Avatar: The Way of Water

• USA Avatar: The Way of Water (více)

Film Avatar: The Way of Water nabízí filmový zážitek na zcela nové úrovni. James Cameron vrátí diváky zpět do nádherného světa Pandory ve velkolepém a strhujícím dobrodružství plném akce. Ve filmu Avatar: The Way of Water se po více jak deseti letech znovu setkáváme s Jakem Sullym, Neytiri a jejich dětmi, kteří stále bojují za to, aby se udrželi v bezpečí a naživu. (Falcon)

Deyw

lidi jsou proste svine.. a lang je svine nejvetsi 😂 modraci jsou dobraci a je to tak kurevsky krasny, ze nema cenu neco resit..film roku/film desetileti - tohle je presne duvod proc jit do kina na film..fucking great..tesim se az uvidim znovu a znovu.. 😍 ()

Floweenka

No, jestli to stálo za ten IMAX ve dvě ráno v den premiéry? No jasně, že jo. Sice se mi mohly hodinky uvibrovat nad místní nezákonně vysokou hlasitostí, ale jinde než na dedikovaným plátně bych to vidět nechtěla. Že je to několikátý díl z několika, to jsem věděla, proto mi bylo jasný, že nemůžu čekat extra epický finále. Ale já jsem stejně neviděla nikdy vizuálně krásnější boss fight. Holy shit. Nedivím se, že se s tím cápek dělal 13 let. Jakožto i se scénářem. Bála jsem se, že dětský postavy mi budou pít krev a budu polykat pro jistotu prášek po, nicméně ony byly vesměs fajn a nebyly vůbec na pěst. Hudbu místy zrecyklovali, což mi zcvaklo PTSD z jedničky (pádu kmenového stromu). Každopádně já jsem byla obří fanda prvního dílu, na kterým jsem v kině byla několikrát.. a je mi ctí, že můžu vesele pokračovat s milováním tohohle lepšího eko světa, kde jsou lidi takoví čůráci, jako se mi občas zdaj i v reálu. ()

alisa.upir

Vizuálně je to nádherný. Na druhou stranu, pro někoho, kdo má z hluboké vody a vizualizace topení se úzkosti, to úplně vhodný nebylo, značnou část filmu jsem neviděla přes prsty na očích. A teda story telling velký špatný - od absolutně plochého záporáka, přes nevysvětlený části příběhu, trapný tlačení na city, atd. ()

Motinski

Avatar 2 určite nie je film roka. Udalosťou roka ale je, už len kvôli nádhernému audiovizuálu a dlhému čakaniu. Cameron opäť doručil megalomanský projekt, no so scenárom dieru do sveta nespravil. Príbehovo tu nebolo nič čo by výrazne prekvapilo a oproti prvému dielu kde mi to vôbec nevadilo, sa už teraz podla mňa patrilo vsadiť na niečo iné. Nové postavy som si ale obľúbil a všetky scény pod vodou (a tých je fakt že veľa) boli úžasné. Niesom fanúšik 3D no teraz som za neho ďakoval. Nosnou témou sa stala rodina a je to cítiť od prvých minút. Vidíme vďaka tomu viac emočných scén ako minule a akčná stránka nezaostáva. Hlavne v záverečnej tretine kde mi Cameron pripomenul jeho staršie kúsky ako Aliens alebo Titanic. Pár logických dier už ale bilo moc do očí. Nový Avatar je viac ako trojhodinový epos čo dokázal naplniť očakávania, no nedokázal ich prekonať. Užil som si ho ale veľmi. ()

Nivenx

Dlouhých třináct let nás nechal Cameron čekat na druhý díl Avatarů. Co se týká scénáře, ten je jednoduchý a s klidným tempem nás žene kupředu a neustále nám dovoluje, aby jsme se mohli pokochat krásnou přírodou s bezchybnými lokacemi a akcí. Zmizel takový wau efekt jako byl u prvního dílu, ale to už je osud druhých dílů kde jsme všichni věděli co nás čeká a svým způsobem i jak to dopadne. Rozhodně není zklamáním a dostal jsem v kině plnohodnotný zážitek, ze kterých by si studia i další režiséři měli brát příklad, jelikož takhle se dělají filmy! 90% ()

Deusmachin

Keď sa do kín blížilo pokračovanie najúspešnejšieho bijáku z hlavý inovatívneho tvorcu Jamesa Camerona, mal som vysoké očakávania. Nie v tom zmysle že by posunul na novú úroveň rozprávanie príbehov a oblúkov postáv, ale v inovatívnom vizuálnom podmanení, ktoré vo svojom čase dokázal jeho predchodca. Tak som zo svojím tatom, ktorý mi v detstve ukázal na obrazovke krásy Pandori, zašiel do kina a plný očakávania sme sa na to pozreli. A svet sa divsa. Fungovalo to na mňa. Znova predstavenie po toľkých sveta Pandori, nových okolností a strasti ktoré čakali staré aj nové postavy ma v prvých minútach hneď uhranul aby som sledoval ďalej. Od prvej tretiny filmu sa to ako okamihom presunulo do druhej tretiny vodnej ríše Pandori ktorá ako by svojim predstaveným a spracovaným vypadla z dokumentov Davida Attenborougha. Úplne som sa do toho ponoril a z radosťou som sledoval podmorské krásy Pandori a bol som až zhrození keď na scenú nastúpili ľudia z cieľom to všetko zahodiť do koša. A ta posledná tretina... to bolo niečo! Veľkolepé finále kde sa zúročila väčšina veci ktoré boli počas filmu načaté (okrem tých ktoré sa chystajú do pokračovaný) dlhou bitkou kde sa každú minútu deje niečo zasadne a ja čakám čo sa stane tu ďalšiu. Proste super. Samozrejme tento film není dokonalý. Stále bola u niektorých postáv cítiť ta plochosť a nezainvestovanie. Niektorým postavám mohli dať viacej priestoru pre lepší efekt emocionálneho zúročenia. Celkovo musím ale povedať že Cameron zase nezaostal a nadelil nám ultimátni filmový zážitok a ukázal čo do pekla znamená BLOCKBASTER! 8,5/10 ()

nineweh

To muselo dát takový práce... přitom taková blbost, co? Cameron zkrátka rád potápí věci. Bohužel k té potápějící se lodi i zrecykloval hudbu z Titanicu. A jestli se na to budu dívat ještě někdy (unlikely, ale kdo ví), zahraju si drinking game na slovo FAMILY. ()

sir-dave

Reálně to budou ty čtyři hvězdičky. Každopádně čekání bylo dlouhé a očekávání velké. Je zpátky úplně stejný Avatar jako tehdy před lety, odpadává bohužel to prvotní překvapení z provedení Pandory. Ta je opět na bezva úrovní. Přibyl podmořský svět, zde spíše první slabina, naštěstí to je vyvážené půl na půl. Za druhou slabinu beru směr ubírání hlavních postav. Malých dětských Avatarků je tam až až a jsou vesměs otravní. Dalo by se to shrnou pořekadlem: "Mladí občas nedělají to, co se jim říká." Od nich se odvinou veškeré průsery, které se budou řešit. Jack Sully jakoby na vedlejší koleji. Celkově vzato, za co jiného utratit, než za lístek do kina. I navzdory tomu všemu stále zážitek. ()

Reverse01

Avatar: Cesta vody je vizuálne očarujúcim filmom, ktorý vám však po príbehovej stránke nemá čo ponúknuť. Ako tu už bolo spomenuté je to recyklácia starého príbehu so silnejším dôrazom na rodinné vzťahy. Pozornejší divák si môže všimnúť nelogické správanie postáv, rovnako dialógy, ktoré boli vo veľa prípadoch klišé. Cez to všetko dokážem pochopiť skalných fanúšikov sveta Pandory, ale od filmu vyžadujem viac ako krásny obraz a nedokážem si pred pravdou zakrývať oči. Samotné vyvrcholenie nabralo do seba ešte viac nelogických udalostí a tento jemne otvorený koniec filmu, je pre mňa osobne predzvesť niečoho ešte horšieho ako druhé pokračovanie. Do sveta Pandory sa vrátim iba pod podmienkou ak nám Cameron neponúkne starý (iba oprášený) kábat, ale niečo, čo zmení tento príbeh NIE LEN po vizuálnej stránke 60% ()

sator

Avatar je pojem v hinduismu a doslova znamená „sestup“. Znamená hmotný vzhled nebo inkarnaci mocného božstva, bohyně nebo ducha na Zemi. Jiný výklad hovoří o tom že se jedná o bytost která sestoupila na zem z lásky k lidem, aby jim byla pomocná ukončit inkarnační řetězec. ()

Triple H

Až prekvapivo plynulé nadviazanie na jednotku - ako keby neubehlo 13 rokov, po pár minútach sme naspäť "doma" na Pandore, všetko je staré známe a to ako sme prijali jednotku je zhruba asi ako sa nám bude páčiť aj dvojka. Či to je veľa, alebo málo...Cameron si určite nevysekol žiadnu hanbu a tentokrát síce asi pre runtime (kde sa naozaj mohlo ubrať kľudne 30 minút - z môjho predstavenia dvaja ľudia odišli a cca 8 išlo na WC, čo je rekord čo som zažil osobne) a pre predsa len menej priamočiary a trochu drsnejší dej rekordy asi nezborí. Vizuálne ale servíruje zase niečo čo je pred konkurenciou a v čom si človek nájde možno na opakované pozretia množstvo detailov, ktoré mu na prvý krát unikli. Je to jeden eye candy moment za druhým, ale tlačí sa v nich trochu na pílu - každá druhá scéna v prvej polovici sa snaží evokovať taký ten "magický úžas" feeling ako keď Sullyho obsadli v jednotke biele medúzky, ale na mňa pokus o niečo podobné zafungoval až v úplnom závere. Nechcem ale priveľmi kritizovať, lebo Cameron po technickej stránke naozaj dodal čo sľuboval (čo je aj s jeho resumé stále pomerne neuveriteľné) a čo vie asi len on - čiže tí čo chcú nálož top of the line efektov a až megalomansky vypiplanej technickej stránky ju dostanú. Mne chýbali silnejšie ľudské postavy, Spider mi nesadol a ku klanu Jakea Sullyho a Neytiri také vrelé srdiečko nemám, proste tie jednotky a nuly sú krásne spravené, ale viac ľudského by neuškodilo. Trošku sklamala aj hudba - chápem prečo zvolil Cameron Franglena, ale na Hornera úplne nemá a síce ho úctivo kopíruje a nič nekazí, ale byť tam niekto ako napr. Giacchino...chýbali mi nejaké nové motívy, ktoré by len nevariovali to čo spravil Horner. No a poslednú hodinu okrem úplného záveru už som sa trochu aj nudil, lebo tá paľba na prvú signálnu sa podobne ako pri jednotke už ani nie zunovala, ale už moje zmysly trochu otupila a podobne ako pri jednotke očakávam, že keď si film pozriem neskôr aj doma, tak mi to podľa nálady sadne aj viac a budem sa viac baviť. Som zvedavý na tržby, IMO tie 3 mld. nepadnú, nie je to až také univerzálne user friendly ako jednotka a či to bude veľká sviatočná trvalka ako pred rokmi...ako píšem nemuselo to mať až 190 min. a vlastne budem aj prekvapený ak sa kino púť Avatara neskončí trojkou, aby to Cameron priveľmi nesilil. Čiže tak - adekvátne pokračovanie, čo už samo o sebe je obrovský úspech, všetkého je viac (v tomto sa drží bežná norma pokračovaní megahitov) - platí že to ako sa komu páčila jednotka asi bude zodpovedať tomu ako sa mu viac či menej bude páčiť aj pokračovanie. Dalo by sa povedať, že Cameron sa zasekol vo svojom vlastnom blockbusterovom móde z roku 2009 a je mu jedno, že medzi jednotkou a dvojkou uplynulo 13 rokov, proste Avatar má svoj vibe a po rokoch sme presne v týchto mantineloch. Nie sú to Star Wars, ani LOTR, ale vlastne neprekvapivo je to frančíza, ktorá sa nesnaží všetkých šokovať či prekvapiť nejakým novým uchopením, keďže si už pred rokmi zvolila svoj rytmus a štýl, v ktorom sa pokračuje a v ktorom Cameron maximálne tak pritvrdil - ber alebo nechaj tak. () (méně) (více)

Gonzi

Určitě bych našel něco ke kritice (a hudba se vyloženě nabízí), ale takhle nadšený z kina jsem šel naposled když... jo, když opakovali Avatara 1. Já nedokážu pochopit, že vůbec může existovat tak obrovský rozdíl mezi Cameronovou tvorbou a zbytkem světa. Neuvěřitelné. PS: HFR je boží a vadilo mi pouze to, že tam nebylo 100% stopáže, protože vždy když se "vyplo" tak se obraz normálně sekal. Asi nepochopím někoho, kdo po shlédnutí 3D HFR verze vyjde ven a řekne, že se mu ty sekané záběry líbily víc. *flame shield up* ()

Sabrewulf

Zklamání jako prase. Celou dobu před shlédnutím jsem naivně čekal, že A2 bude to samé jako dvojka Terminátora nebo Vetřelce. Rozuměj - pokračování, které namísto nastavované kaše, jak už u dvojek bývá zvykem, bude upgradem, jež jedničku nakopne ještě o level výš. Oh, jak šeredně jsem se mýlil. Ona to totiž JE nastavovaná kaše. Jediná změna přichází s mořem namísto džungle, ale veškerý zbytek se omýlá to podobné, tedy lidi ohrožující Pandoru vs modrásci bránící Pandoru, což by ještě nebylo úplně to nejhorší v případě, že by přišli s novým záporákem. Jenže znovupoužití Quaritche, což je - na Camerona obzvlášť - laciná šestáková berlička a dělá z toho Transformery s věčně vracejícím se Megatronem, je zoufalost, jež vám pak ubere na jakémkoliv napětí, protože už víte, že když se tvůrci vytasí s tímhle "podvodem", tak je potom úplně jedno, jestli v tomhle či jiném díle umře, jelikož ho přece v dalších 10ti dílech můžou podobnými lacinými oklikami znovu oživit. Do toho se nám tam plete Z PRSTU VYCUCANÝ Quaritchův syn, za což mi bylo docela trapně. Ono vůbec celý film je krom Cameronovských chytrých fajnšmekrovin (způsob lovení těch "velryb") prošpikovaný i scénami/postupy, které jakoby vypadly ze studia Asylum. Klišé je tam taky překvapivě dost. Film chtěl nejspíš předběhnout Vin Dieselovo F&F a tak mě neustále OTRAVOVAL rodinnými hodnotami. Situací, kdy byla děcka zajmutá/v nesnázích a zachraňována, bylo taktéž nezdravě moc. Jistě, vizuál -zejména 3D - je opět nadupaný, akce parádně přehledná, jak už to dneska málokdo umí, ale to jsou v podstatě jediné klady. Hudba krom hlavního motivu nemá moc co nabídnout (když si vzpomenu na totálně kulervoucí skladbu z A1 "War", je mi docela smutno). Co trochu nechápu je to, že se ve filmu objevilo několik záběrů, které jakoby tvůrci zapoměli převést do 3D (nebo to hodně odflákli) a tak se tam někdy hádá prostor s plackou (hodně to jde vidět u příletu raket do džungle), tak nevím, jestli to bylo kinem, nebo filmem. Co se týče pocitů celým průřezem filmu, první část mě moc nebavila, od chvíle, kdy nastoupilo moře, to film brutálně nakoplo nahoru (to byla chvíle, kdy jsem si ještě myslel, že to jedničku překoná), u nádherných podmořských scén jsem měl hubu od ucha k uchu, aby to pak celé přešlo do divně (čti bez gradování) nastoupivšího finále, které se dá rozdělit na dvě poloviny. Ta první, ve stylu jedničky, byla moc fajn (i když neměla takové koule jako v A1), no a ta druhá dokonala "dílo zkázy". Tam mi začaly úplně utíkat myšlenky mimo dění a začal jsem myslet na jiné věci, protože ta poslední cca půlhodina filmu byla NESKUTEČNĚ ÚMORNÁ A UBÍJEJÍCÍ. Už jsem se na sedačce vrtěl a nevěděl, jak se mám posadit a v tu chvíli přišel pocit, který vystrašil mě samotného: Já jsem si přál, aby film už konečně skončil a já budu moct domů!!! Všechno to to pak korunoval malý zvrat na konci, kterým nejenže u mě scénáristicky Cameron dost klesnul (zvrat totiž nemá absolutně nejmenší logiku), ale v podstatě mi i zkazil další pokračování. Nebudu ho pitvat, můj žal je příliš čerstvý, nemám to srdce překládat. Shrnuto - vizuální bomba, obsahová zoufalost. P.S: Při odchodu domů se mi hlavou honila pořád dokola jedna jediná věc: Co chce, proboha, Cameron nacpat do těch dalších 20ti dílů?!!!!! () (méně) (více)

oveckaoa

Jednička se mě líbila více tady mě něco k úplné dokonalosti chybí. Začátek je dobrý sledujeme život Navi pak přiletí lidé a začnou to ničit vede je avatar co má paměť Quaritche z jedničky a má u sebe jednotku avatarů co mají  paměť mrtvých z jeho jednotky a ti všichni jdou po Sullym. Ten usoudí  , že ohrožuje tím pádem kmen a odejde k vodním Navi a tady nastávají problémy. Z akčního filmu máme naráz National Pantografic jako dívá se na to pěkně a ti tvorové jsou zajímaví (vodní krokodýl co létá, ryba co Vám dodá kyslík,  avatarská verze velryby atd. ) , ale prostě stojí to na místě pak tam dojdou ti vojáci a máme konec kde si zahrajeme navíc na Titanic .  Zatímco v jedničce byly síly vyrovnané tady v závěrečné bitvě zemře 1 slovy jeden Navi a 0 slovy nula vodních Navi tím pádem se nabízí otázka  proč se těch lidí celý film bály, když jim tak natrhly prdel. Záporák je totální sráč co nic nepředvede a na konci se ho debilně zbaví pak si asi Cameron řekl, že je to sračka tak ho nechal žít s tím, že bude asi v pokračováních otázka zní, když nic nepředvedl zda má smysl se na něho těšit. P.s. 1 K čemu tam byl ten kluk u lidí s ničím jim nepomohl jelikož avataři měly paměť Navi tak by si ochočily ty ptáky i tak k Sullymu se dostaly i bez něho a na vyjednávání byl zbytečný jelikož oni uměly taky Navi jazykem, že jich zradí bylo jasné od začátku to, že na konci utáhne Naviho ani nekomentuju . P.s. 2  tak, že nejcennější věc na světě  získává jen jedna loď a ještě takovým způsobem přitom by je stačilo označit a vybombardovat chápu, že Cameron nechtěl ukázat krev kvůli přístupnosti nejspíše, ale proč to dělat tak složitě. P.s. 3 Pokud stačí dávat paměti mrtvých lidí do avatarů tak se můžeme připravit klidě i na 50 dílů P.s. 4 proč ti vodní Navi nedaly od začátku těm ostatním Navi ty ryby co jim dodávaly kyslík , když viděly, že s tím mají problém?  P.s. 5 Ty vojáci jsou tak debilní, že sice jsou v avatarech , ale chodí tam v vojenských uniformách a se zbraněma přitom kdyby šly jako avataři k Navi infiltrovaly je tak celý problém vyřeší. 80 procent ()

LUKICKK

Vizuální euforie. Absolutně nechápu, jak to může vypadat tak dobře. Perfektní do každičkého detailu. Příběh je jednodušší, ale vzhledem k tomu o jak emotivní a vizuálně nádherný počin jde, jim to žeru a odpouštím. Film se hodně zamýšlí nad krásou přírody a o tom, jak ji lidé ničí, což se dá pěkně procítit, s tím, co se děje u nás na Zemi. 10/10 snímek. ()

Doudis19

Snad se budou tvůrci ochotní podělit o postupy a technologie, které z Avatařího pokračování dělají zdaleka nejúchvatnější PODÍVANOU za... ano, za zhruba 13 let. Protože pokud ne, je celej tenhle modrej cirkus jen zabití poloviny produktivního života mistra Camerona. Nemůžu si pomoct, s klidem bych vyměnil tuhle i další návštěvu Pandory za 4 až 5 menších  projektů, které místo toho mohl takovej borec natočit 😏. ()

Mr.Ripley

Jak bych mohl nemilovat Cameronův film, kde s láskou cituje vlastní Aliens a některé původní motivy rozvádí do fascinujících rovin. Imax je must. Druhá, třetí kinoprojekce je MUST as well. ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara