Jak prosté

• Česko Sherlock Holmes: Jak prosté (více)
TV spot 2
Krimi / Drama / Mysteriózní
USA, (2012–2019), 109 h 9 min (Minutáž: 39–46 min)

Robert Doherty

Sean Callery

Jonny Lee Miller, Lucy Liu, Aidan Quinn, Jon Michael Hill, John Noble, Ophelia Lovibond, Nelsan Ellis, Jordan Gelber, Ato Essandoh, Desmond Harrington (více)

Excentrický detektiv Sherlock Holmes a jeho střízlivá společnice doktorka Joan Watsonová tvoří moderní dvojici, která řeší ty nejnemožnější případy newyorské policie. (SkyShowtime)

TV spot 2

phoebe.h2

Z počátku jsem o americké verzi novodobého Sherlocka nechtěla ani slyšet. Nakonec jsem pilotu dala šanci. Ano, není to taková kvalita jako je britský Sherlock, ale seriál má své světlé chvilky. Pokud na postavu Sherlocka přestanete hledět, jako na TOHO Sherlocka, vyjde vám z toho celkem příjemné detektivní drama, které má svůj důvtip a dobře zahrané postavy. Jonny Lee Miller i zde dokazuje, že je dobrým hercem a postupem času si jeho Sherlocka oblíbíte. Dobrým krokem se ukazuje i to, že se z postavy Watsona stala žena. Mezi ní a Sherlockem je to správné napětí, které dodává seriálu na atraktivnosti. Jen doufám, že je nebudou chtít dát dohromady, protože by to seriálu ve finále pořádně ublížilo. Určitě stojí za to dát této verzi šanci. Je naprosto jiná než její britský bratříček a v tom je to kouzlo Elementary. Edit: Musím konstatovat, že se z Elementary vyklubala jedna z nejlepších novinek. Snad dva díly pro mě byly malinko slabší, ale Elementary si nejenom drží svoji kvalitu dílů, dokonce se u něj zvyšuje. Musím ale říct, že jsem se docela nasmála u dílu, kde se několikrát zopakovalo I believe in Sherlock Holmes. ()

TeraBum

Je to věčná škoda. Elementary prostě není tak chytrý seriál, jako jeho britský protějšek, což mnohé pobuřuje, protože, samozřejmě, ikonická postava Sherlocka by si zasloužila stejně ikonické zpracování. Těžko si můžete zkusit dedukovat spolu s Sherlockem, když není jisté, zda je případ pečlivě promyšlený nebo odbytý, případně když si Sherlock tahá fakta kdo ví odkud a říká tomu dedukce. Na druhou stranu, musím ocenit co nového přineslo Elementary do světa nejslavnějšího detektiva. A to je vztah Sherlocka s Watsonem. Jejich vztah není prvoplánový, jak by se mohlo zdát právě kvůli tomu že Watson je žena. Ne, místo toho vznikl vztah který je uvěřitelný, nezatěžuje se zbytečnou otázkou "budou spolu, nebudou spolu". A to já nesmírně oceňuji. Elementary sice pokulhává v řešených případech, ale vzdává hold vztahu, který je ve světě Sherlocka, no, elementární. A ještě jednu věc musím přičíst seriálu k dobru, a to, že ať už se vám Sherlock líbí nebo ne, jeho představitel ho zahrál bravurně. ()

Tom Hardy

Nemám s tím seriálem - coby remakem - sebemenší problém. Vlastně se mi líbí díl od dílu více. V prvé řadě proto, že se zde tvůrci (rozumně) vzdali té maximální Sherlockovi distance od "všeho lidského", takže zdejší postava je v pozitivním slova smyslu jiná (=lidštější), než u britského originálu a přitom pořád "ne úplně normální". Podobné je to i s volbou Watsona coby ženy. Díky rovnici žena/muž je tu výrazně odlišná chemie (navíc zdejší důvod, proč je Watson nucena zůstat po boku Sherlocka, mi přijde o něco uvěřitelnější, než u originálu). Případy nejsou z nejchytřejších, ale celé to má švih, tempo, je to dobře natočené a rozhodně Jak prosté (ještě si nejsem jistý, zda to je či není blbý český název) patří k současné nadprůměrné seriálové produkci. A úvodní znělku jsem si hodil do mobilu jako vyzvánění. Zaryla se hluboko pod kůži. 70% ()

Garch

Po prvním WTF, nad drzostí, jakou si tvůrci přivlastnili klasiku do amerického seriálu, docela respekt. Nevěřil bych, že tahle dvojice může fungovat v intencích předlohy a nebýt trapní. Navíc, Watsonová (!) která není klasickou omezenější postavou, která má sloužit co prostředník k vysvětlování Sherlockových dedukcí čtenáři či divákovi. ... - Tři slušné série. Dejte dohromady Monka, Mentalistu a Sherlocka, a máte to. Pokud tedy nevznikne Sheldon. ()

honajz

Nemám nic proti tomu, že Sherlock řádil v Americe, že Watson je žena, že je to přeneseno do současnosti a moc to nectí předlohu. To vše by se dalo zkousnout, ale když Watsonová řádí jako Bruce Lee v sukních, když je často chytřejší než Sherlock (a to jako proč?, je to tedy o Sherlockovi nebo Lucy Liu?), a když Sherlock spíše působí jako dementnější Monk, tak už mi to celé skřípe jako kolotoč, kde někdo nasypal písek do soukolí. Občas nějaký vtip pobaví, ale celé je to hodně povrchní, a co se zápletek týče, tak chvílemi i hloupé. ()

Galerie (1 267)

• Na místě činu nosí všichni převážně modré gumové rukavice, kromě Sherlocka (Jonny Lee Miller), který nosívá bílé. (TaNya_)
  • V 17. epizodě 1. série "Druhá možnost" od 4 minuty jede Sherlock (Jonny Lee Miller) s Watsonovou (Lucy Liu) v limuzíně proti směru jízdy. Dvakrát však ulice za nimi ubíhají, jako by jeli po směru jízdy. (Malory)
  • Epizóda je venovaná Ericovi Justenovi, ktorý sa podieľal na výrobe zvuku v prvých štyroch sériách seriálu. (koba)

Van Helsing dostane vlastní seriál

Van Helsing dostane vlastní seriál

28.06.2024

Postava Dr. Abrahama Van Helsinga, zřejmě nejznámějšího lovce upírů, která má svůj původ v „Draculovi“ od Brama Stokera, se dočká vlastní televizní série na stanici CBS, spadající pod společnosti… (více)

Pokračování Shazama našlo záporačku

Pokračování Shazama našlo záporačku

13.04.2021

Herečka Lucy Liu (Kill Bill, Kung Fu Panda) hlásí návrat do první ligy, objeví se totiž jako záporačka v pokračování komiksového blockbusteru Shazam! Fury of the Gods od studia Warner Bros. Liu… (více)

Čeká nás Trainspotting 2?

Čeká nás Trainspotting 2?

08.09.2015

O pokračování kultovního Trainspottingu se mluví už mnoho let. Irvine Welsh, autor románové předlohy, sepsal už v roce 2002 sequel nazvaný Porno. A režisér Danny Boyle (Sunshine) je od té doby… (více)

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

26.11.2012

Ještě těch moderních variací na klasickou detektivku z pera Arthura Conana Doylea nemáte dost? Pak vězte, že po Sherlocku Holmesovi s Robertem Downeyem Jr., televizním Sherlockovi s Benedictem… (více)