Reklama

Reklama

Mrakodrap, který má stopětatřicet poschodí a před sebou slavnostní uvedení do provozu, postavil stavební magnát Jim Duncan podle návrhu architekta Douga Robertse, který využil nejen všech svých znalostí a zkušeností, ale také nejmodernějšího vybavení a poznatků v oblasti bezpečnosti. Ani jeden z nich však netuší, že Duncanův zeť Roger do stavebních prací nejednou zasáhl a v rámci pochybných úspor udělal z mrakodrapu smrtící past. Zatímco se na slavnostní otevření sjíždějí významné osobnosti, vznikne v jednom z malých skladišť pro údržbu k malému požáru. Nikdo netuší, že polovina supermoderního bezpečnostního systému nefunguje a požár se pomalu šíří. Následuje selhání elektrického systému, a když se oheň setká s plynem, dojde k explozi, která promění mrakodrap v planoucí pochodeň a odřízne hosty od možnosti uniknout smrtícímu žáru. Do boje s živlem se pouští nejen zoufalí lidé uvěznění v nebezpečné pasti, ale také hasiči pod vedením chladnokrevného a odvážného Michaela O'Hallorhana. Je to závod s časem, závod, v němž padají masky a na povrch vyplouvá pravá a často nečekaná tvář jednotlivých postav. O poslední odvážný kousek se pokusí Doug s Michaelem, kteří chtějí odpálit obrovský rezervoár na střeše mrakodrapu, obsahující téměř dva miliony galonů vody. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (564)

choze 

všechny recenze uživatele

Po obrovském úspěchu LETIŠTĚ a DOBRODRUŽSTVÍ POSEIDONU na začátku 70. let se s katastrofickými filmy roztrhl pytel a v roce 1974 vznikly hned dva klasické snímky, vynikající SKLENĚNÉ PEKLO a slabší ZEMĚTŘESENÍ, plus LETIŠTĚ 1975. SKLENĚNÉ PEKLO je hollywoodský velkofilm se vším všudy a jeden z nejlepších katastrofických filmů všech dob. Disponuje silným příběhem s dobře napsanými, hvězdně obsazenými a skvěle zahranými postavami, spektakulárními akčními scénami a melodramaticky fatální hudbou. Žádný div, když za kamerou stanuli hned dva specialisté na velkolepé podívané John Guillermin (MOST U REMAGENU, KING KONG, SHEENA) a Irwin Allen (DOBRODRUŽSTVÍ POSEIDONU, ROJ, PO DOBRODRUŽSTVÍ POSEIDONU) a scénář napsal další veterán katastrofických filmů Stirling Siliphant (DOBRODRUŽSTVÍ POSEIDONU, KDYŽ SE ČAS NAPLNIL), Oscarem oceněný za scénář k V ŽÁRU NOCI, který pro scénář vyďobal to nejlepší ze dvou podobně zaměřených románů, "The Tower" a" The Glass Inferno". Jako dítě jsem to přes značnou délku sjížděl stále dokola, dnes je to na mě trochu rozvleklé a statické, holt 70. léta byla ve filmu trochu pomalejší, z toho důvodu pouze 4 hvězdy. ()

Anthony 

všechny recenze uživatele

Nejlepší katastrofický film jaký jsem viděl. Přehlídka hvězd (hvězdně nadabovaných) v čele se skvělými Newmanem a hlavně McQueenem. Film se mi líbil více než kniha (což se mi často nestává). Pravda je, že některým postavám měli zakázat mluvit, ale když uskakují před výbuchy, plameny a nakonec i vodou, tak jsou všichni skvělí. No, nejraději mám asi scénu s výtahem - Steve je machr!. ()

Reklama

Falko 

všechny recenze uživatele

Ako je uz v komentaroch casto spominane, aj ja povazujem tento film za jeden z najlepsich katastrofalnych filmov, ake som videl. Dlzka filmu a mozno pre niekoho nudne dialogy boli podla mna dolezite pre spoznanie hrdinov vo filme, pretoze jakmile im slo o zivot, viac mi na nich zalezalo. Presne tuto chybu urobil reziser Wolfgang Petersen pri natacani POSEIDONU (2006), kde to rychlo odflakol na 90 minut a utek ludi z lode nebol az tak napinavy. V tomto filme nezabudnem na vybuch plynu na poschodi a nasledne splhanie alebo vybuch prave vo chvili, ked siel dolu vytah plny ludi. Reziser John Guillermin natocil o 2 roky neskor druhu verziu KING KONGA (1976), kde si zahrali Jeff Bridges a Jessica Lange a na ktory nedopustim, pretoze som nim v detstve vyrastal. Film Sklenene peklo mal az 8 nominacii na Oscara, z toho ziskal 3 za kameru, strih a piesen. Medzi dalsimi nominaciami boli aj kategorie najlepsi film alebo herec vo vedlajsej ulohe Fred Astaire, ktory je znamy a slavny tanecnik z muzikalov z 30-tych rokov. Avsak na Oscaroch z roku 1975 si sosku za najlepsi film roka prevzali producenti za dramu KMOTR 2 (1974) a Fredovi Astairovi sosku vyfukol Robert De Niro za ulohu uz v spominom filme KMOTR 2...27.02.2010 ______ Steve McQueen - (Veliteľ požiarnikov Michael O´Hallorhan) +++ Paul Newman - (Architekt budovy Doug Roberts) +++ William Holden - (Jim Duncan) +++ Faye Dunaway - (Susan) +++ Fred Astaire - (Harlee Claiborne) +++ Richard Chamberlain - (Roger Simmons) +++ O.J. Simpson - (Harry Jernigan) +++ Robert Vaughn - (Senátor Gary Parker) +++ Robert Wagner - (Dan Bigelow) +++ Hudba: John Williams +++ ()

Goldbeater 

všechny recenze uživatele

Musím se přiznat, že katastrofické filmy jsem měl vždycky rád, ať už v nich sopka chrlila horkou lávu, meteorit zpustošil půlku planety nebo mimozemšťané zahájili kompletní invazi. Tenhle snímek ani zdaleka neobsahuje takové globální hrozby, ale vystačí si krásně s jedním velkým mrakodrapem a jedním nemalým požárem uvnitř. Stal se z něj prostě klasický katastrofák s výborným obsazením v čele s Paulem Newmanem, Stevem McQueenem a Faye Dunaway. Mimojiné i hudba Johna Williamse je jako vždy skvělá a efekty jsou na svou dobu přímo úžasné. Četl jsem jednu z literárních předloh a musím říct, že jsem nadmíru spokojen. Tenhle snímek je prostě výborný, jeden z mých velmi oblíbených. ()

Morien 

všechny recenze uživatele

(1001) Viděla jsem víc lepších filmů o lidské pýše. Ale pocit zhoubné monumentality z toho divák získá, to zase ano. Já mám u tohohle typu filmů problém s tím, že při takovém množství postav není příliš času ani prostoru pro emocionální investování do osudů a ze všech jsou jenom takové pokusné myšky. Říkám si: "Faye Dunaway neumře, na to je moc slavná, ale tuhle paní neznám, chudák paní, ta někam nejspíš spadne." A takováhle schematizace a objektifikace (pořád nevím, jestli je to opravdové slovo) lidského prožitku mi nedělá dobře. Ten odstup je pro mě ve své podstatě děsivější než všechny plameny a výšky dohromady. Závěrečné zmoudřelé hlášky tří hlavních mužů potom v takovém světle působí směšně a školometsky a míjí se jakýmkoliv účinkem. Kombinaci nejpůsobivější/nejumírněnější/nejpravděpodobnější závěr dějového oblouku u mě vyhrál Fred Astaire - a za povšimnutí stojí to, že svůj "message" předal beze slov a se zvířetem v náručí. Co se týče napínavosti, tak jsem si u filmu pletla šálu a v klíčových situacích mi utekly tři oka, takže čistě z tohoto hlediska by si film zasloužil plný počet bludišťáků. Po zprůměrování mi ale vychází průměr. ()

Galerie (63)

Zajímavosti (44)

  • Během záchranné scény s helikoptérou na střeše upadnou dvě ženy. Když jedné z nich Doug Roberts (Paul Newman) pomáhá vstávat, lze si všimnout kolenních chráničů používaných kaskadéry. (vojacekr)
  • Název filmu vznikl promícháním názvů knižních předloh: „The Tower“ + „The Glass Inferno“ = The Towering Inferno. (Xixao)
  • Steve McQueen (O'Halloran) absolvoval většinu riskantních scén. Před poslední dramatickou klapkou oznámil, že pokud se mu něco stane, odkazuje své novomanželce Ali MacGraw svůj oblíbený pickup. (Epistemolog)

Související novinky

Zemřel O. J. Simpson

Zemřel O. J. Simpson

11.04.2024

Ve věku šestasedmdesáti let zemřel ve středu 10. dubna v nevadském Las Vegas bývalý profesionální hráč amerického fotbalu, úspěšný herec a později jedna z nejkontroverznějších osob americké kultury a… (více)

Reklama

Reklama