Sinister

Ellison, autor detektivních románů, objeví na půdě svého domu staré filmové pásy, související se záhadnými vraždami, jež se tu kdysi staly. Pátráním po vrahovi však zkříží cestu celé své rodiny s neznámou nadpřirozenou bytostí a uvrhne ji tak do obrovského nebezpečí. (oficiální text distributora)

misik95

Ačkoliv to na první pohled nevypadá, horory jsou mým oblíbeným žánrem, jenže člověk toho má pak plnou hlavu a dá si raději oddych. Sinister je velice kvalitní počin, kde jde spíše o mrazivou atmosféru, kterou doprovází tajuplný soundtrack. O napínavost tu opravdu není nouze a když už film jednou zapnete musíte ho vidět celý. Určitě si dovedu představit děsivější filmy, ale Sinister má svůj vlastní originální recept. 83% ()

fredisek

Nikdy nechci půdu, nikdy ani nechci barák se zahradou a strach mám teď i z vintage instagramovejch filtrů. Neskutečně intenzivní horor, u nějž je absolutně jedno, že pracuje s nepravděpodobnou kombinací pohanské mytologie a "rodinných videí". Sinister navíc překvapuje až do úplného finále. Postavy se tu dostanou do situace, která zavání Burtonem a Irou Levinem, kdy nezbývá, než zavřít oči a smířit se, protože nic nejde vrátit zpátky, ale je mnohem mnohem mnohem drsnější a bez špetky ironie. Sinister je horor, co se bere vážně a může si to dovolit, protože je natočený decentně, ale o to víc děsivě. ()

Blazin

Jeden z nejlepších hororů posledních let. Děsivé, tajuplné, velice dobré lekačky :-). Dobrá hudba i kupodivu dobrý Ethan Hawke. Scott Derrickson se mi začíná líbit, musím ještě kouknout na jeho ostatní horory :-). ()

Mikino00

Až se mi místy chtělo smát nad scénářem, který nejen že neměl čím překvapit, ale budoval příběh tak přihlouple a okoukaně, že ho mohlo zachránit jen strhující finále. Nezachránilo, nebylo totiž ani zdaleka strhující. Aspoň navozená atmosféra ušla. Bohužel Hawkově postavě jsem smrt i přál. ()

Oralfabet

Nejen, že tohle podle mě není nejděsivější horor všech dob, jak prý tvrdí jakási vědecká studie, není to ani nejděsivější horor o spisovateli, který se se svou rodinou nastěhuje do domu, v němž došlo v minulosti ke strašlivým vraždám, aby tam napsal svou novou knihu, a jeho zájem o tuto krvavou historii se postupně začne stávat posedlostí, hrozící zkázou jeho příčetnosti a záhubou jeho nejbližších. Jo, občas se nečekaně ozval nějaký hodně hlasitý zvuk, a vylekal mě, gratuluju.5/10 ()

Emo-haunter

Sinister za mě těží především z nesmírně hutné a nepříjemné atmosféry a ze skvělého výkonu Ethana Hawka, mého oblíbeného herce. Celou dobu jsem čekal, jak to nakonec vše dopadne, nicméně v polovině filmu jsem už předpověděl, co nastane. A to mě bohužel zklamalo, protože se z toho nakonec vyklubal film, který nepřináší ve své podstatě žádnou přidanou hodnotu vyjma již výše zmíněných kladů, o klišovitosti ani nemluvě. ()

wampire23

Skvelá halloweenska jazda so Sinisterom. Veľmi som sa tešil na tento kúsok a ľutujem, že som zhliadol trailer, ktorý ukazuje viac ako by bolo potrebné. Film útočí na primárne centrum strachu a je problém nebyť vydesený, aj keď očakávame, že príde niečo znepokojujúce. Najväčšiu zásluhu na tom má skvelý zvuk a hudba pri jednotlivých scénach. Z nej mi išli zimomriavky a husina po celom tele. Všetko to podtrhuje skvelý Ethan Hawke v hlavnej úlohe, ktorý sám strávi na plátne drvivú väčšinu filmu. Rovnakú zásluhu na úspechu majú producent (postupný progres od jednoduchého Paranormal activity cez nekompromisný Insidious až po Sinister) a režisér Derrickson. Derrickson ukázal, že má talent na strašenie divákov vo svojom filme o Emily Rose, ale tu ho predviedol v oveľa väčšej miere. Verím, že to nie je naposledy, čo sme o Derricksonovi v hororovom žánri počuli. Malou chybičkou krásy je trochu nedotiahnutý a očakávateľný záver, ktorému chýbala údernosť, keďže celý film sa stupňuje napätie a atmosféra ku koncu je takmer nezvládnuteľná. Podľa reakcií ľudí v kine môžem jednoznačne povedať, že film nie je vhodný pre slabšie povahy a ľudí neholdujúcich hororovému žánru. Stupídne Activity, Encounteri hrobov a všetci im podobní dostávajú na prdel ťažkým kalibrom a ukazujú akí jednoduchí sú fanúšikovia týchto spomínaných sérií (ani neviem či sa vôbec dajú nazvať fanúšikmi hororu- v porovnaní s týmto filmom). Keď už si tento film chcete pozrieť doma, tak jedine osamote, potme a so slúchadlami. P.S. Nechápem užívateľov, ktorí dokážu dať tomuto filmu menej ako tri hviezdičky. Takí nemajú čo na csfd hľadať. ()

pytrisss

Tohle je čistá pět. Žánrovka s hutnou a znepokojující atmosférou a jeden z nejlepších hororů (snad i nejlepší) jaký jsem viděl. Pokud jdete do kina, budete opravdu rádi za pár odlehčujících chvilek kde občas padne i vtípek, dalších 95 procent stopáže strávíte zaraženi do sedadel. UPDATE: Po dalsim shlednuti doma, musim rict ze tenhle film bez kina semtam ztraci dech a je to skoda, stale ale nikoliv pod 80%. ()

punk_zero

Očakával som v kine len hŕstku ľudí, no prišlo ich na môj vkus trocha veľa (až okolo stovky). Dosť ľudí sa tam bavilo a mňa to rušilo. Pri mne 2 dievčatá si stále zakrývali oči a jačali pri zvýšení hlasitosti "vážnejšej hudby" , načo taký chodia do kina. Keby na konci si "nepošepkali" že ostávajú už len 4 minúty do konca filmu, tak by ste ten koniec zobrali menej očakávane :( Ešte nikdy pri pozeraní filmu som sa tak nezlostil, ako teraz pri tomto horore. Celý film sa odohráva prevažne okolo hlavnej postavy Ellison (Ethan Hawke), ktorý mi pripomenul ďalšieho spisovateľa hľadajúceho inšpiráciu v mystických príbehoch, ktoré nekončia veľmi dobre. Kto očakával iný koniec, nech sa prihlási :D (SPOJLER !) očakával som, že to bude skôr ten chlapec. ()

Anakinekcz

Pro mne zcela nečekané, zajímavé, děj vás strhne a vy si vychutnáváte každou vteřinu. Skutečně dobře zpracované, skvělý zvuk, který ještě podtrhne a zvýrazní děj. Filmy v tomto žánru (horor) jsou často prostoduché, zde se však setkáváme se světlou vyjímkou, a tak se můžeme těšit na nevídanou filmovou pochoutku ze světa hororu. Děj není tak předvídatelný, a tak se v kině nesetkáváme tak často s legendární větou která je k tomuto žánru tak pevně spjata "Nechoď tam". I když nemáte horory v oblibě a v kině si stejně jako já říkáte: "proboha na co to jdu" tak se s klidným svědomím usaďte do sedadel a užijte si film, protože se nakonec ukáže že jít do kina nebyl zas tak špatný nápad. ()

Emzet

Kdybych vážně chtěl, asi bych vůči Sinister mohl mít výhrady. Ať už skutečností, že závěrečnou "pointu" jsem tušil po pěti minutách filmu, koncem samým, "ohnilým baletem" chvíli před koncem... Tím vším bych mohl odůvodnit, proč dávám tomuto snímku pouze tři hvězdičky. Stejně jako faktem, že v průběhu filmu neuvidíme vůbec nic nového. Ano, všechny tyto tropy, postupy a výrazové prostředky už jsme viděli tu lépe, tu hůře zpracovány jinde a skutečně "barkerovské" zvráceně originální překvapení zde nenajdeme. Ale nedá mi to a neoriginalitě navzdory zkrátka musím dát alespoň čtyři hvězdy. Protože takto pos*aný jsem ještě v kině nebyl. Sinister je totiž "ze staré školy" i provedením - pomalu, ale jistě stupňuje napětí, divákovi nenechává žádnou chvíli na oddechnutí a pokud snad ano, pak je tato možná ještě horší svou mučivou nejistotou. Spousta reakcí na film zmiňuje lekačky - ty zde jsou, ale navazují na nechutně dusivou atmosféru a fungují spíše jako katarze, která vám teda konečně ten závěrečný infarkt přivodí, než jako hlavní "tahák" filmu. A pak, tento film také ukazuje, že správně provedená lekačka může být jednou z nejpůsobivějších částí filmu. Kdo viděl, rozhodně ví o čem mluvím (koneckonců i na internetových fórech je tato scéna dost propírána) - snad nikdy jsem i z diváků v kině necítil takové napětí a šok, jako na oněch dvou promítáních, která jsem navštívil. I ti hluční, hihňající se teenageři za mnou (kteří v průběhu filmu postupně tichli) po oné výše zmiňované scéně hrobově zmlkli a po chvíli se roztřeseným hlasem ozvalo pouze "no ty vole". Chci ale primárně říct, že Sinister opravdu dokáže zapůsobit a atmosféru má skutečně excelentní - na prvním promítání jsem dokonce viděl slabší jedince, jak klopýtavě prchají ze sálu - a navíc dokáže zapůsobit na poměrně široký okruh diváků, protože se zkrátka od začátku snaží zasít co nejvíce a do co nejrůznějších směrů, jestli mi rozumíte. Samotný koncept je banální a prostinký, ať už je o premisu onoho nadpřirozeného zla, "dětského" elementu či výrazových prostředků - film hodně pracuje s domácím videem a Super 8 filmy, které jsou děsivé i samy o sobě. Jejich absentující zvukovou stopu doplňuje ale Derrickson velmi umně a rozvíjí ji i po zbytek stopáže a pokud v něčem mě Sinister absolutně uchvátil, je to rozhodně práce se zvukem - kdybych rozdával Oscary za letošní rok, minimálně ten za zvuk bych věděl komu dát. Hudba a zvuková stopa jako celek jsou přesně oním zneklidňujícím a naprosto vyšinutým kladivem, bušícím divákovi se zvyšující se intenzitou do hlavy. Právě zvuk dopřává člověku málo oddechu a štvavě graduje napětí do výšin. A zvuk také propojuje a jednotí onu "found footage" a krystalicky čistý a precizní vizuál "normálních" scén. Právě toto propojení má daleko větší význam, než by se prve zdálo. Nicméně i střih se snaží svým výrazem tomuto přiblížit - v průběhu najdeme nenápadně rozesety přesně ty příkré a nepřirozené přechody, které dávají oněm filmům, které si protagonista neustále pouští, onu nepřirozenou, "trhavou" auru. Zároveň mě potěšilo (byť nepřímé) poukazování na podobnost oněch amatérských videonahrávek a internetového "skajpování". To se sice liší, protože u něj je naopak hlavní zvuková informace a vizuální vjem je až druhotný, nicméně u konverzací s doktorem Jonasem (sympatická drobná rolička jednoho z mála známějších herců D'Onofria) mi rozhodně nebylo lépe, naopak. Zkrátka a dobře - myslel jsem, že napodruhé se budu v kině cítit lépe… ale možná to bylo ještě horší. Sinister je tak hutný a sugestivní, že se mi na něj teď v noci špatně vzpomíná. Aťsi je Derrickson neoriginální - kdyby každý neoriginální film byl natočen takhle dobře, byl by filmový svět mnohem lepším místem. () (méně) (více)

andio

Atmosféra dobrá, ale co se týče příběhu, opravdu nic moc. Celkem jsem se u toho nudil a přiznám se, že jsem čekal něco víc. Lepší hodnocení dávám až za posledních dvacet minut filmu, kdy se všechno pořádně rozjelo. Jestli to mám nějak shrnout, tak řeknu, že podle mě se film až moc dlouze rozehrával a až moc rychle skončil.. Příběh ne tolik promyšlený, vůbec nic mě nepřekvapilo a některé dialogy, či grimasy, mi né úplně seděly. Naopak bych pochválil zvukaře, kteří odvedli výbornou práci. Finální hodnocení - 6/10 ()

Mr.Mick

Originálne to nieje, ale účinné? To rozhodne áno. Hollywoodu trvalo dva roky aby ma po Insidious opäť vydesil za čo mu rozhodne ďakujem. Soundtrack sa spomína skoro v každom komentári ale oprávnene lebo je tak znepokojivý že podobných by sa našlo len zopár ak vôbec. Ak budete mať väčšie šťastie ako ja a bude sa Sinister premietať niekde v okolí neváhajte a navštívte kino. ()

Vendo86

tento hororo hodnotim priemernou znamkou, pretoze ako uz bolo spomenute v predchadzajucich komentaroch, bolo tam pomerne malo prekvapujucich momentov, kedy sa mohol divak naozaj zlaknut a neocakavat to. No nadruhej strane som prekvapeny zo zaveru ako to pan reziser ukoncil. Drviva vacsina hororov sa konci "happy endom" no v tomto pripade je tomu rozstvrtenim hlavnych postav :) Zaujimave ()

ChaZty

Proč 5 hvězdiček? Protože je to fakt první horor asi po 5 letech u kterého se fakt bojím, že možná i budu mit zlé sny a bude se mi špatně usínat. Plus další body za hudbu a atmosféru. Mám prostě ráda napnutou atmosféru než nějaký lekačky kterých se stejně neleknu. ()

majec4

Super natocene, so skvelou atmosferou. Zaver bol vsak predvidatelny a nepacil sa mi. Atmosfera pocas filmu vsak bola fakt super, kino nedychalo a ja s kockou sme si to uzili ako sa na dobry horor patri. ()

bambusacek

Upřímně nevím co bych chtěl víc. Sinister přesně odpovídá mým představám o ideálním hororu. Tma, atmosféra domů se strašidelnou historií,minimum krve, působivá situační hudba, která dělá thrillery horory a pár veskrze nevyspalých ponocujících děcek. A přesto jsem se nejvíc lekl zvuku rozvrzané sedačky spolusedící. Škoda, že se tam nevyskytla žádná lekačka u které by se mi rozbušilo srdce a zrychlilo dýchání. No nelze mít vše, po čem v hororech toužím. A finále bylo dobré (všimněte si, že když před dobré dáte velmi, vznikne velmi dobré a to už něco znamená) a pro mě naprosto nepředvídatelné. Jsem rád, že i když se KISS rozpadli, tak alespoň jeden z nich se dal na hereckou dráhu. Like it! 75% ()

Černý telefon, ideální hororové mrazení

Černý telefon, ideální hororové mrazení