V útulném newyorském klubu probíhá párty na rozloučenou. Jejím aktérem je Rob, který se rozhodl dát sbohem městu přezdívanému Big Apple a odjet pracovat do Japonska. Zábava je v plném proudu, digitální kamera snímá rozjařené tváře Robových přátel, jenže pak vše razancí blesku přeruší výpadek proudu a zlověstný neidentifikovatelný zvuk, který se rozléhá nad městem. Dodávka elektřiny se sice po chvíli obnoví, ale úleva je jen dočasná. Zatímco televizní reportéři spekulují o zemětřesení nebo jiné přírodní katastrofě, nedaleký horizont ozařuje mohutná exploze, znovu doprovázená tím podivným zvukem připomínajícím kvílení nějakého pravěkého monstra. Párty razantně končí, nastává panika. Špatně se ale utíká, když netušíte před čím prcháte. (Bontonfilm)

anais

Bez spoilerů: velmi originální pohled na naprosto tuctový americký scénář. I přes to, že se film snaží tvářit jako Blair wich, je z něj přeci jen cítit větší kapitál a rafinovanější děj. JJ Abrams rozhodně nezklamal. Chudák Matt Reeves, režisér Cloverfieldu - napadne vůbec někoho jeho jméno ve spojitosti s tímto filmem? Cloverfield totiž plně naplňuje to, co čekáme od Abramsových projektů – napětí, pomalu se odkrývající záhada a postmoderní vykrádání všehomožného, v tomto případě holywoodských katastrofických velkofilmů se sci-fi motivem. Po skonční projekce se ozvali dva tupci – jeden nahlas prohlásil, že horší film ještě neviděl, a druhý hned na to z druhé strany sálu vznesl otázku zda se vrací vstupné. Těm chudákům uniklo, že byli svědky něčeho velmi originálního, a rozhodně zábavného – skutečně jsem se bál a měl jsem tak půlku filmu fascinovaně otevřenou pusu. Tím těm dvěma nechci brát jejich názor a vystavovat je za něj na pranýř, ale od Cloverfieldu se nedalo čekat, že z něj bude druhá Godzilla nebo Den nezávislosti. Někomu však stačí český název Monstrum a už má předem jasno, co by mělo být obsahem. A teď ke SPOILERŮM a vysvětlení proč nedávám plné hodnocení. Na Cloverfieldu je úžasná ta příležitost, sledovat (snad) absurdní příběh z naprosto realistické perspektivy. Chvílemi jako bychom byli svědky autentických záběrů obdobných jako existují z 11.září, jen tam pobíhá ta velká příšera. A vidět něco podobného bez „filmového“ zkreslení je prostě fantastické, a nejednou mě při filmu napadlo, že takhle by podobná situace skutečně probíhala. Já jen doufám, že k ní nikdy nedojde (protože kdyby došlo, tak by to bylo vážně peklo). Co mi ten dojem z celku kazilo byla snaha nějakým způsobem kompenzovat běžnému diváku absenci bayovsky laděných obrazových kompozic podkreslených patetickou hudbou. Ta kompenzace se tu totiž odehrává pomocí milostného motivu prolínajícího se celým „autentickým“ záznamem. A já bych chápal, že hrdinové mají potřebu to celé točit, ale fakt, že se v těch „náhodných“ záběrech objevuje tak nápadný dějový konstrukt mi dojem realističnosti velmi rušil. Když už se tedy autoři uchýlili k takovému ústupku, mohli aspoň ke konci ukázat příšeru celou, pěkně za bílého dne. A to zas oni ne, a tak zůstali na půl cesty mezi naprosto revolučním počinem a předmětem svého dekonstruktivního snažení, holywoodským katastrofickým velkofilmem. ()

Roman.Ticka

Kazit si oči mi bohatě stačí u PC, takže tento způsob snímání ne. Beru to jako snahu o autentičnost a jiný pohled na tvorbu filmu. Takže bych to zkousla, kdyby podstata stála za to. Bohužel změť zmatků aktérů kontra chaos z padajících sutin a procházejícího se návštěvníka, tomu ještě přisadila. Cestu party Jura Jánošíka skrz ruiny mrakodrapu jsem vážně nepochopila. Já osobně bych byla dávno třeba v Japonsku anebo někde v bunkru s plnýma kalhotama. Že by pud nezáchovy?! Co mě fakt zasáhlo, byly cca 3 min. na konci filmu, kdy nám všem došlo, že je konec a pocit naprosté bezmoci. Ale co ten zbytek filmu? ()

Jinny

Pokud by někomu stačilo, že si může vesele zatipovat, která z postav zařve příště, je Monstrum nepřekonatelný film. Ruční kamera je tu bohužel jenom na efekt a je ve filmu zapnutá i ve chvílích, kdy to jde proti logice. Navíc jsem se první čtvrthodinu nudila u představování postav, jejichž vztahy připomínají Melrose place. Suma sumarám je tenhle film jednohubka, kterou asi nebudete chtít ochutnat znova. ()

anderson

Jeden by sa z toho potentoval. Forma tohto "filmu" je prežitá minimálne od roku 1999, ale každý kto CLOVERFIELD (tu na ČSFD) videl hneď siaha po 4 ba dokonca 5 hviezdičkách. Zvlášť mi udrelo do očí hodnotenie užívateľa Douglasa, ktorý ako prominentný a sám seba (naozaj to nemyslím ako urážku) za intelektuálnu "ikonu" filmovej teórie sa pokladajúci jedinec, ohodnotil geniálny BLAIR WITCH odpad!-om. Teda takýto extrém sa len tak nevidí. :-) Pritom CLOVERFIELD je v prvom rade NUDNÝ. Mal som problém prežiť trápny (a s takým WOLF CREEKom neporovnateľný) úvod, a keď na scénu nastúpilo "monštrum" aj s jeho mláďatami, želal som si aby čím skôr požralo tých debilných "pankhartov". U mňa teda dosť veľké sklamanie, tak na poli tzv. filmového experimentu ako aj na poli hororového katastrofického filmu. Tie 2 hviezdičky však dávam za efekty, ktoré na podobný druh filmovej produkcie boli priam geniálne. Atmosféru, vynaliezavosť, napätie či nedajbože gradáciu deja CLOVERFIELD od BLAIR WITCH bohužiaľ nepochytil. A musím sa pridať k užívateľovi menom Fanucci: Tá hlava sochy slobody bola naozaj nejaká krpatá. (28.1.2008) ()

jonyyy

Neskutečné, ze začátku sem si říkal, že zase jsem se jednou na něco tešil a nakonec nic z toho...ale ve chvíli, kdy se účastníci večirku přesunuli na střechu, se rozjela úžasná akčni podívaná.. Dokumentání pojetí je také naprosto originální a v tomto případě se experiment zcela povedl. Trochu váhám jestli 4 nebo 5, ale každopádně povedená záležitost. 90% ()

hansel97

Žánrové překvapení, protože se jedná o poměrně kvalitní marný boj o přežití proti nějaké příšeře, ale tím tak plusy Cloverfieldu končí. Strašně mi vadila kamera, nemám rád found footage, je zbytečná a polovinu času jsem ani nevěděl, co se děje. Plus ten začátek na party o půl hodině si mohli opravdu odpustit, neskutečně mě to nudilo, ale naštěstí se to pak rozjelo. Po akční stránce je to docela slušné, efekty taky dobré, ale často si je člověk kvůli roztřesené kameře ani nevychutná. Ale šlo to. ()

Janek

Monstrum udělalo krok kupředu a zvolilo zcela nevyšlapanou cestičku. Je zde kladen velký důraz na uvěřitelnost/autentičnost - herci hysterčí, křičí, brečí; statistů jak naseto a atmosféra jak z jedenáctého září. V kontrastu z autentičností mě nesnesitelně iritovaly naprosto ichtylní dialogy (potažmo "hlášky"), které se sem tam vyskytly, aby odlehčili atmosféru (tudíž jí naprosto posraly). Snímek mi v podstatě asocioval akční videohru. Forma zde absolutně zvítězila nad obsahem. Film si mě nezískal, protože jsem mu v rámci možností "neuvěřil". Ovšem už teď je jasné, že Monstrum odstartuje podobné "haló" jako Saw. A já doufám, že tento v hollywoodu málo využívaný postup někdo přeformoluje do něčeho skutečně strhujícího. 40% ()

SOLOM.

Přiznám se, že jsem od tohoto kousku čekal velký průser. Filmy, kdy přerostlé monstra ničí města mám sice rád, ale když jsem viděl pro mě absolutně neznámé herecké obsazení i režiséra, tak jsem jen doufal, že to zas nebude hodinu a půl strávený den u něčeho smradlavého co patří do odpadních vod. Naštěstí se amíci tentokrát skutečně pochlapili a já si film užíval minutu po minutě. Dokonce i krátká stopáž byla skvělým nápadem což jim připočítávám k dobru. Co se týká efektů, tak ty byly doslova excelentní a po této ztránce jim nemám co vytknout. Jediné co mě štvalo, byla dost často se třepotající kamera a rozmazané detaily. Normálně by mě to nevadilo, protože vím že to dělali schválně, jenže tady se to stalo vždycky v tom nejlepším a já se cítil ochuzen. Monstrum samotné se mi líbilo,stejně jako ty malé potvory co vychlustávalo na ulici. ()

Thomick

Blairwich po manhattanovsku. Dobře, mohli chcípnout už v tom vrtulníku, ale to bysme tomu "krasavci" nemohli pěkně zpříma pohlídnout do tváře, že jo? Za mě nejlepší katastrofickej film; nějak takhle bych si konec NY představoval (kdybych teda neměl nic jinýho na práci). ()

SLOTH

asi tri ale jsou to spise dva a pul protoze to bylo misty dost nudny a opravud ty dialogy kde se bavi o supermanovi v tunele kdyz slisi divny zvuky jsou dost debilni cekal jsme hodne a jedine co se mi libolo byla dobra kamera ale to muzu natocit i jizdu do skoly takle a bude to mit lepsi a verohodnejsi dej nez tahle blbost ()

Sofia

Na mě tohle prostě nefunguje. Stejně jako u Blair Witch se nedokážu do "pocitu autenticity" vcítit a taky mi nikdo nenamluví, že by byl někdo schopný to celou dobu opravdu natáčet. U všech podobných filmů je mi z roztřesené kamery špatně, nervuje mě, že monstra nejsou pořádně vidět a všichni tam pořád neúnavně ječí. Povedený mi přišel snad jen záběr hlavy sochy svobody. ()

ARI50

Je to FF a to já přece můžu samozřejmě když je to dobře natočené, děj tohohle útoku a boje o přežití je výborný moc se nám ve filmu neukáže ale ten zájem o to kdo co proč je velký a nakonec se dočkáme slušných odpovědí a záběru. ()

kajda.l

Zajímavý námět, netradiční zpracování,ale...... Viděno dvakrát a dvakrát jsem měl velký problém, dokoukat to. Toto opravdu není můj šálek kávy a pro mé psychické zdraví si to už raději dotřetice pouštět nebudu.. Psychóza je "sviňa" :) ()

mm13

Hra na nájdenú nahrávku tu nefunguje ani počas sledovania, nie to ešte pri spätnom pohľade. Ak sa vám ale v priebehu prvej polhodinky podarí vypustiť očakávania týmto smerom, potom nejde neuznať, že je to šikovné - napínavé a v zdravom tempe. Ostatné škoda riešiť, taká je to kategória, tak to chceli, tak nám to musí stačiť... a nakoľko monštrum samotné nemá najmenšiu chybu (pridaná hrozba v podobe jeho ozubeného sprievodu funguje nad očakávania) a počas deja vyvstalo zopár lákavých otáznikov, na dvojku sa aj celkom teším. ()

JASON_X

Nevěřil bych, že by se mi mohl nadprůměrně líbit katastrofický film, který je natočený jakoby amatérskou, tedy rozklepanou ruční kamerou, aby to jako vypadalo, že to vlastně ani žádný film není (tento způsob filmů jeví se mi už poněkud HODNĚ otravným). Strašně rád bych dal čtyři hvězdy, ale za ten skákající obraz fakt ne. Má být snad cílem tohohle "moderního" stylu filmování vyvolat u diváka epileptický záchvat? Táhněte do pekel, vy všichni koksem našňupaní retardi, kteří takhle zhovadile filmujete. Jinak to bylo ovšem nadprůměrně dobré dílko, zmršená kamera je vynahrazena zajímavým a poutavým dějem a skvělými scénami z newyorských ulic i interiérů. Škoda dobrého nápadu. Kdyby tak ta kamera poskakovala a švenkovala o něco míň, ještě bych si to někdy určitěě pustil. ()

luka4615

Výborný film stojící na atraktivním sci-fi podloží, který v kombinaci s "found footage" stylem natáčení vytváří dokonale vztahující filmový zážitek. ()

becki_tu

Už od parádně tajemného traileru jsem veděl, že Cloverfield nebude blbost. J.J. Abrams má zřejmě doma v šuplíku ještě dost kvalitních, zajímavých a originálních nápadů a námětů a pokud se jeden takový kousek umě natočí a zrealizuje tímto způsobem, dopadá to tak, že člověk odchází z kina nadšen a bohatší o další fantastický zážitek. 90% ()

Bauer

Ne, ne a ne!!! Na tenhle film jsem se vážně těšil. Čekal jsem velkofilm, kde budou lítat vrtulníky, vojáci budou střílet a Monstrum bude alespoň vidět celé a ne jen části z něj. Ameriku už postihlo snad všechno. Godzilla, velký asteroid, mimozemšťani a počasí. U tohoto filmu nevíme přesně, co zaútočilo, co se děje a proč se to děje. A to určitě dodává na atmosféře. Na atmosféře určitě dodává i styl natočení, čili doklumentaristický styl. A to je právě to, co nesnáším. Roztřepaná kamera, což je důvod proč ani hlavní hrdinové a ani my nevíme přesně, co se vlastně děje. Scéna na mostě byla tak nechutně natočená, až mně z toho hlava rozbolela. Ale ta kamera určitě zase přidává na atmosféře! Tak nějak je mi záhadou i rozpočet. 25 milionů dolarů a nic! 2 miliony maximálně. Na 25 milionů to vážně nevypádá. Abych nezapomněl prvních 20 minut, bylo tak idiotských, že jsem to málem ani nedokoukal. Herci předvedli výkony, no dejme tomu že dobré, protože strach, řvání a utíkání umí opravdu každý. Co se týče zvuku, tak to je opravdový skvost. Netvrdím, že je to vyloženě špatné, protože nápad tam určitě je. Ale způsob natočení je hrozný!!! Jsem rád, že jsem to viděl, ale nemyslím si, že to chci ještě jednou vidět. ()

Cloverfield se oficiálně dočká pokračování

Cloverfield se oficiálně dočká pokračování

30.01.2021

Herci nesmí pracovat na novém filmu o nákaze

Herci nesmí pracovat na novém filmu o nákaze

04.07.2020

Snímek Songbird od producenta Michaela Baye má potíže. Herecký odbor SAG-AFTRA (The Screen Actors Guild - American Federation of Television and Radio Artists) totiž vydal přísný zákaz všem svým… (více)

Michael Bay chystá film o pandemii

Michael Bay chystá film o pandemii

21.05.2020

Netflix ulovil Matta Reevese

Netflix ulovil Matta Reevese

06.01.2018

Ačkoliv se tržby z kin nijak zásadně nepropadají, diváků (alespoň v Americe) reálně ubývá. Leckdo totiž místo riskování s blockbusterem zůstane doma a zapne si Netflix, jenž se snaží vyrobit co… (více)