Harry Potter a Relikvie smrti - část 2

• Velká Británie Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 (více)
Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy

Scénář:

Steve Kloves

Kamera:

Eduardo Serra

Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Helena Bonham Carter, Bonnie Wright, Maggie Smith, Evanna Lynch, Robbie Coltrane, Alan Rickman (více)

Potterovská fantasy sága se uzavírá, tímto dílem nelítostný zápas dobra se zlem vrcholí. Trojice věrných kamarádů - Harry, Hermiona a Ron - plní úkol, který po zásahu smrtící kletbou nemohl splnit moudrý Albus Brumbál. Na trojlístek hrdinů číhají nebezpečné nástrahy na každém kroku, ale ani v nucených úkrytech neztrácejí podporu oddaných přátel. Vypátrání a zničení viteálů je jedinou zárukou jejich vítězství. Harryho čeká rozhodující bitva s lordem Voldemortem, která rozhodne o osudu čarodějnického světa a školy v Bradavicích. (TV Nova)

Scalpelexis

Tenhle díl mě nějak minul. Ne, že bych čekal kdo ví jak mnoho, ale přeci jen mi scházely emoce, děj, něco! Je mi líto, že se poslední díl zvrhl v jakousi totální magickou přestřelku, kdy na sebe všichni háží kouzla jak smyslu zbavených, což degraduje celou tuto ságu na úroveň školní bitky. Přijde mi právě i naopak trochu škoda, že je zde vidět až moc úpěnlivá snaha diváka co nejvíce ohromit pomocí triků, aby si nestihli uvědomit, že se vlastně nic neděje. Bohužel taky díky tomu, že jsem četl knižní předlohu, tak chápu celý ten finální zvrat, protože ve filmu jsem to nějak jaksi nepochopil. Nědy méně je více. ()

Stanislaus

Po jednu dekádu dlouhé pouti se uzavírá potterovská sága ve spektakulární konkluzi a jelikož jsem vlastně na této sérii vyrůstal, tak jsem pocítil při závěrečných titulkách značnou vlnu nostalgie. Ale proč začínat koncem?! Takže po vizuální stránce jde o megalomanské orgie, které jsou skvěle doplněny zvukovými efekty a solidní hudební stránkou. Herecký talent ústřední trojice se přece jenom trochu zlepšil oproti předešlým dílům, avšak co na tom, když to všechno vykompenzovaly výkony Alana Rickmana, Maggie Smith a Heleny Bonham Carter. Když si vlastně shrnu celou druhou část Relikvií smrti, tak mi to prostě přišlo jako nedílná součást první části, tudíž mi to chvílemi přišlo až přiliš nestabilní na samotný film. Ale to se nakonec ve výsledku ztratí. Osobně si myslím, že tento poslední díl měl nevyčerpané rezervy a dalo se z toho vyždímat více, ale jako důstojné rozloučení s jednou z největších sérií všech dob to lze brát zcela vážně a ve výsledku jde o uspokojivě natočený velkofilm. ()

VenDulin85

Harry Potter sice skončil, závěr se povedl na jedničku, lehké výhrady bych měla jen k hudbě ze začátku, ale už vím, co mě v nejbližší budoucnosti čeká- znovu přečíst všechny knihy, minimálně od trojky nahoru, sehnat celou sedmičku a zkouknout ji v jeden den, prostě kvanta práce :-). K filmu samotnému: teď už mi nepřipadá tak nesmyslné rozdělení sedmičky na dvě části, jen mě štve ta časová proluka. Druhá část má švih, děcka už ví, po čem jdou a Harry pomalu chápe, že jde na smrt. Velice oceňuji zvýraznění Nevilla a Severuse Snapea, ještě bych viděla v živějších barvách jeho vzpomínky v myslánce, ale představivost je věcí každého z nás a já je prostě vidím tak, jak se staly v knize. Když už jsme u knihy, odchylky tu jsou, ale celkem sympatické, netušila jsem, že se v kině tolikrát zasměju. Jen v závěrečné scéně už člověk není tak napjatý, protože ví, že všechny esa má v rukávu Harry a Voldemort už je jen k politování. Poslední douška: že se nám ale Bellatrix krásně rozprskla? ()

lola3121

Vytoužené finále je konečně tady, dostala jsem přesně to, co jsem čekala. Navíc to bylo moje první 3D kino, čili jsem tam na ty draky koukala jak zjara a vůbec se za to nestydím. Pro fanoušky HP (já) to bylo hezké zakončení jedné životní etapy (10 let je 10 let) a těm, kteří HP považují za pokleslou zábavu slaboduchých jedinců, velkoryse odpouštím. Nikdo není dokonalý. ()

heyda

Davide, odpouštím ti! Z prince dvojí krve i 1. části relikvií jsem byl hodně zklamán a tak jsem šel dnes do kina nejen s menším očekáváním, ale zároveň větším pocitem strachu. Strachu z toho, že Yates nevytvoří důstojné završení celé ságy, že to bude nudný, trapný a ke všemu hrozně nadabovaný. Vždyť jde o moji největší knižní lásku, tak je moje právo chtít adekvátní filmové provedení, ne? Ale ono se nic hroznýho kupodivu nestalo. Naopak vyšlo toho mnoho a i přes některé nedostatky, kterých se v tomto komentáři zdržím, se tento díl může hrdě postavit vedle vynikajícího Vězně z Azkabanu či Fénixova řádu. Je trochu pravda, že těch emocí mohlo být víc, ale mě to tolik nevadilo, protože to, co nezvládla hudba či kameraman, to vše dohnal ten zvláštní vnitřní pocit - pocit smutný, že ten kouzelný svět, který Rowlingová vymyslela, definitivně končí, ale zároveň pocit radostný v tom, že zůstává v našich srdcích i v naší mysli a je jen na nás, kdy se do světa Harryho Pottera budeme chtít opět ponořit. ----- vše ostatní řekl Malarkey s Jacindou za mě ----- i já patřím do generace, která rostla totožně s postavami a to pak vnímáte tento fenomén úplně jinak. Ne jako obyčejnou filmovou sérii, ale jako kus svého života. ()

triatlet

Výpravně natočené zbytečné prodlužování potterovské série. Závěrečné setkání na nástupišti 9a3/4 působilo patetickokomicky. ()

honajz

Někomu stačí barvotiskové obrázky, pár ohňostrojů, a má to za velkofilm. Někdy ale méně znamená více a propracovanější příběh a charaktery mohou utáhnout mnohé. Ne však zde. Kamera je sice slušná, triky na velmi dobré úrovni, ale celé to nemá vnitřní rytmus a v závěru to připomíná už Cimrmany (Je to v mé hlavě, nebo se to skutečně děje? - Samozřejmě je to v tvé hlavě. Ale to neznamená, že se to reálně neděje... - Když ti to připomíná nádraží, třeba tu jezdí vlak... - A nezapomeň - největší na světě je láska!) Všechna ta podobná klišé moudra snímek jen zbytečně shazují. Je otázka, nakolik si už tvůrci dělají sami legraci z diváků, když celý ten patos zbytečně přehánějí. Protože občas různými ironickými poznámkami občasný nadhled přiznají (Harry mluví ze spaní.). Celkově to však nedrží, třeba celý ukecaný začátek, kdy vejdou do místnosti a vedou dlouhý dialog, vejdou do jiné místnosti, vedou dlouhý dialog s někým jiným, se zbytečně táhne, podobně i některé zcela zbytečné záběry, které jen natahují stopáž, a samozřejmě jsou natočeny co nejpomalejším švenkem... Pointy jednotlivých scén jsou až na závěrečnou práci s mečem takové nijaké... Jinak 3D je zcela zbytečné, vypadá spíše jako dioráma, a jen si odškrtáváme "povinné" (a zase zdržovací) záběry (cingrlátka na dveřích, jízda tobogánem, let nad městem, strašidelné bu bu bu divákovi do xichtu...). ()

Darneth

IT ALL ENDS. Když jsme včera večer vyrazili na první i druhou část do multikina Cinestar (České Budějovice), citát byl doslovný. Na Zemi se prohánělo peklo, jenž s sebou neslo mračna hněvu, řetězy blesků, vlasce dešťových bičů a jako správná "ocasatá kočka" dalo větru pořádný plíce. Dokonalá předzvěst počátečního konce. ALE tak jako se svět nezbortil pod nebeským pilířem, tak Harry Potter nenaplnil svůj osud. Celkem vzato, poslední díl je nedůstojným zakončením celé ságy, podepsán někým, kdo měl už dávno své režisérské křeslo předat po šestém dílu někomu jinému. Bloody hell-Yates a jeho dvorní scénárista jsou nešťastnou volbou, prokletím pro tak důležitý finish. Cestou někde ztratili svou zlatou tretru a doběh působí spíše jako záchvat astmatika. ()

Flego

Po skončení dvojky sa mi potvrdilo, že jednotka bola zbytočná a sledovala jediný cieľ - zarobiť prachy. Dary smrti 2. sú záverečným dielom rozsiahleho projektu, ktorý nás zabával posledné desaťročie. Niekedy to bolo lepšie, inokedy slabšie a v tomto duchu ide i posledná časť. Nedá sa uprieť snaha o veľkolepú záverečnú show, na ktorú by nikto nezabudol, ale pravda je úplne iná. Moje pocity sú zmiešané, navzdory kvalitnému spracovaniu, sa pribúdajúcimi minútami používalo stále viac scenáristických barličiek ( objavovanie sa postáv pri súbojoch, ktoré napokon pomohli ohrozenému hrdinovi ). Bodové hodnotenie odzrkadľuje skutočnosť, že ako v každej rozprávke, napokon všetko dobre dopadne. ()

Kmotr

Druhá část nenaplnila moje očekávání, hlavně proto, že se stala reklamou na hollywoodské fráze a klišé, které narušují dobře vybudované sekvence. Nemluvě o závěrečném doslovu, při kterém jsem se cítila trapně víc, než maskéři z usa. Doslovem se film přihlásil ke své snaze být věrnou kopií knihy, což v posledních dílech úspěšně porušoval a dařilo se mu, aby fungoval jako samostatné dílo bez doslovné předlohy. Závěrečným přiznáním si režisér akorát pohoršil. Neskutečné vizuální zpracování bitev v trojrozměrném Imaxu, film nezachrání. Příliš hluchých momentů, žádné emoce, málo časového prostoru pro některé scény. Doporučuji vidět v kině Imax (i když děsný dabing) a dát před druhou částí tu první. http://www.pottermore.com ()

rikitiki

Šla jsem na to z piety - chtěla jsem vidět završení. Nic moc jsem nečekala a nic moc jsem taky dostala. ____ Většina snímku je přespříliš tmavá (prokleté 3D!), což je hlavně v bitvě o Bradavice nesmyslné, protože kromě obrů a pavouků se ostatní bojovníci nedají rozlišit, takže se asi řežou naslepo (proč si, sakra, nerozsvítí?). ___ Ze začátku se to jeví jako aspoň slušná akčka, ale téměř vždy v rozběhu akce se děj rázem zastaví a škobrtne nejčastěji o nějaké směšně patetické promluvy. Boje sotva začnou být epické tak rázem sklouznou do lyriky (dramatická hudba, ztišení zvuků bitvy, soustředění na pouhých několik bojovníků). ___ Voldemort ztrácí svoji děsivost a vypadá spíš uboze. Pán zla, který se baví se školáky jako rovný s rovnými, nevypadá strašlivě ale trapně. Je jasné, že nečetl Štorchovu knížku o kupci Sámovi, kde postavení mocného muže k těm, kteří jsou pod ním, charakterizuje přísloví: Orel mouchy nelapá. ____ Tenhle Harry Potter se dá brát jako ilustrace ke knize, nic víc. /2. 8. 11./ ()

Jinny

Poslední potterovský film vcelku splnil očekávání a těžko mu jde něco zásadního vytknout. David Yates tentokrát předvedl na Harryho Pottera slušné množství krve a mrtvých postav, ale předloha mu místy předurčuje kupit klišé na sebe. Nemůžu si pomoct, ale pokud by Relikvie smrti skončila jako jeden nadupaný film bez vaty, nahoře by se tu skvělo pyšných pět hvězd. A pokud Rowlingová kdysi tvrdila, že konec už má napsaný od prvního dílu a je zavřený někde v trezoru, docela bych jí to věřila. Dneska by to asi napsala líp. ()

HellFire

Nejlépe hodnocený díl Pottera a pro mě stále průměr. Tohle dílko s lidičkami mávajícími hůlkami mi k srdci nepřirostlo, stejně jako nevěrohodná snaha spárovat některé z postav. Nejúsměvnější je konec, kde jde krásně vidět, jak autoři nahradili sovy, které chuděry byly po potterománii téměř vyhynulé, všemožnou jinou zvěří. Tohle vážně nepůsobí jako závěr mnohaleté ságy. ()

eraserhead666

Opravdu tomuhle závěru musela předcházet předchozí dvouapůlhodinová nuda? To z ní nemohli vystřihnout to dobré a zajímavé (tedy cca 40 minut, přilepit to k tomuhle a zbytek vyhodit)? Po předchozím utrpení docela zpravení chuti, i poměrně zábavné. Někde v půlce mě totiž napadlo: Hele, byla by prdel, kdyby... A ono fakt jo. Zcela zbytečný přílepek po 19 letech si mohli odpustit. Ale chápu, že děti tohle potřebují. ()

Pítrs85

To, čím je pro fanoušky Indiana Jonese film "Dobyvatelé ztracené archy", pro fanoušky Pána prstenů "Návrat krále", pro fanoušky Hvězdných válek (ehm) "Impérium vrací úder"(?), pro fanoušky Rockyho "První díl", pro fanoušky Terminátora "Soudný den"... tak tím je pro mě, jako pro velkého fanouška Harryho Pottera, "Relikvie smrti- 2.část". Není to dokonalý film, ale celou tuto "ságu nového tisíciletí", celých těch deset let s Harrym zakončuje na vysoké úrovni. Nemá cenu se nějak moc rozepisovat, stejně už ho viděli skoro všichni a každý si na něj udělá svůj názor. Třetí díl tedy překonán nebyl, avšak závěrečné finále Relikvií se určitě zapíše do dějin filmu. Vytknout by se dalo ledasco (Yates se nezbavil svého zlozvyku a i tentokrát spíše klouže po povrchu, než-li by se pouštěl více do hloubky, bojí se zariskovat, tak, jako před lety Cuaron), ale stejně tak se tomu dá všelico odpustit- vždyť je to přeci HP :-) Díky Harry za skvělých deset let, co jsem ve společnosti tvých filmů strávil a přestože se budu raději vracet ke tvé knižní podobě, tak i ta filmová mi bude moc co nabídnout i po letech- byla to prostě jízda! ()

Deschain

K tomuto sa budem musieť vyjadriť po opätovnom pozretí spolu so 7.1 Potrebujem si to konečne utriediť v hlave. (Palace Cinemas, Aupark - 21.7.2011) ()

Janek

Nejslabší Potter. Nemělo se to půlit, část druhá je jen strašně natahované finále bez jakékoliv zápletky. ()

Larky

Končí filmová událost (knižní skončila již před pár lety), továrna na peníze a pro některé největší možná srdcovka, pro některé zas jen další skončená filmová serie na kterou se rádi podívají, ale celosvětová manie je nechává naprosto chladnými, pro další jen nafouklý a přeceňovaný filmový úlet.Poslední filmový počin nezmění nic na vašem úsudku a pokud nemáte Pottera rádi tenhle film to měnit nebude, na druhé straně barikády, kde trůní pottrofilové se bude radostně povzdychovat, hvízdat a oslavovat, ale taky smutnit.Osobně jsem někde uprostřed a tak si dovolím aspoň mírnou objektivitu, pokud tedy v rámci jednotlivce vůbec jde.Yates se od minule mírně polepšil, pořád mu ale nejdou emocionálně vyjpaté scény, odflákle působí i umírání postav, které bez jakéhokoliv vysvětlení odpadají rychleji než 80-ti letí uživatelé Viagry a pořád nenaučil Radcliffa hrát (ale za to nemůže jen on).Dabing, na který jsem byl donucen jít, protože na titulky se v Brně zkrátka vykašlali (tedy aspoň premiérový první týden) je tradičně na špatné úrovni, ovšem přežítít jsem ho musel a potvrzuje již letité pravidlo, že český dabing je jasný odpad s katastrofálním výběrem dabérů.Navíc mě trochu nudil začátek filmu.Přes to přese všechno je finále Pottrovské ságy jednoznačně důstojným zakončením a ostudu ani chvíli nedělá, Ralph Fiennes je jako Voldemort výtečný a dostává konečně docela dost prostoru, akce je na velmi solidní úrovni (konečně je vysoký rozpočet vidět) a kromě rozpačitého začátku se nudit nebudete.Exkurze po kouzelnickém světě speciálně pro mudly končí...a byla to exkurze sice nikterak objevná ale velmi příjemná.Sám jsem zvědav, jak dlouho bude trvat než dostaneme další fénomén naší doby, no uvidíme.Harryho poslední bradavické zvonění skončilo a může zaslouženě odejít do kouzelnického důchodu.Čisté 4* ()

Kailo

Těšil jsem se na poslední a finální část, ale tak nějak jsem věděl, že to nebude v podání Yatese ono. Stojím si stále za svým, on snad nikdy neměl sedat na to řežiserský křesílko, světu by se ulevilo. K filmu, od Dark Knighta se stal zvyk, že valná většina filmů si od něho něco vypůjčuje. Tu se snažili naladit kontinuitu se zimmeroskou hudbou v některých vypjatých pasážích.Herecké osazenstvo hrálo skoro na jedničku. Kazili to akorát vedlejší role, které dostali víc prostoru se "vyjádřit", např. Molly Weaslová, ... Emoce, co jsem zažíval během čtení - např. bitvy o Bradavice, se ve filmu vůbec nedostavily. A to nemluvím o tom, že hlavní Rowlingové myšlenka - (*spoiler* proč Harry umřel a následně obživl) byla zkrácená a zjednodušena, jak kdyby se snažili vykládat příběh záchodovému prkýnku. Jednoduše, fandové spokojení nebudou (tak to bývá takřka u všeho) a to i když na to nahlédnu objektivně, tak spokojený být nemůžu. Omáčka s oblohou skvělá, ale ten flák masa tam stojí za starý fusky (hluboká to metafora). 60% 60% ()

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

22.12.2023

07.08.2023

Marvel čelí rekordnímu propadu

Marvel čelí rekordnímu propadu

26.02.2023

Před týdnem jsme se ptali, jestli je Marvel imunní vůči kritice, když třetí Ant-Man přes špatné recenze za první víkend vydělal přes 225 milionů dolarů, na poměry hmyzího superhrdiny skvělý výsledek.… (více)