážitok, ktorý má od chvíľkového pobavenia a jednorazovej záležitosti vskutku ďaleko. ___ Nech si vraví kto chce čo chce, jeho strojcom je predovšetkým Zack Snyder. Muž z ocele je bezmála podarenou syntézou jeho predošlých filmov, kombinuje totiž divácku príťažlivosť a pátos z 300 a hĺbku postáv a dôraz na príbeh z Watchmenov. Rád by som konštatoval, že sa nachádzajú v rovnováhe, klamal by som však sám seba. Dopredu vyčnieva akcia, ktorej je na komiksovú adaptáciu pomerne hodne, ale ako sme si pri mene režiséra zvykli, je vizuálne podmanivá, efektne a bez známok monotónosti natočená a výborne vygradovaná. Je ukážkovým príkladom dvoch strán mince, keď jednak budí dojem tlačenia na pílu, no zároveň nie je len akousi nutnou výplňou medzi hovorenými pasážami, ale funguje aj ako tvorivý element, keď rozvíja dej a zakaždým zanecháva v našom zástancovi spravodlivosti stopy a črepinami sa zarezáva do jeho charakteru. Akou stranou vám padne pred očami, je vec názoru diváka. Ak budete mať šťastie, možno padne na hranu. ___ Za pozdvihnutie obočia tiež stojí, ako Snyder buduje ideál hrdinu brázdiaceho nebo v červeno-modrom kostýme. Pretože dejová línia nemá zrovna dvakrát kľukatý priebeh, rozprávanie skrz retrospektívy sa ukazuje ako šťastné a rafinované riešenie. Skutočnosti a okolnosti, ktoré divák chce a potrebuje vedieť (čo sa stalo na jeho rodnej planéte, ako zomrel ten či onen, čo znamená "S", odkiaľ zobral kostým...), neraz priblíži iba niekoľkými zábermi, čo je však dôležitejšie, vecne. Supermanovo univerzum tak už od úvodu tvorí usporiadaný sled akcii a reakcii, ktorý neustále nabaľuje vrstvy ako energická snehová guľa - najmä v prvej polovici prináša mnoho dramatických a emocionálnych vrcholov - avšak s tým rozdielom, že na konci sa neroztriešti, lež vyústi do filmovej katarzie, pri ktorej sa nejednému divákovi budú lesknúť oči. Leví podiel na tom má aj Zimmerova hudba, ktorá možno nie je tak pamätná, ako Williamsov motív, rozpohybovanej omaľovánke však pomáha raziť cestu vpred, ježí chlpy po celom tele a zintezívňuje emocionálne zapôsobenie. ___ Bez povšimnutia by nemal zostať ani Henry Cavill, čoby nový Kal-El, ktorý je bez debaty najlepším predstaviteľom, aký mal tú česť cez seba prevesiť červený plášť a lietať po plátne. Jeho premenu z ustráchaného chlapca, v ktorom to vrie pochybami a ktorému hlavou prebieha toľko otázok, až sa dobrovoľne postaví na okraj spoločnosti, v ochrancu sveta prežíva človek spolu s ním a počas tej takmer dva a pol hodiny trvajúcej epickej jazdy si ho natoľko obľúbi, že na konci ho má chuť ťahať za rukáv naspäť na plátno. Medzi ním a Lois Laneovou viditeľne preskočila iskra a aj keď môže romantická línia, rovnako ako niektoré ďalšie postavy, vyznieť do stratena (s výnimkou generála Zoda, a celkovo Snyder uchopil mužské postavy o niečo lepšie, než tie ženské), podpora hlavnej dejovej osi a vplyv na vývoj Supermanovho naturelu je neprehliadnuteľný. ___ Aby som uzavrel, aktualizácia na verziu Man of Steel prebehla úspešne, pričom Zack Snyder nás po dlhšom čase dokázal presvedčiť, že letný blockbuster môže divákovi priniesť uspokojenie aj bez toho, aby mu opička v mozgovni trieskala s činelmi. [Kino 3D] () (méně) (více)

TAMEHEMP

Já bych řekl, že Nokia a Nikon mají krásný produkty, obzvlášť když se k tomu přidá takový grandiózní hudební podkres. hej co si stezuju je to supertet fifkgl ()

Itar

Je to tam... došlo to tam úplně jinou cestou, než jsem čekal, ale je to tam! Nolanova story se nezapře... co je však primární a bez výhrady výborný je, že se nezapře ani Snyder, který z tohohle filmu vyždímal všechno do posledního centu. Co se spektakulárnosti týče, nesahá novému Supermanovi po kotníky žádný z dalších komixových filmů včetně všech Avengerů a Batmanů. Snyder šel svojí cestou a byť by především v první polovině film snesl ještě o 30, 40 minut delší stopáž, dokáže vykreslit pozadí celého příběhu bez problémů. Herecky filmu vládnou Russel Crowe, Michael Shannon, Kevin Kostner a především potom překvapení v podobě Antje Traue, která svým charismatem místy zastiňuje i svého silnějšího kolegu. Henry Cavill je ve své roli také přesný, stejně tak civilnější Amy Adams a Diane Lane. Chybky tu jsou a mohlo by to být lepší, samozřejmě... v tomhle případě ale plusy převažují na plné čáře a já si můžu s klidným svědomím odškrtnout nejvyhlíženější film letošního roku... Druhá projekce nevyhnutelná, Zimmerův soundtrack už ve sluchátkách. (místy ne nepodobný The Dark Knight a Inception) PS: Nejsem fanouškem patetičnosti, nicméně tady mi to sedí jako prdel na hrnec. ()

kornitko

Zklamání roku! Dejte pryč supermana a přejmenujte to na Den nezávislosti 2. Ono když se upřednostní videoherní mlátička před příběhem, tak z toho nic víc, než slátanina ani vzejít nemůže. Bohužel je to teď takový trend (viz. Rychle a zběsile 6 atd.), který bohužel oslovuje masy a vydělává, kdežto kvalitní příběhy se spíše přesouvají na HBO, případně Showtime atd. Doufám, že se to změní, protože platit za nekonečné výbuchy, bez nějakého většího smyslu, nemá cenu. Chudák Nolan, bude asi celý život litovat, že se na tomhle tom producentsky podílel. A to ještě věřím, že jediné ukázky z dětsví, které měly ještě aspoň nějaký scénaristicky smysl, dělal právě Nolan, jinak by to byl jistý odpad! Jediný z herců kdo stál za řeč, byl Costner, který opravdu umí. Geniální dílo jako je Nolanova Batmanská trilogie z toho v žádném případě nebude, tak snad mě překvapí nějaký jiný komiks, jenž bude stát za to. Tohle pokračování už mě zajímat nebude. ()

vander19

Man of Steel bol môj prvý tohtoročný skútočný BLOCKBUSTER. Celkovo som váhal či ísť na to do kina, ale nakoniec neľutujem. Moje obavy spočívali v tom, či nebudú až príliš rozpitvávať Supermanovu mladosť, adolescenciu a podobné kraviny čo ma nebavia. Našťastie film hneď začal parádne a prvých 20 minút som bol doslova ožiarený s Russela Crowa. Je postava srší takou charizmou, silou a múdrosťou až to bolí. Samozrejme film sa nevyhol krátkym výpadkom rýchlospádového plynutia deja, ale tých zase až tak moc nebolo. Po vizuálnej stránke to bolo geniálne, strašne som si užíval technologické vychytávky Kryptonu. Apropo Krypton, bál som sa z trailerov, že práve tam to bude strašná nuda, ja sci-fi zase až tak moc nemusím, ale kdeže, práve tam sa odohrá po dejovej stránke to najpodstatnejšie. Zvyšok na Zemi je len vyvrcholením tohto Krypton problému. Čo sa týka Kal-Elových rodišov, Crowa som už spomínal, ale zarmútil ma Costner, ani nie tak on ako to, že možno dostal veľmi málo priestoru a to isté sa týka aj Fishburna. Jediné mínus vidím v Lois Lane, proste Lois musí byť kočka jak hovado a ne to čo nám tvorcovia ponúkli, malú pribratú škratu Amy Adams, bola pre mňa nanajvýš nesympatická... ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce