Avatar: The Way of Water

• USA Avatar: The Way of Water (více)

Film Avatar: The Way of Water nabízí filmový zážitek na zcela nové úrovni. James Cameron vrátí diváky zpět do nádherného světa Pandory ve velkolepém a strhujícím dobrodružství plném akce. Ve filmu Avatar: The Way of Water se po více jak deseti letech znovu setkáváme s Jakem Sullym, Neytiri a jejich dětmi, kteří stále bojují za to, aby se udrželi v bezpečí a naživu. (Falcon)

Rozjimatel

[3,5*]     "Demon! I will kill you as many times as I have to!"     Pred pozretím filmu som si znovu pozrel aj jeho predchodcu, aby som si ho trochu občerstvil v pamäti a zatiaľ čo jednotke toho nemám veľa čo vytknúť ani po 15 rokoch (a mnohých pozretiach), pri dvojke sa už ani zďaleka také nadšenie nedostavilo. Vizuálna stránka síce dokáže znovu ohromiť (možno aj vo väčšej miere, veď možnosti CGI medzitým pokročili), čo sa ale príbehu týka, tam už to až taká veľká sláva nie je. A vzhľadom na to, že sa tu toho až tak veľa neudeje, pôsobí ten film dosť rozťahaným dojmom. Miestami sa tvárí ako trochu presladený rodinný film, miestami zase ako prírodopisný dokument Davida Attenborougha s nádhernými zábermi, ktoré až vyrážajú dych. Ono sa na to príjemne pozerá, len divák tak akosi v podvedomí neustále čaká, kedy sa už začne niečo diať. A keď už sa zdá že sa konečne dočkal, tá nádejne začínajúca akcia v závere filmu sa ukáže byť až taká preexponovaná, že pri nej divák stráca pozornosť, začína sa nudiť a v duchu si želá, aby sa ten film radšej prepol naspäť do toho pohodovejšieho režimu. A na dôvažok sa pri tej bitke udeje úplne nezmyselná vec, že nepriateľ dostáva na frak, stačí ho už len doraziť, ale odrazu sa celá armáda akosi záhadne z boja vytratí a ostane len pár hlavných hrdinov (to sa akože všetci odišli navečerať?). Vo filme sa objaví pomerne veľké množstvo postáv, ktoré nie sú až tak dobre vykreslené a niektoré sa mi plietli. Najviac som si obľúbil postavu Kiri a páčili sa mi aj tí "útesoví ľudia" a ten ich idylický morský svet. O hudbe môžem napísať len to, že ma ani v tomto pokračovaní nijako neoslnila.     "She said that she can feel Eywa. She can hear her heartbeat." "That's it." "What?" "That is classic frontal lobe epilepsy." ()

Lefty86

Avatar se u mě zařadil k další sérii u které vůbec nechápu ten povyk co okolo ní je. Málem jsem to asi desetkrát vypnul. Nakonec jsem to teda dal celý. Ale bylo to spíš utrpení. Film mohl mít hodinu dvacet a vůbec nic by se nestalo. Protože asi 120 minut z celý stopáže se tam vůbec nic neděje. ()

filipvrbik

Není to jen nejlepší film všech dob, což jsem přiznám se, naprosto očekával, ale je to víc než nejlepší film. Je to dílo mistra Jamese Camerona, který dokázal v podstatě nemožné, překonat jedničku, a to tak, že jednička působí jako milý, klidný film, se studentskými efekty (a to jsem jedničce dal nakonec 100 %, a mám o ní nejvyšší možné mínění). Taky mám jedničku na Blu-Ray 3D... Ale The Way of Water je prostě WOOOOOOW, naprostá bomba, především co se týče technických katagorií, jednoznačně nejlepší 3D, vizuální efekty, i geniální zvuk a hudba, jsou doplněny skvostným příběhem - komu se zdá, že tu jsou ploché postavy, asi viděl jiný film, než já... Ano postav je tam opravdu hodně, ale i proto, jsem si říkal, jak je toto možné vůbec natočil (co se týče vizuálních efektů, měřit se může pouze Nolanův TENET, ale ani ten ne). Samotný příběh navazuje po letech na jedničku, ale je mnohem propracovanější - zatímco jednička nás dokonale překvapila, dvojka je přesně taková, jakou jsem si ji vysnil... Prostě vidět Avatar 2 a, ne umřít ne, protože bude Avatar 3, 4, a 5 (a možná i 6 a 7)... Trošku zvlášní je, že se vrátí hlavní záporák Quaritch z jedničky, kde umře, ale vůbec to nevadí, protože je to vymyšleno a vyřešeno, jak jinak, než velmi zajímavě. Zatímco jednička je o Pandoře a Na´vi, dvojka je o rodině, aby také ne, když od jedničky uplynulo dlouhých 13 let, ale tentokrát rozhodně šťastných... Jediné, co mě zarazilo, že Avatar je mládeži zcela přístupný, přestože má v USA rating PG-13 (čili obdoba nevhodné do 12 let). No a super bylo, že jsem byl na české verzi bez titulky, takže jsem se mohl kochat filmem ( hlavně podvodními záběry)... Ale už mám lístek na Eng. verzi :-)... No aby moje dlouho všemi očekávaná recenze dospěla ke konci, tak udělím oficiálně ****** a 101%... Nic takového jsem nikdy neviděl, měl jsem asi desetkát husí kůži, a i přes zdánlivě šílenou stopáž, to uteklo a těším se na další projekci (Ta už proběhla v eng. verzi 3D, ještě lepší zvuk a pochopitelně angličtina, trochu vadily titulky, doufám, že si to jednou pustím na Blu-ray anglicky bez titulků) Teprve druhý film v životě, na kterém jsem byl 2x v kině... Viděno v kině Velký Špalíček Brno (3D dab. verze/3D Eng. verze) ()

petikacka

Na Avatara 2 jsme se s človíčkem těšili celý rok. A konečně se to stalo. Bylo to epické, včetně hudby, ale tutok mám vlastní myšlenku, nevím jak si to ostatní lidi pobrali, ale já jsem tam slyšela v několika chvílích slovenskou fujaru. Jinak to bylo úpa bomba a s těmi 3D brýlema na mých dioptrických brýlích to bylo v poho. 192 minut uplynulo jako nic a užili jsme si to velmi....Za mě velmi vytuněných 100% ()

Harapes

Film je dokonalým eposem trikových efektů. James Cameron opět posunul tuto laťku o několik levelů výše. Film byl stvořen pro dokonalé 3D zpracování. A i když příběh a dialogy připomínají chvílemi rodinné drama ( scénář v tomto dost pokulhává ),tak mu to určitě odpustíte, protože 3D je dechberoucí. Na takový film se vyplatí jít do kina. ()

Muel

| 20th Century Studios | Komentár obsahuje spoilery. Dočkali sme sa. Jo, ani ja tomu neverím, ale videl som v kine Avatar: The Way of Water a po 13 rokoch nám James Cameron nesie pokračovanie najúspešnejšieho filmu všetkých čias. A tu sú moje myšlienky, je ich dosť. Začnem tým zďaleka najkvalitnejším na celom filme a to je bez pochýb vizuálna stránka snímku - CGI. Vizuálne efekty sú možno najlepšie, aké som kedy v nejakom filme videl. Tá voda, ktorá sa v tomto filme nachádza skutočne vo veľkom, je fotorealistická, ale tým správnym spôsobom. Aj na CGI postavách vyzerá dokonalo a vkuse som sa pýtal, ako to ten Cameron zas dokázal. Je vidieť, že v tomto chce fakt byť najlepší a darí sa mu to. Jasné, film podľa všetkého stál skoro pol miliardy dolárov, ešte že by to vyzeralo zle, ale Cameron tie peniaze vyžmýkal na 180% a v každom money-shote je to vidieť. Ono celý film je jeden veľký highlight vizuálna. Obdivuhodné a prelomové. Tie ryby a všelijaké potvory v tom mori vyzerali absolútne parádne a cca druhá tretina filmu nám to všetko ukazuje v plnej paráde. Všetky tie zvery, rastliny a obloha - nádhera. A toto obdivovanie sveta fakt neomrzí, pretože Cameron film nafázoval fakt ukážkovo. Tých 192 minút zbehlo v podstate bezbolestne a necítil som, že by v nejakom momente film trpel na nedostatok zábavy. No za to si myslím, že v jeden veci film trpí dosť a presne preto to odo mňa nie je tentokrát plná paľba - scenár a samotná zápletka. Strašne nechcem tvrdiť, že má film rovnaký príbeh, ako v jednotke, ale - on vlastne má. A bohužiaľ mám aj pocit, že sa v tomto filme nič extra nevyriešilo, respektíve som necítil nejakú ohromnú katarziu po dopozeraní filmu. Neberte ma za zlé, tretí akt je kulervúci a aj samotná Neytiri tu ide full-Rambo-mode, užíval som si to nesmierne, ale udalosti k tomu vedené mi prišli generické a od scenáru fakt cítim, že po stránke originality a novátorstva je zastaralý. Toto sme už videli a ja rozumiem, že sa vizuálna stránka posunula a že Avatar dostal pokračovanie, ale tento typ scenáru už nemôže fungovať na top úrovni. Jake je s rodinou v ohrození, Quaritch sa v jednom kuse vyhráža zabitím potomkov, na konci zomrie ten najmenej zaujímavý z nich, Neteyam, a po súboji Jake vs. Quaritch vyhrá Jake. Super, ale Spider Quaritcha zachráni a my ho dostaneme do trojky?! Potreboval som niečo viac. Quaritch je čiernobiely záporák, ktorý sa logicky vrátil, ale tu ho mal Cameron zabiť, tým mi film príde mierne antiklimatický a zbytočný. A prečo ho Spider na konci zachránil trocha zmysel dáva, je to jeho otec a bla bla, ale pre film to absolútne nefunguje. Výsledný zážitok bol síce aj tak mimoriadne pozitívny a mega sa teším na trojku, ale tam už to Cameronovi neodpustím. Ak má remeslo v malíčku a nové technológie si vytvára, kedy sa mu zachce, ale pero mu na papieri asi prestalo poriadne písať, treba vymeniť a rýchlo, pretože v takomto luxusnom kabáte chcem aj luxusný príbeh. Inak nápad s iným kmeňom super a som rád, že sa o tom svete chcem dozvedieť viac. Lo'ak mi prirástol k srdcu a dúfam, že v ďalších filmoch dostane z detí najviac priestoru (a nahradí Jakea?). Čo sa ale akčných scén týka, kamery, záberovania, tempa - tam je Cameron furt inde. V týchto smeroch je to kráľ a kráľom zostane, ale opäť - chcem kvalitnejší príbeh. Som ale aj tak rád, že som film videl v 3D, aj keď som mal trocha pocit, že mi okraje plátna okuliare zatmavovali, tým sa vytvoril efekt toho, že som mal pocit, že plátno je menšie. Tým chcem povedať, že kľudne choďte na 3D, je to super, ale s 2D si podľa mňa nič nepokazíte. Teším sa aj tak, toto sú filmové udalosti, ktoré ešte zachraňujú kiná, čiže všetky kredity Cameronovi. Netočí toho veľa, ale keď už, tak na to idú všetci. Len nech ten papier nabudúce tak nešuští. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 | () (méně) (více)

tomik99

Film Avatar je tu s námi už velice dlouho a v podstatě se kdysi před třinácti lety jednalo o vůbec jeden z prvních filmových webů na naší Edně. Tenkrát jsme prvnímu dílu dali v naší historicky první recenzi krásných 90%, a když jsme si nyní dali po tolika letech povinné opáčko, procentuální hodnocení bychom ani po letech neměnili. Jednalo se o zcela unikátní film, který do vás doslova vdechl život. A i zápletka se nám velice líbila. Všichni dobře víme, že láska a seznamování dvou hlavních hrdinů je vždy tou nejzábavnější dějovou linkou, pokud už nějaká romance má ve filmu být. Dobře se dívá na to, jak se nesourodý pár dává dohromady, překonává trable a hledá si k sobě cestu. Často se ale stává, že jakmile je pár již spolu, není už co nového objevovat a prozkoumávat. Obecně to neplatí nejen pro filmovou a seriálovou tvorbu, ale i pro běžný život nás všech. Vždy bude zábavnější vyprávět, jak jste se seznámili se svou milou, než jak s ní nyní ležíte na gauči a kolem vás běhá banda capartů. James Cameron si to moc dobře uvědomuje, a tak svého Jakea Sullyho a Neytiri odsunul na druhou kolej. V případě Neytiri jsme dokonce měli pocit, že kdyby nebylo její důležité pasáže ve finále, tak má v tříhodinovém bijáků setsakra málo prostoru. Cameron ale chytře dává prostor jejich dětem, kde je co nového poznávat a objevovat. Z tohoto pohledu to byl chytrý tah, za který můžeme být všichni vděční. Svět Pandory je neskutečně bohatý a podmořský svět je nádherný a úchvatný. Cameron si zde opravdu vyhrál a je až k nevíře, jaký má smysl pro detail. Vizuálně je celý film na špičkové úrovni a současné blockbustery zanechává daleko za sebou. I ve scénách, ve kterých se nic neděje, se dokážete kochat nádherným podmořským světem, který působí setsakra živě. Za tohle si Cameron zaslouží pochvalu. Vizuálem snímek opět nezklamal. A tím se dostáváme k příběhu samotného filmu. I jednička měla jednodušší děj, který byl ale extrémně úderný a účelný. Dvojka jde doslova ve stejných šlépějích jako jednička. A kdo čekal propletený děj plných zvratů a překvapení, tak je, byl a bude samozřejmě na jiné adrese. Co šlo ale Cameronovi odpustit u jedničky, už se hůře odpouští tady. Druhý film totiž do jisté míry působí jako recyklace stejného příběhu s pár záměnami. Les jsme vyměnili za vodu, objevování života Na'vi si Jake zaměnil s Milesem Quaritchem a nerost unobtainia vystřídaly vzácné velryby. Cameron do jisté míry vykrádá sám sebe, nabízí stále stejná témata a hlavně nám naservíroval de facto stejný příběh jako minule. A z konce dvojky se obáváme, že ani příště se žádná revoluce konat nebude a opět dostaneme to samé. A právě toto je největší slabinou celého filmu. Recyklace, recyklace a opět recyklace. Máme tady celou řadu náhodných setkání (Quaritch shodou okolností na své první výpravě lesem narazí na Jakeovo děti) či pár nelogických rozhodnutí (proč se RDA tak soustředí na Sullyho, když má po jeho odchodu de facto volné pole působnosti na Pandoře), ale obecně je lepší nad těmito dírami v ději příliš nepřemýšlet. Příběh není nejsilnější stránkou celého filmu a vlastně to byl možná i záměr. U většiny blockbusterů z dnešní doby lze pozorovat sestupnou tendenci v závěru filmu. Jak film pokračuje, tak je to horší. Akční finále jsou většinou slabší a v průběhu filmu se dočkáme i mnohdy lepších potyček. The Way of Water má ale díkybohu vzestupnou tendenci a samotné finále vás do děje naprosto vtáhne. Cameron umí vybudovat atmosféru a kolem něj vybudovat zajímavý konflikt. Akční scény jsou přehledné, nápadité a propracované. Emocionální zážitek ale nemusí doručit jen obávaná bitva. Naopak v tomto ohledu je dvojka daleko úspornější, přesto do své škály stále úderná. Režisér Titanicu jasně dokazuje, že to s vodou zkrátka umí. Závěrečná hodina je naprosto parádní a vlastně i díky ní lze celému filmu ledacos odpustit. Ve výsledku se nám tento díl hodnotí velice složitě. Pokud bychom měli vzít v potaz vizuál, atmosféru světa, nápady a akci, tak budeme hodnotit plným počtem. Na druhou stranu ale nesmíme zapomínat na to, že nám Cameron naservíroval de facto stejný film jako minule jen s pár obměnami. A tak jsou výsledné pocity malinko smíšené, přesto zklamaní rozhodně nejsme. Více zde. () (méně) (více)

seko0408

Mam z toho velmi zmiesane pocity. Na jednej strane nasa krasna Pandora, s krasnymi efektami no na druhej primitivny pribeh, miestami hlupe dialogy a hlupe situacie ktore vobec nepatria do takeho Ackoveho dlho ocakavaneho filmu ako je Avatar 2. Ono by mi ani nevadilo ze ma film vyse 3 hodin ak by mal viac prepracovany a zamotany pribeh, pretoze niektore pasaze som sa zacinal nudit. Taktiez som ocakaval viacej flory, viac novych zvierat ale aj viac novych technologickych robotikov. Aby som nebol len negativny, velmi sa mi pacili efektiky, prostredie a suboje, hlavne Neytiri s lukom :P . Myslim si ze ak uvidi tento film viac ludi doma v telke, hodnotenie bude klesat. Davam tomu slabsie 4* A prestavam mat velke ocakavania na Avatar 3 ... ()

Oralfabet

Po příběhové stránce víceméně taková slabší rekapitulace původního Avatara, ale nejsilnější prvek prvního filmu je tady ještě umocněn - Pandora je ještě víc fascinující a vtahující, vizuální stránka je prostě absolutně dechberoucí, obzvlášť po troše trávy, v kině, ve 3D. Nejspíš jde o nejpůsobivější vyobrazení mimozemského světa v historii kinematografie, což je rozhodně obdivuhodné. Všechny postavy jsou ale strašně ploché a u závěrečné hodiny už mě to celkem ztrácelo. Ze začátku (a obzvlášť u představení podvodního světa) jsem byl ale fakt zcela pohlcen, takže si dokážu představit, že v budoucnosti bod přidám, přijde na to o kolik slabší to bude doma ve 2D. 8/10 ()

cingi.t

Je to štrnásť rokov a ja si stále pamätám, aké sklamanie bol pre mňa prvý Avatar. Preto je nanajvýš prekvapivé, že ma pokračovanie zasiahlo priamo do srdca. Návrat do Pandory je jednoznačný úspech a vynikajúce lákadlo pre ďalšie časti, ktorých sa verím dočkáme. Viac ako tri hodiny v kine a stále je na čo sa pozerať. Dokonalá kino podívaná či už v 3D, 2D, v originálne či s dabingom (a to viem, bola som v kine 2 krát). Veľka vďaka Jamesovi Cameronovi za pripomenutie, že ľudstvo si nezaslúži ani len tú planétu, čo má a nie to ešte nejakú inú. 5* ()

Dasa321

Nádherný film o životě na Pandoře, ale i pod vodou plné krás. A také o tom, jak rodina drží spolu v dobrém i v tom špatném. ()

bobstock

Po dlouhých letech tu máme další 190minutý střípek z modrého mimozemského světa stvořeného, tak dokonale jako by tam skutečně někde byl a stvořeného tak, aby vás ani chvíli nenudil. Lidé jsou poraženi z prvního dílu, ale nemají dost jak už nám bylo nastaveno zrcadlo. Opět se navrací potřeba chtěného mamonu a ekologické katastrofy spolu s bolestí a krutostí k místní fauně/flóře. Cameron zůstává příběhově na stejné koleji, která nikam zbytečně neuhýbá. Strany zla a dobra jsou rozdány a tak často viděná schémata scén s hudbou jsou kopírována a vložena i do druhého dílu a proč ne, když to tak efektně pod palbou nádherné technické stránky funguje. Přidaná je složka rodiny, která tu hezky komplexně pracuje jakožto role všech členů v boji proti nepříteli, jinak je na vás pokud se necháte zamknout do čisté logiky věci už jste to jednou prožili, ale pokud se necháte uchvátit dokonalým 3D světem jako já, budete rádi za kapesník, protože jsem si párkrát zaslzel dojetím nad návratem na Pandoru a rozšířením o oceánský život. 80% ()

Ollie235

,,The way of water has no beginning and no end. Our hearts beat in the womb of the world. The sea is your home, before your birth and after your death." I po těch letech si stále poměrně dobře pamatuji, jaký wow efekt na mě měl první díl. Tenkrát jsem z kinosálu odcházel s pocitem, že jsem po vizuální stránce působivější film do té doby asi neviděl. Dvojka mě v tomhle ohledu tolik nedostala. Stále je to nádherná podívaná, jen mi připadá, že Cameronův vodní svět není tak podmanivý jako ten pralesní. Na můj vkus byl možná až příliš velký důraz kladen na akci, což Avatar nutně ani nepotřebuje. Jinak jsem dostal víceméně přesně to, co jsem chtěl. Doufám, že na další pokračování nebudeme muset čekat tak dlouho. ()

mosnak

Já nevím, prostě tomuhle fenoménu jsem nikdy nepřišel na chuť. Neuvěřitelně dlouhá stopáž, přitom dobra hodina filmu, která se nachází někde uprostřed je úplně zbytečná. Nejprve si člověk řekne:"Ty vole, to 3D je fakt boží." Ale když pak kouká pořád dokola na plovoucí ryby a pořád a pořád dokola, tak to zkrátka omrzí. Konec filmu je spíše utrpení a čekání na titulky. 35% ()

ArthasKarfa

Zajímavé, sposta prvků z filmu jak z vietnamské války nebo z Tenké červené linie. Hudba pocedná a grafika krásná. Voda jako nová entita a prostředí překrásné. Na konci sice vymizeli veškeré síly vodních lidí, ale jako celek skvělé. Hromada hezkých zvířat a ta grafika.... ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara