Muž z oceli

• USA Man of Steel (více)
USA / Kanada / Velká Británie, 2013, 143 min

Pyth

Prvni polovina mi prisla vcelku nadejna, ale pak to zapadlo do tech nejtrapnejsich supermanovskych klise a mel sem sto chuti to vypnout. Takle pro me nejlepsi supermanovskej pribeh zustava serial Smallville :p ()

adam9

Henry Cavill už u mě nebude jen Vévodou ze Suffolku...trochu jsem se bál, jak zapůsobí v roli Supermana, ale musím říct, že veškeré mé obavy rozprášil už po úvodních scénách v mocném obleku. Ukázka a vysvětlení zkázy Kryptonu v hlavní režii Russella Crowea se povedly na jedničku stejně jako obsazení "druhého táty" Kevina Costnera. I záporák Zod byl dostatečně věrohodný, no Lois Lane v podání Amy Adams trochu pokulhává. Rozbíjení Manhattanu, dalších různých "baráčků" a asfaltů možná bylo trochu více než by bylo bývalo zdrávo, ale zkrátka, když Muž z oceli chrání Zemi, tak musí létat třísky všude kolem. Plný počet neudělím z jediného důvodu: jsem si jistý, že pokračování může přinést ještě více kvality, i když po obsazení Bena Afflecka do role Batmana tomu věřím méně. ()

joora1

Superman asi nebyl nikdy více ve formě než teď a tou formou nemyslím jeho sílu, ale filmařský um. Byť je v režisérském křesle Zack Snyder, je tu znát rukopis Nolana, protože ten film spoluprodukoval a pomáhal při tvorbě. Přesto samozřejmě nelze srovnávat hrdiny jako je Batman a Superman, to je jiná kategorie. Ale od A do Z vidím samé pozitivum a to nejen dechberoucí triky, ale i emoční rovina a "netriková" vizuální stránka společně s hudbou tvoří jeden kvalitní celek. Pokud mám ale filmařsky srovnávat s Batmanem, tak netopýří muž od Nolana, to je masterpiece a Supermanovi do excelentního díla pořád ten jeden stupínek chybí. A možná za to může necharismatický padouch, možná několik drobných nedostatků v ději, které jsou sice drobnosti, ale i v nich je přeci síla. ()

Benedygtus

Asi jsem mel prilis velka ocekavani.. Byla to hezka podivana, ale, ale.. Tak napriklad me absolutne rozcilovala vybuchujici okna. To asi v Americe maji pod kazdym kancelarskym stolkem probanbutanovou lahev ci co.. ()

-Dawe-

Zack to dokázal, konečně první Superman, který mě baví. Už to chtělo nějakou komiksovku, která se bere trošku víc vážně a nevypadá při tom trapně (ty nahláškovaný už mě pomalu přestávají bavit). ()

Spike23

Celkem slušný příklad filmu, na který se dá bez menších výjimek úplně bez problému koukat, ale až na konci vám dojde, že to je vlastně docela dost nedomyšlená demence. Musím se přiznat, neměl jsem proti tomu nic do závěrečných 20 minut, kdy mi bohužel začlo pomalu docházet, jak jsem zase ztratil dvě a půl hodiny života hollywoodskou primitivitou, kde se víceméně hraje zas jen na efekty. Co ještě musím zmínit, tak nevím, jestli tohle příjde jenom mně, ale Amy Adams podle mě opravdu neni ani trochu dobrá volba do role, kterou hrála, stejně tak jako neni dobrá volba, aby se tam objevil na 10s Helo z Battlestar, řekl jednu větu a prostě zmizel. ()

bruceman7

Graficky moc hezké, příběh dobře zpracovaný. Jediná zvláštnost je velice rychlá gradace filmu, letem světem historie klanu superlidí, pozemský vývoj Clarka, jeho schopnosti a už jen Lois a hůra zachránit planetu. No ale jak jinak to celé vtěsnat do dvě a půl hodiny. Za mě 7,5/10 . ()

Chipsonator

Nemám Supíká rád! A proto mi nejde zrovna lehce se přiznat že se jedná o dobrý (no dobře....skvělý) film u kterého jsem se nenudil (no dobrá....bavil jsem se). Zack SuperSnyder nám servíruje Supíka v temnějším kabátku alá Nolan, je to celé takové realističtější v rámci možností alá Nolan a funguje to dobře. Scénář je dobrej, režijně to je zvládnuté uno perfecto, a akční sekvence jsou super-třída (je to přeci SuperSnyder). Jó lhal bych kdybych nenapsal že jsem ti jejich pěstní souboje hltal jedním coulem. Ale je pravda že těch věcí co ke konci vybuchovali, bylo už trochu moc, takže by příště mohl SuperSnyder trochu zvolnit. Co se týče herecké sestavy, tak super-třída, každý dá své roli maximum (především Russella jsem si užíval). A hudba? Tady to přiznám rád, jelikož Zimmera mám rád. Hudba je výborná, a hlavní motiv je pekelně epickej, tak až mi moje SuperChlupy postavily a řvali nadšením. Nový SuperSupík z oceli je nepochybně super film...ale na pět hvězdiček to stále není, na to tam ještě něco chybělo (a taky nezapomínejte že ho nemám rád). Ale i tak mu musím dát zasloužených (ze zaťatými pěstmi) 85%. PS: Na další díl se těším jen kvůli Batmanovy (no okey...i na Supíka se celkem těším, jelikož Cavill je sympaťák a s Amy mu ti sluší). PSS: Ale s tou jeho kamufláží to zas nemůžou myslet vážně! Copak i dnes mu staří jen brýle a nikdo ho nepozná? Ach jo. ()

klukluka

Proč to mělo jenom dvě a půl hodiny? Vždyť ještě po nějaké dobře mířené ráně od druhýho nesmrtelňáka neprolítl třeba špajzkou (kolem krku mu pak mohl viset náhrdelník z buřtů), nezboural třeba ani jednu mateřskou školku, neproboural se do metra, kromě vesmíru se nevymanili z centra NY, ...zkrátka se nabízelo ještě mraky možností, jak tu stopáž natáhnout na mnohem přijatelnějších cca 10 a více hodin? To za prvé. Za druhé- žánr je tady akční, dobrodružný, fantasy, sci-fi. Postrádám animovaný. Já osobně jsem to tedy vnímal víc jako animák, než jako hraný film. Tenhle film se "točil" z drtivé většiny v počítači. Takže bych poprosil o opravu. V Česku bychom to svěřili Hermíně Týrlové nebo někomu takovýmu. Za třetí: proč se mi zdá, že se ti Amíci ne a ne nabažit 11. září? Tady jako by někdo říkal: tenkrát jste nám naložili málo, vy sráči. Uneseme toho mnohem víc. Zkrátka takový rouháníčko, řekl bych. Dejte s tím už pokoj a příště nechte pro změnu zkázu světa započít třeba u nás v Brně. Za čtvrté: Proč Batman jo, a Superman ne? Jako bych věřil, že na toho prvního si můžu sáhnout, zatímco z toho druhýho mám spíš pocit, že je z jednoho kalupu třeba s Křemílkem a Vochomůrkou. A za páté: K tomuhle se chystá druhej díl? Děkuji, nechci. ()

Lisabellla

Tak tohle je rozhodně smyslový orgasmus. Člověku se chce sice zvracet kdykoliv kdokoliv promluví, neboť co věta, to nechutný klišé, ale když vypustíme ty nedůležité, zbytečné, nepodstatné dialogy.. WOW! I když si myslím, že sousedi mé nadšení nesdíleli.. Bavilo mne, když tam lítali vzhůru do oblak, do vesmíru a výš ... ale pokaždé neřízeně padli do stejného města ... já měla občas pocit, že se ztrácím v kontinentech .. oni trefili vedlejší budovu .. WOW! ()

Chmur

Superman nebyl nikdy můj oblíbenec. Vlastnosti Boha a charakter Mirka Dušína je neskutečně nudná kombinace. Začátek filmu jak z Hvězdných válek, už chyběl jen Jabba Hutt. Později zlepšení, Henry Cavill je docela sympaťák. Druhá polovina filmu naprosto otřesná. Jedno klišé za druhým, zdlouhavé a vesměs nudné akční scény, nevýrazní herci. Nečekal jsem mnoho, ale tohle bylo opravdu málo. ()

Roby

Ultimátní destrukční film se skvělým Henry Cavilem. Superman v nové podobě, temnejší a mnohem emocionálnější než jak jsm u minulých supermanů zvyklý. Té destrukce tam je fakt hodně... možná až moc, ale s tím se žít dá, 78%. ()

Wally

Zapomeňte na Supermana, tak jak jste jej dosud znali v podobě Ch. Reevea...nebýt toho modročerveného kostýmu, tak byste v tom Supermana ani nepoznali. Skvělé efekty...o tom žádná, ale jinak jenom destrukce, ničení, bourání....chvilku to baví, ale po hodině dokola stále stejného ničení to omrzí... Navíc H. Cavill mne jako herec nepřesvědčil... ()

BlackTom

Už od začiatku ma to zúfalo nebavilo, ale hovoril som si, že som predsa nič nečakal, tak načo sa sťažujem. V polke som rezignoval a spravil si počas filmu kompletnú manikúru, aniž by mi uniklo čokoľvek podstatné. Nič podstatné tam totiž nebolo! Len donekonečne opakovanie témy genocídy Zeme a záchrany Kryptonu a to všetko s nesympatickým záporákom s detským ksichtom a pičibriadkou á la koza domáca (a to tej koze ešte krivdím). Celkovo som Supermana nikdy nemal rád, serie ma jeho fanatická dobrota a debilný oportunizmus, avšak všetko lepšie než sračkoidná Singerova verzia. Potom ma z letargie vytiahol taký drobný detail. Perry White v podaní Laurenca Fishburna. Ach, aký roztomilý vtip! Vážne, už mi s tým kokockým inovatívnym prístupom obsadzovania komiksových rolí lezú na nervy. Nick Fury, Kingpin, a vrcholom je Heimdall. Že to znie rasisticky? Že ide viac o charakter postavy než o farbu pleti? Nech sa páči, poprosím film o Martinovi Lutherovi Kingovi s Henriksenom v hlavnej úlohe a dabovať ho môže napríklad Rasťo Rogel! Obrátenie rolí už zrazu nie je tak vyhovujúce, čo? Spike Lee by mal aspoň nad čím lamentovať. Pre komiksových fandov sú totiž aj drobné zneuctenia vo filmovej adaptácii smrteľne dôležité, a to nepatrím k tým najfanatickejším, či-li mi absencia slipov naruby neprekáža. Dobrý príklad je však úplné prekopanie postavy Mandarina v Iron Man 3, kde to tvorcovia už naozaj preflákli. No späť ku filmu. Druhý raz, tentoraz v dobrom, ma nachvíľu z tej 2 aj pol hodinovej nudy vytiahla záverečná 15 minútová bitka nad apokalyptickými troskami mesta, no hneď ma aj odradil Supermanov nechutný záchvat amerického patriotizmu v závere. Rozsudok? Man of Steel neurazí. Ale ani nepoteší. Je nemastný a neslaný, ako kus celodňového smažáku v housce v nezávislom fastfoode na Zličíne. A pritom by stačil malý crossover s istým Czarnianom, ktorého motiváciou nie je záchrana ľudstva a ľudskosti, ale chlast, cigára a metal. A hrať by ho kľudne mohol Lemmy alebo Ted Nugent. Howgh! ()

Ebon

Otravně teenegerovské v mega epických kulisách. Kterak malý parchat sílu skrývá, aby pak USA zachránil.. ()

HiddenDragon

Slusna moderni reinkarnace Supermana, z ktere by se mohla stat mensi serie. Na pribehu a produkci se podilel i Nolan, takze je znat snaha o dospelejsi pojeti. Cervene slipy sly pryc, oblek je fajnovejsi, lesklejsi, zkratka high-tech kombineza a podle me se tahle zmena povedla. Super je taky casting - H. Cavill byl vyborna volba a navic ho dostali do opravdu nabusene formy (neco jako Chris Evans aka Cpt. America). Ale i ostatni herci jako Crowe, Costner pusobi uveritelne a nestrhavaji na sebe pozornost, coz je dulezite. Hl. padouch Zod (M. Shannon) je taky dobre zahrany - pribeh je vlastne alternativni verzi Donnerova "Supermana 2" (1980), kde je stejny zloduch. Efekty jsou na urovni, i kdyz zkusene oko stale pozna, kde je realny herec a kde CGI prechod. V soucasnosti je to ale urcite trikovy nadstandard. Vsechno je to navic v takovem chladnejsim kamerovem tonu (plus 3D), takze vizual jako celek se mi libil moc. Snad jen ta zrzava Lois (Adams) mi prilis nesedla, jelikoz to ma byt cernovlaska... Ale budiz. Tech zmen je tu vlastne vic. Autori hodili za hlavu neznalost Lois o Supermanove identite a nechali ji v teto verzi vypatrat Kenta i jeho rodice. A nejen ji, jeho prave ja zna urcite hodne lidi ze Smallville (minimalne spoluzaci). Kupodivu to ale ve filmu nevadi. Hudba je zimmerovsky kvalitni, i kdyz motiv je defacto jediny v ruznych obmenach. Ve srovnani s jinymi komiksovymi filmy je urcite "MoS" v lepsi polovine, ale treba na "Dark Knight" serii nema. Batman ma tu vyhodu, ze preci jen jako clovek pusobi fyzicteji a realneji. Superman i pres vsechnu snahu vzdy bude "tak trochu pocitacovy", jelikoz jeho schopnosti musi byt proste nadpozemske. Kazdopadne zajimave bude jejich setkani v pripravovanem spolecnem snimku... ()

Dr. Wolfenstein

Neměl jsem rád Supermana. A to dlouho. Bez ostychu přiznám, že nemám rád žádnou z předchozích hraných (filmových nebo seriálových) verzí tohoto hrdiny. Jako charakter mi přišel moc černobílý, moc dokonalý a moc nezáživný. Naproti tomu jsem zbožňoval jeho netopýřího kolegu. Teprve až když jsem začal číst komiksy s Batmanem, jsem si uvědomil, že i na Supermanovi něco bude. Sem tam se objevil a s něčím Bruceovi pomohl a já jsem postupně doufal, že se objeví znovu. Začetl jsem se i do jeho příběhů a teprve až v nich jsem prozřel a toho správňáckýho klučinu s kudrlinou si zamiloval. Ale filmy jsem neměl rád pořád. Ale potom přišel on – jeho spasitel – geniální režisér Zack Snyder! Jeho verze osiřelého mimozemšťana, jehož planeta byla zničena, vychovávaného lidskými rodiči, mě totálně odrovnala. Podařilo se mu přivést Supermana v takové formě v jaké vypadá naprosto fantasticky a uvěřitlně. Zbavil ho červených slipáčů a dodal jeho postavě hloubku, jenž ho činí více přístupným, aby se diváci mohli s jeho osudem více ztotožnit a soucítili s ním. Nepředstavil ho jako idol správňáctví, ale jako někoho, kdo má moc a musí se rozhodnout, jakým způsobem ji použije. K tomuto účelu skvěle slouží flashbacky do Clarkovi minulosti, kde ho jako mladého, utlačovaného klučinu, který musí trpět posměšky svých vrstevníků, protože vědí, že je "jiný" a prostě nějaký divný, připravuje pro budoucí poslání jeho adoptivní otec Johnatan v podání skvělého Kevina Costnera. A později i jeho vlastní otec Jor-El (Russell Crowe) mu klade na srdce, aby byl pro nový svět tím nejlepší možným přínosem, měl s lidstvem trpělivost a vedl ho k zářné budoucnosti jako jejich vzor. První zkouška na sebe nenechá dlouho čekat, mladý Kal-El se setkává s dalšími přeživšími ze své domoviny vedenými generálem Zodem (Michael Shannon) a musí rozhodnout jestli se připojí ke svým vlastním krajanům nebo k adoptivním, ve které rovněž nemá valnou víru. Rozhodávní, poté co Zod vyloží karty na stůl, trvá jen krátce a tak má Superman před sebou první pořádné dobrodružství, které Snyder okořenil opravdu poctivou dávkou dechberoucí akce a mostrózní destrukcí, dokreslenou monumentální hudbou z pera stejčka Zimmera. Tento film je dokaná komiksová nálož, bez hluchým míst, zbytečných otravných sradiček a plný emocí. ()

velkyvezir

Dobrý restart, teď, aby i další plánované díly si udržely kvalitu... třeba začít tím, že Batmanem nebude Ben Affleck (nic proti němu, ale jako Batmana si ho fakt nedovedu představit, měli reflektovat závěr Nolanovy trilogie). Jinak dodatečně zvedám na 5 za hudbu, ta je perfektní - jednoduchá a přitom vleze pod kůži. ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce