Film Gran Torino vypráví příběh někdejšího opraváře aut a ovdovělého veterána z války v Koreji Walta Kowalského, který si s přibývajícími léty uvědomuje, že na nový svět už nestačí. Všichni jeho sousedé se buď odstěhovali, nebo zemřeli. Postupně je nahradili hmongští imigranti, kterými Walt ze srdce pohrdá, a bezcílné partičky mladých afroamerických a latinskoamerických výtržníků. Podzim svého života tak spíš přežívá než dožívá. Až do oné noci, kdy se mu někdo pokusí ukrást jeho chloubu - nablýskaný sporťák Gran Torino. Když se zlodějům postaví, stane se hrdinou, který změní život nejen svým sousedům a chlapci nucenému vstoupit do jednoho z místních gangů, ale především sám sobě. (HBO Europe)

JASON_X

Senilní blábol pro salónní humanisty a svíčkový báby. Starej dobrej Clinťák v tomhle multirasovým pravdoláskařským romanťáku nadobro přišel vo koule. Celou dobu jsem se těšil, až v něm konečně pořádně bouchnou saze, v očích se mu objeví ten jeho pověstnej skelnej pohled, vezme všechny kvéry co mu přijdou pod ruku a ještě i na starý kolena vyčistí svoje nejbližší okolí od všech negrů, španěláků, rákosníků a ostatních nepřizpůsobivých občanů. A ono nic. Ba naopak, on se z něho stal skoro... štítím se to slovo vůbec napsat... lidumil, fujtajxl. Velký zklamání, musím si jít rychle pustit Dirty Harryho, nebo aspoň Unforgiven. ()

Ištván87

Tleskám. Člověk by měl poznat klenot, když ho před sebou vidí. Můžu prohlásit, že tohle je pravý klenot a mistr Eastwood by si za něj zasloužil tak deset oscarů. Naprosto souhlasím s míněním Golfisty, že tohle je mistrovské dílo. Pokud to PAN REŽISÉR CLINT EASTWOOD myslel vážně, že je to jeho poslední herecký počin, pak se rozloučil s obrovskou pompou. Bohužel jsem zatím viděl jen málo jeho filmů, ale z těch co jsem viděl, je Gran Torino asi ten nejlepší. První film za velmi velmi dlouhou dobu, kdy jsem na konci, resp. někdy mezi nestandardním trávením Waltova posledního dne a čtením závěti brečel jako nemluvně. A hrdě to přiznávám. Děkuji vám, pane Eastwoode za to, že jste a natáčíte takovéto filmy. Bravo. ()

kajda.l

Přílišná podbízivost a okatá snaha hrát silně na city diváka na mě nijak nezapůsobila. Stejně tak jsem Clintovi nesežral tu jeho odosobněnost vůči své rodině. Co jsem tak pochopil po přečtení zdejších komentářu, tak to, že většinu z vás, tento příběh opravdu dostal a spousta z vás plakala, já bohužel nikoliv. Trošku to mrzí, ale nějak mi to celé přišlo hrozně umělé. Co dodat závěrem? Snad jen, Clinte u mě jsi vyhrál Výměnou. ()

luka4615

Clint Eastwood je prostě bůh. Nedá se to říci jinak. Jak jinak by dokázal natočit, a ztvárnit tak charismatickou roli ve filmu v němž de facto hraje sám sebe? Walt Kowalski je figurka tesaná z čirého charismatu. Když se mračí a bručí na všechny kolem sebe, působí poněkud úsměvně. Když však na povrch začnou vyplouvat jeho zkušenosti z Korejské války, všem sklapne. Snímek po většinu času kolísá ve variaci na Karate Kida (stařec začne zaučovat a poučovat mladého jedince, v tomto případě mladého imigranta). Poté se však na scéně zjeví mladí "gangsteři", kteří se pokusí ukrást jeho auto - Gran Torino, a v tento moment kdy padnou první výstřely, snímek dostane zcela jinou tvář, než za jakou se doposud skrýval. Gran Torino je podle mého názoru tím nejlepším Eastwoodovým filmem po Dirty Harrym. Emočně nabušená jízda ve Vás zanechá spoustu rozporuplných emocí. Jedno je však jisté. Po projekci si tento Eastwoodův masteripece musíte zákonitě oblíbit. ()

Bauer

Stalo se to 31.5. a psal se rok 1930. V San Franciscu se narodil chlapec. Nikoho by asi nenapadlo, že z tohoto chlapečka se stane génius v oblasti herectví a režisérství. Natočil spoustu filmů. Hrál ve spoustě filmů. Každý film byl skvělý,vyjímečný (snad jen Firefox byl slabší) a originální. Během svého života získal i Oscary a je jasné, že jich pár ještě získá, pokud bude natačet takové pecky jako je právě Gran Torino. Perfektní film. Jeden z nejlepších filmů všech dob. Obyčejný příběh, jenž ve mně vyvolal naprostou spokojenost. Navíc nechybí ani vtip, akce a genialita v podání špičkového závěru, které nenechá oko suché. Žádné efekty! Pouze film, který spolehá na děj a na herecké výkony. Snímek, jenž člověka chytne od první minuty a nepustí ho až do závěrečných titulků. A pravda je, že se nestává, tak často, abych koukal i na titulky. Ale tady jsem musel. Byl jsem tak nadšen, že jsem koukal s pusou dokořán a přemýšlel jsem, jak je možné, že někdo komu je 78 let, dokáže natočit něco takto skvělého. Clint Eastwood v roli morousovitého souseda nemá chybu a je stále ve formě. Člověk by mu ani nehádal tolik let, jelikož na to opravdu nevypadá. Pokud bych chtěl některému člověku na celém světe potřást rukou, tak je to jedině Clint Eastwood. Protože on je skutečným géniem!!! Napsal jsem u Temného rytíře, že je to film roku. Ovšem teď po Gran Torinu mám jisté pochybnosti. Temný rytíř je nabušená akční pecka, ale příběhově je jednoznačně lepší Gran Torino. A to je důvod, proč ja osobně mám dva filmy na pozici s označením "film roku 2008". Temného rytíře a Gran Torino!!! Skutečný filmový zážitek!!! ()

Earl_23

Clint Eastwood točí z lásky k filmařině a jeho rostoucí věk se na tom podepisuje jenom kladně. Gran Torino je komorně plynoucí snímek, pomalu nabírající na obrátkách. Už od prvních minut navodí zvláští atmosféru s notnou dávkou lidskosti. Clint předvádí výborné herecké výkony. Příběh o nevrlém staříkovi s velkým srdcem je skutečně emotivním zážitkem. Gran Torino jsem si moc oblíbil! ()

Lucasion

"Ever notice how you come across somebody once in a while you shouldn't have fucked with? That's me." Labutí píseň Clinta Eastwooda. Tento film stačí vidět jednou, dvakrát a pokaždé to je silný příběh s úchvatnou melodií. Válečný veterán Walt Kowalski (Clint Eastwood) je silný patriot ve výslužbě. Když přijde o svojí ženu, tak nemá příliš dalších důvodů proč žít. Navíc když se do sousedství nastěhují imigranti, tak si Walt začne vzpomínat na válku v Korei. Rodina pohrdá Waltem a on pohrdá svými syny, kteří jsou pro něj zklamání. Přes tohle všechno najde sympatie ve svých sousedech a spřátelí se s jejich klukem. Tohle přátelství je sympatické a na konci dojemné. Gran Torino je film, který vypráví podzim jednoho z velikánů, je to příběh o přátelství a cesty k němu. Walt je postava zajímavá a po všech stránkách sympatická až někdy humorná. Eastwood tak je ve svojí nejlepší a poslední roli, filmu. Rozhodně to patří do sto filmů, které byste měli vidět. Příběh Walta vás chytne za srdce. A díky skvělé režii, příběhu a hudbě je to prostě masterpiece jednoho z nejlepší herců a režisérů celé kinematografie. (98 %) ()

Morholt

Tohle bylo Clintovo sólo - protivného a jedovatého dědka zvládal na výbornou a já ho podezříval, že to ani moc nemusí hrát. Jinak těžko napsat něco, co by tu už nezaznělo - dobý scénář, výborná režie, kvalitní herecké výkony bezejmenných herců a netradiční konec. Film, který dokáže být jak napínavý, tak úsměvný či dojemný. Bravo! 100% ()

oLí

Ohromit ve svych temer osmdesati letech dvacetiletyho kluka je proste frajersky. ja v tomhle filmu nenasel zbytecnou pasaz, vsechno je to promysleny do nejmensich detailu, slovo "dokonaly" se sem nehodi. tohle je druh filmu co hraje na noty opravdovyho zivota, i kdyz zijeme kazdy jiny, tak myslenky tohodle filmu nas tak nejak vsechny spojujou. az budem stary duchodci, budeme tenhle film totiz milovat :) a to myslim smrtelne vazne, staci se podivat jak se dnesni spolecnost stavi k vekove starym lidem protoze jak telo neslouzi jak ma a clovek neni financne perspektivni a srovnat se ( podlehnout ) tomu ze je clovek starej a jeho uloha je bejt zavrenej mezi dalsima staryma dedkama a babkama v domove duchodcu aby jeste vic videl jak je starej a zbytecnej, musi bejt fakt nahovno pocit. PS: k nazorum ze film je prehodnocen: podle me to zadne hype neni. asi by se naslo nekolik stovek lidi, kteri to videli az potom co se k nim dostala povest tohodle filmu a nasazeli mu tech pet protoze je to dost ovlivnilo ( videl jsem jeste pred Vanoci tusim ), coz neni chyba gran torina. kdyz film nemel zadnou reklamu atd, tak prvni hodnoceni byla velmi vysoka. tady asi nejde o stadovitost divaku. [10/10 duben 2009] ()

Kimon

Ano, tohle je veřejná obžaloba násilí, netolerance a bezcitnosti, která se světem šíří a množí rychlostí světla. Clint Eastwood s přibývajícími léty se v roli režiséra snaží všem lidem na světě (tedy i uživateli jménem Kalap) prostřednictvím filmu "NĚCO" naznačit. To něco podle mého znamená narůstající násilí a netoleranci lidí (i národů) vůči svému okolí. Vědom si toho, že násilí nelze potlačovat dalším násilím, směřoval kroky filmového válečného veterána Kowalskeho směrem, který vedl jasně k tomu, aby se divák zamyslel nad dnešním světem. Jistě, kdo už film viděl, řekne si: "konec je nadnesený a pravděpodobně by se tak nikdo nezachoval, i kdyby na světě už zůstal bez rodiny a sám." Tohle je ale filmové poselství, ne skutečnost a proto končí tak, jak skončilo. Lumpové byli potrestáni, i když za cenu nejvyšší. Co mohl Kowalski ztratit. Manželka mu zemřela, synové s manželkami ho navštěvovali jen tehdy, když ho chtěli obrat a vnoučata? No hrůza. Zjistil, že nakonec jím tolik opovrhovaní sousedé – asijští imigranti, jsou vlastně lidštější a milejší, než jeho vlastní rodina. Kowalski se tedy zachoval tak, jak se zachovat chtěl. Byla to jeho OSOBNÍ volba. (V českém znění ztvárnil roli Walta Kowalskeho Ladislav Županič) ()

Sawy

Jeden z nejdojemnějších filmů,jaké jsem viděl.U Gran Torino snad není možné nebrečet.A přitom nejde o žádné citové vydírání.Je to prostě úžasný film,krásná rozlučka jednoho z největších herců filmové historie.Clint Eastwood už navždy zůstane drsňákem číslo jedna,Drsným Harrym, Mužem beze jména z westernů Sergia Leoneho.A taky Waltem Kowalskim,jedním zatrpklým dědou,který díky svým hmongským sousedům zase najde nějaký smysl života.Jemná komedie ze začátku se v posledním třetině změní v tíživé drama a konec,ve kterém se Clint ohlédne za svou dlouhou kariérou,nerozbrečí jen málokoho.A kdo odejde od závěrečných titulků před koncem té úžasné písničky,to je filmový ignorant.Gratuluji,pane Eastwoode,připravil jste si překrásnou rozlučku.95 % ()

Lacike

Odkedy som prvykrat videl film Leon, tak na mna ziadny film tak silne nezaposobil. Po par minutach som sa naladil na genialnu atmosferu filmu a az do konca som trnol od strachu, aby tak genialne fungujuci film nepokazil slaby zaver. Nastastie zaver nielenze nesklamal, ale dokonca velmi milo prekvapil a posunul kvalitu filmu o stupienok vyssie. ()

ScarPoul

Sila tohoto filmu spočíva v jednoduchosti a v typickom hrdinovi akých Eastwood stvárnil už desiatky a stále sa neopozerajú. Gran Torino je počertoch dobrý film, bez slabšieho miesta, ktorému ani na chvíľu nedochádza dych, ktorý stavia na charakteroch hlavných postáv, ktoré sú dobre napísané a dobre zahrané, na strete dvoch kultúr, ktorý je založený na prieteľstve, smrti, náboženstve, jedle, pive, otvorenému jazyku, živote, smrti, láske, násiliu a cynizme, ktorý túto snímku obohacuje o humornú zložku a samozrejme o Gran Torine. Všetky tieto zložky sú geniálne rozpracované a zrežírované a po dlhom čase Eastwoodov film, ktorý aj napriek svojej všednosti a aj predvídateľnosti označím za najpríjemnejší film aký som mal možnosť vidieť. Pretože atmosféra, vyvolaná či už hudbou, minimalistickou kamerou a strihom , alebo príbehom, je natoľko prepracovaná a hlave bez chybičky, že som sa čudoval. Lenže tento film len dokazuje fakt, že najväčší Cowboy, sa len tak do starého železa nechystá, stále natáča snímky ako na bežiacom páse, ktoré si vždy nájdu svojich divákov a ktorý jasne dokazuje fakt, že smrti sa stále mračí tým povestným úškrnom do tváre. Také je aj Gran Torinu. Netvrdťe mi že vás neláka sa zviesť. ()

N.Strauber

Nedokážu napsat žádný objevný, dokonce ani plnohodnotný komentář... Snad jen, že jsem pochopil zdejších 92% a nechápu trestuhodné opominutí Americké filmové akademie - minimálně nominace byly povinností. Panu Eastwoodovi můžu vzkázat, že se klidně může ještě mnohokrát před kamerou objevit (i když už asi chce stát jen za ní), protože se podle mě nedá určit, jestli je lepší herec nebo režisér. Skvělý filmový zážitek! ()

seale

Jde vidět, že si režisér pohrál. Vytvořil pěknou stavbu filmu - začínaje pohřbem a taky končíce. Přes skvělý herecký výkon a hudební doprovod až po závěr - ten se teda povedl a hodně film povznesl. Líbily se mně i ty prolínající motivy - např. Mongové / Korea / Vietnam... 20.12.2015: Mám smíšený pocit (podobný zklamání) po tom, co jsem viděla korejský film Gajok (z roku 2004), který je očividným předchůdcem a předlohou pro tento Eastwoodův film. Velmi z něj pro svůj film vytěžil a proslavil se na tom. Překvapilo mě to a snižuji proto hodnocení. ()

TheJokerCZ

"Už jste potkali někoho, do koho jste se neměli srát a pak jste litovali? Tak to jsem já." Masterpiece Pana Eastwooda. Tohle je jednoduše nádherný film se vším všudy. Dojemný příběh válečného veterána, který díky válce a také předsudkům, ze srdce nenávidí rejžožrouty. A přesto je má za sousedy a musí s nimi nějak vyžít. Ale ten film je stejně tak vtipný a dojemný, jako je i smutný. O hereckém výkonu Eastwooda nejde ani v nejmenším spekulovat a o krásném soundtracku jeho syna rovněž ne. No a ten konec snad musí každého, kdo má srdce, minimálně hodně zarmoutit. "Nejsem nejpříjemnější, ale nejlepší ženská na světě si mě i tak vzala. A šlo nám to. Nic krásnějšího jsem nezažil. Tys nechal Click Clacka, Ding Donga, a Charlieho Chana, aby ji odvedli. Ale líbíš se jí. I když nechápu proč... Komu?...Joudě." 10/10 ()

Handle

Eastwood točí nádherné filmy a Gran Torino k nim rozhodně patří také. Ale ani náhodou bych ho neoznačil jako jeho nejlepší snímek. Na mě to působilo až moc šablonovitě. Výsledek je sice dobrý, ale i tak mě to emotivně nedostalo tolik, jako jeho jiné filmy. ()

Gary

Absolutně nechápu, jak může být klišovitý, ničím nový a absolutně průměrný film tak nadhodnocený. ()

01.01.2012

Clint Eastwood – návrat k herectví?

Clint Eastwood – návrat k herectví?

08.10.2011

Tvrdil, že Gran Torino je poslední film, ve kterém se objevil před kamerou a už bude stát výhradně za ní. Jenže muzikál A Star Is Born, který hodlal natočit po eposu o vzniku FBI J. Edgar, byl… (více)

Akční důchodci podle režiséra Kick-Ass

Akční důchodci podle režiséra Kick-Ass

20.02.2011

Zatímco napjatě čekáme na X-Men: Elitu (trailer vypadá lákavě), Matthew Vaughn už plánuje další projekt. A opět by mělo jít o komiksovou adaptaci. Předlohu nazvanou The Golden Age napsal Jonathan… (více)

01.01.2011