Reklama

Reklama

VOD (1)

V dějinách Spojených států se objevila spousta persón, na něž by Amerika nejraději zapomenula. A u některých se to skutečně podařilo. Například o muži jménem Albert Fish, jemuž přezdívali The Gray Man nebo také Brooklynský upír, se dlouhá léta nemluvilo. Tedy až do momentu, kdy přišlo na scénu Mlčení jehňátek a jeho hlavní „hrdina“ Hannibal Lecter. Právě Albert Fish byl totiž jeho částečnou předlohou. Režisér Scott L. Flynn se rozhodl o Fishovi v roce 2007 natočit samostatný film. Toto komorní, a přesto ve výpovědi intenzivní a děsivé drama je příběhem jednoho z nejhorších vrahů, s nimiž měl nový kontinent kdy co dočinění. Fish trpěl bludy, kompulzivním lhářstvím, ale stejně tak i touhou prolévat krev. Byl to člověk, který vlastně ani nebyl člověk. Psychopatický a sadistický zabiják dětí byl nakonec usvědčen z únosu a vraždy desetileté Grace Buddové a sám se přiznal ke třem vraždám. Je však možné, že měl na svědomí až stovku malých školáků, které nejen že zabíjel, ale následně i pojídal. V úloze zrůdy, jejíž řádění v roce 1936 zastavil proud procházející elektrickým křeslem, se českému publiku představí původem belgický Patrick Bauchau. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (57)

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

O Albertovi Fishovi som sa prvý krát dozvedel prostrednítvom skladby americkej murder metalovej kapely Macabre. Na svojom debutom albume v roku 1989 vydali pieseň o tomto sériovom vrahovi, psychopatickom pedofilnom kanibalovi. Nesie názov "Mr. Albert Fish (Was Children Your Favorite Dish?)". Je to brutal grindcore metalový masaker. Teraz po dlhých rokoch mi voľaký neznámy Scott L. Flynn naservíroval film o pánovi Albertovi Fishovi. Jeho "Šedovlasý pán" je dosť nudná záležitosť bez krvi a násilia. Song od Macabre na mňa urobil väčší dojem. https://www.youtube.com/watch?v=m12WetP_pEA ** ()

Rocky62 

všechny recenze uživatele

Skutečný Albert Fish byl nepochybně tajemnější, děsivější a mnohem úchylnější, než film samotný. Hlavní postava sice ztvárněním nezklame, ovšem omáčka okolo je značně nedochucená. Tahle biografie za mě připomíná lacinou tv produkci, která ničím neobohatí, ale naštěstí ani nezpůsobí duševní poruchy.50% ()

Reklama

TheRaven 

všechny recenze uživatele

[pro někoho možná spoilery] The Gray man je až na pár drobností věrným přepisem nejznámějšího zločinu Alberta Fishe. Ač jsou zde naznačeny i některé další, případ Grace Budd dostal největší prostor, už jen z důvodu, že to byl ten, který Fishe nakonec prozradil a dostal na elektrické křeslo (doufám, že tohle nepovažujete za spoiler). Ač je to, jak jsem řekl, docela věrný přepis, film trochu dojíždí na téměř naprostou absenci krvavých scén, možná i na přiliš velkém množství času, které je věnováno druhé straně, tedy detektivovi, který po Fishovi šel. Pokud chtěli tvůrci dostatečně dokreslit obě strany případu, měli zvolit mnohem delší stopáž, protože hodina a půl je je prostorem akorát tak pro jednu. Ve výsledku tak působí film trochu nedomrle. Velký problém je také samotná postava Fishe, který byl v reeálu malé, drobné postavy a nevinného vzhedu, což herec představující "šedého muže" rozhodně nebyl. The Gray man nakonec tedy trochu ztratil ze svého potenciálu, ale i tak zajmavá podívaná, která však trošku více spoléhá na fantasii diváka, k čemuž mu jistě pomůže alespoň základní povědomí o reálném životě A. Fishe (rozohodně před projekcí doporučuji například článek na anglické wikipedii). ()

Crocuta 

všechny recenze uživatele

Patrick Bauchau je jako milý dědeček Alby Fish velmi přesvědčivý (tedy až na onen Fishův charakteristický slzavý pohled), dobová atmosféra je pak vykreslena přímo výborně. Škoda že se děj filmu soustředí téměř výhradně na případ Grace Buddové a chybí širší kontext Fishových zločinů. Ale vzhledem k rozpočtu jde určitě o slušný snímek. ()

DeLaMorte 

všechny recenze uživatele

Filmový pohled do života jednoho z nejznámějších masových vrahů Alberta Fishe.JEdná se krimi bez zbytečných krvavých scén jde spíš o psychologický pohled na Fishovo činy hlavně pak na čin s malou Grace...za zmínku stojí též rodinný pohled na A.Fishe jako otce.Film mi atmosférou připomíná OBČAN X též portrét masového vraha. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (7)

  • Svoju prvú vraždu Gray man spáchal vo veku 40 rokov. (Carol Pifková)
  • Prezývky Alberta Hamiltona Fisha: "The Moon Maniac", "Werewolf of Wisteria", "Vampire of Wisteria Cottage", "Gray man" a "Brooklyn Vampire". (Carol Pifková)
  • Prediktory činov Alberta Fisha boli ústavný syndróm, skúsenosť so smrťou, enuréza, dromománia, algolagnia, kanibalizmus, koprofágia a cca 15 ďalších zistených aberácií. (Carol Pifková)

Reklama

Reklama