Avatar: The Way of Water

• USA Avatar: The Way of Water (více)

Film Avatar: The Way of Water nabízí filmový zážitek na zcela nové úrovni. James Cameron vrátí diváky zpět do nádherného světa Pandory ve velkolepém a strhujícím dobrodružství plném akce. Ve filmu Avatar: The Way of Water se po více jak deseti letech znovu setkáváme s Jakem Sullym, Neytiri a jejich dětmi, kteří stále bojují za to, aby se udrželi v bezpečí a naživu. (Falcon)

Sea_star

Miluji moře, polovinu času jsem hltala vizuální stránku a bylo mi skoro jedno, co se stane s příběhem. I proto mě nenudil velmi detailní popis avataří rodiny a zvyklostí. Volba postav, které v příběhu pokračují mi nepřišla moc dobrá. V ději, hlavně ke konci, bylo pár WTF momentů, které jim dramaturgové mohli vytknout. Ale to moře…  Tři hodiny a ani se mi nechtělo odcházet z kina. ()

janinka123

Druhý díl Avatara mě uchvátil více než jednička, což bude možná zčásti zapříčiněno tím, že na prvním Avatarovi jsem nebyla v kině. Naprosto mě opět nadchly vizuály, hlavně ten svět pod vodou. Na 3D jsem byla po dlouhé době, takže jsem si chvíli zvykala, ale nakonec to byl úžasný zážitek. Za malé zkrácení by možná stála ta konečná bitva, i když film, i přes svou délku, rozhodně nenudil. ()

rigby

Příběh byl primitivně jednoduchý, stejně prostinké, byly dialogy. Ale to by ani tak nevadilo, po prvním dílu jsem nečekal nic hlubokého, šel jsem jen za zábavou. A té jsem se dočkal. Po úmorných bojích v první hodině se najednou atmosféra změní s prostředím a přichází očekávaná zábava. A bavil jsem se až do konce. Ani mi nepřišlo, že je film tak strašně dlouhý. Udělaný je totiž perfektně, divák se ocitne v jiném světě a není ničím rušen po celé tři hodiny. Jenže... Asi 2,5 hodiny času zabírá nefalšovaná brutální válka, která se v takovém rozsahu nenachází ani ve válečných filmech. A to je na rodinný film až dost. Má to být snad příprava na věci budoucí, výchova dětí k otrlosti, nebo co? S tímto opravdu nemohu souhlasit a můj celkový pocit z toho výjimečného díla to sráží někam dolů. Není důvod na tohle koukat znovu. A přes veškerou dokonalost nemám chuť jít ani na další pokračování. ()

Ymbecill

O prvním díle jsem během let slyšel hodně kritiky: jednoduchá zápletka, navíc vykradená z jiných snímků, nerozvinuté postavy, nekreativní názvy, a další různé věci, které mě tehdy jako náctiletého pubescenta absolutně nezajímaly. Avatar (2009) mi doručil zatraceně silný zážitek, kterému se jeden mohl plně poddat a nadšeně hltat každou vteřinu. Stejné nemohu prohlásit o jeho nástupci. Avatar: Cesta vody kopíruje šablonu předcházejí ho snímku, ale vůbec tolik nevtáhne do děje. V úvodu na vás shodí hromadu překvapení, která se zjeví odnikud, bez pořádného zdůvodnění a očekává se jejich okamžité přijetí. Ve výsledku pak některá fakta mají vícero interpretací a na můj vkus zůstane příliš mnoho nejasností a nezodpovězených otázek, což mi nabouralo zážitek... Navíc vybrané napínavé scény se táhly dostatečně dlouho, abych uhodl, kam směřují, čímž opadlo napětí. Pokud byl pro vás první díl "moc prostoduchý", pak druhý vás neuspokojí. Na druhou stranu "normální člověk" vůbec nemusí nic z tohoto pocítit. Vizuální zpracování opět válí, hudba se místy doslova opakuje z jedničky a jednoduchý děj nemusí být nutně slabinou. Toto pokračování nepředstavuje žádné veledílo, ale mě ke spokojenosti stačí. 8/10 ()

GejmronCZ

BEZ SPOILERŮ Uplynul už více jak týden, co jsem na tom byl ve 4D v kině. A já pořád nevím, co sem mám napsat. Je to prostě technologický porno. Scénář není nijak originální a postavy pravděpodobně taky ne, ale ten extrémní vizuál, hudba a emoce tomu prostě dávaj úplně jinej rozměr. A ty podvodní scény? No to je orgasmus. Reálně, pokud jste na tom nebyly v kině ve 3D/4D, tak rozhodně běžte, dokud můžete, protože to je jeden z nejlepších zážitků dekády. BTW fakt mě zajímá, co bude s Kiri v dalších dílech. Ta postava mě fakt zaujala. ()

MrEdDy

Tak jo, bez spoilerů to řeknu takto - místy moc hezký prostředí, nudná otřelá akce, strašně natažený příběh, nuda záporák a znovu maximálně tak sestříhaných 20 minut těch parádních "záběrů" pod vodou.. ()

djtotal

Úchvatná ďalšia nudná animestory, a ešte k tomu veľmi smutná. Nič nevytvorené, všetko čo sa dá je pozabíjané. Bez zmyslu. Chudáci deti, čo sa na to musia pozerať. Dúfam, že to nejak prežijeme. ()

JackStrange

Těžko uvěřit že už je to přes 13 let co se celý svět zbláznil a všichni museli vidět Avatara. No,... dvojka je prý zase kasovní trhák, ale zeitgeist už se asi pohnul, protože to obecné nadšení se mi zdá, mě i většinu lidí minulo. Nakonec zvednout prdel a jít do kina jsem se rozhodl, spíše z obecného nadšení pro počítačovou grafiku než nějaký společenský tlak. No, a jako, jo, ta voda se jim fakt povedla, a to 3D je fakt poznat (až moc), a ta vysoká snímková frekvence funguje (většinou). Proti jedničce je to opravdu velký krok vpřed, jenže protože je to na 3h, po čase člověk začne spíše vnímat všechny ty nedokonalosti a limity simulace, a v nějakém momentě dokonce mé oči dokázali vnímat každý obraz zvlášť, takže jsem titulky viděl dvojmo. Když jsem byl dítě strašně jsem žral všechny tady ty milion D zážitky, ale tehdy měli soudnost a myslím že nejdelší na kterém jsem byl měl nějak 30min. No nic doufám že za dalších 13 let to Cameronův mozek v nálevu spraví a tentokrát by to třeba mohl někdo streamovat přes Muskův neuralink přímo do mého mozku po 7G internetu. 50%. ()

anjan

Doporučuji tento film vidět ve 3D, protože tak to údajně autoři zamýšleli. Pomalý, něžný a intimní snímek o vztazích, přírodě, spiritualitě i vztahu k sobě samým. Cením ekologické myšlenky i téma traumat z dětství a jejich řešení. Zamilovala jsem si všechny Jakeovy děti. I když jsem slyšela hodně kritiky na to, že film nemá žádný děj a je nudný, musím tomuto názoru oponovat s námitkou, že autor zamýšlí dělat dalších pár dílů a myslím si, že divák by měl být schopný ocenit i pomalejší snímky, možná i proto, že samotný život není plný akce. ()

kokofek

Není to můj šálek kávy,ale celkem jsem se nenudila a vydržela do konce. Nevím sice, proč musí být v poslední době filmy tak dlouhé když současné generaci se udržení pozornosti rapidně zkracuje. ()

Accuphose

Dlouho jsem se hodnocení vyhýbal, protože Cameron je můj oblíbenec. A režírovat jako on, umí málokdo. Ale k věci. Ti, kteří čekali po prvním díle akční pecku, tak museli být zklamáni, ale každému příčetnému divákovi muselo bejt jasný, že tohle nejsou a nebudou Avengers. Cameron v první řadě nastavuje zrcadlo dnešní společnosti, otevírá další kapitolu kouzelného světa, a snaží se diváky něco naučit. Je jasný, že po jedničce se už WoW efekt nedostaví, mně spíš vadilo nešikovné zkombinování digitálního světa s tím analogovým, kde Vás to trkne na první dobrou a zejména to, že si Cameron neodpustil spousty klišé... vidět film podruhé - po tom už nějak netoužím, v kině to byl sice hezkej zážitek, ale doma ztratíte polovinu vjemů. Bohužel nemá cenu do sledování tahat ve větší míře logiku (a záporáka necháme přežít). Nakonec dám 3 ***... s poznámkou, že Alita je daleko větší nářez, a tam bych si dvojku moc prosil. A jestli půjdu do kina na třetího Avatara? To je pro mě asi ten největší oříšek... ()

kamigava13

Konečně píšu recenzi po třech měsících a po třech projekcích celkem. Prvotní “wow efekt” odezněl a vidím to na solidních 8/10. Na první jsem šla na 2D s titulkama, na druhou 3D HFR s dabingem a na třetí projekci dnes jen u nás na 3D s dabingem. Od toho HFR jsem si slibovala lepší zážitek, ale naopak mě to víc rušilo. Ta zrychlenost obrazu byla jak ta otravná nativní funkce u smart tv v podobě tzv. “motion flow” To si doporočuju vypnout. A tady se na to muselo koukat 3 hodiny! To mi docela zkazilo zážitek a to jsem na to vzala i mámu. Dabing byl slušnej, ale nejradši bych šla na originál bez titulků ve 2D a v IMAXu nejlépe, což ani nešlo. Tenhle velkofilm si zaslouží to největší plátno. Musím se přiznat, že vodu a plavání nemám v lásce, ale po tomhle jsem na to dostala chuť. Cameron to umí moc hezky natočit a s vodou už má dost zkušeností z Titanicu, Propasti a sám se dost zajímá o vodní svět. Navíc je veganem a dopad chování lidstva na planetu mu není ukradený. Toto poselství dokázal do Avatara pěkně vnést, i když se tam stále loví ryby šípem a otec to ještě učí syna, což je asi jediná výtka, kterou k tomu mám. Bylo mi strašně líto těch obřích Tulkun, jak tam lovili tu matku s mládětem. Aspoň, že se jim to pak hezky vrátilo a tomu kapitánovi to urvalo ruku. To byl nej moment pro mě z celého filmu. Z postav se mi nejvíce líbil výkon Kiri a Neytiri. Já jsem taky tak neustále zasněná jako Kiri a jinak napojená na tenhle svět než ostatní. Žiju ve vlastní dimenzi. Avatar 2 bohužel toho moc nového oproti jedničce nenabídne, i když se les vymění za vodu, což by měla být velká změna. Nebo mi jen přijde les bohatší než podvodní svět? Takpvou fascinaci jako Cameron oceánem nemám, ale dokázala jsem se svézt na jeho vlně. Doma jsem si teda aspoň napustila vanu, jsem taky ryba ve znamení. ()

Vikmstr

MODRÝ TITANIC ANEB "KDYŽ MÁŠ ČÍM HOUPAT, POJĎ SE S NÁMI KOUPAT". No, bude tomu už 13 let, co jsme byli na prvním Avatarovi v pardubickém AFI. Pak dlouho nic a najednou je tu dvojka! A musím říct, že se mi tento díl líbí o dost víc než jednička (což je v kinematografii celkem vzácnost, že dvojka předčí originál). Dějově je to mnohem lepší než scifi Pocahontas předchozího filmu Tady mám popravdě spíš "Zachraňte Willyho" feeling (pokud si tenhle, dnes už boomerský, snímek pamatujete). Mariňák Jake má teď famílii, ale stane se průser a musí emigrovat k moři. Tam žijí vzdálení příbuzní, kteří mají jednak jinou kulturu a trochu i jiný fyzický vzhled (dojde na přeměřování ocasů). Zatímco původní modrásci byli inspirovaní indi-, eh, původně americkou kulturou, světle modří potetovaní bráchové s většími ocasy zase čerpají od Maorů. Vizuálně to vypadá fantasticky. Zasazením se rychle po začátku přeneseme z levitujících hor (s hudebním podkresem v podobě tónů fujary - to jsou aspoň Vysoké Tatry, bratia! ) na tropické soustroví. Ale není to žádná nudná Jugoška! Dokonale vyrenderovaná voda, mořské prostředí, živočichové, pláže, ostrovy a mohutné lodě, roboti a ponorky. A jasně, 3D už není taková revoluční pecka jako tehdy, ale vypadá to pořád krásně. Jo jasně, je tam furt jakýsi patos a jakási hippie mytologie. Ale tak nějak se to asi stává součástí té značky. Celý je to velmi rodinně pojatý, hlavní hrdina je celkem zastíněn svými potomky, hodně se tam hraje na "krev je hustší než voda" (což je v závěru demonstrováno poměrně obrazně). Snad neprozradím spoiler, když ocením závěr filmu odehrávající se na potápějící se lodi. Velmi Cameronovské! Máme tu zaplavování chodeb, lásku, souboj se zbraněmi na palubě. Chybí tu jen smyčcový kvartet a sex v autě. Suma sumárum pěkný film a pokud bude James Cameron v kvalitě dalších pokračování (které mají teď-už-opravdu přijít brzy) pokračovat, máme tu zaděláno na další scifi-kult, který by se mohl měřit se skomírajícími Star-Wars nebo přežívajícím Star Trekem. PS: bacha, ten film je fakt dlouhej. ()

Veber

The way of water je obrazově působivý, především po přesunu na vodu. Po prvním Avataru ale už víme co čekat, a tak chybí ten WOW efekt. Bohužel mi příběh přišel plošší než jednička, mluví se zde hodně o rodině, ale nestihla jsem si vyloženě oblíbit žádnou z postav (snad jen tu velkou rybu). Trochu se bojím, co chce dát Cameron do dalších dílů - resp. bude podmanivý vizuál stačit k úspěchu, když uvidíme potřetí totéž, jen (možná) v jiném prostředí? Na druhou stranu, na Avatara se chodí hlavně kvůli vizuálu a v tomto směru jsem byla spokojená. ()

jjjerry

Zklamání roku. Nepřináší absolutně nic nového. Po třinácti letech bych čekal trošku vau efekt. Tak si to shrňmě. Vizuál super, ale jsme v roce 2023, ne 1990, tady už to nestačí. Cameronovi dochází dech a nápady. Žádná scéna se mně nevryla do paměti. Teda ne v dobrym. Bylo pár scén kdy jsem si říkal "jako vážně"? SPOILER: Vykrádačka sebe sama a Moby Dicka. To nemohli vymyslet nového hlavního záporáka? nebo to je umysl, aby mohlo být dalších 9999 pokračování? Nahradit létající potvory létajícíma rybama? really? Nahradit létající kameny mozkomíšním mokem Moby Dicka? Už nikdo nepotřebuje létající kameny? ENDSPOILER. možná kdybych měl poloviční IQ nebo mně bylo 8 let, tak jsem nadšení, bohužel tomu tak není ()

jungledmnc

Tragédie... Jak se k téhle akční sračce bez nápadu mohl Cameron propůjčit fakt nechápu... Avatar asi měl skončit u jedničky... ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara