mysiak

Tak uležané v hlave...a Kajínek vyzerá stále dobre...vizuálne, kamerovo aj herecky nečeský film, ktorý nepotrebuje typický sedlácky humor..ale vie postaviť kriminálku, za ktorú sa netreba hanbiť...Jákl ma talent, ktorý dokazuje v každej scéne..ťažko písať treba vidieť ()

Praxis

Rozhodně příjemné překvapení. Jákl natočil český film s americkým vizuálem. Kamera F.A.Brabce je úchvatná, používání filtrů příjemně doplnuje akční styl snímku. Videoklipový střih je moderní pro většinu mladé populace, takže tím se podařila další trefa do černého. Výběr herců je super, Lavronenko, Vilhelmová a hlavně a prostě - Vladimír Dlouhý, který si svojí poslední roli (RIP) užil naprosto famozně a skutečně máte pocit prvotřídní svině. Někteří herci hrají trošku hůře (Noid, Bendová) ale celkově výkony moc nerušily. Trošku mi vadila i technika, která nebyla úplně trefená do doby, kdy se film odehrává (plazmové obrazovky, mobily) ale to už je jenom drobnost. Celkově se podařil sice ne dokonalý, ale na české poměry rozhodně nadprůměrný akční snímek, který spolehlivě pobaví a zaujme prvotřídním herectvím Vladimíra Dlouhého. ()

Vyrida

Nejzajímavější na filmu Kajínek je bezesporu jeho vizualizace, která očividně hojně čerpá zejména ze zahraniční tvorby, což je na české poměry trochu překvapení, protože tady se takové to obrazové pojetí moc nenosí. Bohužel scénář dojíždí na to, že je prakticky limitován skutečným příběhem a zajímavých zvratů tady proto uvidíme pramálo. Když už dojde na nějakou tu přestřelku nebo akční pasáž, tak je film u konce s jasným poselstvím o 100% Kajínkově nevinně. Hádám, že tady byl záměr jednoznačný, ale nic to nemění na faktu, že to je jen další nošení dříví do lesa. Hlavní herecké obsazení je však perfektní a jde vidět, že to řada znich vzala opravdu vážně, bohužel v něm zustává to češství a člověk, který je namlsán zahraničními velkofilmy prostě nemůže nevidět ty amatérské chybičky. Nicméně na české poměry slušný akční film, který dojíždí na limitovanou reálnou předlohu, bohužel se srovnáním třeba s francouzskou produkcí máme ještě co dohánět. ()

CBD

Kauza Kajínek baví a rozvrací celý národ, živí bulvární média i veřejnoprávní televizi. Celé to začalo reportáží našeho nynějšího ministra Radka Johna. A pak následoval mistrův útěk a následné zatčení, žádosti o obnovu zmanipulovaného procesu, amnestii a tak dále a tak dále … zkrátka, bylo jen otázkou času než někdo s prostředky zvolá: „To by byl film!“ Celé je to dobře promyšlený kalkul - za reklamu nemusíte vysolit ani floka, Blesk, NOVA a spol. se o to s chutí postarají. A třeba vám na ten film i něco přihodí do prasátka. A to opomíjím fakt, že po dokončení filmu se objevil další mini skandálek jehož soudní dohra na sebe nenechá dlouho čekat. Lepší námět by producent pohledal. Režie se nakonec ujal známý český kaskadér Petr Jákl. A jak jeho režisérský debut dopadl? Tak prvně Kájínek není akční film. Není to ani komorní kriminální drama. Ani soudní drama. Dokonce ani životopisné drama. Akční film to není, protože tu máme jednu přestřelku, rvačku a bouračku. Výrazu „komorní“ se také straním, protože způsob natočení, kdy kamera F.A.Brabce divoce přibližuje a oddaluje obraz zatímco snímaná postava pouze rezignovaně sedí na posteli se snaží budit dojem akce i když se žádná neděje. To platí i o dialogových scénách při kterých se má divák soustředit na postavy a na to o čem hovoří a ne na místy rušivě dynamickou kameru. A Kajínek jako takový (i když v uhrančivém podání Konstantina Lavroněnko) je ve výsledku pouhou parafrází pro Agenta 007 a McGywera s maskou tajemného muže s temnou minulostí. Nečekejte dokumentární zpracování nebo zmapování celé kauzy. Kajínek je pouze inspirovaný kauzou „Kajínek“. A nutno podotknout, že Jákl se vám ani na okamžik nesnaží namluvit něco jiného. Záměrně se vyhýbá časovému vymezení což vás bude ze začátku trošku mást. Českému diváku bude chvíli trvat, než přestane přemýšlet nad tím, v jakém roce se to vlastně stalo. Alespoň na nás (s a.kopeckou) to působilo značně rušivě. Poté co přistoupíte na tuto hru oceníte, že film má celkem slušné tempo, na české poměry velmi slušnou kameru a hudbu a dokonce by se dalo hovořit i o kriminální zápletce. Kajínek by byl velmi povedený film nebýt zbytečně rušivých detailů. Zde je jejich menší výčet: Machrující macho Noid Bárta měl zůstat pouze u hudby. Jeho vulgární vystupování na vězeňském dvoře je tak křečovité, že se na to pomalu nedá dívat. Zbytečně úděsná paruka Tatiany Vilhelmové. Proč? Netvrdím, že ji měli stylizovat do sexy dračice, ale tohle zhyzdění je opravdu nadmíru rušivé. Občasné vypadnutí z „neudávání časového údobí“. (Prosím, až film zhlédnete dejte mi vědět co to bylo za zápas, jestli šlo o Nagano asi filmu srazím deset procent navrch.) Alice Bendová. (K tomu nemám co dodat. A to byla na plátně sotva deset minut z nichž tak sedm prosouložila. A vůbec to nebylo sexy.) Jistě, jsou to hnidopišské detaily, ale dokázali mě spolehlivě otrávit. Což je škoda, bez nich by byl Kájínek výrazně lepší. Nemíním na Kajínka kydat špínu, protože si to nezaslouží. Jákl konečně servíruje něco na české poměry nevídaného - formu. Hudba společně s kamerou, kamerovými filtry a dynamickým střihem dodává Kájínkovi zdařilou formu. Titulní duo herců - Vilhelmová a Lavroněnko jsou místy velmi sympatičtí a zajímají vás. A vedlejší postavy (až na výše zmíněné výjimky a občasná uklouznutí Kmotra Vladimíra Dlouhého) nepůsobí trapně a své party zvládají se ctí. Přes to vše se ztotožňuji i s názorem kolegy Františka Fuky, který napsal, že Kajínek vypadá jako by ho točil Míša Bay. Ovšem bez té akce. Kajínek (ten filmový) je žánrový mix od pejska a kočičky. S tím rozdílem, že začali brát kurzy vaření. () (méně) (více)

MartinezZ

12.2.2011 ~ Tak co? Sedí Kájínek oprávněně? Udělal to? Nebo něco udělal, ale sedí za něco, co neudělal? Kdo za tím stojí? Kdo mu pomáhá a kdo podkopává nohy? Tak na tohle všechno tu odpověď nenajdete. Za to zjistíte, jak může vypadat vážně míněná česká parodie. ~ Začíná to Kájínkem, nečekaně. Umírají nějaká tři prasata a Kájínek jde sedět. Nevypadá, že by mu to nějak zvlášť vadilo. Jedna mladá právnička se ale rozhodne poukázat na to, že ne všechno bylo v pořádku, že za vším stojí ještě další lidé. No a to se samozřejmě nelíbí těm, co za tím vším skutečně stojí. Setkáváme se tak s přítelem právničky, který na to doplácí smrtí, mafiánským bossem, co má všechno pod palcem, bývalými policisty, co jsou jen prodejné svině a ve všem jsou namočení také, dočkáme se tu i nesmyslných znásilnění a vražd (tenhle scénář upravoval debil a režíroval další - scénář byl totiž původně jiný, režisér kaskadér Jákl si ale pak scénář vzal a přepsal a dodnes se snad původní autor s nimi i soudí), podrazů a rádoby amerického akčního ztvárnění filmu, které ale vychází vniveč a nechtěně je tak parodií až komedií. K tomu výrazně dopomáhají i samotní herci, kteří tak přehrávají a nesmyslně se snaží, že parodují sami sebe, což je zase spíš k smíchu, než k napětí, které by film měl vzbuzovat. ~ Konstantin Lavroněnko jako Kájínek ušel a grázla jsem mu věřil. I nadabován byl obstojně. Bratři Dlouzí z toho také ještě vyšli se zdviženou hlavou (až na Vladimíra, kterého to byla poslední filmová role, zanedlouho zemřel), zbytek hereckého ansámblu byl zase jen parodií a trapným něčím. Uskuhraná Tatiana Vilhelmová, jíž jsem nevěřil ani propisku v ruce, její přítel Boguslaw Linda, co neuměl nic zahrát a nadabován byl taky chabě, Marek Vašut, coby mluvčí věznice... a vůbec všichni ostatní, co tu hráli jako ponocní a snad i zadarmo. Navíc mi připadalo, jako by byl celý film dost blbě předabován, byť samotnými herci. ~ Bohužel, stále nemám sebemenší důvěru v české filmy. Občas se objeví nějaká výjimka, ta ovšem kurevsky potvrzuje pravidlo, že český film = průser. Kájínek touto výjimkou není a drtivé většina hereckých ksichtů tu vyznívala jako nějaké levné ochotnické divadelní představení, co se náhodou odehrává před kamerou v exteriérech. Čekal jsem, že to bude pitomé, a bylo to pitomé. Takže to vlastně nezklamalo, uff. ()

befelemepsvz

Až na rušivé "historické" nepřesnosti (Kajínek dopaden po útěku z Mírova v prosinci 2000, přičemž ve filmu se protlouká davem fanoušků hokeje a z televize zní "vítej zlatý hattricku" - MS na jaře 2001 a hlavní postavy jezdí auty s SPZ 8A9 (současnost)) se mně to jako český akční film líbilo. Dílem to bylo určitě tim, že sem od toho radši nic nečekal, a tak mě nemělo co zklamat. ()

Sandiego

Obdobně jako loňský rok Hodinu nevíš - slušná žánrovka, pracující s konvencemi bez výraznějších zakopnutí. Na poctivý thriller je však samotný případ a jeho rozuzlení nedostačující a proto je napětí spíše záležitostí vypjaté střihové a vizuální stránky, která je sice někdy až příliš cool, ale dělá ději obrovskou službu a např. ve scéně útěku z Mírova člověka až zamrazí. Přesto to však nebrání pocitu, že by to chtělo více prohloubit postavy a ne pouze klipově pobíhat sem a tam - proto méně ambiciozní Sametoví vrazi dokázali zapůsobit více. I když charisma Lavroněnka, dobrá poloha Vilhelmové a fenomenální Dlouhý jsou přesto dostatečnými devizami k tomu, aby si divák těch sto minut užil. ()

O.Peta

Dost dobrý, na české poměry nevídaná záležitost. Lituju ty, kteří šli do kina hledat chyby ve výskytu věcí, které v té době nebyly a podobně, to bych si spíš přečetl jako zajímavost, vždyť je na začátku psáno: "inspirováno příběhem", tudíž nikde není psáno, že je vše podle skutečnosti. Já jsem si film užil s téměř maximální spokojeností. Lavroněnko udělal z Kajínka pěknýho drsňáka :) Jáklův debut skvělý, kéž by se u nás začali více točit takovéto filmy, potenciál tu určitě je. 85% ()

Vojcl

Kdo by to byl řekl, že se v Česku naučí točit akční filmy? Trapárny typu Nahota na prodej, se rozhodně bát nemusíte. Kajínek je výborně natočený akční krimi-thriller, který by podle mého názoru klidně obstál i na západě. Nechtěl bych se pouštět do nějaké analýzy, nakolik se drží skutečných událostí, ovšem po filmové stránce není co vytknout. Lavroněnko v titulní úloze nezklamal. Skvělí jsou i oba bratři Dlouzí. Akční scény nemají v našich luzích a hájích obdoby. Petr Jákl svůj režijní debut zvládl na výbornou, musím dát i tu pátou hvězdičku, abych trochu zvedl nezaslouženě nízké hodnocení. ()

Sawyer815

Zcela upřímně přiznávám,že jsem šel do kina s tím,že se Petru Jáklovi vesměju,o to větší bylo moje překvapení....Kajínek je bravurně odvedená práce a navíc má další plus v podobě herecké extratřídy Tatiany Vilhelmové a Vladimíra Dlouhého. Už teď se těším na další projekci. ()

gogos

Pokud mám hodnotit film... Je to výborná práce. Vilhelmová, Lavronenko, Dlouhý... jeden hraje líp než druhý. Překvapil mě i Noid a postavy některých bachařů. Hudba je taktéž skvělá, tempu filmu jedině přidává. Perfektní jsou i akční scény a autentičnost jednotlivých prostředí... Bohužel, když jsme u té autentičnosti, škoda nesčetnosti časových chyb... SPZky, logo Novy, hokejové MS ... škoda škoda škoda... Kajínek je obrovské téma, která by vydalo na desítky filmů či dokumentů. Jeho život je plný zajímavostí, které určitě stojí za budoucí biografické zpracování. Film Kajínek je však polofikcí založenou na základních a pravdivých motivech. A pokud si tento fakt uvědomíte, musíte hodnotit kladně. Já dávám 4* ()

blackrain

Nebudu rozebírat, jestli je Jiří Kajínek vinný nebo je obětí spiknutí sahajícího až mezi vyšší kruhy, i když tahle myšlenka je velmi lákavá. Pokud člověk vypustí tyto myšlenky, pak si vychutná skvělý thriller, který mu nedá vydechnout až do samotného závěru. Bez dechu jsem sledovala všechno, co se na filmovém plátně odehrávalo. Musím říct, že Petr Jákl odvedl skvělou práci. Takový film v našich končinách dlouho chyběl. Takže, já za sebe můžu Petrovi Jáklovi jedině poděkovat, že usedl na režisérskou stoličku a dokázal stvořit takový film. Pak musím vyseknout hlubokou poklonu před Vladimírem Dlouhým, protože to byl v pravém slova smyslu profesionál. Na jeho tváři bylo vidět, že byla strhaná bolestí, ale on hrál svou roli jako by se vlastně vůbec nic nedělo. Mrazilo mě z něho v zádech. Výběr Konstantina Lavroněnka do role Kajínka byla ta nejlepší volba, která byla kdy udělaná. Akorát budu mít trošku problém s tím, že už ho navždy budu vidět jako našeho nejznámějšího na doživotí odsouzeného vězně. Z této kolonky se jen horko těžko vymaní. Nedokážu pochopit to zdejší tolik rozpolcené hodnocení. Pro mě je Kajínek jednoznačně film roku. ()

slunicko2

Film, kterému nevěřím. 1) Důvěryhodnost je zásadní věc ve vztazích mezi lidmi i ve vztahu k umění. Jak může ve mně vyvolat emocionální odezvu něco, čemu nelze věřit? 2) Spoiler. K nedůvěře vyzývají například kašírované scény ve vězení. Tvůrci si hrají na drsné kluky, ale věc na dálku čpí neumětelským plagiátorstvím. Vězeň uteče z českého Alcatrasu, aniž víme jak. Zdá se, že to netuší ani tvůrci. Titulní postava opouští oknem celu v okamžiku, kdy dovnitř vchází bachaři. Přesto, že je ihned vyhlášen poplach, po několika nepřesvědčivých záběrech už vidíme, jak Kajínek usedá do připraveného vozu v přilehlém lesíku a v poklidu odjíždí. Nemám o kvalitě vězeňské ostrahy v Česku žádné iluze, ale že by utéci bylo až tak lehké? 3) Spoiler. Přestože Vladimír Dlouhý si svou roli kmotra vychutnal, jako celek jeho chování nemá hlavu ani patu. Na scénáři se vystřídalo prý osm scénáristů - možná by stačilo, kdyby si přečetli, co napsali ti předchozí, než pokračovali v psaní. 4) Film na mě působí jako hraný dokument, kterým ale není. Na druhé straně scénáristé nedovedli do jasného konce naznačené domněnky, takže film neuspokojí ani jako fikce. Nejvíce mi snímek připomíná angažovaný propagandistický produkt. 5) Abych jenom nekritizoval - o výborném Vladimíru Dlouhém jsem se už zmínil. Ještě dodám, že i 49letý Konstantin Lavroněnko (Kajínek) použil svůj výrazný šarm, aby dodal této mně nejasné postavě šmrnc. ()

kaylin

Na český thriller je to docela dobré, ale "Příběh kmotra" byl v tomhle přece jen o dost lepší i drsnější. Jákl se moc zhlédl v americké produkci a takhle pojal i nějaké akčnější scény. Není to špatné, ale v konkurenci toho, co sem plyne, to prostě zanikne. Na druhou stranu, je to ukázka toho, že český akční thriller může fungovat. ()

René.girl

Petr Jákl jako režisér - velmi příjemné překvapení. Chvilkama jsem ani nevěřila,že se jedná o český film. A má u mě plus za krásné vykreslení české policie..."proč sakra nestřílíš" - "vždyť je tam pes":-)) ()

Dr. Hawkeye

Už pří úvodních titulcích jsem se pobaveně smál, jak moc se film snaží vypadat jako něco od Tonyho Scotta. Ale nakonec proč ne, že. Je vidět, že Jákl má nakoukáno. Škoda že záhy nastupuje místy nuda a až zbytečně ukecané scény. Když ale uvážíme, že jde o režijní debut, klobouk dolů. ()

Maq odpad!

Televizní bulvár Nova a novinový bulvár Blesk zafinancovali celovečerní bulvár Kajínek. Žádná snaha o informace, nedej Bože analýzu. Jen pozérské scény lahodící představám blbců. --- Coby někdejší právník a obchodník jsem nevydržel tu primitivnost zobrazení právnického a justičního prostředí. Ty dialogy psali naprostí ignoranti. ()

stration

V tomto žánru rozhodně jeden z nejlepších polistopadových filmů. Jákl režíruje s přehledem hlavně akční scény. Takové zatknutí Kajínka by mohli závidět i ostřílení hoolywoodští režiséři. Role jsou zahrány perfektně, akorát na Wilhelmovou jsem si musel zvykat. Naopak Michal i Vladimír Dlouhý předvádí jedny ze svých nejlepších výkonů a Lavroněnkovi také věříme vztek i inteligenci. O tom, jak mnoho je film dle skutečností a jestli trochu víc nenahrává Kajínkově nevině je zbytečné se dohadovat. Je to film, ne dokument. Tu pátou hvězdu dávám proto, aby se mohli zdejší pseudomoralisti a intelektuálové zase trochu nasrat. :-) ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý