Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Filmový příběh o populárním superhrdinovi ze stáje DC Comics odhaluje původ Arthura Curryho (Jason Momoa), napůl člověka, napůl obyvatele bájné Atlantidy, kterého jeho životní cesta přiměje čelit pravdě nejen o tom, kým ve skutečnosti je, ale zároveň prověří, zdali je hoden stát se tím, pro co byl zrozen… králem. (Vertical Entertainment)

Videa (5)

Trailer 6

Recenze (1 217)

Douglas 

všechny recenze uživatele

Jedna analytická poznámka k AQUAMANOVI... Nemám to důsledně promyšlené a viděl jsem film jen jednou, ale zaujala mě jistá jeho odlišnost od celkové vlny komiksových velkofilmů. ___ Většina z nich nabízí reinterpretace žánrových vzorců za pomocí moderních variací klasických mýtů. Na jedné straně to popisoval svého času Umberto Eco v souvislosti se SUPERMANEM (tj. moderní mýty nahrazující určité funkce klasických mýtů), na druhé straně je to zjevné zejména s Marvelem: každý film je vlastně aktualizací nějakého filmového žánru pro určitý segment publika, ačkoli v základu stojí vlastně totožné vývojové modely, což je zjevné hlavně u oněch tzv. originů. Tyto jsou přitom sepnuty do klasického vývojového oblouku hollywoodského filmu. ___ Ovšem co AQUAMAN? Podle mě kráčí spíše obráceně: využívá popkulturní žánrové vzorce a předpoklad vývojového oblouku hollywoodského filmu k (a) navracení se k mnohem starším více či méně mytickým modelům očištěným od postmoderní sebeuvědomělosti (maximálně se ocituje Pinocchio, ale už ne Jonáš), (b) víceméně epizodickému vyprávění, kdy se hrdina na svém kvestu potýká s dílčími překážkami, které jsou ve skutečnosti tím hlavním potěšením - a každá ho nějak posune, ačkoli vlastně není psychologicky definovaná postava. ___ O něco konkrétněji: snadno rozpoznáme moderní (sub)žánrová schémata ustavení komiksového hrdiny, parťáckého filmu, špionážní konspirace, brownovské detektivky "od bizarní stopy k bizarní stopě na základě čistých abdukcí", godzillovského kaidžu filmu, bondovského cestování po atraktivních lokacích či bitvy obrovských armád v duchu PÁNA PRSTENŮ. Ale je to spíše obráceně, když od sofistikovanosti míříme k mnohem klasičtějším schématům: antický polobůh mezi lidským a božským světem přijímá kvest... a už to jede (vč. svatého grálu). ___ Nejednou jsem si vzpomněl na původní SOUBOJ TITÁNŮ (1981), a to nejen proto, že představitelé Persea a Andromedy byli podobná herecká dřeva - a jejich postavy nikdy nebyly psychologicky definované, nýbrž se posouvaly od činů k činům, přičemž jsme se přesouvali mezi relativně uzavřenými vyprávěcími bloky ustavením zbrusu nového cíle. Ba co víc, v souvislostech dynamických STAR WARS působil srovnatelně starosvětsky, byť tentokrát je jí dosaženo spíše "uncool" kostýmy a celkovým designem než volbou sebeuvědomělých triků. ___ PS: Samozřejmě to stojí i na pečlivém rytmu, logicky oddělujícím větší soubory epizod: souboj bratrů na hodině, polibek na dvou hodinách atp. ()

novoten 

všechny recenze uživatele

Esence dobrodružství, jaká tu dlouho nebyla a jakou chodím do kina dodnes hledat, napsaná na míru neotesanému polohavajanovi s nejsympatičtější dávkou čirého testosteronu v kapse. V návalu nadšení nad parádními efekty, neutišitelným tempem i trefným obsazením rád zapomenu, jak moc se výpravou a kombinací komiksových námětů jde k marvelovským sousedům, konkrétně k Thorovi a Black Pantherovi. Pro jednou ale takové napodobování vychází dokonale, snad protože snadno ukazuje vlastní tvář a při každé větší atrakci (souboj bratrů, Sicílie, Hlubiny) ukazuje, kolik srdce a elánu do něj tvůrci v čele s Jamesem Wanem dali. Proto přeji hodně štěstí věčným reptalům, kteří nejhlasitěji brblali, že se adaptace komiksů od DC berou příliš vážně, aby teď stejně intenzivně namítali něco o bezstarostných omalovánkách. Já sám ale po Wonder Woman definitivně říkám, že cesta nekonečně provázaných světů a týmu je v tomhle vesmíru pasé a právě nápadité sólovky, do poslední minuty těžící svůj vděčný svět, jsou tou správnou cestou. ()

Reklama

Spiker01 

všechny recenze uživatele

I filmový Aquaman se už od začátku profiloval jako takový otloukánek z DC comics, ale pak přišla druhá upoutávka a najednou to vypadalo k světu...jako například Valerian nebo Star Wars pod vodou. Už i blockbustery ošlehaný režisér James Wan dostal k ruce zajímavé herecké obsazení, balík peněz a co je možná vůbec nejpotřebnější, dostatek času na dokončení filmu a dlouhou postprodukci (i tak musel být film víc jak půl roku hotov a jen se čekalo na vybrané datum premiéry). Takže to vezmu od hlavní role. Všichni jsme věděli, jak je na tom herecky Jason Momoa, ostatně se nám vydatně představil již v Justice League. Mně do role celkem sedí, ovšem novinkou je přidaná nálož humoru, který je občas vtipný, ale převážně je to facepalm a vyzní do ztracena. Podobně jako jsem si před pár dny pochvaloval Smrtelné stroje, i Aquaman vypadá vizuálně naprosto skvostně, všemožných Cgi nesmyslů je tu až přehršel, ale vše vypadá krásně, barevně a vesměs dobře nasvíceně. Kamera v akčních soubojích překvapí různými přelety za zady nebo na hlavami postav, nic co bychom znali od Snydera. Nejvíce se mi líbila hned ta původní bitka s Nicole Kidman (!!!). Co se týče obsazení, překvapilo mě, že vedlejší postavy Dolpha Lungrena nebo Willema Dafoea mají mnohem více prostoru, než bych čekal. Patrick Wilson je můj miláček, takže tady herecká jistota. Příběhově se jedná o základní origin verzi New 52 (doporučuji skvělý animák, který se v hlavních událostech příliš neliší) a vůbec nejvíce ze všeho mě na filmu překvapilo, jak se zuby nehty drží komiksové předlohy a i věci, které jsem si do té doby neuměl ve hraném filmu příliš představit, tu tak nějak jsou a ačkoliv se člověk občas uchechtne, vlastně to v rámci tohoto materiálu nijak extra neruší. Mluvím například o přeleštěných zbrojích, všemožných osedlaných potvorách, na kterých se vedou bitvy, či samotný vzhled jednoho ze záporáků, Black Manty. Jistě by se dal film pečlivě rozpitvat a dalo by se polemizovat, kde šlo navazovat na Justice League a další (patrně již do budoucna neexistující) DCEU filmy, mimochodem nějaké náznaky tu jsou, ale tvůrci jenom opatrně našlapují, film je plně samostatný a sami určitě vůbec netuší, co bude dál. Já hlavně doufám, že případný úspěch krom rychle oznámené dvojky konečně nastartuje i tu dlouho plánovanou sólovku Batmana, když ne rovnou sequel JL. ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Je mi jasné, že snímok "Aquaman" je určený prioritne čitateľom komixov. Pochopil som, že to nie je natočené pre bežného mainstreamového popcornového kino diváka. Je to film, ktorí dokážu plne oceniť iba ortodoxní obdivovatelia americkej komixovej tvorby. Ja medzi nich nepatrím, ale rád sa nechám unášať do sveta fantázie, kde je možné úplne všetko. Takže som sa ani pri jeho stoštyridsaťtri dlhej minutáži nenudil. Bolo to úžasné podmorské dobrodružstvo plné sýtych farieb, dychberúcich obrazov a s príbehom, ktorý skončí dobre. Zrejme preto, že mám v sebe stále hravosť a zostatky detskej duše, tak som nebol sklamaný. No podotknem tiež aj fakt, že kvôli mojej ignoráncii ku tvorbe takých komixových veličín ako DC Comics alebo Marvel, som z toho ani nepadol na zadok. Bol to skrátka dobrý akčný fantasy film, ktorý ma zaujal predovšetkým svojim bombastickým vizuálnym spracovaním. *** ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Jsem s novými DC filmy divácky nekompatibilní, vlastně mám na jejich tón vysloveně alergii. Momoa je sympaťák, ale jakmile Wan šlápne na pedál a kamera si ho přitáhne za zvuku kytar, ztrácím o tu postavu i poslední mililitry zájmu. A to už ani nehovořím o té rase úpravných unterwassermanů. This universe is not for me. ()

Galerie (83)

Zajímavosti (75)

  • Režisér James Wan prohlásil, že by rád natočil jiný film od DC –⁠ hororového Batmana. (tyzmrde)
  • Jason Momoa (Arthur Curry) měl prakticky neustále po ruce baskytaru a mezi jednotlivými záběry si čile pobrnkával. (NIRO)

Související novinky

Jak to vypadá s budoucností Aquamana?

Jak to vypadá s budoucností Aquamana?

17.12.2023

Už za pár dnů do kin po celém světě vstoupí nejnovější snímek studia Warner Bros. a pokračování miliardového hitu Aquaman z roku 2018, komiksovka Aquaman a ztracené království. Film režiséra Jamese… (více)

Gunn začíná čistku DC filmů

Gunn začíná čistku DC filmů

08.12.2022

James Gunn a producent Peter Safran byli nedávno vybráni jako noví šéfové rebrandovaného DC Studios pod studiem Warner Bros. Discovery a jeho ředitelem Davidem Zaslavem. Gunn, který před pár dny… (více)

Studio Warner Bros. chce být druhým Disney

Studio Warner Bros. chce být druhým Disney

04.06.2022

Nový šéf společnosti Warner Bros. Discovery David Zaslav už nějaký ten pátek pracuje na zásadních změnách, kterými by chtěl přispět k nové éře nejen na poli filmů, ale i seriálů, her, a celkově… (více)

Reklama

Reklama