Den nezávislosti: Nový útok

• USA Independence Day: Resurgence (více)
USA, 2016, 120 min

Věděli jsme, že se jednou vrátí. Využili jsme proto k obraně všech možností a zdrojů Země. Studovali jsme ukořistěné mimozemské technologie, plány a způsob myšlení vetřelců. Poučili jsme se z předchozího boje o přežití i z cesty k našemu vítězství. Ale bude to stačit? Jsme připraveni na to, co se nyní z hloubi vesmíru blíží k naší Zemi? Nebo nás před zánikem zachrání hlavně naše vynalézavost a důvtip? Jak je vůbec možné čelit vesmírné lodi, která k zaparkování potřebuje celý Atlantský oceán? Den nezávislosti režiséra Rolanda Emmericha před dvaceti lety nově vymezil žánr katastrofického filmu, přinesl nový typ celosvětové katastrofy a ohrožení veškerého lidstva. Nyní se vrací, aby dokončil to, co tenkrát započal. Souboj lidstva s brutálním, bezcitným a technologicky nadřazeným mimozemským nepřítelem bude buď vítězný, nebo poslední, protože v případě porážky žádný člověk nepřežije. (Cinemart)

Jaro_slav

Tenhle biják neni pro mladý. Emmerich má rád Bílej dům. A sere na logiku a fyziku. Je dobře, že tenhle sequel natočil a že se inspiroval ve spoustě starších filmů. A nebo je vykradl - vyberte si. Nostalgie a připomenutí toho, devadesátky byly fakt hezká doba, jsou totiž jedinej důvod, proč to vidět, a k tomu asi ty inspirace/vykrádačky zkrátka patřej. 60%, ale jen proto, že mi táhne na čtyřicítku. ()

Magika82

Dawe04 z velké části již napsal mé subjektivní i objektivní pocity z tohoto filmového počinu. Leč tentokráte R. Emmerich učinil obrovskou chybu, jíž se nesmí dopustit spisovatel, scénárista a už vůbec ne režisér: Vsadil na nové animační technologie a akci. Jenže na tom neustojí žádné dílo. Podobně, jako jen na "posteli" neustojí žádný vztah. Celý snímek postrádal to nejzásadnější: Předivo děje! Děje, který čtenáře nebo diváka vtáhne do díla samotného, ať již má podobu knižní ( o to je to těžší,než-li u filmové a tedy vizuální tvorby). Absence nebo spíše jen tak, aby se neřeklo, napsaný děj byl tím, co v mých očích, mysli i srdci, tento snímek zkrátka zabilo. Svému 20 let starému předchůdci nedosahuje ani po kotníky.... Rolande, Rolande, vsázet pouze na vizuální efekty a akci, to snad může stačit našim pubertálním dětem (všem ovšem také ne). Ale pro dospělého a alespoň trochu přemýšlivého a vnímavého diváka, byl tento Váš počin zklamáním... Když už mne sprdnul i manžel, který shlédne kdejakou ptákovinu na co že jsem ho to vytáhla do kina a zbytečně vyhodila 400,-Kč za vstupenky, pak je opravdu zle. Inu, nepotěšil jste mne. A ani já Vás nepotěším. Dostatečná s pohlavkem, a jediná hvězda za humornou postavu známou hlavně ze ST jako důstojníka Data, Brenta Spinera. ()

bobstock

Roky utekly jak voda a při kulatém výročí se sluší slavit ve velkém. Staří známí plus nějaké ty hezké nové obličeje. Mnoho výbušnin, cizokrajných chapadel, lehká sranda, hutný zvuk a taky trochu kocovina. Snad jen proto, že si zde nejeden ID4 nostalgik všiml. ´´Kam zatraceně Emmerich tak spěchal?´´ 60% ()

Mikino00

Zbytečné pokračování, které oplývá neuvěřitelně béčkovým (oproti tomu je jedlička sofistikovaným filmem) a hrozně uspěchaným dějem. Film toho chce stihnout přespříliš a představuje mnoho nových postav, které stejně nemají prostor. Dějově nezaujme, spíše irituje svou jednoduchostí, obrovsky skáče (pořád se něco děje, buď se vše daří nebo naopak), je plný klišé a zázračných záchran či geniálního uvažování. ()

Klajnik odpad!

Demonstrace scénáristického zoufalství a velkolepé CGI scény nic nezmění na skutečnosti, že se jedná o dno. ()

Milky.

Jo jasně, je to blbost plná klišé, starých postupů a klasická neinvenční dvojka stylem "všeho víc a hlavně všechno větší". O výběru hlavních herců škoda mluvit. Hemsworth se snaží být charismatický jako bratřík, ale víceméně jsem ho měl v paži a naprosto mě nezajímal, ať se snaží jak chce, prostě na to nemá, vždycky bude hrát druhé housle. A černý JakoSmith tam celou dobu působil tak nějak vynuceně a do počtu. Hlavně ať je tam zase nějaký černoch, je přece 2016. Prezidentova dcera je samozřejmě čistě účelová romance a ženská hrdinka zároveň (bez ženské by to taky nešlo, je přece 2016). Asi nejvtipnější a nejdebilnější mi přišel jakýsi zcela otevřený multikulti-patriotismus a snaha smísit co nejvíc ras a národů do každého většího záběru. Až jsem každou chvíli čekal, že se někde z pozadí ozve Allahu Akbar a celá Oblast 51 vyletí do povětří. Buď je Emmerich pomýlený pravdoláskař, nebo dostal dobře zaplaceno, aby (jak je dnešním zvykem) publiku opět trošku ukázal krásu a rovnost všech. Ale ať se nevykecávám...i přes tohle všechno se trochu provinile přiznávám, že je to krásně nostalgická pecka, trikově zvládnutá na jedničku a příjemně navazující na první díl. Pokud jsem se nesnažil moc uvažovat, bavil jsem se královsky, film nikde zbytečně nestojí a furt se něco děje. Za mě tedy příjemné překvapení a klidně bych na to šel i do kina. EDIT: Kašlu na to, po třech týdnech se přiznávám, že si ve chvílích nudy dvojku stále po kouskách pouštím a vždycky se perfektně zabavím. Není to kvalitní film, ale je to fest zábavný film. Jeden z nejlepších bezmozkových popkorňáků v poslední době a je fakt, že první díl jsem kdysi měl dost rát. Nedá se nic dělat, budu to hodnotit jako nenáročný film pro nenáročného diváka a s rozmyslem zvyšuju na pět. Akorát se teda bojím trojky, aby z toho nebylo něco jako Star-Trek, přece jenom Independence day je jaksi svázaný se zemí, USA a vlastenectvím, nějaké výlety do hlubokého vesmíru a full-sci-fi už mi k tomu moc nesedí. ()

Nethar

Ale tak jo. Furt tam něco vybuchuje, furt se něco děje, různé skupinky postav přidávají ruku k dílu, vypadá to dobře a jako bonus je to velká blbost :-) Nenáročný explozivní film. Viděl jsem ve 3D na plátně a sem to 3D patří. ()

Ukko odpad!

Ty volé, tyhle sračky ještě někoho baví? Miljón výbuchů, milijón efektů, milijón postav, v kterých se ani nevyznáte a abychom byli světoví, tak nesmí chybět gejové. V tom filmu je úplně všechno. Není divu, že ho psalo pět scénáristů… PĚT SCÉNÁRISTŮ... vrchol demence. ()

aLPaC

Na blockbustery obvykle nemívám nějaké velké nároky. Stačí, abych se občas zasmál, měl rád hlavní postavy, upoutala mě akce a trochu i příběh. Nic z toho mě ale v novém "Dni nezávislosti" neupoutalo. S Emmerichem mám bohaté zkušenosti a obvykle jsem k němu neměl nějaké velké výhrady, tohle je ale suverénně nejhorší film, co jsem od něj viděl. Předně, nové postavy jsou strašné. Nudné, necharismatické, politicky korektní. Dále se musí lézt do prdele Číňanům, aby byli tržby z Asie, někdo je gay, někdo nezapomíná na patriotické projevy, to už by bych radši, aby byl Emmerich republikán a byla to alespoň řežba a ne tenhle vyměklej politicky korektní liberál, které tak nesnáším. Oproti jedničce je to obrovský propad, vlastně je to obrovský propad oproti všem sci-fi dnešní doby. Blít. ()

Brejlil

ID4 byla před dvaceti lety dokonalá hollywoodská ukázka katastrofického subžánru. A myslím, že dodnes nemá a už asi nikdy nebude mít konkurenci. Roland "Znič co vidíš" Emmerich se po dvaceti letech vrátil. Není to úplná prohra, vlastně je to takové v mnoha směrech soudobé. Sequel / remake / reboot, tři slova, která Hollywood dnes tak miluje, spojená v jednom filmu. Takže se dočkáme starých postav (i těch, u kterých jste to nečekali), takže se samozřejmě objeví nové postavy a protože dnes je největším trhem Čína, i Číňané jsou tu. Destrukce také nechybí, i když White House Roland potřetí nedal. Zato Londýn to odnesl velmi. Dost potěšila africká stopa a návod, jak na vyspělé emzáky jen s chladnými sečnými zbraněmi. Dost netěšil patos a celá postava Judda Hirsche, která byla ve filmu proč? Asi kvůli humoru, ale ten jakoby z jiného filmu vypadl. I když přednáška v domově pro seniory, ta byla dobrá. Když to shrnu, bylo-li ID4 před lety doslova a do písmene žánrotvorné, je jeho pokračování jen zábavné a asi rychle vyšumí. ()

poet

Nezvyknem chodiť do kina na filmy ktoré majú modrý štvorec ale teraz som urobil výnimku a žiaľ aj velku chybu... To čo sa mi pred 20 rokmi páčilo tak teraz som sa išiel unudiť. Keby som tušil že to bude tak mizerné tak si kupim radšej 4 pivá. :) Tak mizerný scenár som už dlho nezažil a o nejakom napätí sa tu ani nedá hovoriť. Dialógy boli tak toporné ako keby ich písali tvorcovia burlíveho vína a to veľka čast hercov ostala z pôvodnej formacie 1996. Katastrofický film si už tak skoro asi nepozriem.. ()

Eterninox

První Den Nezávislosti rozhodně nebyl triumf intelektuální kinematografie, ale snoubil průlomové efekty, sympatické herce, nenáročný humor a adrenalinovou akci s tehdy-ne-ještě-úplně-okoukaným emerickým (a emerišským) pathosem. Resurgence se pokouší o to samé, a k tomu po stylu novějších blockbusterů ještě chce zadělávat na fračízu. Obojí bohužel s nevalným výsledkem. *** Triky jsou viditelně hodně promakané, ale film je jimi tak přesycený, že postrádají pořádné gravitas. Téměř všechny zajímavější vizuální nápady jsou k tomu nostalgické vykrádačky z prvního dílu. Taktéž obsazení je rozhodně kvalitní, ale z toho, jak film nakládá s herci formátu Charlotte Gainsbourg nebo Williama Fichtnera mi bylo do pláče. Přidaný motiv generačních konfliktů je navíc naprosto jalový, soundtrack generický, a romantická linka, humor i expozice filmového univerza působí násilně. *** Hlavně je to ale všechno strašně hloupé. Co dokáží vetřelci a jejich zbraně se prudce mění podle potřeb scénáře, stejně jako duchaplnost jejich jednání. Dočkáme se tedy několika situací ve stylu "masívní mimozemská letka místo okamžitého zdrcení poslední bašty odporu jen neškodně krouží kolem své královny, a ještě k tomu nechává dost velké mezery aby hrdinové mohli po královně pohodlně střílet." Aby se ale příběh mohl ubírat směrem, kterým tvůrci chtějí, musí i lidští protagonisté provést nejednu věc, nad kterou zůstává rozum stát. *** Dohromady tedy závidím těm, kteří dokážou vypnout mozek natolik, aby si takovéhle nechtěné retro užili, ale já osobně doufám, že další čtvrté července už Amerika oslaví bez mimozemských invazí. 40% ()

majec4

Neurazilo, ale ze by som bol nejako ohureny, tak to ani z daleka. Pri zaverecnych titulkach som necitil nic, ziadnu radost z toho ze bude aj trojka. Aby som bol uplny, necitil som ani zlost ze to tak doprdkali. Preto aj to hodnotenie. Vacsinou som z filmu, na ktory cakam roky, bud ohureny, alebo sklamany a tu fakt neviem co si mysliet. Stare tvare potesili, nove liezli na nervy :) Inak tych postav bolo nejako vela. Viac prezidentov pomaly ako emzakov. Prezidentku by som obetoval asi v 15 minute filmu, tak mi vadila. Co na zaver? Film pri ktorom treba vypnut a uzit si efekty. V ziadnom pripade neporovnavat s jednotkou, lebo sa len rozculite ;-) ()

Illy

Všechno je větší, bombastičtější....ale dosahuj to alespoň úrovně jedničky? Ani náhodou. navíc dost recyklujeme, přátelská entita mi přišla debilní a patetickou řeč ustojím jednu na konci. Co dvacet minut už je otrava. Jako popkornový výplach....ok. Ale znovu si to asi nedám. 50% ()

Strike

Pokud by alespoń emzáci pobili ten školní autobus s klasicky nastrčenejma, úplně zbytečnejma děckama a dědkem, tak bych dal i čtyři hvězdy - tzn hodnocení je v tomhle trochu spoileroidní. Jinak podle očekávání zbytečné, hloupé, politicky superkorektní (všechny rasy a sexuální orientace zastoupeny - ta oldschool gay romance byla teda velmi wtf), ničím nepřekvapivá krávovinka. Úplně jsem se samozřejmě nenudil, pár scén a odkazů na jedničku to mělo. Každopádně velká část třetí hvědičky je za oblíbece Williama Fichtnera a v podstatě jediný záblesk trochy originality v podobě nástřelu třetího dílu.5/10 ()

maty39

Druhý Den nezávislosti nedosahuje kvality jedničky. Obsahuje příliš mnoho postav (zbytečných), příliš mnoho digitálního bordelu, naopak postrádá více humoru a hlášek - je tam snaha, ale nejsou dostatečně úderné. To vše by se dalo snadno odpustit, kdyby se nám dostalo parádní destrukce a bitevních scén. Destrukce je dost, ale popravdě, digitální destrukce je mnohem méně úderná. Vypadá přeplácaně a chybí jí nějaký ikonický moment jako třeba destrukce Bílého domu, nebo start letadla s ohnivou stěnou v závěsu. I bitevní scény jsou jen přeplácané, opět chybí něco ikonického, jako třeba odpalování raket a čekání jestli dosáhnou cíle, nebo let v kaňonu s mimozemskými stíhači v zádech. Postavy jsou děsivě nudné a nevyužité. Dokonce i staří známí z jedničky někde ztratili své charizma. Také mimozemšťaně ztratili svou auru děsivosti. Nový Den nezávislosti je v podstatě přeplácaný generický blockbuster. Asi by jsem měl dát 3/5, ale přiznám se, že v kině mě to bavilo, dále zapracovala nostalgie z jedničky a to že mám rád sci-fi. ()

Jeff Goldblum se vrací mezi dinosaury

Jeff Goldblum se vrací mezi dinosaury

30.04.2017

Návraty do slavných rolích jsou teď v Hollywoodu velmi populární. Nejvíc na ně sází Harrison Ford, který se vrátil jako Han Solo a brzy ho znovu uvidíme jako Ricka Deckarda i jako Indiana Jonese, a… (více)

PF 2016

PF 2016

24.12.2015

Den nezávislosti 2 bez Willa Smithe

Den nezávislosti 2 bez Willa Smithe

10.02.2014

Roland Emmerich (Godzilla, Útok na Bílý dům) se už několik let snaží oživit pokračování Dne nezávislosti. Asi nejznámější blockbuster německého režiséra vydělal v roce 1996 přes 800 milionů dolarů,… (více)

Will Smith a nejhorší den jeho života?

Will Smith a nejhorší den jeho života?

26.10.2013

To zní jako vydatný bulvár, ale ve skutečnosti jde o zápletku nadpřirozeného thrilleru Selling Time studia 20th Century Fox, ve kterém by si chtěl zahrát Will Smith. Scénář Dana McDermotta je o muži,… (více)